Σοβιετικά παιδικά και καρτούν

Σε αυτά είναι ειδικός ο Getta Robo.
 
πανέμορφο stop motion με κούκλες many thanx
 
Θα ήθελα να σας πρωτείνω ακόμα ενα καρτουνακι, πολυ συγκινητικό, από τα πιο αγαπημενα μου στα παιδκά μου χρόνια αλλά και τώρα! Αν το δειτε στην σελίδα του γιουτουμπ, θα βρείτε και πολλά άλλα υποτιτλισμένα καρτουνς :)


Mother for a little mammoth

 
Antonia πολυ ωραιο το κινουμενο σχεδιο που μας προτεινες ,σ ευχαριστουμε πολυ!!
 
The nutcracker.

[edit]The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.[edit]

Χαιρω πολυ που σ΄το αρεσε, Κατερινα! :D :flower:

Το αλλο, "Ο Καρυοθραυστης" - με τη μουσική του Π.Τσαϊκοβσκι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σοβιετικά καρτούν

Στα 80ς και στην αρχή των 90ς υπήρχαν σειρές με εκπληκτικά καρτουν σοβιετικής παραγωγἠς. Στο you tube υπάρχουν πολλα παραμύθια (κάποια γνωστά άλλα όχι) πολλά μεταγλωτισμένα στα ελληνικά. Δεν μιλάω για σειρες οπως το 'Μπολεκ και Λόλεκ᾽ αλλά για υπέροχα αυτοτελή καρτούν, καλοσχεδιασμένα με φανταστική μουσική. Κάποια ειναι ρωσικα παραμύθια και θρύλοι αλλα υπάρχει επισης η Σταχτοπουτα, η μικρη γοργόνα κ.α. Βρήκα προσφατα ένα που το θυμομουν αμυδρα με μια κοπελα απο χιονι που θελει να γινει κοριτσακι κανονικο. Εντυπωση μου ειχε κανει και τοτε και τωρα πως το τραγικο τελος δεν εξωραιζοταν. Ξεχώριζαν απο τα άλλα λόγω απειρης προσοχής στην λεπτομέρεια. Επισης ειχαν πολλα δικοσμητικα στοιχεία και καταπληκτικα ρουχα. Υπάρχουν στο you tube οι 12 μηνες, ο ψαρας και η γυναικα του, η σταχτοπουτα κ.α. Αυτό που θυμάμαι επίσης αλλα δεν το έχω βρει πουθενά είναι διασκευες γνωστών λογοτεχνικών έργων και ειδικα των θεατρικών του Σαίξσπηρ. Η κρατική τηλεόραση τα έβαζε συχνά. Εσείς τα θυμάστε? Δεν ξερω αν πρεπει να βαλω λινκ διοτι ειναι αρκετα μεγαλης διαρκειας τα πιο πολλα ακομα και αν δεν ειναι ολοκληρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και τα θυμομαστε.Τα σοβιετικα κινουμενα σχεδια εχουν διαφορετικο στησιμο απο τα αμερικανικα και τα ιαπωνεζικα.Επισης μου αρεσει που εδιναν βαση πολυ στην ιστορια και τη μυθολογια τους.Αν θυμηθω καποια θα τα αναφερω εφοσον δειξουν και αλλοι ενδιαφερον για το νημα.
 
Φυσικα! Εχουμε δει παρα πολλα τετοια.

Αυτα που θυμαμαι και εδειχνε πολλα, ηταν αυτα που ειχαν θεμα τους Αρχαιους Ελληνες.


[edit] link σε site με copyrighted υλικό [/edit]


Το βαζω να δειτε φωτο, νομιζω ειναι για download, αλλα δεν ξερω Ρωσικα :D

Collection of cartoon production studio "Soyuzmultfilm", loosely based on legends and myths of ancient Greece, which includes: "Prometheus", "Return to Olympus", "Argonauts", "Perseus", "Hercules in Admetus."

Year: 1969-1986

Original title: Myths and Legends of Ancient Greece. cartoon Collection

Russian-language title: Myths and Legends of Ancient Greece. cartoon Collection

Country: USSR

Genre: Animation

Director: Alexander Snezhko-Blotskaya, Anatoly Petrov

Κι αλλες πληροφοριες..μεταφρασμενες...απο εδω

[edit] link σε site με copyrighted υλικό [/edit]




Title: Myths and Legends of Ancient Greece

Original title: Myths and Legends of Ancient Greece

Year: 1969-1986

Genre: cartoon, drawing, animation, children's

Director: Alexander Snezhko-Blotskaya, Anatoly Petrov

Cast: Erast Garin, Alex Konsovsky, Alexei Gribov, Michael Pogorzhelsky Svetlana Zaikova, Michael Novohizhin Natalia Kustinskaya Tamara Dmitriev, Vladimir Soshalsky Tatiana Lennikova, Hagar Vlasov Zinaida Naryshkin, Anna Kamenkova, Yevgeny Gerasimov, Svetlana Zaikova, Vsevolod Larionov , Lucien Ovchinnikov Jigarkhanyan Innocent Smoktunovsky, Mikhail Tsarev, Voevodin Alexander, Alexander Beliavsky, Oleg Mokshantsev, Peter Vishnyakov Anna Kamenkova

Description:

Collection of cartoon production studio "Soyuzmultfilm", loosely based on legends and myths of ancient Greece.

Contents:

1. Prometheus 1974

Because of a great love for the people, he was willing to go to the terrible suffering, but gave them that it was necessary for them ...

2. The return from the Olympus 1969

Endowed with great strength, Hercules performs 12 labors, after which he was awarded the opportunity of entering the Olympus. According to Greek legend because of internal experiences Olympus decided to leave and give up immortality and eternal blessings for the human race ...

3. Argonauts 1971

The best heroes, led by Jason went for the Golden Fleece.

4. Perseus 1973

Brave winner terrible Medusa, which drew all eyes in the living rock. The hero had to fight with her looking at her reflection on the shield ...

5. Hercules at Admetus 1986

How Hercules grasped with death, and tore her soul, which has carried the demon of the underworld. It was the soul of the young queen Alkestidy (Alcestis), wife of King Admetus.

Ξαναλεω, δεν το εβαλα για το download, αλλα γιατι δεν βρηκα κατι αλλο να δειτε...

Επισης θυμαμαι ενα με τους μηνες και τις εποχες, αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν Ρωσικο.

Δυο που βρηκα ειναι τα

Nu, pogodi

http://en.wikipedia.org/wiki/Nu,_pogodi!

Cheburashka

http://en.wikipedia.org/wiki/Cheburashka

Βρηκα και αυτο..

[edit] link σε site με copyrighted υλικό [/edit]

Russian cartoons 3.jpg

Russian cartoons 5.jpeg

Russian cartoons 6.jpeg

Russian cartoons.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ έψαχνα (κι ακόμα ψάχνω τον τίτλο) ένα Ρώσικο animation που είχε προβάλλει η κάποτε η ΕΡΤ (νομίζω ΕΡΤ1) την παραμονή των Χριστουγέννων, ή του ΄84 ή του ΄85 μεσημεριανή ώρα. Το καρτούν είχε διάρκεια 3 ώρες κοντά και ήταν κάτι σχετικό με Ατλαντίδα, και το στόρι ήταν με κάποιον που είχε παντρευτεί την κόρη ενός βασιλιά που ζούσε στο βυθό της θάλασσας (κάτι σαν τον Ποσειδώνα) και ενώ αυτός ήταν άνθρωπός η πριγκίπισσα τον είχε πάρει μαζί της στο βυθό να ζήσουν. Μετά ακολούθησε ένας πόλεμος με τους στεριανούς. Αυτά είναι τα μόνα στοιχεία που έχω για βοήθεια. Θυμάμαι όμως ότι ήταν από τα καλύτερα σε σχέδιο και σενάριο που είχαν προβάλλει μέχρι τότε.
 
Συγνώμη δεν ειχα δει πως υπηρχε ηδη θέμα! Εγω ψάχνω τον Ριχαρδο τον Τριτο σε εκδοχη σοβιετικου καρτουν. Mοιαζει με την εκδοχη του BBC αλλα δεν ειναι αυτο. Το ειχε βαλει η ΕΡΤ και ηταν σε χρωμα σεπια εκτος απο το αιμα που γεμιζε την οθονη κοκκινο!!! Το θυμαται αλλος κανεις?
 
