Σουσάμι Άνοιξε - Sesame Street (1969)

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.790
Αντιδράσεις
1.727
Σουσάμι Άνοιξε (Sesame Street, 1969-σήμερα, Αμερικάνικης παραγωγής, 4.212+ επεισόδια), ??


Πρεμιέρα: ??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'Ολα τα λεφτά, ήταν το μπλε Cookie-Monster,

που έτρωγε ασταμάτητα μπισκότα !

Στην αρχή τα μέτραγε, και στο τέλος τα χλαπάκιαζε όλα μαζί !

cookie-monster.jpg
 
exetlaios ο

είναι το πιο αγαπημένο μου τερατάκι!!!Το έχω και σε κουκλάκι στο ψυγείο μας...Το πιο χαρακτηριστικό ήταν ότι όταν χλαπάκιαζε τα μπισκοτάκια πετάγονταν τα ψίχουλα από το στόμα του!!! :D
 
Απ: Cookie monster from Seesame street interview!

Πάρα πολύ καλός ο Cookie monster.

θυμάμαι ότι κάποτε είχε κατακριθεί ότι είναι αρνητικό πρότυπο για τα παιδία καθώς το μόνο που κάνει είναι να τρώει μπισκότα (και όχι μόνο ;D ) όλη την ώρα.
 
εμένα τα αγαπημένα μου, ήταν τα δύο αδέρφια... άπαιχτο γέλιο.

πως τα λέγαν....? :wait2:
 
o Bert και ο Ernie !Νομιζω φιλοι ηταν!

Bert_and_Ernie.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουσάμι άνοιξε (Sesame street)

Το σουσαμι ανοιξε το θυμοσαστε καθολου;;;;;;;;; :cool:
 
Σουσάμι άνοιξε!

Μια εξαιρετική σειρά για... μικρά παιδάκια!




:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

[ame=

[MEDIA=youtube]Mh85R-S-dh8[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=Mh85R-S-dh8&feature=related
Sesame_street.jpg


Περισσότερα ΕΔΩ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικα μου φαινοταν πολυ χαζουλι να βλεπω 5 φορες σε καθε επεισοδιο να μετρανε απο το 1 μεχρι το 10 ενω βαριομουν κατι βιντεακια με ζωα και μονο μουσικη χωρις λογια. Ομως τα σκετσακια και τα γκαγκς (ειδικα με τον Ερνι) ηταν πολυ εξυπνα και αστεια

Απο οσο εχω ακουσει, η εκπομπη αυτη ηταν ο μονος τροπος να παρουν μια βασικη μορφωση τα παιδακια σε καποιες χωρες του τριτου κοσμου :bow:
 
Θεικο παιδικο ηταν και με ωραιες φατσουλες και πολυ γελιο!!
 
Ναι ωραιο ειναι κ σιγουρα πιο εκπαιδευτικο απο την χαζη Dora κ.λ.π!!!

Το εχω σε T-shirt!!!!!! ;)
 
Στα μέσα των 1980ς εκανε θραύση. ειμουν απο τους φανατικους της εκπομπής ,αλλά εχω την εντύποση οτι ειταν παλιοτερο απο 1980ς.
 
ξεκινησε 10 νοεμβριου του 1969 και συνεχιζεται μεχρι σημερα το δημιουργησε ο jim henson των Muppets εκει ξεκινησε και ο κερμιτ

 
βρηκα ενα βιντεο με το τερατακι που ετρωγε τα μπισκοτα!τη συγκεκριμενη σκηνη τη θυμαμαι πολυ καλα :)


απ οτι ειδα ομως το λινκ το ανεβασε καιρο πριν και ο θανος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντα ειχα απορια... κολλάει πουθενά ο τίτλος 'Σουσάμι Άνοιξε' ή ο πρωτότυπος τίτλος (Οδός Σουσάμι);
 
θυμαμαι τοι για καποιο λογο στην ελληνικη μεταγλωτιση (τουλαχιστον την εποχη 93-94 που το θυμαμαι εγω να προβαλεται στην ετ1) τα ονοματα των bert και ernie ειχαν αλλαξει σε λακης και μητσος :p στην πιο μετα μεταδοση που ηταν το 1998 τα ειχαν κανονικα παλι παντως και στις 2 περιπτωσεις δεν ειχε κρατησει πολυ θυμαμαι ομως οτι καπου προς το 2000 προβαλλοταν και απο το σταρ σε εντελως ακυρη ωρα (7:30 το πρωι)
 
Πίσω
Μπλουζα