Σπίτι για πέντε (1991 MEGA)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Σπίτι για Πέντε

MEGA -1991

RetroDB:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CF%80%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5

Η σειρά ήταν μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου της Λ.Π.Ανδρουτσοπούλου και παρουσίαζε τη ζωή ενός ζευγαριού με παιδιά από προηγούμενο γάμο που μένουν στο ίδιο σπίτι...Δεν ξέρω πότε γυρίστηκε η σειρά.Είχε προβληθεί σε επανάληψη κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90 και είχε 5 ημίωρα επεισόδια...

Τη θυμάστε? Πολύ ωραία παραγωγή.

Spitigiapente.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι οτι παιζει ο θωμας κινδυνης και θυμαμαι οτι ο γιος της γυναικας που ηταν λιγο μεγαλυτερος αντιπαθουσε το γιο του αντρα που ηταν μικροτερος ακομα θυμαμαι σε ενα πεισοδιο ειχαν κλεψει το γουοκμαν του μεγαλου και κατηγορουσε τον μικρο και στο τελευτειο νομιζω επεισοδιο ειχε τρακαρει ο αντρας και χτυπησε ο μικρος και τον τρεχανε στο νοσοκομειο
 
Η σειρα ολοκληρονοταν οταν η γυναικα στο τελος μενει εγκυος. Το μωρο (που ειναι αδελφακι και των δυο αγοριων) συνδεει τις δυο οικογενειες και συμφωνα με τον τιτλο, τα ατομα απο 4 γινονται 5 :)

Ο μικρος ηταν ο γιος του Νικου Πιλαβιου, ο οποιος τωρα ασχολειται με τη σκηνοθεσια, και εχει γυρισει το γνωστο viral βιντεακι "Τι ειναι αυτο"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα επεισόδια δεν υπάρχουν πουθενά.Θυμάμαι το έβαλε τη Μεγάλη Εβδομάδα πρώτη φορά,και το έβαζε σε επανάληψη κάθε Μεγάλη Εβδομάδα,για 2-3 χρόνια.
 
θανος είπε:
θυμαμαι οτι παιζει ο θωμας κινδυνης και θυμαμαι οτι ο γιος της γυναικας που ηταν λιγο μεγαλυτερος αντιπαθουσε το γιο του αντρα που ηταν μικροτερος ακομα θυμαμαι σε ενα πεισοδιο ειχαν κλεψει το γουοκμαν του μεγαλου και κατηγορουσε τον μικρο και στο τελευτειο νομιζω επεισοδιο ειχε τρακαρει ο αντρας και χτυπησε ο μικρος και τον τρεχανε στο νοσοκομειο
Ναι και χρειαζόταν αίμα από σπάνια ομάδα και ο μόνος που την είχε ήταν το άλλο αγοράκι (Φίλιππος) ο οποίος και τελικά έδωσε αίμα και σώθηκε το μικρό αγοράκι (Άρης). Έχω το βιβλίο και είναι πολύ όμορφο, και την σειρά θυμάμαι αρκετά καλά... ;)
 
Δύο φωτογραφίες της σειράς. Το Mega κάλλιστα θα μπορούσε να την προβάλλει και σε μια ανθρώπινη ώρα, καθώς άνετα την παρακολουθούν και μικρά παιδιά.

spiti.jpg


spitigiapente.jpg
 
μακαρι αλλα δεν το βλεπω
 
πολυ ωραια σειρα αν και λιγων επεισοδιων..τη θυμαμαι κι εγω την πρωτη προβολη που εγινε τη Μ.Δευτερα,δεν ειχα χασει ουτε ενα επεισοδιο
 
Οντως πολυ καλη σειρα.Και γω την μεγαλη βδομαδα το ειχα δει παρα την πολυ δουλεια που ειχα εκλεβα λιγο χρονο και το εβλεπα.
 

Αυτό είναι το μοναδικό βίντεο που βρήκα στο youtube. Είναι από την ιστοσελίδα για την ψηφοφορία που είχε ανοίξει το Mega για τα 20 χρόνια του.

