Σιδερότυπα!!

Πως μπορώ να βρώ την ίδια τεχνολογία σε εκτύπωση? Θυμάμαι παλιά αυτές οι αφίσες δεν ήταν με κόλα όπως είναι τώρα τα περισσότερα Σιδερό-τυπα, το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι σε 3-4 πλυσίματα άρχιζε να ξεθοριάζει το σχέδιο πάνω στο t-shirt. Αλλά για τότε ήταν πάρα πολύ μπροστά σε σχέση με το Stick Σιδερό-τυπο. Ψάχνω στο "ΓΚΟΥΓΚΟΛ" μήπως βρώ το χαρτί που εκτύπωναν τότε, αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Μιλάμε για 20 χρόνια πριν, χεχεχε.
 
Να ρωτήσω κάτι ο αδαής? :) Τα μπουζάκια που τυπώνονται στα μπλουζάκια , σε φωτοτυπάδικα, την ίδια τεχνολογία χρησιμοποιούν? (Γιατί θέλω να τυπώσω screenshots, από παιχνίδια).
 
Αγαπημενα Σιδεροτυπα;;;

Κλασσικη μοδα '80 τα σιδεροτυπα που ειχαν ΟΛΑ τα νεανικα περιοδικα απο logos ως προσωπα και "χωναμε" τις μαναδες μας (οι μικροτεροι) να τα σιδερωσουν πανω σ'ενα μπλουζακι. Εμενα το αγαπημενο μου λογω ηλικιας αλλα και χομπυ που ακομη εχω (βεβαια τωρα δεν θα κυκλοφορουσα με το σιδεροτυπο :eek: :xm:) ηταν το σημα του Σουπερμαν. (Και το χομπυ ειναι κομικς, οχι να πεταω με μπλε-κοκινη στολη, προς αποφυγη παρεξηγησεως...).
 
μα φυσικά iron maiden απ'το αγόρι!

α!!! και Κ.Ι.Τ βεβαίως
 
Είχα βαρεθεί να βλέπω τον Ρουβά τους Take Τhat,Ace of Base.Δεν έφτιαξα ποτέ.Εγω κόλησα πιο πολυ με τα..σιδερότυπα σώματος(τατουάζ που φτιάχνόντουσαν με το νερό.)
 
Μεγάλη μόδα τα σιδερότυπα σε όλα τα νεανικά περιοδικά των 80s. Εγώ σαν πιστός φαν του Μπλεκ είχα μαζέψει ένα σορό και είχα καταστρέψει όλα τα άσπρα μπλουζάκια που είχα!! Μαζί με το κάθε σκίτσο που αποικόνιζε το σιδερότυπο, εμφανίζονταν στη μπλούζα και το ''σιδέρωσε το'' μιας και δεν το αφαιρούσα απ' το χαρτί πριν το σιδερώσω και επίσης το σκίτσο εμφανίζονταν απ' την ανάποδη πλευρά στην πίσω πλευρά της μπλούζας γιατί δεν έβαζα ένα χαρτόνι ανάμεσα όταν το σιδέρωνα!!! :D Πιστεύω πολλοί θα κάναν τα ίδια λάθη!! χεχε

Το πιο ωραίο που είχα πάντως ήταν ένα σετ που πρόσφερε το Μπλεκ για να φτιάξεις τη φανέλα του Γκάλη!! Είχε το σήμα του Αρη, το νούμερο 6 και το όνομα ΓΚΑΛΗΣ. Που να βρεις όμως κίτρινη φανέλα;; Ολες οι Μινέρβα που είχα ήταν άσπρες!! :D :D
 
Σιδεροτυπα απο παλια ΜΠΛΕΚ - Αρχες 1980

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και απο ΡΟΝΤΕΟ...το εχω γυρισει...

attachment.php


IRON.jpg

P1090874.jpg

P1090875.jpg

P1090881.jpg

P1100178.jpg

P1100179.jpg

img299.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι με θύμησες!

Το τι κυνηγητό έχει πέσει στο σπίτι, γιατί αποφάσισα ότι δε θ' αφήσω άσπρο μακό ασιδέρωτο....

Το best of ήταν τα μινέρβα φανελλάκια του μπαμπά μου, που είχαν ό,τι σιδερότυπο μπορείς να φανταστείς (πολύ αντρουά - όχι αστεία! :biglaugh:)

Ωραία σιδερότυπα - με ξύπνησαν όμορφες αναμνήσεις!
 
D@redevil είπε:
Τι με θύμησες!
Το τι κυνηγητό έχει πέσει στο σπίτι, γιατί αποφάσισα ότι δε θ' αφήσω άσπρο μακό ασιδέρωτο....

Το best of ήταν τα μινέρβα φανελλάκια του μπαμπά μου, που είχαν ό,τι σιδερότυπο μπορείς να φανταστείς (πολύ αντρουά - όχι αστεία! :biglaugh:)

Ωραία σιδερότυπα - με ξύπνησαν όμορφες αναμνήσεις!
Παντως εγω μετα απο τοσα κομικ που ειχανε σιδεροτυπα....δεν εφτιαξα ουτε ενα.

Μαλον φταιει που η μανα μου ειναι μοδιστρα και δεν αφηνε να κανουμε "χαζομαρες"...κομμενη...
 
Εμ, γι' αυτό σε λέω "τι με θύμησες"!

Έχεις την εντύπωση ότι η δική μου με άφηνε ή ότι ενθουσιάστηκε όταν είδε τα μακώ?! :biglaugh:

Κάθε άλλο - μπορώ να σε διαβεβαιώσω! :frypan:
 
Φοβερά σιδερότυπα παρδαλέ! Να δω και μπλουζάκι Nissan Datsun και τι στον κόσμο. Είχα κι εγώ κάτι αστεράκια και φεγγάρια, ανάξια λόγου.
 
Από Αγόρι Νο 271

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
35 χρονια μετα ειπα να ξανακανω μια δοκιμη.
Κουνηθηκε λιγο αλλα η επομενη φορα θα ειναι ακομα καλυτερη. :)
Eχω αρκετες.
Patrick Duffy ,Man from Atlantis!

IMG_20200328_125518.jpg
 
Ωραιο θεμα!

Στα κοντομανικα φανελακια, τα σιδεροτυπα το καλοκαιρι με τις μεγαλες ζεστες ποσο διαρκουσαν μεχρι να χαλασουν;

Σε ασπρες μακρυμανικες μπλουζες εφαρμοζονταν σιδεροτυπα;
 
Πίσω
Μπλουζα