Σο Κοσούγκι (Sho Kosugi)

tomcat

RetroN00b
Joined
5 Ιουλ 2012
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
1
ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟ ΚΟΣΟΥΓΚΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΔΕΟΝΤΩΣ. ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "ΠΡΟΣΕΥΧΗΣΟΥ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ" (ΟΥΟΥΟΥ!!!) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙΤΗΝ ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΟΜΕΡΗ ΝΙΝΤΖΑ ΙΙΙ: Ο ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ -ΤΟΤΕ -ΜΑΤΙΑ ΦΑΝΤΑΖΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΑ!!!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ...
 
Μια παράκληση: γράφε με μικρά γράμματα - στο ίντερνετ τα κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις! Επιπλέον είναι κουραστικά για όσους παρακολουθούν τη συζήτηση! :)
 
Επαιξε σε τεσσερις ταινιες που θεωρω σταθμο για τη Νιντζομανια:

Enter the Ninja (Νιντζα:Η Μηχανη που Σκοτωνει)

Revenge of the Ninja (Η Εκδικηση του Νιντζα)

Ninja III The Domination (Νίντζα 3:Ο Εξουσιαστης)

(δεν καταλαβα ποτε γιατι τα παραπανω θεωρουνται τριλογια)

Pray for Death (Προσευχησου να Πεθανεις)

Οτι αλλο πιλαφι βρηκε και επαιξε συγχωρειται...

Κρεμαω και μια δημοσκοπηση
 
Φυσικά Pray for Death. Συναισθηματική αξία, η πρώτη νιντζοταινία που είδα
 
Βάλε και το "NINE DEATHS OF THE NINJA".

Για "τρολλιά" όμως.

Ουδείς νοήμων άνθρωπος, θα το ψηφίσει.
 
Το Pray For Death το είχα δει σε φίλο μου ενώ ήμουν στο Δημοτικό. Μάλιστα το είχαμε δει ασπρόμαυρο γιατί το βίντεο (ή η κασσέτα) ήταν από Γερμανία και υπήρχε πρόβλημα με τα PAL , Secam και την τηλεόραση. Πιτσιρικάς τότε, μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση ο Σο Κοσούγκι...
 
Η πρώτη νιντζοταινία που είχα δει ποτέ ήταν Η εκδίκηση του Νιντζα και φυσικά πσηφίζω αυτή. Την είχα δει το 1985 στο βίντεο του τότε κολλητού μου που ο πατέρας του μόλις είχε παρει βίντεο.

ΥΓ. Η πρώτη ποιοτική νιντζοταινία που είδα εκείνη τη δεκαετία ήταν το Αμέρικαν Νιντζα (τα 2 πρώτα)....
 
Enter the ninja τι άλλο ; Ο Νero να εξοντώνει με αστεράκι τον κακό Christofer George... :D
 
Η πρώτη μου επαφή με ταινίες του είδους ήταν η ταινία Enter the Ninja (1981) με Franco Nero, Sho Kosugi και Susan George. Tην είχα δει το 1982 σε θερινό σινεμά στο Κιάτο Κορινθίας που είχα πάει με τους γονείς μου διακοπές, από τότε ξεκίνησε το κόλλημα το οποίο έχει κρατήσει μέχρι και σήμερα. Ο Sho Kosugi ήταν ο πρωτεργάτης του είδους που έκανε διάσημες τις ταινίες Ninja στο δυτικό κόσμο με μια δόση βέβαια από hollywood. Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι κατα τη διάρκεια των γυρισμάτων λόγω χαμηλού προϋπολογισμού, όλες οι επικίνδυνες σκηνές εκτελούταν από τον ίδιο και από τους υπόλοιπους ηθοποιούς όπως: Franco Nero (Enter the Ninja -1981), Keith Vitali, Arthur Roberts (Revenge of the Ninja - 1983), Lucinda Dickey, David Chung (στο ρόλο του black Ninja από την ταινία Ninja III The Domination -1984).
 
kaliostro είπε:
Η πρώτη μου επαφή με ταινίες του είδους ήταν η ταινία Enter the Ninja (1981) με Franco Nero, Sho Kosugi και Susan George. Tην είχα δει το 1982 σε θερινό σινεμά στο Κιάτο Κορινθίας που είχα πάει με τους γονείς μου διακοπές, από τότε ξεκίνησε το κόλλημα το οποίο έχει κρατήσει μέχρι και σήμερα. Ο Sho Kosugi ήταν ο πρωτεργάτης του είδους που έκανε διάσημες τις ταινίες Ninja στο δυτικό κόσμο με μια δόση βέβαια από hollywood. Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι κατα τη διάρκεια των γυρισμάτων λόγω χαμηλού προϋπολογισμού, όλες οι επικίνδυνες σκηνές εκτελούταν από τον ίδιο και από τους υπόλοιπους ηθοποιούς όπως: Franco Nero (Enter the Ninja -1981), Keith Vitali, Arthur Roberts (Revenge of the Ninja - 1983), Lucinda Dickey, David Chung (στο ρόλο του black Ninja από την ταινία Ninja III The Domination -1984).
Από την ταινία Revenge of the Ninja (1983)

263035-ninjas-revenge-of-the-ninja-screenshot.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα