Σιγά... η Πατρίδα κοιμάται (1987)

Nada

RetroN00b
Joined
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
25
Αντιδράσεις
2
Σιγά... η Πατρίδα κοιμάται (1987)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A3%CE%B9%CE%B3%CE%AC_%CE%B7_%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1_%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%B9

Θυμάται κανείς αυτή την καταπληκτική σειρά; Ξεκινούσε με μια απόκοσμη μουσική παιγμένη από δυο τύπους με κλαρίνο και ακορντεόν (Τάκης Παπαματθαίου και Γιώργος (ή Χρήστος; δεν καλοθυμάμαι) Τσάγκας. Απόλυτα πολιτική σειρά (αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν του Γιάννη Σμαραγδή αλλά δεν παίρνω και όρκο) στην οποία εμφανίστηκαν πολλοί υπέροχοι ηθοποιοί της εποχής (Αρμένης, Τσάγκλος, Μοσχίδης, Λαζόπουλος, Ζαννινο κλπ). Θυμάμαι χαρακτηριστικά το επεισόδιο με τον Λαζόπουλο που ψηφίζει... 3 φορές!!!

Κάποια στιγμή γνώρισα έναν τύπο ο οποίος είχε πάρε-δώσε με την ΕΡΤ και μου είπε ότι εκείνη την εποχή οι ταινίες εγγραφής (tapes) ήταν τόσο ακριβές ώστε χρησιμοποιούσαν τις ίδιες, σβήνοντας παλαιότερες εγγραφές. Έτσι, το "Σιγά... η Πατρίδα κοιμάται" σβήστηκε (κατά πως υποστήριξε) για να γραφτούν πδοσφαιικοί αγώνες κλπ...

Εγώ πάντως πιστεύω ότι κάπου θα βρίσκεται καταχωνιασμένη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Δεν μπορω να ξερω την τυχη της σειρας - αν και απο αυτα που εχω ακουσει το 1988 που προβληθηκε ειχε σταματησει πια η παλια τακτικη - δεν χαλαω μπομπινες θα γραψω απο πανω το ματς - που ακολουθουσαν πριν το 1979.

Οσο για την ιδια τη σειρα, ηταν διασκευη των διηγηματων του Τσεχου συγγραφεα Hasek, με αρκετα εντονο το πολιτικο στοιχειο. Ο παραγωγος (και εν μερη σκηνοθετης) ηταν οντως ο Γιαννης Σμαραγδης και η μουσικη ηταν του Διονυση Σαββοπουλου. Ο Τσαγκας λεγοταν Λαμπρος :)

Τετοιες σειρες θα επρεπε οντως να τις ξαναδουμε και μπραβο στον nada που τη θυμηθηκε :thumbup:
 
  • Like
Reactions: PT8
telamonas.stokos είπε:
Δεν μπορω να ξερω την τυχη της σειρας - αν και απο αυτα που εχω ακουσει το 1988 που προβληθηκε ειχε σταματησει πια η παλια τακτικη - δεν χαλαω μπομπινες θα γραψω απο πανω το ματς - που ακολουθουσαν πριν το 1979.
Οσο για την ιδια τη σειρα, ηταν διασκευη των διηγηματων του Τσεχου συγγραφεα Hasek, με αρκετα εντονο το πολιτικο στοιχειο. Ο παραγωγος (και εν μερη σκηνοθετης) ηταν οντως ο Γιαννης Σμαραγδης και η μουσικη ηταν του Διονυση Σαββοπουλου. Ο Τσαγκας λεγοταν Λαμπρος :)

Τετοιες σειρες θα επρεπε οντως να τις ξαναδουμε και μπραβο στον nada που τη θυμηθηκε :thumbup:
Να'σαι καλά φίλε telamonas.stokos!