Τη σειρά δεν τη θυμάμαι καθόλου, δεν την έχω δει ποτέ, αλλά είχα προσέξει, όταν διάβασα το βιβλίο, ότι είχε γυριστεί το 1992. Το βιβλίο δεν το έχω πλέον, αλλά είναι ένα από τα καλύτερα προεφηβικά/εφηβικά βιβλία. Το ξαναδιάβασα πριν 2 χρόνια με το ίδιο αμείωτο ενδιαφέρον, όταν ξαναέπεσε στα χέρια μου το αντίτυπο που είχα και το είχα δώσει στην ξαδέρφη μου. Εξαιρετική η γραφή της Πέτροβιτς Ανδιτσοπούλου, όπως και στο "Τσιμεντένιο δάσος", που είναι κι αυτό ένα από τα καλύτερα προεφηβικά/εφηβικά βιβλία.
 
Από τη σειρά μου άρεσε η οικογένεια και οι σχέσεις που είχαν τα μέλη μεταξύ τους: στην αρχή, όταν μετακόμισαν στο καινούριο σπίτι, τα δύο παιδιά ήταν σε διαρκή διαμάχη και οι γονείς προσπαθούσαν να βάλουν μια τάξη στους καβγάδες...Όταν όμως έγινε το ατύχημα και ο μεγάλος γιος έγινε δότης αίματος για το μικρό, όλα άλλαξαν. Επίσης μου έκανε εντύπωση που ο μεγάλος γιος κατέγραφε σε ένα μικρό κασετοφωνάκι πώς περνούσε τη μέρα του. Είχε και τη συμμαθήτριά του τη Χριστίνα, την ''κοκκινομαγουλίτσα'' όπως την αποκαλούσε ο μικρός Άρης, και έκαναν συνέχεια παρέα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την αίσθηση (χωρίς όμως να είμαι απόλυτα σίγουρος) ότι στη σειρά έπαιζε και η αγαπημένη ηθοποιός από τις μεταγλωττίσεις (και φίλη του retromaniax) Φάνη Πολέμη
 
Από τα λίγα που θυμάμαι, είναι ότι ο μικρός είχε μανία με τον Αστερίξ...
 
Στα κασετοφωνάκια όπου ηχογραφούσαν πώς πέρασαν την ημέρα τους, τα παιδιά είχαν δώσει τα ονόματα Φιλοκτήτης (ο μεγάλος γιος) και Φίφης (ο μικρός γιος).
 
Το τέλος μόνο δεν θυμάμαι ακριβώς αυτό με το ατύχημα πως έγινε.

Την τελική σκηνή την θυμάμαι όμως όταν προστέθηκε και νέο μέλος στην οικογένεια με το μωρό που έκαναν οι δύο γονείς τον παιδιών.

Θυμάμαι πως για πρώτη φορά παίχτηκε την Μ. Εβδομάδα του 1992 και μετά απο αυτό άρχιζε το Quo Vandis.
 
Το ατύχημα είχε γίνει όταν ο μπαμπάς βρισκόταν με το μικρό γιο στο αυτοκίνητο, βράδυ, ο μικρός έκανε φασαρία, πετάχτηκε ένα άλλο αυτοκίνητο και τράκαραν.

Αν θυμάμαι καλά, η σειρά τελειώνει με μια οικογενειακή φωτογραφία των 5 μελών της οικογένειας (γονείς, τα δύο αγόρια και το κοριτσάκι, το νέο μέλος της οικογένειας) στο σαλόνι του σπιτιού.
 
Ωραία σειρά από αυτές που δεν πρόκειται να δείξει (ως φαίνεται) κανένα κανάλι πλέον. Φοβερή ερμηνεία του Θωμά Κινδύνη.
 
Η Βαρβάρα Λαζαρίδου είναι που βλέπουμε σήμερα σε διαφήμιση ως μαμα του πιτσιρικα που λεει "μπαμπα, θα μου πάρεις γλιφιτζούρι"; Μου φαινεται γνωστη αλλα δεν μπορω να εντοπισω απο που ακριβως
 
Rakeesh είπε:
Η Βαρβάρα Λαζαρίδου είναι που βλέπουμε σήμερα σε διαφήμιση ως μαμα του πιτσιρικα που λεει "μπαμπα, θα μου πάρεις γλιφιτζούρι"; Μου φαινεται γνωστη αλλα δεν μπορω να εντοπισω απο που ακριβως
H οποία διαφήμιση παρεμπιπτόντως έχει πολύ πλάκα. Ναι όντως της μοιάζει πολύ
 
Πίσω
Μπλουζα