Σκορπιός (MEGA)

Θυμάμαι τη σειρά, δεν την παρακολουθούσα, μου άρεσε η μουσική και το τραγούδι των τίτλων έναρξης (θαυμάστρια του Στέφανου Κορκολή).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να συμπληρώσω ότι τελικά αυτή η σειρά "κόπηκε" λόγω χαμηλής τηλεθέασης, έχω κάπου απόκομμα απο εφημερίδα που το αναφέρει. 'Εχω όλα τα επεισόδια σε βιντεοκασέτες, μου άρεσε, όπως κ η μουσική, όπως κ ο Κορκολής επίσης!!!! :cool:
 
Αν εξαιρέσω το ωραίο τραγούδι του Στέφανου Κορκολή, η σειρά μάλλον δεν με είχε ενθουσιάσει. Η Φαίη Κοκκινοπούλου ήταν πολύ ωραία παρουσία.
 
Καλή σειρά για τα δεδομένα της εποχής... Το πρώτο επεισόδιο που είχα δει ήταν το πρώτο του δεύτερου κύκλου, τον Μάη του 1995. Γιατί θυμάμαι ότι η σειρά γυρίστηκε 1994 - 1995. Απλά οι πρώτες επαναλήψεις ήταν τον Μάη - Σεπτέμβριο του 1996 τότε που το Mega συνήθιζε να βάζει όλες του τις σειρές σε επανάληψη αργά τα μεσάνυχτα.

Επίσης θέλω να μου πει κάποιος ποιο είναι το άλλο τραγούδι, ηλεκτρονικού ύφους που ακούγεται σε όλα τα επεισόδια, εκτός του Κορκολή.
 
συμφωνω με οσα αναφερθηκαν ,εγω το ειχα παρακολουθησει μονο στην πρωτη προβολη του

και μενα μου αρεσε το τραγουδι των τιτλων και επειδη ειμαι σκορπιος στο ζωδιο μου το αφιερωσαν καποιες κοπελες

(μην φανασητε κανενα τρομερο νουμερο απλα δεν ηταν μια)
 
Ο σκορπιος για μενα ηταν και ειναι απο της καλητερες αστυνομικες σειρες περιπετειας της ελληνικης τηλεορασης η οποια ομως εκανε ενα λαθος και ηταν και καθοριστικο.Καταρχην γυριστηκε εποχες που υπηρχαν φραγκα στα καναλια και οχι μπαρμπουτσαλα και ολα σχεδον τα καναλια χρεωμενα να χρωστανε σε οποιον μιλαει ελληνικα και αυτο ειχε ως αποτελεσμα φοβερες εξωτερικες παραγωγες και οχι γυρισμενα τα παντα μεσα σε ενα στουντιο.Το σεναριο ηταν μια χαρα η ιστορια του σκορπιου δηλαδη ενας εκ των κορυφαιων πρακτορων των μυστικων υπηρεσιων που μετα απο ενα τραγικο λαθος που στερησε την ζωη του συνεργατη του τα παραταει ολα και σαν νεος MacGyver ασχετα που αυτος ειχε οντως πλεουμενο σπιτι την πεφτει σε ενα σκαφος και εχει αυτο για σπιτι του.Στα επεισοδια τωρα και τι δεν ειδαμε.Υποθεσεις αρχαιοκαπηλιας,θησαυρους των ναζι που μονο ιστορια τουstephen king δεν ηταν οπως ειπωθηκε σε καποιο Post απλα αυτοι που επρεπε πηραν την εκδικηση τους,serial killers σε ενα φοβερο επεισοδιο με δολοφονο τον γιωργο παρτσαλακη σε ρολο τιμιου εισαγγελεα που σκοτωνε και ηχογραφουσε τον ηχο που εβγαζαν τα θυματα του καθως πεθαιναν και μαλιστα σε αυτο το επεισοδιο ειναι που πεφτει το αμαξι στο λιμανι και δεν ειδα τιποτα τραγικο εγω σαυτη την σκηνη μια χαρα γυρισμενη ηταν.Γενικα για να μην αναλυσω ολα τα επεισοδια το σεναριο στην πλειοψηφια τους και η ιστοριες ηταν μια χαρα με πολλα και ενδιαφεροντα μεσα και οσο για της σκηνες μαχης ενταξει δεν ηταν και χολιγουντιανης παραγωγης αλλα δεν ηταν και αισχος μια χαρα ηταν και κυριως και ο σκορπιος ετρωγε και πολυ ξυλο δεν ηταν ραμπο ο ατσαλακωτος.

Τωρα το μεγαλο λαθος που εκανε η σειρα που ανεφερα στην αρχη ηταν πως μια χαρα τηλεθεαση ειχε και εκει που πηγαιναν ολα καλα αποφασισαν να αλαξουν το υφος της σειρας και αυτο πιστευω ηταν που ξενισε τον πολυ κοσμο και τελικα η σειρα κοπηκε λογο τηλεθεασης.Δηλαδη οταν στο επεισοδιο ''αγγελος'' ο σκορπιος στο τελος την κανει με την καλλιγα για αλλη γη αλλα μερη επρεπε να το τελειωσουν εκει ας ειχε μερικα ακομα επεισοδια πχ αλλα μετα ας τελειωνε εκει και ολα θα ηταν τζαμι.Δεν υπηρχε κανενας λογος να υπαρχει επιστροφη του σκορπιου,εξαφανιση αρων αρων του μαλτεζου που ηταν απο τα βαρια χαρτια της σειρας λογο τραυματισμου απο της σφαιρες που εφαγε στα ποδια και πως θα εκανε και εκπαιδευση σε αλλη χωρα μετα και εμφανιση της αννας κοντογλου ως Kung fu master και εγραφη στο ΤΕΒΕ που λεει ο λογος και ανοιγμα γραφειου ερευνων.Μετα απο αυτη την εξελιξη η σειρα πηγε πιο πολυ σε πιο αστεια μονοπατια,αλαξε το υφος της και γενικα φαινοταν πως το τελος πλησιαζε.

Μακαρι να υπηρχαν τα φραγκα και ολα ωσα υπηρχαν τοτε και να ξαναβλεπαμε σειρες οπως τον σκορπιο και οχι της φολες που μας πασαρουν σημερα που φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις.Οσο για το τραγουδι παντως και γω το θεωρω καπως υπερβολικο αλλα πως να το κανουμε το γουσταρε και με εφτιαχνε καθε φορα που ξεκινουσε νεο επεισοδιο και με ανυπομωνυσια περιμενα να δω τι θα ειναι.Ακομα και τωρα που εχουμε στην κατοχη μας τα επεισοδια η ακομα και στο Youtube οπου και αν βαλω να τα ξαναδω πριν απο καθε επεισοδιο δεν θα το παω μπροστα στην εναρξη του επεισοδιου αλλα θα ακουσω και το τραγουδι.Καθε φορα.
 
Κοιτα τωρα που με αυτα που γραφεις θα μου ανοιξεις την ορεξη να δω Ελληνικο σηριαλ περιπετειας.

Γενικα επειδη εχω κολλημα με μερικους ηθοποιους που δεν ειναι του γουστου μου (πχ Φιλιππιδης, Καφετζοπουλος, Παρτσαλακης, κτλ) δεν εχω ασχοληθηθει με το 95% των Ελληνικων σειρων της ιδιωτικης τηλεορασης.

Θα του ριξω ενα βλεφαρο
 
Nα το δεις φιλαρακι για μενα οπως ειπα αξιζει οσο η ιστορια ειναι με τον σκορπιο την καλιγγα τον μαλτεζο τον πεππα τον βασιλη κλπ ολο το cast δηλαδη απο την στιγμη που αλαξαν το υφος με το γραφειο ερευνων ξενερωσε η ψυχη μου και ολων των τηλεθεατων πιστευω και οπως αναμενοταν κοπηκε τελικα η σειρα.
 
Θυμαμαι τον ''διοικητη'' με παραλλαγη ΠΑ και μπλε μπερε των Πεζοναυτων (τετοιον ειχαν παλια) να οπλιζει 2 φορες (!) την καραμπινα χραπα-χρουπα και τον Καφετζοπουλο σαν μαιμου ανεβασμενο σε δεντρο να περιμενει ποτε θα μεινει ακινητος ο φρουρος (χασμουριοταν νταλα μεσημερι) για να του επιτεθει πισωπλατα.


Οπως και να εχει κατι πηγε να γινει με πιστολιδι-κασκαντερ κλπ αλλα δυστυχως στην πορεια πατωσε.
 
Συμπαθητικό ήταν εντάξει θυμάμαι μου κινούσε τη περιέργεια από το τραγούδι είχε πέσει και αρκετή διαφήμιση πριν ξεκινήσει.Θυμαμαι το Φατσέα σε ένα επεισόδιο που έκανε τη φονική μηχανή
 
Μπορεί να μην έχω δει ολοκληρωμένη τη σειρά αλλά, οφείλω να αναγνωρίσω ότι για την εποχή της, ήταν αρκετά φιλόδοξη, η υλοποίηση μπορεί να μην ήταν η ιδανική αλλά, σημασία έχει το που στόχευε η όλη φάση. Άξιο αναφοράς και το κομμάτι τίτλων, άκρως δυναμικό και πιασάρικο.
 
Πίσω
Μπλουζα