Δεν ήξερα ότι η τακτική του «σβησίματος» ταινιών είχε σταματήσει τόσο παλια - αυτό σημαίνει ότι η σειρά υπάρχει (αλλά δεν έχει παιχτεί ποτέ σε επανάληψη όπως π.χ. «το Κάμπινγκ» ή το «Χαίρε Τάσο Καρατάσο» - αναρωτιέμαι γιατί...)

Λάμπρος Τσάγκας!!! μα βέβαια!!! Μήπως θυμάσαι ποιος ήταν ο (άλλος) σκηνοθέτης;
 
  • Like
Reactions: PT8
Ο αλλος σκηνοθετης ηταν ο Νικος Πετροπουλος - τωρα οσον αφορα το Καμπινγκ νομιζω οτι προβαλλεται αυτο τον καιρο απο την ψηφιακη (κατι αναφερθηκε και εδω αλλα δεν μπορω να βρω το thread) - ο Τασος Καρατασος , οπως και το Σιγα η Πατριδα κοιμαται θεωρουνται ακρως πολιτικα σηριαλ και αυτο ειναι (φανταζομαι) που προβληματιζει την αποφαση για επαναπροβολη τους.
 
  • Like
Reactions: PT8
telamonas.stokos είπε:
Ο αλλος σκηνοθετης ηταν ο Νικος Πετροπουλος - τωρα οσον αφορα το Καμπινγκ νομιζω οτι προβαλλεται αυτο τον καιρο απο την ψηφιακη (κατι αναφερθηκε και εδω αλλα δεν μπορω να βρω το thread) - ο Τασος Καρατασος , οπως και το Σιγα η Πατριδα κοιμαται θεωρουνται ακρως πολιτικα σηριαλ και αυτο ειναι (φανταζομαι) που προβληματιζει την αποφαση για επαναπροβολη τους.

Ναι, πράγματι, διάβασα το thread για το Καμπινγκ μόλις πριν λίγο.

Όσο για τα πολιτικά σίριαλς και τους λόγους μη επαναπροβολής τους, έχεις απόλυτο δίκιο...
 
Α, στο σήριαλ αναφερόσουνα ;

Εγώ νόμιζα ότι σχολίαζες την επικαιρότητα ! :diablotin:
 
Κωσταντίνε ......

[edit] dead pic [edit]




:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμ,μαλλον εχετε δικιο για τους λογους μη επαναπροβολης των σειρων αυτων.....

Μπραβο Nada που θυμηθηκες και αυτη τη σειρα,την οποια εγω ελαχιστα θυμαμαι για να ειμαι ειλικρινης....
 
keeper7k είπε:
Κωσταντίνε ......
yellowcardvo2.jpg


:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Πω πω !

Αυτή η κάρτα μου θύμισε ένα ρετρό παγωτό γρανίτα ( ΕΒΓΑ ; ) .

Μισό λεμόνι - μισό φράουλα !

Το θυμάστε ;

Υ.Γ. : Πάντως πάλι καλά που μου έριξες μόνο "λεμόνι" (κίτρινη) και δεν έφαγα και "φράουλα" (κόκκινη) ! :biglaugh:
 
exetlaios είπε:
Υ.Γ. : Πάντως πάλι καλά που μου έριξες μόνο "λεμόνι" (κίτρινη) και δεν έφαγα και "φράουλα" (κόκκινη) ! :biglaugh:
Τρελός είσαι ; Και να ακούω μετά συνθήματα όπως "1,2,3 .... η διαιτησία";; :biglaugh:

(Το σκίσαμε το thread ... με επαναφέρω στην τάξη - και μου ρίχνω και μια κιτρινούλα κι εμένα :D :D:D)
 
Nada είπε:
δεν έχει παιχτεί ποτέ σε επανάληψη όπως π.χ. «το Κάμπινγκ» ή το «Χαίρε Τάσο Καρατάσο» - αναρωτιέμαι γιατί...)
Λοιπον, το Σιγά, η Πατρίδα Κοιμάται, έχει διατηρηθεί στο αρχείο της ΕΡΤ, η πληροφορία εκ των έσω. Επίσης είχε προβληθεί σε επανάληψη γύρω στο 1995.
 
  • Like
Reactions: PT8
mastoras είπε:
Λοιπον, το Σιγά, η Πατρίδα Κοιμάται, έχει διατηρηθεί στο αρχείο της ΕΡΤ, η πληροφορία εκ των έσω. Επίσης είχε προβληθεί σε επανάληψη γύρω στο 1995.
Αυτή είναι μια πολύ καλή είδηση! Ακόμη καλύτερα θα ήταν να κυκλοφορούσε κάποτε σε DVD (όπως και όλες οι σειρές της εποχής).
 
mastoras είπε:
Λοιπον, το Σιγά, η Πατρίδα Κοιμάται, έχει διατηρηθεί στο αρχείο της ΕΡΤ, η πληροφορία εκ των έσω. Επίσης είχε προβληθεί σε επανάληψη γύρω στο 1995.

Πολυ καλο νεο αυτο.Μακαρι να βγει σε καποιο DVD...Εγω βεβαια το 1995 δεν την πηρα χαμπαρι,αν & οταν πρωτοπαιχτηκε την ειχα δει σχεδον ολη...Θελω ομως να την ξαναδω...
 
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σειρά. Θυμάμαι στο πρώτο επεισόδειο έπαιζε ο Λαζόπουλος.

Όσο για τη θεματολογία της...επίκαιρη ακόμα και μετά από 20τόσα χρόνια.
 
  • Like
Reactions: PT8
ωραια σειρα ειχε μια μελαγχολια ομως απο οτι θυμαμαι...
 
Αν θυμάμαι καλά, σε αυτή τη σειρά εμφανίζονταν και δύο πλανόδιοι μουσικοί; Και νομίζω ότι κάποιες στιγμές, όπως περπατούσαν, ένας από αυτούς σταματούσε, κοίταζε το κενό κι έλεγε αργά και εμφατικά: "ΤΟ ΤΡΕΝΟ...".

telamonas.stokos είπε:
Οσο για την ιδια τη σειρα, ηταν διασκευη των διηγηματων του Τσεχου συγγραφεα Hasek, με αρκετα εντονο το πολιτικο στοιχειο.
Τελαμών, προφανώς εννοείς τον Γιάροσλαβ Γάσεκ ("Χάσεκ" γράφεται) που έχει γράψει και το διάσημο Ο καλός στρατιώτης Σβέικ. Ξέρεις μήπως πάνω σε ποια μυθιστορήματά του βασίζεται το "Σιγά, η πατρίδα κοιμάται"; Είμαι πολύ περίεργος :confused:
 
Φωτογραφίες από τα γυρίσματα της σειράς, με τον Ζαννίνο και τον Λάκη Λαζόπουλο.
 
Σιγά , η πατρίδα κοιμάται

Θυμάστε αυτήν την σειρά αυτοτελών επεισοδίων? Ηθογραφικού και κοινωνικο-σατυρικού περιεχομένου. Εκεί είχα δει για πρώτη φορά σε ένα επεισόδιο τον Λάκη Λαζόπουλο και σε ένα άλλο επεισόδιο που πρωταγωνιστούσε η Ντίνα Κώνστα. Κάθε επεισόδιο είχε διαφορετικό περιεχόμενο και υπόθεση. Σε κάθε επεισόδιο όμως εμφανιζόταν δυο πλανώδιοι μουσικοί κάτι σαν την Βίκη Σταυροπούλου στις πεθερές. Πολύ μόδα τότε τα ηθογραφικά.
 
Αν θυμάμαι καλά, η σειρά είχε γυριστεί σε φιλμ 16mm, οπότε οι μπομπίνες κάπου βόσκουν στο αρχείο. Επίσης και το "Χαίρε Τάσο Καρατάσο" ήταν σε φιλμ γυρισμένο.
 
Πίσω
Μπλουζα