Cathy είπε:
Συγνώμη δεν ειχα δει πως υπηρχε ηδη θέμα! Εγω ψάχνω τον Ριχαρδο τον Τριτο σε εκδοχη σοβιετικου καρτουν. Mοιαζει με την εκδοχη του BBC αλλα δεν ειναι αυτο. Το ειχε βαλει η ΕΡΤ και ηταν σε χρωμα σεπια εκτος απο το αιμα που γεμιζε την οθονη κοκκινο!!! Το θυμαται αλλος κανεις?
Δεν το θυμαμαι αλλα νομιζω το βρηκα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alexa666 είπε:
Κι εγώ έψαχνα (κι ακόμα ψάχνω τον τίτλο) ένα Ρώσικο animation που είχε προβάλλει η κάποτε η ΕΡΤ (νομίζω ΕΡΤ1) την παραμονή των Χριστουγέννων, ή του ΄84 ή του ΄85 μεσημεριανή ώρα. Το καρτούν είχε διάρκεια 3 ώρες κοντά και ήταν κάτι σχετικό με Ατλαντίδα, και το στόρι ήταν με κάποιον που είχε παντρευτεί την κόρη ενός βασιλιά που ζούσε στο βυθό της θάλασσας (κάτι σαν τον Ποσειδώνα) και ενώ αυτός ήταν άνθρωπός η πριγκίπισσα τον είχε πάρει μαζί της στο βυθό να ζήσουν. Μετά ακολούθησε ένας πόλεμος με τους στεριανούς. Αυτά είναι τα μόνα στοιχεία που έχω για βοήθεια. Θυμάμαι όμως ότι ήταν από τα καλύτερα σε σχέδιο και σενάριο που είχαν προβάλλει μέχρι τότε.
Ακούγεται ενδιαφέρον,

Ξέρει κανείς ποιό είναι;

Μήπως δεν ήταν ρωσικό και ήταν anime;

για 3 ωρες πάντως λίγο χλωμό μου φαίνεται.

Δεν ξέρω καμία ταινία animation να είναι πάνω από 2,5 ώρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συγκεκριμένο ήταν animation (ναι το ξέρω ότι είναι πολύ 3 ώρες αλλά στο περίπου κάπου τόσο ήταν). Σίγουρα ήταν 2,5 + ώρες, το θυμάμαι γιατί ξεκίνησε μέρα και τελείωσε κοντά στις 7-8. Τότε δεν έβαζαν και ένα κάρο διαφημίσεις οπότε σίγουρα ήταν το μεγαλύτερο που είχα δει μέχρι τότε. Επίσης θυμάμαι ότι το στο σενάριο είχε κάτι σαν 3 ενότητες. Το αν είναι ρώσικο παίζεται. Σίγουρα όμως ήταν στο στυλ του ανατολικού μπλοκ. Έμοιαζε αρκετά και με αυτά με την ελληνική μυθολογία σε κίνηση αλλά είχε πολύ περισσότερες λεπτομέρειες το σχέδιο. Από σχέδιο και αισθητική ήταν πιο κοντά στο "O βασιλιάς και το πουλί (Le Roi et L'Oiseau)".
 
Eπισης οι ιστοριες του Ιλια Μουρομετς ηταν ενα πολυ ωραιο κινουμενο σχεδιο.Ηταν κατι σαν τον Ηρακλη η τον Θησεα της μεσαιωνικης Ρωσιας.
 
katerinak είπε:
Ο Getta Robo μπορει να ειναι ειδικος αλλά μεχρι στιγμης δεν ειδαμε κανενα ποστ του στο θεμα
Εμ, ρίξτε κανα πμ στον άνθρωπο! :D

Είμαστε μεγαλούτσικο φόρουμ - πού να τα δει όλα?! ;)
 
Μακάρι να βρεθεί αυτό που λέει ο/η alexa!

Είμαι περίεργος να το δω!
 
Υπηρξαν παρα πολλες δημιουργιες των σοβιετικων πανω στην ευρυτερη Ελληνικη μυθολογια. Δεν ειχα δει την συγκεκριμενη χρονια αυτη την ταινια, ωστοσο πολλα μικρα, τοπικα καναλια εκτος Αθηνων τειναν να δειχνουν πολλα απο αυτα, σε πολυωρη διαρκεια και χωρισμενα σε ενοτητες.

Απο αυτο που ψαχνεται τωρα, μοιαζει αρκετα με σκηνικα μεσα απο την ταινια των Αργοναυτων, το Argonavty που ειναι του 1971. Τα πιο κοινα παντως που βλεπαμε συχνα σε κασετες και στη τηλεοραση, ηταν πανω βασισμενα στον Ηρακλη και στον Θησεα.

Απο εκει και περα, υπαρχει ενα καναλι στο youtube οπου ο δημιουργος του εχει κανει εξαιρετικη δουλεια, και εχει αποσπασματα απο μια πληθωρα κινουμενων σχεδιων της σοβιετικης ενωσης, και μπορειτε να τα δειτε εδω:

[edit] link σε youtube κανάλι με ολόκληρα επεισόδια [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα