Σοκολάτα Lacta (δεκαετία 80)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
417
Τρείς συσκευασίες σε πολύ καλή κατάσταση. (Αν μου έλεγαν κάποτε ότι μετά από πολλά χρόνια θα έψαχνα και θα μάζευα τη συσκευασία που έσκιζα και πέταγα με περισσή αδιαφορία, σίγουρα θα κουνούσα το κεφάλι πάνω κάτω και θα έλεγα: Εγώ; Αποκλείεται! Νάτα τώρα) Αφιερωμένες στους σοκολατο-λάτρεις του φόρουμ :)

Με αμύγδαλο

attachment.php


Με φουντούκι

attachment.php


Σκέτη

attachment.php
 
Η Lacta είναι μακράν η αγαπημένη μου σοκολάτα.

Από την εποχή που ήμουν μικρούλι, μέχρι σήμερα στην πιο πρόσφατη μεταλλαξή της, τη...... Lacta τούρτα που είναι εξαιρετική!!!!!!
 
Λακτα, μια λακταριστη σοκολατα με μπολικο γαλα (οχι σαν καποιες αλλες που ειναι γαλακτος μονο στο ονομα ;) ). Το πολυ γαλα φαινεται στο ανοιχτο χρωμα της, και βεβαια στη γευση της που ευτυχως αλλαξε ελαχιστα με το περασμα των χρονων.

Πολυ ομορφες και οι παλιες συσκευασιες που μας θυμησες ξανα, υστερα απο τοσον καιρο.

Ειχα ξεχασει οτι το ονομα της σοκολατας αναγραφοταν εκει και στα ελληνικα!
 
Η αγαπημένη μου σοκολάτα...! Κάποιοι βέβαια δεν την προτιμούν επειδή είναι πολύ γλυκιά...
 
Ένα κουτί την εβδομάδα έφερνε ο πατέρας μου και εξαφανίζονταν σε χρόνο dt

Αγαπημένη σοκολάτα με ιδιαίτερη προτίμηση φουντούκι :)
 
H Lacta είχε σαφώς πιο γλυκιά γεύση από την ΙΟΝ, της οποίας όμως η αμυγδάλου είναι καλύτερη!

Τις συσκευασίες πάνω δεν τις θυμάμαι, ίσως επειδή υπέστησαν μικρές αλλαγές με την πάροδο των χρόνων και μοιάζουν πολύ με τις σημερινές.
 
Οι συσκευασίες με πήγαν πολύ πίσω (όπως όλους μας άλλωστε)...

Ευχαριστούμε πολύ krios!

BTW, είμαι ο μόνος, που η Lacta, με "έκαιγε" στον λαιμό;;;
 
DINO είπε:
Οι συσκευασίες με πήγαν πολύ πίσω (όπως όλους μας άλλωστε)...Ευχαριστούμε πολύ krios!

BTW, είμαι ο μόνος, που η Lacta, με "έκαιγε" στον λαιμό;;;
Οχι δεν εισαι μονος!!Και εμενα με καιει !!Απ τις πιο ωραιες σοκολατες και ισως η πιο ωραια μαζι με την ΙΟΝ γαλακτος!
 
Πω πω τις είχα ξεχάσει εντελώς!

Νομίζω πως χρονομεταφέρθηκα πραγματικά για κάποια δευτερόλεπτα...
 
Δεν θυμάμαι καθόλου τις άλλες γεύσεις, η γάλακτος ήταν η αγαπημένη μου! Την θυμάμαι μάλιστα και σε μικρότερη συσκευασία, η οποία προφανώς βγήκε αργότερα και υπάρχει ακόμη (αλλά ίσως με αλλαγές)...
 
το βρήκα σε άλλο φόρουμ και δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό:

Είχα μέθοδο. Έτρωγα ένα-ένα κομμάτι την πρώτη σειρά και την τελευταία. Έσπαγα την προτελευταία από κάθε μεριά, που είχε το διπλό κομμάτι με το λόγκο και το άφηνα στην άκρη. Μετά έσπαγα διπλή σειρά κατά μήκος και έτρωγα 2-2 τα κομμάτια. Ύστερα την τριπλή που 'χε μείνει, αντίστοιχα 3-3. Ύστερα απ' αυτά που 'χα αφήσει απ' την αρχή, ένωνα τα 2 λόγκο και έτρωγα 4 μαζί και ύστερα τις 2 τριάδες και έτρωγα 6 μαζί.
Δεν έχω φάει ποτέ 5 κομμάτια λάκτα μαζί.
μου θύμησε απίστευτα το πώς έτρωγα και εγώ τη lacta κομματάκι-κομματάκι, δεν ξέρω αν κάποιος από δω είχε τις ίδιες συνήθειες?

(thnx luci)
 
Πρέπει να ειμαι η μονη εδώ πέρα που δεν μου αρεσουν οι σοκολάτες γάλακτος! Λογω φουρνου μάλλον, διοτι χρησιμοποιουσαμε κυριως κουβερτούρα (παει καλυτερα στα γλυκά), μετά βγηκαν και αυτες με 70% κακαο και πάνε οι γάλακτος επεσαν σε δυσμένεια. Η Lacta μαζι (με την ΙΟΝ αμυγδαλου) πάντως ηταν θεσμος και θυμάμαι και αρκετές καφετεριες μεχρι και τα μεσα των 90ς να σερβιρουν ζεστη σολολάτα με μέσα κομμάτια Lacta! Ηταν πολύ δημοφιλες ροφημα και για τους εθισμένους στο Ηράκλειο Κρητης υπάρχει καφε που το φτιάχνει ακομα και το σερβιρει με ενα δισκο γεματο απο ρετρο μπισκοτα (σοκολάτας, με κομματακια σοκολάτας, καλυμμένα τα μισα στην σοκολάτα).Μμμμμ... πολύ παιδικές γευσεις!
 
Αν και η ΙΟΝ είναι πολύ πιο ισορροπημένη σοκολάτα, η Lacta είχε και έχει μια πολύ ιδιαίτερη γεύση που δεν έχω συναντήσει σε άλλη σοκολάτα παγκοσμίως. Η γεύση παραμένει αναλλοίωτη από όσο τη θυμάμαι...
 
Το Ρεζίν στα Εξάρχεια σερβίρει την "καλύτερη σοκολάτα της πόλης" - προφανώς δεν έχω δοκιμάσει όλα τα μαγαζιά οπότε δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ή όχι- στην οποίαν βάζουν λάκτα και για αυτό είναι πολύ γλυκιά και νόστιμη.

Πάντως, δεν μπορώ να πω ότι ειμαι και φανατικός της λάκτα. Προτιμώ, νομίζω, την Παυλίδης.
 
Μακράν η πιο νόστιμη σοκολάτα που έχω φάει ποτέ! :)

Καμία άλλη σοκολάτα δε μπόρεσε να μου αφήσει αυτή τη γλυκιά γεύση, που ακόμα και σήμερα με ταξιδεύει! :)

Ευχαριστούμε Κριέ μου, για τις φωτός! :flower:
 
τηλεοπτικη διαφημιση με τη σοκολατα LACTA απο 01:32 - 02:04 λεπτα

[video=youtube;AK4-XqEKuEs]http://www.youtube.com/watch?v=AK4-XqEKuEs

στο τελος του βιντεο βλεπουμε και τις 3φωτογραφιες με τα περιτυλιγματα που εβαλε ο/η krios στην αρχη του θρεντ :)
 
Ίσα που τις θυμάμαι αυτές τις συσκευασίες, τότε που η Lacta ήταν του Παυλίδη...
 
Πίσω
Μπλουζα