Σπειρογράφος ( Spirograph)

Να πω και εγώ, ότι είχα αυτό με το οποίο κάναμε κύκλους. Αλλαζα χρώματα στα στιλό, με έμφαση στο κόκκινο και μπλε. Θυμάμαι ότι τα στιλό (με την κουκουβάγια εννοώ) τα διαφανή με τη χοντρή μύτη δεν έκαναν και έπαιρνα τα κίτρινα. Ή έκανα πολύ λεπτές τις μύτες στα μολύβια και με αυτά προσπαθούσα. Ούτε εγώ τα θυμάμαι σε κουτί πάντως. Θα ψάξω.
 
Μαλλον κυκλογραφο ειχαμε στην Ελλαδα....οπως ειπε η caramel ηταν πορτοκαλι οπως πολλοι χαρακες και τριγωνα που ειχαμε. Στην γειτονια μου το αγοραζαμε απο βιβλιοπωλεια

και απο το παζαρι το καλοκαιρι.

Ηταν ενα παραλληλογραμο με δυο κυκλους με δοντια/γραναζια και ειχε 3-4 γραναζια χρωματος πρασινομπλε και το καθενα εκανε διαφορετικα σχεδια. Το ειχα μεχρι πριν μερικα χρονια.
 
Αυτό το "μαραφέτι" μόνο μία φορά το είχα δει στην ζωή μου και είχα πάθει πλάκα!! Και όλα αυτά τα χρόνια έσπαζα το κεφάλι μου για να βρω πως το λένε...

Θυμάμαι θα ήμουν 5η η 6η δημοτικού, και το είχε φέρει μία μέρα στο σχολείο μία συμμαθήτριά μου που ο πατέρας την είχε βιβλιοπωλείο (Άσχετο.. Που να είναι τώρα αυτή η ψυχή.. Έχω να την δω πάρα πολλά χρόνια.. :( ), και περιττό να σας πω ότι όλα τα παιδιά κοιτάζαμε αυτό το "μαγικό πράγμα" σαν εκστασιασμένοι! :eek:
 
Σαν να εχει περασει απο τα χερια μου κατι τετοιο... :wait2:

Το ειχα αγορασει; Μου το ειχαν φερει δωρο; :confused:

Παντως αυτα πορτοκαλι διαφανα πλαστικα που αναφερθησαν πιο πανω

κατι μου αχνοθυμηζουν...καποιο "κλικ" μου κανουν... :xm:
 
pardalotzatziki είπε:
Μαλλον κυκλογραφο ειχαμε στην Ελλαδα....οπως ειπε η caramel ηταν πορτοκαλι οπως πολλοι χαρακες και τριγωνα που ειχαμε. Στην γειτονια μου το αγοραζαμε απο βιβλιοπωλειακαι απο το παζαρι το καλοκαιρι.

Ηταν ενα παραλληλογραμο με δυο κυκλους με δοντια/γραναζια και ειχε 3-4 γραναζια χρωματος πρασινομπλε και το καθενα εκανε διαφορετικα σχεδια. Το ειχα μεχρι πριν μερικα χρονια.
Έτσι ακριβώς το θυμάμαι κι εγώ, και μάλιστα υπό τον τίτλο "ΜΑΓΙΚΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ".
 
Λοιπον με την βοηθεια της ζωγραφικης των windows εκανα οτι θυμαμαι...

Οι δυο κυκλοι στο εσωτερικο ειχαν δοντια και τα μικρα μπλε γραναζακια πιανανε για να κανουμε το σχεδιο...αναλογα με την τρυπα που διαλεγαμε εβγαινε αλλο σχεδιο..

Στην μια πλευρα ειχε και χαρακα...για να δουμε αν σας λεει τιποτα...

Ειχε τρια γραναζακια μπλε(3 μεγεθη) ...τα δοντια δεν μπορω να τα κανω....

speirograph.jpg
 
Τον παραπάνω σπειρογράφο τον έχω κι εγώ! Μόνο που αντί για πορτοκαλί, το πλαστικό πλαίσιο είναι μπλε σκούρο, αν θυμάμαι καλά. Τα γρανάζια είναι σε αυτό το χρώμα. Αν το βρω θα το βγάλω μια φωτο να το χουμε κι εδώ.

Πάντως ως παιχνίδι τον σπειρογράφο τον είχα πετύχει και σχετικά πρόσφατα, το 2005. Ήταν ένα βαλιτσάκι από σκληρό πλαστικό, σε σχήμα γραναζιού, πορτοκαλί. Πολύ εξελιγμένο κομμάτι. Άνοιγε από τη μία πλευρά για να βγάλεις τα συμπράκαλα από μέσα και από την άλλη ήταν μια επιφάνεια χάρτινη, με εσωτερική επένδυση από μέταλλο. Αυτές οι βάσεις στήριξης που μέσα τους περιστρεφόταν το γρανάζι κολλούσαν πάνω της με μαγνήτες κι εκεί έκανες όλα σου τα σχέδια. Έχωνες και μέσα στη θηκη μπόλικο χαρτί και το παιρνες όπου ήθελες και σχεδίαζες. Περιττό να πω πως το είχα ξετινάξει! Παίζει να έπαιξα πιο πολύ εγώ με το παιχνίδι παρά η ξαδέρφη μου :p

Ακόμη, σαν παιχνίδι το είχα πετύχει και στη δεκαετία του 1990, από την Ohio Arts. Ήταν μια πλατφόρμα όπου είχε έναν περιστρεφόμενο δίσκο. Επάνω στο δίσκο έβαζες το χαρτί και δίπλα ακριβώς έβαζες τα γρανάζια που ήθελες (νομίζω ότι έβαζες 2-3 τη φορά) σε ειδικές θέσεις. Μετά, έβαζες ένα βραχίονα που κούμπωνε στα γρανάζια και από την άλλη πλευρά έβγαινε πάνω στο χαρτί, πάνω στο δίσκο, σαν το βραχίονα με τη βελόνα του πικαπ. Πάνω σε εκείνη την άκρη είχε 4 τρύπες που κούμπωνες τους μαρκαδόρους για να γραφουν στο χαρτί. Με μια μανιβέλα περιέστρεφες τα γρανάζια, κουνιόταν ο βραχίονας και έκανες τα σχέδια.

Μιλάμε για προχώ σπειρογράφους!
 
Είχε κάποιος φίλος μου όταν ήμουν μικρός (επομένως υπήρχε στην Ελλάδα τουλάχιστον από τη 10ετία του 60, δεν νομίζω να του το είχαν φέρει συγγενείς του από το εξωτερικό). Είχα ξετρελλαθεί! Δεν θυμάμαι αν είχα αργότερα αγοράσει την απλή πορτοκαλί εκδοχή του που αναφέρθηκε εδώ, είχα πολλά πορτοκαλιά πλαστικά (μοιρογνωμόνοα, τρίγων καλπ) και ίσως τα μπερδεύω με αυτό. Αλλά όταν ήρθα Αμερική μεταπτυχιακός φοιτητής πια παρά τις οικονομικές δυσχέρειες που είχα μου έκανα ένα κανονικό σετ δώρο. Τα πιο ενδιαφέροντα σχέδια τα έκαναν εξαρτήματα που δεν ήταν κύκλοι (π.χ. σφαιρικά τρίγωνα ή σταυρόσχημα). Είχα μάλιστα δοκιμάσει να φτιάξω και ένα προγραμματάκι με τη βασική BASIC που υπήρχε τότε για να ζωγραφίζει επίκυκλους. Κατάφερα να το κάνω να βγάζει μερικά πολύ ωραία σχήματα αλλά δεν νομίζω να ήταν σωστές οι εξισώσεις μου, δηλαδή δεν νομίζω να περιγράφανε ακριβώς το πώς κινείται η μύτη του μολυβιού σε έναν σπειρογράφο.
 
Με καθυστέρηση σχεδόν ενός έτους και κατόπιν υπενθύμισης του φίλτατου pardaloutzatzikiou :p

ιδού ο σπειρογράφος μου! το πήρα "προίκα" από μια ξαδέρφη μου, η οποία θα τον πέταγε, αλλά τελικά τον γλίτωσα.

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Με καθυστέρηση σχεδόν ενός έτους και κατόπιν υπενθύμισης του φίλτατου pardaloutzatzikiou :p
ιδού ο σπειρογράφος μου! το πήρα "προίκα" από μια ξαδέρφη μου, η οποία θα τον πέταγε, αλλά τελικά τον γλίτωσα.

fetch

Εισαι και γρηγορος...

Και με τη συσκευασια???!!!???!!! Ωραιος!

Αυτο ακριβως ειχα και γω και προσπαθησα να σχεδιασω, απλα ηταν πορτοκαλι το μεγαλο κομματι.

Τα γραναζακια ηταν ακριβως αυτο το χρωμα! Θυμαμαι οι τρυπουλες που ηταν στην ακρη ηταν πιο δυσκολες, γιατι εκανε μεγαλο κυκλο ο στυλος και το γραναζι πηδουσε δοντια

αν πηγαινες εστω και λιγο γρηγορα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Εισαι και γρηγορος...
Και με τη συσκευασια???!!!???!!! Ωραιος!

Αυτο ακριβως ειχα και γω και προσπαθησα να σχεδιασω, απλα ηταν πορτοκαλι το μεγαλο κομματι.

Τα γραναζακια ηταν ακριβως αυτο το χρωμα! Θυμαμαι οι τρυπουλες που ηταν στην ακρη ηταν πιο δυσκολες, γιατι εκανε μεγαλο κυκλο ο στυλος και το γραναζι πηδουσε δοντια

αν πηγαινες εστω και λιγο γρηγορα..
Μετά χαράς να ξυπνάω κι εγώ αναμνήσεις! Θυμήθηκα πού περίπου το είχα, οπότε δεν ήταν δύσκολη η αναζήτηση, γιατί ήταν σε εύκαιρη θέση.

Η συσκευασία του, είναι αλήθεια, δεν διασώθηκε, γιατί ήταν μια ζελατίνα, σχετικά σκληρή, που λόγω πολυκαιρίας έσπασε, κι έτσι μου μεινε μόνο το χαρτόνι που χε μέσα.

Όντως, οι εξωτερικές τρύπες ήταν δύσκολες, γιατί η όλη κατασκευή δεν είναι και αρίστης ποιότητος, οπότε σε ορισμένα σημεία κολλούσε το γρανάζι, ή πηδούσε δοντάκια, οπότε έβγαινε ένα σχήμα τσουρούτικο, με ορισμένες γραμμές να λείπουν... Οπότε ήθελε απίστευτη υπομονή και ηρεμία στις κινήσεις.
 
nwntas είπε:
Μετά χαράς να ξυπνάω κι εγώ αναμνήσεις!Όντως, οι εξωτερικές τρύπες ήταν δύσκολες... Οπότε ήθελε απίστευτη υπομονή και ηρεμία στις κινήσεις.
Κανενα σχεδιακι θα μας κανεις? :p
 
pardalotzatziki είπε:
Κανενα σχεδιακι θα μας κανεις? :p
Είσαι μέσα στο μυαλό μου... οσονούπω και το σχεδιο! :D

Ιδού:

fetch


Επειδή στις βάσεις οι δύο κύκλοι είχαν διαφορετική ακτίνα, αν χρησιμοποιούσες το ίδιο γρανάζι και την ίδια τρύπα και στους δύο κύκλους, κάθε κύκλος έβγαζε διαφορετικό σχήμα. Όσο μικρότερο το γρανάζι, τόσο πιο πυκνό το σχέδιο.

Επίσης, μπορούσες να κάνεις σχέδιο πάνω στο σχέδιο (στη μια δοκιμή μου βγήκε μουτζούρα) και μόνο αλλάζοντας τρύπα στο ίδιο γρανάζι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι που ειχα παρει και εγω ενα σετ σπειρογραφο οταν ειχαμε ερθει με τους γονεις, επισκεψη σε θειο μου στην πρωτευουσα. Ηταν απο τις πρωτες φορες που ειχα ερθει στην Αθηνα. Μια Κυριακη μεσημερι και καθως καναμε βολτα στο Μοναστηρακι βλεπουμε εναν πλανοδιο μικροπωλητη με ενα καροτσακι να πουλαει διαφορα σχολικα. Κυριως εκανε επιδειξη των ''μαγικων'' κυκλων που εκανε ο σπειρογραφος σε ενα χαρτι. Ενθουσιαστηκα σαν παιδακι που εβλεπα πρωτη φορα ενα τετοιο πρωτοτυπο παιχνιδι και μου αγορασαν ενα για μενα και αλλο ενα δωρο σε ξαδερφη μου... Θυμαμαι που ηταν σε φακελακι με πορτοκαλι πλαισιο και τα γραναζια του να εχουν μαλλον διαφορα χρωματα... Ηταν κατι το ιδιαιτερο για μενα...ΔΩΡΟ απο την πρωτευουσα και κατι το ασυνηθιστο πως να το ξεχασω.... ;)
 
δεν θυμαμαι καθόλου το παιχνιδι αυτό!

Πάντως εφτιαχνες αριστουργηματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα