Σοκολατένια αυγά / Σοκολατένιοι λαγοί

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.239
Αντιδράσεις
5.956
Λίγο πριν την εορταστική περίοδο του Πάσχα αλλά και σε όλη την πασχαλινή περίοδο, εκαναν την εμφάνισή τους στην αγορά σοκολατενια αυγά και σοκολατενιοι λαγοί σε διαφορα μεγεθη.

Τα μικρά σοκολατενια αυγα ηταν σε πλαστική συσκευασία ενώ το ενδιαφερον των παιδιών κερδιζαν πάντα τα μεγαλα σοκολατενια αυγά με το δωρακι στη συσκευασία. Τα μεγάλα σοκολατενια αυγά Κinder κυκλοφορησαν κάπου τη δεκαετία του 90 (διορθωστε με αν κανω λάθος...) και ειχαν στη συσκευασία διαφορα δωρακια.

Η σοκολατα των αυγων ήταν ειτε γαλακτος ειτε bitter/υγείας σοκολατα. Παντα ειχα σταθερη προτιμηση στη σοκολατα γαλακτος. Δεν ειχα αγορασει ποτε πασχαλινό σοκολατενιο αυγο kinder, πάντα μου εφερναν αλλη μαρκα και μια φορα ειχα βρει ένα μαγνητακι για το ψυγειο.

Ειχατε πετυχει σε σοκολατενιο αυγο καποιο δωρο που σας αρεσε πολύ;

Η ειχατε απογοητευτει από καποιο δωρακι που αλλιως το περιμένατε και αλλιώς σας έτυχε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσο μπορώ να θυμηθώ, συνήθως λαγό έπαιρνα και όχι κάθε χρόνο, σπανιότατα θα έλεγα.

Τότε μάλιστα, δεν υπήρχαν γάλακτος πασχαλινά σοκολατοειδή, αλλά όλα ήταν υγείας όπου και δεν μπορούσα (και δεν μπορώ) να φάω με τίποτα.

Αυτοί οι λαγοί, αν δε κάνω λάθος ήταν Αστήρ, ή άλλη αγνώστου προελεύσεως μάρκας.
 
Τα αυγά Kinder ήταν πάντα το must αυγό καθώς η γεύση του δεν παιζόταν. Όλα τα άλλα ήταν σοκολάτας υγεία όπως είπε και ο ΡΤ8 που απλά δεν τρωγόταν. Από παιχνιδάκι δε άστα να πάνε.
 
Πραγματι, περα απο τον αρχικο ενθουσιασμο του σοκολατενιου αυγου/λαγου, η ιδια η γευση της σοκολατας ηταν αδιαφορη. Εχω χρονια να φαω.
 
Μου εφερναν πάντα καί αβγό καί λαγό. Για την ακρίβεια λαγουδάκια μου φερνουν ακόμα, αν και συνήθως λυπάμαι να τα φάω γιατί θα τα χαλάσω. Από τ'αβγά πάντα ήθελα με σοκολάτα υγείας που την λατρεύω! Στα δώρα υπήρξα τυχερή, μου έχουν τύχει δύο μικρά ραδιοφωνάκια με ακουστικά, λαστιχάκια για τα μαλλιά, μεγενθυντικοί φακοί, πυξιδούλες, και πολλά μικρά λουτρινάκια που τα εδινα στην γάτα.
 
BETTY BOOP είπε:
Λίγο πριν την εορταστική περίοδο του Πάσχα αλλά και σε όλη την πασχαλινή περίοδο, εκαναν την εμφάνισή τους στην αγορά σοκολατενια αυγά και σοκολατενιοι λαγοί σε διαφορα μεγεθη.
Όταν ήμουν μικρός δεν υπήρχαν αυτά, έβγαλα όμως το άχτι μου στα παιδιά μου. Παίρνανε πάντα από 2 αυγά, Kinder πάντα, Πάσχα και Χριστούγεννα, (χώρια τα μικρά αυγά, χωρίς να υπαρχει ειδική γιορτή). Το εκάστοτε παιχνίδι φρόντιζα, αφού το παίζανε και το βαρυόταν, να το φυλάω, ακόμα και διαλυμένο, έτσι υπάρχουν 3 μεγάλα κουτιά αποθηκευμένα να τους δωθούν αργότερα.... Θα έχουν τουλάχιστον αυτά τις αναμνήσεις τους.......
 
