Σιδεράκια στα δόντια :-))

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.295
Αντιδράσεις
3.364
Λεπόν....ενα τεράστιο προσωπικό βίωμα :D

Κατα καιρούς με είχαν ρωτήσει πώς και εχω επιλέξει αυτό το αβαταρ. Οι λόγοι είναι 2, οι εξής 3:

1) Ο Σαγώνιας είναι ψηλός (είμαι 1.90)

2) Ο Σαγώνιας φαίνεται μεν κακός αλλα στο τέλος μαλακώνει και μας βγαίνει και καλοκάγαθος (και τον ερωτεύεται το γκομενάκι με τα ματομπούκαλα :D )

3) Ο Σαγώνιας φοράει σιδερομασέλα

Το εχω μαλιστα απαντήσει και στο σχετικό θρεντ. Θα αναφερθώ στο 3ο σκιέλος. Γεννήθηκα με την κατω γνάθο έκσω, σαν τη γνάθο του Γκμόχ. Πολλά παιδιά γεννιούνται ετσι. Στην πορεία μεχρι και τα 7 μου, καποια δόντια στράβωσαν και μαλιστα ο 1ος δεξύς Προγόμφιος της ανω γνάθου δεν έβρισκε κενό για να βγει και ετσι ήταν πανω από το ζευγάρι Κυνόδοντας-2ος Προγόμφιος. Οταν γελούσα, δε φαινόταν ασφαλώς γιατί ηταν πολύ πανω όμως οταν μεγαλωνα κι αλλο, εκτός του ότι θα φαινόταν αφου θα μεγάλωνε το στόμα, θα ειχα πρόβλημα και στο μάσημα. Το 1983 εβαλα σιδεράκια σε μια οδοντογιατρό στην Αθήνα (σε ενα στενό πολύ κοντά στο πολεμικό μουσείο), αυτά που σημερα το λέμε συρματάκια. Με μια διευκρίνηση, τα δικά μου ΔΕΝ ηταν συρματάκια, δηλαδή δεν ηταν καποια μικρά προσαρτήματα που κόλλαγαν στην επιφάνεια του δοντιού με ενα σύρμα να τα συνδέει και μεταξύ τους. Ηταν κανονικά μεταλικά δαχτυλίδια. Φανταστείτε το δαχτυλίδι που φοράει η ράφτρα για να μην τρυπηθεί. Ε, 28 τετοια σιδεράκια (δε βαλαμε στους φρονιμίτες, δεν είχε νόημα), με κενό από κατω για να μπορώ να δαγκώνω, τα οποία ενώνονταν μεταξύ τους με ενα συρμα πολύ σκληρό που είχε παρει την κλίση της γνάθου. Στις 2 άκρες του το καθε σύρμα είχε από ενα ελατήριο το οποίο είχε την τάση να εκτονώνεται οπότε όσο μεγάλωνα, τα δόντια θα απομακρύνονταν το ενα από το αλλο και θα δημιουργούνταν κενά, κι ετσι θα διορθωνόταν και το πρόβλημα με το προβληματικό δόντι που ανέφερα. Επίσης οι δυο ακρες των συρμάτων αυτών ενώνονταν με ενα λαστιχάκι με τις ακρες της κατω γνάθου, και ο λόγος ήταν να μετακινηθεί η γνάθος προς τα μέσα (και να μη μιλάω σαν τον

:D :D:D). Ο στόχος ηταν στα 3 χρόνια να αφαιρεθούν. Αμ δε! Αφαιρέθηκαν το 1989!!! Με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε δόντια που δε μπορείς να τα πλυνεις με οδοντόβουρτσα αφού αυτή επλενε μονο τα σιδεράκια. Σφραγίσματα, κιτρίνιασμα, ουλα πεσμένα κλπ κλπ και ημουν μονο 15 χρονών. Ομως το αποτέλεσμα της μακροχρόνιας αυτής διαδικασίας ηταν εξωπραγματικό. Με τον καιρό και τις θεραπείες, τα δόντια μου επανήρθαν σε χρωματισμό και εμφάνιση. Παρ'όλ'αυτά, ακομα τρέχω γιατί δεν είμαι και μικρός πλέον και τα δόντια μου είναι πολύ ταλαιπωρημένα (μειωμένη αδαμαντίνη, όσοι εχουν θεμα,κσέρουν τι εννοώ).
Ποιός ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά; Πρώτον η ταλαιπωρία. Οταν τα εβαλα, εχασα περίπου 10-12 κιλά σε διάστημα 4 μηνών αφου δε μπορούσα να φαω ούτε βραστές πατάτες. Αρκετές φορές, καποια από τα σιδεράκια ξεκολλούσαν και επρεπε να παω σε τοπικό γιατρό για να τα κολλήσει, τα ουλα επεφταν και ηθελα μινι χειρουργική επέμβαση για να αφαιρεθούν κομμάτια. Και υστερα το κοινωνικό πρόβλημα που είχα στο σχολείο και στην εφηβεία. Π.χ. να παίζω μπασκετ και να μου ερχεται η μπαλα στο πρόσωπο και να ματώνουν τα χείλια και να μη μπορώ να φαω για πολλές μερες και έπειτα να μην παίζω καν. Το χειρότερο για μενα, να μη μπορώ να προσεγγίσω μια κοπέλα.

Δεν είχα συμμαθητές ή φίλους/γνωστούς που να είχαν σιδεράκια. Σε ολόκληρο σχολείο που ηταν γυμνάσιο/λυκειο μαζί περίπου 500 παιδιά, δε θυμάμαι κανένα να εχει. Τώρα όμως βλέπω πώς ενα σωρό πιτσιρίκια βαζουν. Μαλιστα εχω δει και μεγάλους, μεχρι και 40άρηδες (κατά 99% γυναίκες :p ) να τα φορούν για ενα διάστημα 1 χρόνου περίπου. Ασφαλώς και η Ιατρική εχει προχωρήσει από τότε.

Ποιοι από σας είχατε τέτοια εμπειρία, είτε προσωπική είτε από φίλους συμμαθητές;
 
Εχω τελεια δοντια ολα ειναι ισια κτλ και εχω μονο ενα σφραγισμα τιποτα αλλο.Ειχα ομως συμμαθητες που φορουσαν σιδερακια.Ειδικα ενας ειχε ενα σαν μασελακι που μπορουσε να το βγαζει και να το καθαρισει κτλ.Μιλαμε ειχε αγανακτηση οταν τρωγαμε γαρηδακια κτλ γεμιζε και συνεχια το εβγαζε να το καθαριση.
 
Εγω ξερω οτι μετα απο αυτα που διαβασα,φευγω να πλυνω τα δοντια μου.
 
Τα έβαλα στα 30, τα έβγαλα στα 32o_O

Λάθος εκτίμηση του οδοντίατρου που είχα παιδί οδήγησε σταδιακά σε πρόβλημα προγναθισμού στην ενήλικη ζωή μου.

Γύρισα 4 ορθοδοντικούς και παιδεύτηκα αρκετούς μήνες μέχρι να πάρω τη μεγάλη απόφαση.

Παραδόξως ήταν μια από τις πλέον πετυχημένες περιόδους της κοινωνικής μου ζωής :cool:
 
Η Μπριζιτ Μπαρντο στην αυτοβιογραφια της, ευχαριστει τη μητερα της που δεν την αφησε να φορεσει σιδερακια οταν ηταν μικρη.

