Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

Είναι αυτό με τον Παράβα που όμως τον ντουμπλάρει ο Μαυρομάτης;
O Παράβας είναι και είναι η δική του φωνή. Η κοπέλα που παίζει μαζί του , σιμονη κυριακιδου πολύ κομψή, ωραία σιλουετα
 
O Παράβας είναι και είναι η δική του φωνή. Η κοπέλα που παίζει μαζί του , σιμονη κυριακιδου πολύ κομψή, ωραία σιλουετα
Ντουμπλαρισμενος ειναι ο Παραβας και μαλλον με τη φωνη του Βασιλη Μαυροματη.
 
Ντουμπλαρισμενος ειναι ο Παραβας και μαλλον με τη φωνη του Βασιλη Μαυροματη.
Νόμιζα πως άκουγα τον παραβα αλήθεια τώρα. Γιατί όμως να γίνει κάτι τέτοιο, ήθελα μάλλον μια πιο αριστοκρατική φωνή μια και ο νεαρός είναι εκατομμυριούχος. Ίσως για αυτό.
 
Είναι όπως στην ταινία Τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι που τον Λάκη Κομνηνό τον ντουμπλάρει ο Αλεξανδράκης. Η στο Αγκίστρι την Σοφία Ρούμπου η ... Ματίνα Καρρά
 
Είναι όπως στην ταινία Τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι που τον Λάκη Κομνηνό τον ντουμπλάρει ο Αλεξανδράκης. Η στο Αγκίστρι την Σοφία Ρούμπου η ... Ματίνα Καρρά
Στα "Δυο ποδια" ντουμπλαρεται επισης και ο Παυλος Λιαρος με την φωνη του Αλεκου Τζανετακου, Κυριος οιδε γιατι.
 
Στα "Δυο ποδια" ντουμπλαρεται επισης και ο Παυλος Λιαρος με την φωνη του Αλεκου Τζανετακου, Κυριος οιδε γιατι.
Καλά χρειαζόταν τέτοια φωνή σαν του Κομνηνού ντουμπλάρισμα;
 
Εγω δεν μπορω να βρω πουθενα το "ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ" του Πατρις Βιβανκο με τον Θαναση Βεγγο, παραγωγης '92-'93. Ετυχε να ειμαι στα γυρισματα σε καποια φαση,

αλλα ποτε δεν την ειδα την ταινια.

Καμια πληροφορια κανεις;;
Αυτή η ταινία όντως είναι σαν εξαφανισμένη. Δεν έχει προβληθεί σίγουρα από την ελληνική τηλεόραση και ούτε στα σινεμά παίχτηκε για πολύ διάστημα. Ούτε σε βιντεοκασέτα δεν γνωρίζω αν κυκλοφόρησε.Γενικά ακούω πολύ κόσμο για αυτήν την ταινία που την ψάχνει να την δεί.
 
Αν και δεν ξέρω εάν είναι το κατάλληλο νήμα για να το αναφέρω, αλλά προχθές το βράδυ είχα την τύχη να δω στον κινηματογράφο Άστορ την τελευταία ταινία που γύρισε ο Τάκης Κανελλόπουλος: τη "Σόνια" (παραγωγής 1980)! Στη retrodb υπάρχουν στοιχεία για την ταινία και τα παραθέτω
Προσωπικά τη βρήκα πολύ πολύ όμορφη. Μια ελεγεία στην αθωότητα ενός έρωτα που αναγκαστικά δεν μπορεί να έχει μέλλον. Εάν δεν ήξερα ότι ήταν του Κανελλόπουλου θα έπαιρνα όρκο ότι την είχε σκηνοθετήσει γυναίκα! Ομορφα πλάνα, αν και είχε κάποιες τεχνικές ατέλειες. Στην αίθουσα ήταν και η πρωταγωνίστρια Αντιγόνη Δουδούμη και έτσι ήταν πραγματικά μια αρκετά συγκινητική βραδιά. Ο δε Σπύρος Φωκάς στα 43 του στη συγκεκριμένη ταινία, γοητευτικότερος από ποτέ, αλλά και πολύ καλός υποκριτικά! Παρέπεμπε έντονα σε Μαρτσέλο Μαστρογιάννι με τα κοκάλινα γυαλιά που φορούσε (στο ακόμα πιο ωραίο του). Αξίζει ειδικά οι πιο σινεφίλ να την αναζητήσουν.
Edit: Καταπληκτική και η μουσική του λατρεμένου μου Γιώργου Χατζηνάσιου (άλλος ένα λόγος παρακολούθησης της ταινάις)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα