Σε ποιo βιντεοπαιχνίδι έχετε αφιερώσει περισσότερες ώρες από τη ζωή σας;

- Age of Mythology-The titans expansion. (Μιλάμε για εμμονή..)

- Diablo 1 (ωωωωωρες..)

- Chessmaster (σχεδόν όλες οι εκδόσεις)

- Twin Cobra. (Κόλλημα!)

Α ναι..! ΚΑΙ το Red Dead Redemption στο ps3. (Ξημερωνόμουν..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το 1987 στον 6128 το Rainbow Islands. Mετά στην 500, αργότερα στο playstation 1 και πλέον στο mame. Έχω αφιερώσει όχι ώρες αλλά την μισή μου ζωή. Tο ανώτερο που έχω φτάσει είναι μέχρι το δεύτερο από τρία τελευταία μυστικά νησιά. Δεν έχω υπομονή να κάθομαι να παίζω με τις ώρες και μετά από 28 χρόνια, ζήτημα πλέον αν θα φτάσω με μια ζωή μέχρι τον δράκο.

Eπίσης από το 1989 το Robocop στον 6128, μετά στην 500 και αργότερα στην καμπίνα Robocop που είχα. Ακόμη θα παίξω που και που στον emulator του 6128. Παλιά το τελείωνα άνετα με μία ζωή, πλέον δυσκολεύομαι λίγο.

Ένα ακόμη από το 1989 το Batman the movie πάλι στον 6128 και μετά στην 500. Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Το τελείωνα με μία ζωή και την επόμενη το έπαιζα ξανά. Το τερματίζω ακόμη αλλά πιθανό να χάσω μια ζωή.

Δεν ξέρω, μάλλον δεν έχω πλέον την υπομονή που είχα μικρός, γερνάω επιπλέον και άσε να πάνε στην ευχή οι ικανότητές μου με τα παιχνίδια.

που είναι η μασέλα και η μαγκούρα μου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμέτρητες ώρες Snow Bros ! Σε όλες τις εκδόσεις, από Arcade μέχρι Gameboy! Μετά ακολουθεί το Age of Empires IΙ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RetroCPC είπε:
O διάδοχος του Bubble για μένα πολύ πιο επιτυχυμένο ,το γνωρίσαμε αρχές 1990ς και φισικά το λιώσαμε και αυτό! Αρχές 1993 σκάει μύτη το Street Fighter & όλα τα άλλα σβήσανε. (νομίζω συμφονείτε φίλοι μου)
 
gremlinakos είπε:
Μάλλον το Street fighter ii CE!
Ναι και ευχαριστώ για τη διώρθοση. Πολλοί επιχηρηματίες των ουφάδικων έβγαλαν δυσεκατομύρια απο το συγκεκριμμένο game. Θυμάμε χαρακτηρηστηκά τις ουρές και την τρέλλα του S-F II, τύχενε να μπείς στο ουφάδικο 9 το πρωί και να ρθει ή σειρά σου να πέξεις στις 2 το μεσημέρι! Και ομως το ζησα.
 
Διαφωνω λιγο στο οτι τα αλλα ηλεκτρονικα σβησανε αλλα συμφωνω απολυτα πως με την ελευση του street fighter πραγματικα γινοταν ο χαμος σε καθε μαγαζι,καφετερια κλπ που ειχε ηλεκτρονικα.Προσωπικα δεν το πολυ εδεινα σημασια γιατι δεν πολυ γουσταρω τα fighting παιχνιδια αλλα ειχα φιλος που περιμενε στην ουρα ωρες για να παιξει και μιλαμε για μικρα μαγαζια που να μην ημασταν στο χωριο και να ημασταν σε αθηνα,θεσσαλονικη κλπ.

ΥΓ: Φιλε video80 μετα απο παρα πολλους μηνες θα ξαναπιασω στα χερια μου το wonder boy in monster land το βραδυ με ανοιξε η ορεξη με την συζητηση μας.Αν κανω κανενα καλο σκορ πανω απο 5 εκατομμυρια δηλαδη με 5000 νομισματα πανω κατω θα ανεβασω φωτο στο θεμα του παιχνιδιου που εχουμε εδω μεσα.Αν δεν κανω κανενα τετοιο σκορ της προκοπης δεν ανεβαζω χαχαχαχαχα :p
 
Για να συνεχίσω κι εγώ την δικιά μου λίστα:

 


11.
Pokemon Emerald. 600 φεύγα ώρες από κάμποσες φορές.


12.
Pokemon Pearl. 500+


13.
Fate Axis, the fragment. Μαζί με το Dogma είναι τα καλύτερα fighting παιχνίδια που έχω βρεί ώς τώρα.


14.
Bubble Bobble


15.
Pokemon Resolute Version (hack). Πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που παίζει 300+ ώρες σε hack!


16.
Pokemon Brown (hack). To καλύτερο παιχνίδι Pokemon που έχω παίξει.


17.
The legend of Kage


18.
Akuji the Deamon. Εξαιρετικό παιχνίδι. Πλέον μου παίρνει μόνο καμιά ώρα να το τερματίσω.


19.
Head over heels. Να πώ την αλήθεια έπειτα από ένα σημείο μου έσπασε τα νεύρα και το παράτησα. Αλλά ξόδεψα αμέτρητες ώρες να δώ πού θα καταλήξει (και δεν κατέληξε πουθενά). Αυτό ναί, μετάνιωσα που το έπαιξα!


20.
Mr. Driller (πολύ ωραίο παιχνίδι, αλλά τ' όνομα είναι...αποτυχημένο)

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόστυχα πολλές ώρες σε strategies...