Ετσι η Μπριζιτ απεκτησε αυτα τα ελαφρως πεταχτα δοντια και εντελει το στομα που την εκανε διασημη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ είχα σιδεράκια, γιατί τα δόντια μου προεξέχαν μπροστά σαν του λαγού:) Είχα όμως 4 δαχτυλίδια,στα πίσω δόντια (γόμφιοι ;) και συρμα και αυτό το τετραγωνάκι σε κάθε δόντι. Σε μια φάση είχα και λαστιχάκια. Πάντως τα δόντια μου ισιώσανε, δεν έχω και πάρα πολλά σφραγίσματα. Πάντως όταν τα έβαλα ήταν σπάνιο, νομίζω ότι ήμουν ο μοναδικός στην τάξη που τα φορούσε. Τώρα είναι πολύ πιο συνηθισμένο.
 
Χμμμ, από που να αρχίσω...

1) Η κάτω γνάθος ήταν μπροστά από την άνω ("κληρονομιά" της μητέρας μου, που το κληρονώμησε από τον πατέρα της)

2) Στην άνω γνάθο, εκτός του ότι είχα πληθωρισμό δοντιών, είχα και το πρόβλημα "στενότητας" στο ημικύκλιο (συγγνώμη, δεν είμαι οδοντίατρος για να το εξηγήσω επιστημονικά) ("κληρονομιά" του πατέρα μου)

3) Στη κάτω γνάθο επίσης πληθωρισμό δοντιών

Εκτός από τα "προβλεπόμενα" σφραγίσματα, γύρω στα 11 (1994) ξεκίνησε το μαρτύριο. Αφού πρώτα αφαιρέθηκαν τα "παιδικά" δοντάκια (όχι δεν ήρθε καμμία νεραϊδα! :( ), η οδοντίατρος μου έβαλε ένα εξάρτημα στην άνω γνάθο η οποία κάθε ημέρα θα την "άνοιγε" κατά 1 χιλιοστό ώστε να έρθει τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με την άνω γνάθο. Γύρω στα 12 αφαιρέθηκε, για κανά 6μηνο έβαζα ειδική μασέλα για να μετακινηθεί μερικά χιλιοστά η άνω γνάθος μπροστά, και το 1995 μπήκαν τα γνωστά "σιδεράκια". Αμ δε...

Γύρω στο 1997 άρχισε να εμφανίζεται το φαινόμενο του "υπερπληθωρισμού" δοντιών τόσο στην άνω όσο και στη κάτω γνάθο. Πλέον έπρεπε να αναλάβει γναθοχειρούργος τη διαδικασία. Ενώ περιμέναμε να είναι απλή διαδικασία, δυστυχώς αυτό τράβηξε εις μάκρος, από το 1997 μέχρι και το 2003! Σύνολο, κάπου 10 χειρουργεία με τοπικές αναισθησίες και αφάιρεση τουλάχιστον 15 "πλεοναζόντων" δοντιών. Εννοείται τα σιδεράκια παρέμεναν στη θέση τους. Περιττό να πώ τι ταλαιπωρία ήταν να έχεις φάει τοπική αναισθησία και να περιμένεις υπομονετικά να φύγει από τον οργανισμό. Δύσκολο να φάς (μόνο σε παχύρευστη μορφή μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση), δύσκολο να μιλήσεις, έπρεπε συνέχεια να απολυμάνεις τη περιοχή με ειδικό στοματικό διάλυμα γιατί είχα ΚΑΙ ράμματα στα ούλα, τα οποία εν καιρώ τα απορροφούσε ο οργανισμός.

Στη "χειρουργική καρέκλα" δεν πόνεσα, μα τω Θεώ όμως η πλάτη μου κάθε φορά γινόταν μούσκεμα από τον ιδρώτα και έπρεπε να είμαι ακίνητος για τουλάχιστον 3 ώρες.

Με αυτά και άλλα πολλά, η "γναθοχειρουργική" τελείωσε το 2003 οπότε και έβαλα προσθετικά στη δεξιά άνω γνάθο (αντικατέστησαν τον 1ο, 2ο προγόμφιο και τραπεζίτη γιατί ήτα κολλητά και στραβά) και τα σιδεράκια βγήκαν το 2004. Για μικρό χρονικό διάστημα φόραγα αποσπόμενη μασέλα για να συγκρατηθούν τα δόντια μετά την αφαίρεση των σιδερακιών. Σχεδόν 10 χρόνια η όλη διαδικασία. Φυσικά τόσα χρόνια μέχρι και σήμερα και για πάντα πρόσεχα, προσέχω και θα προσέχω πάρα πολύ την υγιεινή των δοντιών μου.

