Σπονδυλωτές ταινίες

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Στην τηλεοραση ειχα τυχει ανα καιρους καποιες κωμωδίες της δεκαετιας του 80 οι οποιες αποτελουνταν απο σκετσακια. Απο το ειδος της εικονας μου φαινοταν οτι ηταν κινηματογραφικες και οχι βιντεοταινιες. Δεν ξερω τιτλους, και ποσες ταινιες ηταν σε αυτο το στυλ.

Τουλαχιστον σε μια απο αυτες, αφηγητης ηταν ο Γιωργος Παντζας. Ελεγε κατι μπουρδες και παρουσιαζε την επομενη ιστορια

Να σας πω τα "σκετσακια" που θυμαμαι ετσι χυμα, γιατι δυστυχως δεν μπορω να θυμηθω σε ποια ταινια ηταν το καθενα

  • Σε ενα απο αυτα ενας τυπος τραυματιζεται απο ενα αυτοκινητο που οδηγουσε ενας Αμερικανος (ο οποιος γαβγιζει). Στο συγκεκριμενο σκετσακι επαιζε η Ρενα Βλαχοπουλου
  • Ο Σταυρος Παραβας παριστανει ενα χασαπη που προσπαθει να βαλει ενα γερο στο νοσοκομειο αλλα πεφτει στην παρανοια του Δημοσιου, της γραφειοκρατιας κλπ μεχρι που φτανει σε μια ιδιωτικη κλινικη που του ζηταει τα μαλλιοκεφαλα του
  • Ενας τυπος ετοιμαζεται να φερει μια γκομενα στο σπιτι οταν ενας φιλος του του λεει πως την ειχε πατησει με μια τυπισσα που του ελεγε για τον Ανδρεα κι την Αλλαγή και του εφαγε λεφτα. Οταν ερχεται η γκομενα (Τετη Σχοινακη) κανει ακριβως τα ιδια που του ειχε πει ο φιλος του κανοντας τον πρωταγωνιστη να την υποψιαζεται
  • Η Μαρω Κοντου βλεπει τον Αλεξανδρο Αντωνοπουλο να τη φλερταρει, ο οποιος στην πραγματικοτητα ενδιαφερεται για τον αντρα της (νομιζω ο Δαδινοπουλος)
  • Ο Μουστακας ειναι σε πολυτελες εστιατοριο και τρωει τον αμπακο. Δεν εχει να πληρωσει και ζηταει στο σερβιτορο (Ακη Φλωρεντη) να καλεσει την αστυνομια να συλληφθει (με σκοπο να τρωει τζαμπα στη φυλακη)


Για πειτε πως λεγονται οι ταινιες με τα παραπανω σκετσακια, και ποσες εχουν βγει σε αυτο το στυλ;
 
Πολύ σωστά! Λατρεμένες ταινίες... Ειδικά ο Ποδόγυρος...
 
Rakeesh είπε:
  • Σε ενα απο αυτα ενας τυπος τραυματιζεται απο ενα αυτοκινητο που οδηγουσε ενας Αμερικανος (ο οποιος γαβγιζει). Στο συγκεκριμενο σκετσακι επαιζε η Ρενα Βλαχοπουλου
Noμίζω ότι δεν έπαιζε η Βλαχοπούλου, αλλά ο Τσούκας ( ακούς Εχετλαίε :D ) ο οποίος ήταν και το θύμα του τροχαίου. Πάντως και εγώ τις μπέρδευα, αυτές τις ταινίες. Ολες ίδιες μου φαίνονταν...
 
Θυμομουν οτι το "θυμα" ηταν ο Τσουκας, αλλα ειχα την εντυπωση οτι η Βλαχοπουλου ηταν εκει κοντα και προσπαθουσε να τον φροντισει, εβριζε κλπ. Αλλα οπως βλεπω η Βλαχοπουλου δεν επαιζε σε αυτο.

Τωρα που το σκεφτομαι μαλλον ηταν η Χρονοπουλου που εκανε τη δημοσιογραφο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω το Γεύση από Ελλάδα και τον Ποδόγυρο τα είδα το καλοκαίρι και γέλασα πάρα πολύ ! Σε ένα από τα 2 μάλιστα θυμάμαι παίζει και ο Αλέξανδρος Αντωνόπουλος και ήταν η εποχή που έβλεπα και το Δις Εξαμαρτείν

Αχ και μας είχε μείνει η ιστορία με την Ναθαναήλ που πέτυχε έναν που ήθελε να αυτοκτονήσει και του έκανε όλα τα χατίρια
 
Α ναι κι αυτη. Ο αυτοχειρας ελεγε συνεχεια "συγνωμη ε;" οταν της ζητουσε κατι. Μεχρι και του εκατσε οταν της το ζητησε. Στο τελος εκει που γλενταγε φωναζει "αλλαξα γνωμη, θελω να ζησω" και εκει παθαινει καρδιακο και παρτον κατω. Και η Ναθαναηλ τον επαιρνε φωτογραφιες. :D

Δε θυμαμαι ποιος ηταν ο ηθοποιος ομως
 
Ναι ναι κάτι τέτοια που έλεγε δηλαδή τη φράση την ίδια συνέχεια

Γνωστή φάτσα αλλά δε θυμάμαι καθόλου όνομα....
 
Στο "Γευση Απο Ελλαδα" μου αρεσε πολυ η πρωτη ιστορια με τον Φωτοπουλο και την κοπελα που "κλεβαν" ιδιοκτητες ντισκοτεκ,καθως και το σκετς με τον Σταυρο Παραβα που προσπαθουσε να παει τον Γιαννη Φυριο στο νοσοκομειο!!

Στην ιστορια με τον Γκιωνακη που ο γιατρος τον στελνει σε ενα χωρο με πισινες,πρασινο κτλ (κατι σαν θερετρο) που να ειναι αυτο αραγε? Το εχει δειξει και στο ''ο καπιταλιστας και η τραγουδιστρια".


 
Argy μου φαινεται οτι ειναι η Λιμνουπολη, ενα συγκροτημα καφετεριων και εστιατοριων γυρω απο μια τεχνητη λιμνη στην οποια μπορουσες να νοικιασεις και ποδηλατοβαρκες. Νομιζω ηταν/ειναι στη Βαρυμπομπη. Ξερει κανενας αν υπαρχει ακομα;
 
Rakeesh είπε:
Α ναι κι αυτη. Ο αυτοχειρας ελεγε συνεχεια "συγνωμη ε;" οταν της ζητουσε κατι. Μεχρι και του εκατσε οταν της το ζητησε. Στο τελος εκει που γλενταγε φωναζει "αλλαξα γνωμη, θελω να ζησω" και εκει παθαινει καρδιακο και παρτον κατω. Και η Ναθαναηλ τον επαιρνε φωτογραφιες. :D
Δε θυμαμαι ποιος ηταν ο ηθοποιος ομως
Ο ηθοποιός ήταν ο Γιώργος Κάππης (1929-1999) γενικά έπαιζε μικρός ρόλους στις ελληνικές ταινίες (κυρίως το χαζούλη φίλο ή το βουτυρόπαιδο-μαντραχαλο γιο)

http://www.imdb.com/name/nm0438558/
 
οι σπονδυλωτες αυτες ταινιες ηταν παραγωγη του νικου παπαδοπουλου,ηθελε να εχει παρα πολλους πρωταγωνιστες στις ταινιες του και αυτος ηταν ο πιο καταλληλος και πετυχημενος τροπος να τους εχει.εδινε και καλα χρηματα
 
DINO είπε:
Πολύ σωστά! Λατρεμένες ταινίες... Ειδικά ο Ποδόγυρος...
Συμφωνώ. Σε αυτήν την ταινία περισσότερο μου άρεσε ο Δημήτρης Ιωακειμίδης που έβαζε την γυναίκα του να κάνει όλες τις δουλειές και μόλις του έφερνε νερό έλεγε με την χαρακτηριστική του φωνή "απ΄ τα χεράκια σου βάλσαμο".
 
το Γεύση απο Ελλάδα φοβερή ταινία...Ειδικά ο Μουστάκας στο σχεδόν βουβό σκέτς όλα τα λεφτά.Και τα υπόλοιπα σκέτς (νομίζω σε ένα παίζει και ο Κωνσταντίνου) βλέπονται πολύ ευχάριστα.
 
Πίσω
Μπλουζα