Heroes of Might and Magic 2 και 3, Civilization 2, Warcraft 2 και 3, Age of Empires 1 και 2...

Α, μην ξεχάσουμε και Fire Emblem και Advance Wars στο GBA!

Και Football Manager σε PC αλλά και PSP, με μεγαλύτερο έπος στο Handheld 2009 όταν ανέλαβα την Kidderminster Harriers (πάτος Αγγλίας) και έπαιξα τις φουλ 30 σεζόν που επιτρέπει το παιχνίδι, έχοντας κατακτήσει στο τέλος τα πάντα, μέχρι Champions League. :D

Και από RPG, το ρεκόρ πρέπει να έχει το Might and Magic VI που το έπαιζα ένα ολόκληρο καλοκαίρι. Baldur's Gate, Icewind Dale και Diablo 1/2 έχουν φάει επίσης πολλές ώρες της ζωής μου...
 
Πολύ καλό θέμα!

Βάζω στη λίστα τα παιχνίδια που παίζω δεκαετίες

1) Civilization, όλες οι εκδόσεις από την I κι όλας στην Amiga που η έρμη έκαιγε μερόνυχτα, μέχρι και το το V.

2) Galaga/Space Invaders/Defender/Tetris ισόποσα.

3) Colin mcrae

4) FS μέχρι και το X

5) Arkanoid

Από κει και πέρα προφανώς η κάθε εποχή έχει και τα δικά της αλλά αυτά είναι τα παιχνίδια που έμειναν στο χρόνο και έχω αφιερώσει τον περισσότερο χρόνο.
 
Diablo 3

3.747 ώρες ήτοι περίπου 156 συνεχόμενες ημέρες.
 
Χμμ....

1. NBA JAM (Arcade)

2. SHINOBI (Arcade)

3. DOUBLE DRAGON (Arcade)

4. VIRTUA FIGHTER (Arcade)

5. WONDER BOY (Arcade)

6. RICK DANGEROUS (Σε PC, CGA version και παίζοντας με keyboard)

7. SABOTEUR (Σε PC, CGA version και παίζοντας με keyboard)

Αυτά τα ολίγα! :)
 
doom3,quake3arena, half life 1, half life 2, quake4,wolvenstein:the new order
 
εγω δεν ειμαι πολυ των βιντεογκειμ ,ετσι βασικα εκτος απο το pacman που εχω παιξει λιγο το NBA εχω παιξει αρκετα
 
Εχω παιξει χιλιαδες φορες απ την δεκαετια του 90 μεχρι σημερα πολλα παιχνιδια arcades οπως και παιχνιδια για κονσολες και μου αρεσουν ακομα το ιδιο.
Δεν νομιζω να τα βαρεθω ποτε.Mερικα απο αυτα ειναι.

Arcades

STREET FIGHTER 2 W.W/C.E
FINAL FIGHT
TOKI
OUTRUN
RAIDEN 1-2
CABAL
MORTAL KOMBAT 1-2
CADILACS AND DINOSAURS
CAPTAIN COMMANDO
METAL SLUG
GOLDEN AXE
SEGA RALLY 1-2
DAYTONA USA
SCUD RACE

NES-SNES-NINTENDO 64

SUPER MARIO BROS
CONTRA 
SUPER MARIO BROS 3
NINJA GAIDEN 2
ADVENTURE ISLAND 3
DONKEY KONG COUNTRY
SUPER MARIO WORLD
MARIO KART 64 (κυριως για διπλο)
SUPER MARIO 64 
F-ZERO X
 
Civilization και 2ο το Sim city. Σε Amiga, άπειρες ώρες. Τα είχα πειρατικά τότε (και να ήθελα να τα αγοράσω δεν υπηρχαν πουθενά) και δεν σωζανε οπότε πολλές φορες αφηνα το μηχάνημα ανοιχτό να συνεχίσω την επόμενη. Απο οτι θυμάμαι είχα παίξει πολύ και το Captive, και αυτό σε τζακ σπαροου εκδοση και δεν έσωζε. Μετέπειτα πολλές ώρες στο Gran turismo 2 το είχα μαθει απέξω κι ανακατωτα, δεν υπηρχε πίστα να μην έχω κερδίσει με όλα τα πιθανά σενάρια.
 
1) Age of Empires 2 & Age of Empires 2: The Conquerors expansion 

220px-Age_of_Empires_II_-_The_Age_of_Kings_Coverart.png


2) Championship Manager 01/02

thumb.jpg


Ειδικά το δεύτερο ήταν ένα παιχνίδι με το οποίο μπορούσες να φας τρελό κόλλημα, όποιοι έχουν παίξει για καιρό κάποιο παιχνίδι τύπου Manager σίγουρα θα καταλάβουν. Το συγκεκριμένο είχε αποσπάσει εγκωμιαστικές κριτικές από όλα τα περιοδικά και θεωρούνταν το καλύτερο παιχνίδι Manager που είχε βγει έως τότε. Οι δημιουργοί του είχαν πιάσει ακριβώς το νόημα του πως έπρεπε να είναι ένα τέτοιο παιχνίδι και παρόλο που δεν είχε Match Engine παρά μόνο απλή περιγραφή του αγώνα, σε πώρωνε περισσότερο από κάθε άλλο αντίστοιχο παιχνίδι. Ήταν όμως πολύ εθιστικό, σε βαθμό που μπορεί να καθόσουν ατελείωτες ώρες και να μην θες να σηκωθείς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paper Mario 64

Όχι μόνο επειδή το έπαιζα με τις ώρες αλλά γυρνούσα εδώ κι εκεί απολαμβάνοντας τα τοπία και μιλώντας με όλους.
 
Πίσω
Μπλουζα