Το "θετικό" ήταν ότι δεν έβαλα τα "εξωτερικά" αντιαισθητικά σιδεράκια. Το επίσης θετικό για τους νεότερους είναι ότι τα "αόρατα" σιδεράκια δεν κοστίζουν μια περιουσία όπως τη δεκαετία του 1990.

Ας είναι. Η ζωή πρέπει να έχει και προκλήσεις. ;) :cool:

EDIT: Να προσθέσω ότι τσίχλες, καραμέλες και γαριδάκια συνέχεια κόλλαγαν στα σιδεράκια και κάθε λίγο και λιγάκι έπρεπε να τα καθαρίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρός, είχα πολύ προβληματικά δόντια ( αιμορραγίες, πεσμένα ούλα, στραβά δόντια, πολλά σφραγίσματα κλπ). Αλλά τα σιδεράκια, ευτυχώς τα απέφυγα. Ο Γιατρός είχε πει να μην παιδευτώ και άλλο άδικα, αλλά να περιμένω μερικά χρόνια και τα δόντια σιγά σιγά, θα έστρωναν. Δικαιώθηκε...
 
Nassos83 είπε:
Χμμμ, από που να αρχίσω...
1) Η κάτω γνάθος ήταν μπροστά από την άνω ("κληρονομιά" της μητέρας μου, που το κληρονώμησε από τον πατέρα της)

2) Στην άνω γνάθο, εκτός του ότι είχα πληθωρισμό δοντιών, είχα και το πρόβλημα "στενότητας" στο ημικύκλιο (συγγνώμη, δεν είμαι οδοντίατρος για να το εξηγήσω επιστημονικά) ("κληρονομιά" του πατέρα μου)

3) Στη κάτω γνάθο επίσης πληθωρισμό δοντιών

Εκτός από τα "προβλεπόμενα" σφραγίσματα, γύρω στα 11 (1994) ξεκίνησε το μαρτύριο. Αφού πρώτα αφαιρέθηκαν τα "παιδικά" δοντάκια (όχι δεν ήρθε καμμία νεραϊδα! :( ), η οδοντίατρος μου έβαλε ένα εξάρτημα στην άνω γνάθο η οποία κάθε ημέρα θα την "άνοιγε" κατά 1 χιλιοστό ώστε να έρθει τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με την άνω γνάθο. Γύρω στα 12 αφαιρέθηκε, για κανά 6μηνο έβαζα ειδική μασέλα για να μετακινηθεί μερικά χιλιοστά η άνω γνάθος μπροστά, και το 1995 μπήκαν τα γνωστά "σιδεράκια". Αμ δε...

Γύρω στο 1997 άρχισε να εμφανίζεται το φαινόμενο του "υπερπληθωρισμού" δοντιών τόσο στην άνω όσο και στη κάτω γνάθο. Πλέον έπρεπε να αναλάβει γναθοχειρούργος τη διαδικασία. Ενώ περιμέναμε να είναι απλή διαδικασία, δυστυχώς αυτό τράβηξε εις μάκρος, από το 1997 μέχρι και το 2003! Σύνολο, κάπου 10 χειρουργεία με τοπικές αναισθησίες και αφάιρεση τουλάχιστον 15 "πλεοναζόντων" δοντιών. Εννοείται τα σιδεράκια παρέμεναν στη θέση τους. Περιττό να πώ τι ταλαιπωρία ήταν να έχεις φάει τοπική αναισθησία και να περιμένεις υπομονετικά να φύγει από τον οργανισμό. Δύσκολο να φάς (μόνο σε παχύρευστη μορφή μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση), δύσκολο να μιλήσεις, έπρεπε συνέχεια να απολυμάνεις τη περιοχή με ειδικό στοματικό διάλυμα γιατί είχα ΚΑΙ ράμματα στα ούλα, τα οποία εν καιρώ τα απορροφούσε ο οργανισμός.

Στη "χειρουργική καρέκλα" δεν πόνεσα, μα τω Θεώ όμως η πλάτη μου κάθε φορά γινόταν μούσκεμα από τον ιδρώτα και έπρεπε να είμαι ακίνητος για τουλάχιστον 3 ώρες.

Με αυτά και άλλα πολλά, η "γναθοχειρουργική" τελείωσε το 2003 οπότε και έβαλα προσθετικά στη δεξιά άνω γνάθο (αντικατέστησαν τον 1ο, 2ο προγόμφιο και τραπεζίτη γιατί ήτα κολλητά και στραβά) και τα σιδεράκια βγήκαν το 2004. Για μικρό χρονικό διάστημα φόραγα αποσπόμενη μασέλα για να συγκρατηθούν τα δόντια μετά την αφαίρεση των σιδερακιών. Σχεδόν 10 χρόνια η όλη διαδικασία. Φυσικά τόσα χρόνια μέχρι και σήμερα και για πάντα πρόσεχα, προσέχω και θα προσέχω πάρα πολύ την υγιεινή των δοντιών μου.

Το "θετικό" ήταν ότι δεν έβαλα τα "εξωτερικά" αντιαισθητικά σιδεράκια. Το επίσης θετικό για τους νεότερους είναι ότι τα "αόρατα" σιδεράκια δεν κοστίζουν μια περιουσία όπως τη δεκαετία του 1990.

Ας είναι. Η ζωή πρέπει να έχει και προκλήσεις. ;) :cool:

EDIT: Να προσθέσω ότι τσίχλες, καραμέλες και γαριδάκια συνέχεια κόλλαγαν στα σιδεράκια και κάθε λίγο και λιγάκι έπρεπε να τα καθαρίζω.

Μετά απ'όλα αυτά, νιώθω ότι η δική μου κατάσταση ήταν πολύ αθώα. Θα προτιμήσω τα σιδεράκια μου :D

Παντως χαλάλι η προσπάθεια και η υπομονή που εκανες κι εσύ και οι γονείς σου (ιδίως εσύ ασφαλώς), αν τώρα είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

Αυτό με τις τσίχλες το είχα κι εγώ. Γαριδάκια και πακοτίνια να σου κάνουν το στόμα κίτρινο και να μη φαίνεται ίχνος μέταλου. :D

------------------------------------------------------------

Πλυσιμο με την οδοντόβουρτσα πανω-κάτω και ελαφρώς κυκλικά για περίπου 3 λεπτά (μια πρώην μου τα'πλενε επί 10 λεπτά!!!), ΟΧΙ δύναμη στη λαβή της οδοντόβουρτσας αλλα κρατάτε την ευγενικά, αντικατάστασή της στους 3 μηνες το πολύ, και νήμα παιδιά! Νημα!!!! Τα πλαινά πανω και κατω νομίζετε ότι τα πλένετε.

Ηταν μια ιατροφαρμακεφτική προσφορά του retromaniax προς τα μελη του. Για να γελάτε και να χαιρόμαστε....

Παμε για πίτσα και παγωτό τώρα :D
 
Ναι, είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, δυστυχώς όμως κόστισε αρκετά λεφτά. Η δε περίπτωση μου, όπως έμαθα σε ένα συνέδριο γναθοχειρούργων (ο δικός μου είχε βγάλει και φωτογραφίες των χειρουργικών επέμβάσεων για το συνέδριο, ακατάλληλες δια ευαίσθητα στομάχια! :D ) παγκοσμίως είναι τόσο σπάνια ζήτημα να είχε εμφανιστεί σε άλλα 3-4 άτομα!
 
Αρα εγώ καλα είπα πιο πάνω ότι είμαι αθώος. :D
 
Εβαλα στα 13 για 3 χρόνια και έβαλα στα 30 και τα φοράω 2 χρόνια τώρα

Ο πρώτος ορθοδοντικός έκανε αθλια δουλειά. Μου έβγαλε από πάνω 2 μόνιμα δόντια (αυτά δίπλα απο τους κυνόδοντες) γιατί τα δόντια μου ήταν πολύ μεγάλα για το στόμα μου. Το κενό όμως δεν έκλεισε με αποτέλεσμα να έχω ακόμα αισθητικό προβλημα οταν χαμογελαω και τα 6 μπροστινά δόντια να μην στηρίζονται καλα με τα υπόλοιπα της πάνω γνάθου. Έτσι ξαναέβαλα πριν 2 χρόνια και σε 1-2 μήνες τα βγάζω. Έδωσα 2500 ευρώ. Χαίρομαι που το πήρα απόφαση αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εχω κουραστεί και θέλω να τα βγάλω. Έχω βάλει και στα κάτω δόντια για να διορθωθούν κάποιες λεπτομέρειες
 
Daytime Dreamer είπε:
Εβαλα στα 13 για 3 χρόνια και έβαλα στα 30 και τα φοράω 2 χρόνια τώρα
Ο πρώτος ορθοδοντικός έκανε αθλια δουλειά.
Ελα ρε! :( Τουλάχιστον τελειώνεις και χαλάλι και τα χρήματα αρκεί να είσαι ευχαριστημένος.
 
Ας μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου από το προσωπικό μου βίωμα με τα σιδεράκια στα δόντια. Πρώτα πρώτα χρειάστηκε να βγάλω 4 δόντια για να υπάρχει χώρος! Σιδεράκια έβαλα από την Α Γυμνασίου μέχρι και την Α Λυκείου. Είχα βάλει στην πάνω σειρά τα διαφανή και στην κάτω τα κλασικά σιδεράκια. Πονούσα όταν έσφιγγε τα σιδεράκια ο ορθοδοντικός, τον οποίο επισκεπτόμουν σε τακτά χρονικά διαστήματα. Για ένα διάστημα είχα φορέσει και εξωστοματικά σιδεράκια, τα οποία δεν τίμησα όσο θα έπρεπε. Το καλοκαίρι ιδιαίτερα, θυμάμαι ότι έπρεπε να προσέχω περισσότερο, αφού ήμουν σε διακοπές, έτσι, απέφευγα τσίχλες και καραμέλες, για να μην ξεκολλήσουν τα σιδεράκια (πράγμα το οποίο δεν απέφυγα). Αργότερα έβγαλα την πάνω σειρά πρώτα και έπειτα τα κάτω σιδεράκια και ένιωθα σαν κάτι να μου έλειπε, τα είχα συνηθίσει.

Είχαν κυκλοφορήσει και χρωματιστά σιδεράκια (!), με το κίτρινο να είναι χρώμα προς αποφυγή για ευνόητους λόγους!
 
Φόρεσα στην 5η και 6η Δημοτικού, γιατί τα δόντια μου ήταν στραβά. Ποτέ την ημέρα, αλλά κάθε νύχτα. Αυτό απέτρεψε την αφαίρεση δοντιού.

Με τα δόντια πάντως είχα πολλά προβλήματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ μου δε φόρεσα σιδεράκια αν και 1-2 δόντια παρεκλίνουν λίγο της ορθής θέσης των άλλων. Θυμάμαι ένας γνωστός μου όμως στο Λύκειο που όχι μόνο είχε σιδεράκια αλλά φορούσε και κάτι πορσελάνινα αντικείμενα στον ουρανίσκο ή κάπου δε θυμάμαι τώρα. Τον συγκεκριμένο για κάποιο λόγο τον φωνάζαμε Blanka (από το Street Fighter) :p .
 
Πήγα στον οδοντίατρο για 1η φορά όταν ήμουν στην Β' Λυκείου γιατί είχε αποχρωματιστεί ένα σημείο σε κάποιο πίσω δόντι. Θυμάμαι ότι τότε, το 1991 ο γιατρός μού είχε πει ότι το συγκεκριμένο δόντι δεν ειχε τερηδονιστεί, αλλά μπορει σε 1-2 χρόνια να χρειαζόταν σφράγισμα. Έχουν περάσει 24 χρόνια, αλλά το δόντι δεν έχει πάθει τίποτα. Παρότι είχα κάποια στραβά δόντια, ο γιατρος τότε δεν μου είπε να βάλω σιδεράκια. 3-4 χρόνια μετά, πήγα σε άλλον οδοντίατρο, και τότε μου είπε ότι μπορώ να βάλω σιδεράκια, αλλά σίγουρα θα χρειαζόταν να βγάλω 4 υγιή δόντια για να χωρέσουν τα υπόλοιπα. Του είπα ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και ακόμα όταν πηγαίνω μου λέει ότι έπρεπε να ειχα βάλει σιδεράκια. Επειδή είχαν βάλει σιδεράκια τα ξαδέρφια μου και ειδα ότι είχαν περάσει τα μαρτύρια του Ταντάλου με μέτριο αποτέλεσμα, δεν θα έβαζα σιδεράκια. Από αυτά που διαβάζω εδώ, χαίρομαι ακόμα περισσότερο που τελικά δεν έβαλα σιδεράκια!!!! Νομίζω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν και είναι θέμα μόδας και μαθητευόμενων οδοντίατρων-μάγων.
 
Δε χρειάστηκα ποτέ ευτυχώς,είχα ίσια δόντια και μόνο ένα σφράγισμα μέχρι σήμερα.Ο αδερφός μου είχε μεγάλο πρόβλημα με αυτό μέχρι να χρησιμοποιήσει σιδεράκια και να ηρεμήσει.
 
Το δικό μου το χαμόγελο θα μπορούσε να είχε βελτιωθεί πολύ αν είχα βάλει σιδεράκια μικρός. Αλλά τότε ήταν κάτι σπάνιο για τα κορίτσια και παντελώς ανήκουστο για τα αγόρια, διότι οι άντρες υποτίθεται δεν ενδιαφέρονταν για την εμφάνισή τους (τέτοιες ανοησίες ακούγαμε). Μόνο μια συμμαθήτριά μου θυμάμαι να φορούσε, και την κοροϊδεύανε ανελέητα. Ήμουν φοιτητής όταν μου πρότεινε η οδοντογιατρέσσα μου να φορέσω, αλλά θα έπρεπε να μου βγάλει κάτι πίσω τραπεζίτες για να γίνει χώρος. Δεν τρελλάθηκα να βγάλω γερά δόντια για να ισιώσω τα υπόλοιπα. Να μείνει το βύσσινο. Κι έτσι θα πρέπει να περιμένω να βάλω μασέλα για να έχω μαργαριταρένιο χαμόγελο :)
 
johnny19818 είπε:
Ποτέ μου δε φόρεσα σιδεράκια αν και 1-2 δόντια παρεκλίνουν λίγο της ορθής θέσης των άλλων. Θυμάμαι ένας γνωστός μου όμως στο Λύκειο που όχι μόνο είχε σιδεράκια αλλά φορούσε και κάτι πορσελάνινα αντικείμενα στον ουρανίσκο ή κάπου δε θυμάμαι τώρα. Τον συγκεκριμένο για κάποιο λόγο τον φωνάζαμε Blanka (από το Street Fighter) :p .

φορούσε και κάτι πορσελάνινα αντικείμενα στον ουρανίσκο= προφανώς αναφέρεσαι στο ''μασελάκι'' ορθοδοντικής...κυκλοφορούσε σε θήκη...
 
Πίσω
Μπλουζα