Θυμάται κανείς τα mini αυγά Kinder ? Ήταν πολύ μικρούλια και μέσα σε ένα διάφανο πλαστικό αυγό που οι δύο άκρες του σχημάτηζαν ένα ζωάκι δλδ η μία μεριά ήταν η μουσούδα και η άλλη η ουρά του. Έτσι έμοιαζε πως τα αυγά ήταν στην κοιλιά του. Τα αυγά ήταν πολύ πιο νόστιμα από ό,τι είναι τώρα και είχαν αυτήν την όψη. Δυστυχώς με όποιον το έχω συζητήσει δεν τα θυμάται κανείς!!!
 
fani_grgr είπε:
Θυμάται κανείς τα mini αυγά Kinder ? Ήταν πολύ μικρούλια και μέσα σε ένα διάφανο πλαστικό αυγό που οι δύο άκρες του σχημάτηζαν ένα ζωάκι δλδ η μία μεριά ήταν η μουσούδα και η άλλη η ουρά του. Έτσι έμοιαζε πως τα αυγά ήταν στην κοιλιά του. Τα αυγά ήταν πολύ πιο νόστιμα από ό,τι είναι τώρα και είχαν αυτήν την όψη. Δυστυχώς με όποιον το έχω συζητήσει δεν τα θυμάται κανείς!!!
δεν θυμαμαι αυγα kinder μέσα σε ένα διάφανο πλαστικό αυγό που οι δύο άκρες του σχημάτιζαν ζωάκι ετσι ωστε η μία μεριά ήταν η μουσούδα και η άλλη η ουρά του. Θυμαμαι αυγα kinder που τα ανοιγες και ηταν σοκολατα γαλακτος το περιβλημα και το εωτερικο λευκη σοκολατα, ειχαν και δωρακι-μινιατουρα μεσα σε να πλαστικο κουτακι...βεβαια ενα αυγο kinder ποτε δεν ηταν αρκετο...ήθελες μερικα...

Οσο για τα μεγαλα αυγα kinder αυτα ειχαν μεσα μια μεγαλη φιγουρα, παντα ηθελα να εχω ενα λουτρινο απο αυτα τα αυγα αλλά ποτε δεν ειχα παρει...

Διαφημιστικό / Kinder Έκπληξη

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ έπαιρνα και αυγά και λαγουδάκια, και όπως είπαν κι άλλοι είχα πρόβλημα με την πικρή σοκολάτα, ούτε την άντεχα αλλά με έκανε και να φτερνίζομαι συνέχεια. Αργότερα που άρχισαν να αυξάνονται στην αγορά τα αντίστοιχα προϊόντα αλλά με σοκολάτα γάλακτος, ήταν πολύ πιο ωραία. Από παιχνίδια των αυγών δεν μου άρεσε τίποτα, ήταν σκέτη απογοήτευση. Το πιο ωραίο που είχα κερδίσει ήταν ένα λούτρινο παπάκι.
 
BETTY BOOP είπε:
δεν θυμαμαι αυγα kinder μέσα σε ένα διάφανο πλαστικό αυγό που οι δύο άκρες του σχημάτιζαν ζωάκι ετσι ωστε η μία μεριά ήταν η μουσούδα και η άλλη η ουρά του. Θυμαμαι αυγα kinder που τα ανοιγες και ηταν σοκολατα γαλακτος το περιβλημα και το εωτερικο λευκη σοκολατα, ειχαν και δωρακι-μινιατουρα μεσα σε να πλαστικο κουτακι...βεβαια ενα αυγο kinder ποτε δεν ηταν αρκετο...ήθελες μερικα...

Οσο για τα μεγαλα αυγα kinder αυτα ειχαν μεσα μια μεγαλη φιγουρα, παντα ηθελα να εχω ενα λουτρινο απο αυτα τα αυγα αλλά ποτε δεν ειχα παρει...

Διαφημιστικό / Kinder Έκπληξη

Δεν βγαίνουν τώρα??? Sorry άλλα έχω μείνει λίγο πίσω!!! Αυτά που λέω εγώ κυκλοφόρησαν μέσα του 80.
 
Λοιπόν σας παραθέτω τα ζωάκια που ήταν γεμάτα με μικρά αυγουλάκια, στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν στα τέλη της δεκαετίας του 80
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    22,8 KB · Προβολές: 1
  • 2.jpg
    2.jpg
    5,8 KB · Προβολές: 1
  • 3.jpg
    3.jpg
    7,7 KB · Προβολές: 1
  • 4.jpg
    4.jpg
    6,8 KB · Προβολές: 1
  • 5.jpg
    5.jpg
    157,8 KB · Προβολές: 1
  • 6.jpg
    6.jpg
    4,7 KB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα