Σπορτ Μπίλλυ (Sport Billy)

DINO είπε:
BTW έχει προσέξει κανένας πως το "Βάντα" είναι "WANDA"; 8)
DINO, αν υπονοείς ότι θα έπρεπε να προφέρεται "(Γ)Ουώντα", θα επισημάνω ότι ο "Σπορτ Μπίλλυ" πρωτοπροβλήθηκε στη γερμανική τηλεόραση. Στα Γερμανικά, το "W" προφέρεται "β". Επιπλέον, το όνομα "Wanda" είναι πολωνικής προέλευσης, και στα Πολωνικά το "W" προφέρεται επίσης "β".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η WANDA δεν είναι αυτή που κυνηγάει τους αθλητές για το Ντόπινγκ;
 
Πως κάνεις έτσι για ένα "Ν"; :D

Σύμπτωση όμως!!! WADA - Βάντα...
 
Διαβάζοντας αυτές τις δημοσιεύσεις, συμειδητοποίησα πως έχω κάποιες λίγο διαφορετικές αναμνήσεις...

- Μήπως το όνομα του υπηρέτη της Wanda προφέρεται Σάικ;

- Γιατί μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η σειρά ήταν ισπανικής προέλευσης;

- Στο περιοδικό, θυμάμαι πως αρχικά το διαστημόπλοιο ήταν ένας ιπτάμενος αδριάντας του Sporticus που όταν καταστράφηκε τον αντικατέστησαν με το γνωστό ξυπνητήρι. Αυτή τη λεπτομέρεια τη θυμάται κανείς στη σειρά ή ήταν μόνο του περιοδικού;
 
schizo είπε:
Διαβάζοντας αυτές τις δημοσιεύσεις, συμειδητοποίησα πως έχω κάποιες λίγο διαφορετικές αναμνήσεις...
- Μήπως το όνομα του υπηρέτη της Wanda προφέρεται Σάικ;

- Γιατί μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η σειρά ήταν ισπανικής προέλευσης;

- Στο περιοδικό, θυμάμαι πως αρχικά το διαστημόπλοιο ήταν ένας ιπτάμενος αδριάντας του Sporticus που όταν καταστράφηκε τον αντικατέστησαν με το γνωστό ξυπνητήρι. Αυτή τη λεπτομέρεια τη θυμάται κανείς στη σειρά ή ήταν μόνο του περιοδικού;
Για το τριτο που γραφεις το θυμαμαι πολυ καλα αλλα μονο στο περιοδικο. Ποτέ στην σειρα δεν ειδα αυτο το "πρωτο" διαστημοπλοιο.

Απ οσο ξερω η σειρα ηταν καμια 30αρια επεισοδια και πιστευω πως τα ειχα δει ολα τοτε.
 
AA+ είπε:
Οταν βλέπω μια κοπέλα να βγάζει τα άπειρα από το τσαντάκι της (ξερετε μικρό μοναστηράκι) της λέω... "Μα καλά τι έχεις.. την τσάντα του Sport Billy??"
....και φυσικά με κοιτάει χωρίς να καταλαβαίνει τι εννοώ....
Αύτο όντως έχει μείνει στην ελληνική κουλτούρα και έχει γίνει πλέον κλασσική έκφραση!! Σε ευχαριστούμε Billy!!

DINO είπε:
Πως κάνεις έτσι για ένα "Ν"; :D
Σύμπτωση όμως!!! WADA - Βάντα...
Νομίζω ότι λεγόταν Βάντα (Vanda) απο το βάνδαλος! Άλλωστε και οι υπέρετες της νομίζω λέγοταν Βάλδαλοι? Όσο για τον υπηρέτη της εγώ τον ακούω ώς ΣΆϊΠ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάτε κανείς ποιός ηθοποπιός έφτιαχνε τον σπόρτ μπίλι;
 
Με πόση αγάπη και μεράκι γινόταν οι παιδικές παραγωγές τη δεκαετία του 80. Και πόσο πρόχειρο-φτηνοδουλειές γίνονται τώρα. Ο Σπορτ Μπίλλυ συνόδεψε πάρα πολλά από τα παιδικά μου απογεύματα και θυμάμαι τη σειρά με μεγάλη νοσταλγία, όπως και τόσες άλλες. Φυσικός χυμός πορτοκαλιού, τοστάκι μαμάς, μια έγχρωμη τηλεόραση-μπαούλο, και το ταξίδι άρχιζε πάνω σε ένα κουρδιστό ρολόι που ακόμη ψάχνω!
 
Ο Sportbilly συνόδεψε επίσης πολλά δικά μου απογεύματα. Θυμάμαι πήγαινα δίπλα στην Θεία μου που είχε ήδη έχρωμη τηλεόραση (κάπου στο 1983) και περίμενα να αρχίσει το απογεματινό πρόγραμμα η ΕΡΤ-2 για να δω την αγαπημένη μου σειρά. Και εγώ θυμάμαι την σειρά αυτή όπως και πολλές άλλες με νοσταλγία. Ωραίες εποχές
 
Ο Sport Billy όταν πρωτοξεκίνησε, δεν είχε το ίδιο διαστημο-χρονο πλοιο...

Στα επόμενα επεισόδια άλλαξε το σχήμα του...

Όλα τα βίντεο που έψαξα τον δείχνουν με αυτό το μεγάλο ρολόϊ - ξυπνητήρι, με το κουρδιστήρι από πίσω αλλά θυμάμαι πως στα πρώτα επεισόδια δεν ήταν το ίδιο...

Το θυμάται κανένας άλλος αυτό, ή έχω ξεκουτιάνει;;; :xm:
 
Ο Sport Billy ήταν το αγαπημένο μου καρτουν :) Ειχα και αφίσσα sport billy στο παιδικό δωμάτιο :p
 
DINO είπε:
Ο Sport Billy όταν πρωτοξεκίνησε, δεν είχε το ίδιο διαστημο-χρονο πλοιο...Στα επόμενα επεισόδια άλλαξε το σχήμα του...

Όλα τα βίντεο που έψαξα τον δείχνουν με αυτό το μεγάλο ρολόϊ - ξυπνητήρι, με το κουρδιστήρι από πίσω αλλά θυμάμαι πως στα πρώτα επεισόδια δεν ήταν το ίδιο...

Το θυμάται κανένας άλλος αυτό, ή έχω ξεκουτιάνει;;; :xm:
Dino το θυμάμαι αυτό που λες, όχι όμως στο cartoon αλλά στο κόμικ, όπου μαθαίναμε την ιστορία απο την αρχή (ο Μπίλλυ ήταν ουσιαστικά εξωγήινος, επιλέχθηκε απο πολλούς ομοίους του γι' αυτή την αποστολή απο τον Σπόρτικους, και είχε ένα διαστημόπλοιο με σχήμα "πυραύλου" - έμοιαζε ίσως με "άγαλμα" του Σπόρτικους - χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος). Αργότερα ο Μπίλλυ απέκτησε μορφή ανθρώπινου αγοριού, και άλλαξε "μεταφορικό μέσο" (στο γνωστο μας "ξυπνητήρι").

Δεν είμαι βέβαιος αν όλα αυτά τα είχαμε δεί και στα κινούμενα σχέδια - νομίζω πως όχι πάντως. Πρέπει να ήταν μόνο στο κόμικ... (είχα σχεδόν όλη την σειρά, αλλά η mother δεν λυπήθηκε τίποτα...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως κάτι τέτοιο είχε παιχτεί!

Αυτό που λες για πύραυλο - άγαλμα του Σπόρτικους, μου λέει πολλά!!!

Thanks! :thumbup:
 
Ειχαν κυκλοφορησει και 7 vhs με την σειρα. Και αυτες καταφερα να τις σωσω αλλα δεν τις εχω δει ποτε. Τον τηλεοπτικο sport billy δυστυχως δεν το προλαβα. Ξερει κανεις αν ειδε τις vhs αν εχουν ολες την αρχικη μεταγλωτιση απο την τηλεοραση?

Θυμαμαι επισης και τα κουκλακια sport billy και Lilly που ευτυχως καταφερα να σωσω αρκετα. Καθως και τα τευχοι του που τα ξαναβρηκα (ας ειναι καλα το μοναστηρακι). Ξερει κανεις ποσα κυκλοφορησαν ηταν 34 η 36?
 
Mια βιντεοκασσετα που εχω στην κατοχη μου με τρια επεισοδια εχει την αυθεντικη μεταγλωτισση,τα τευχη του κομικ ειναι 36.
 
Το δεύτερο μέρος από το τρίτο επεισόδιο του Sport Billy.

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο χρήστης έχει κλείσει το λογαριασμό του.[edit]

Η κακιά Βάντα είναι πραγματική φωνακλού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα