Σπορτ Μπίλλυ (Sport Billy)

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244
Σπορτ Μπίλλυ (Sport Billy, 1979, Αμερικάνικης παραγωγής, 26 επεισόδια), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 3/4/1981



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Σπορτ_Μπίλλυ

είσαι ήρωας απ' αλλο πλανήτη...

Αξέχαστος παιδικός ήρωας και ο Σπορτ Μπιλλυ, που προσπαθούσε να προωθήσει την ευγενή άμιλλα στον κόσμο των σπορ.

Τις "αποστολές" του τις έπαιρνε απο τον Σπόρτικους, και φίλοι & βοηθοί του ήταν η Λίλλυ, ο σκύλος Γουίλλυ, αλλά και ο μαγικός του σάκκος με τα φοβερά εκείνα αθλητικά αξεσουάρ !!

Αντίπαλός του, η σατανική Βάντα, που έκανε τα πάντα για να καταστρέψει το πνεύμα του αθλητισμού.

Ενα απο τα πρώτα πράγματα που μου έρχεται στο μυαλό όταν θυμάμαι αυτή την σειρά, είναι η βροντερή φωνή της Βάντα, καθώς καλεί τον γλοιώδη βοηθό της: " ΣΑΪΠ !!! ...ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝΟΗΤΟ ΠΛΑΣΜΑ; "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και χρησιμοποιουσε για μεταφορικο μεσο ενα...

Τεραστιο κουρδιστο ρολοϊ!!!!

Απο τα καλυτερα.
 
...χεχε !! :D

...ναί, το θυμάμαι και εγώ. Θα έλεγα μάλιστα ότι δεν ήταν απλό ρολόι, αλλά...ξυπνητήρι, διότι είχε και "καμπανάκι" !! :D

Το σχήμα του σκάφους ως ξυπνητήρι/ρολόι ήταν μάλλον συμβολικό, μιά και μπορούσε να ταξιδεύει και στο χρόνο...
 
Σπορτ Mpιλλυ με το μαγικό βαλιτσακι (ο γιαννης καλατζόπουλος που έκανε τον σπορτ μπίλλυ πρέπει να έπερνε ήλιο για να κανει τόοοοσο ψιλή φωνούλα), λιλι, γουιλι ο μαγκιορος σκύλος με την φωνή κουτσαβάκι και πολυ όρεξη για κόκκαλα, η κακια βαντα (mistress se bdsm φαντασιωσεις) με τα καυτα μινι και τις λευκες μπότες με τον υπηρέτη (η μαλον slave) σαϊπ MAΛΙΣΤΑ ΔΙΑΒΟΛΟΤΑΤΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΕΙΤΕ ΚΑΚΟΤΑΤΗ ΜΟΥ, Τον πατερα και την μάνα του σπορ μπιλι που κατηκούσαν στον ολυμπο δεν θα κσεχασω ποτέ την σκηνή ΣΠΟΡΤ ΜΠΙΛΛΙ ΚΑΛΕΙ ΟΛΥΜΠΟ, ΕΛΑ ΣΠΟΡ ΜΠΙΛΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ (Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΝΕΙ ΒΑΡΑΚΙΑ), Η ΒΑΝΤΑ ΚΑΤΕΛΑΒΕ ΤΟ ΤΟΚΙΟ, ΤΑ ΒΑΡΑΚΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΑΑΑΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΡΑΓΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ, ΤΙ ΛΕΣ ΣΠΟΡ ΜΠΙΛΙ ΠΑΙΔΙΙΙΙΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟΟΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΟΟ lol παιζότανε από ερτ-2 δεκαετια 1980 (νομιζω το 1983). Στην μουσική αρχής τίτλων και τραγούδι Λάκης Τζορντανέλλη. Αμερικάνικη παραγωγή της εταιρίας filmation (He-man, she-ra)
 
Ο "πατέρας" που λές ήταν ο φοβερός και τρομερός SPORTICUS, με τον υπερυπολογιστή γιγαντοοθόνη που αποτελούσε κάτι σαν βάση δεδομένων όλων των αθλημάτων!

Έβγαινε και περιοδικό Sport Billy ένα φεγγάρι (πρέπει να έχω ακόμα όλα τα τεύχη!)
 
Exεις δικιο ΣΠΟΡΤΙΚΟΥΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑ (ΓΕΛΙΑ) Ζηλευω φιλεμου ααχχ εχω μόνο ενα τευχος :(
 
Ο σπορτ μπιλλυ μεγαλωσε τη γενια μας !!

Ακομα και τωρα θυμαμαι μερικους απο τους στιχους του τραγουδιου των τιτλων:

Με ειδικη αποστολη κομητη...

Να διωξει τ' αδικο και το κακο απο τη γη

Κι εχει τη δυναμη του κοσμου μαγικη...

στο κοσμο μονο εσυ τον ξερεις

σπορτ μπιλυυυ, σπορτ μπιλυ!

Το σεναριο του βεβαια ηταν γραμμικο και πολλες σκηνες ηταν οι ιδιες επαναλαμβανομενες, χωρις αυτο βεβαια να στερει απ τη μαγεια...

Το περιοδικο του ηταν πατατα, εβγαλε ελαχιστα τευχη αλλα ειχε μεγαλο σχημα και ολο εγχρωμο(30 ολοκληρες δραχμες εκανε!)
 
Οταν βλέπω μια κοπέλα να βγάζει τα άπειρα από το τσαντάκι της (ξερετε μικρό μοναστηράκι) της λέω... "Μα καλά τι έχεις.. την τσάντα του Sport Billy??"

....και φυσικά με κοιτάει χωρίς να καταλαβαίνει τι εννοώ....
 
Ωραίες παρέες κάνεις ΑΑ+, αν σε χώσουν στην στενή για αποπλάνηση ανηλίκου μην ζητάς να σου φέρνουμε τσιγάρα, σοκολάτες και κόμικς... :D
 
AA+ είπε:
Οταν βλέπω μια κοπέλα να βγάζει τα άπειρα από το τσαντάκι της (ξερετε μικρό μοναστηράκι) της λέω... "Μα καλά τι έχεις.. την τσάντα του Sport Billy??"
....και φυσικά με κοιτάει χωρίς να καταλαβαίνει τι εννοώ....
πες της..... ο καραγκιοζης και το καταραμενο φιδι :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
 
Στο γωνιακο dvdαδικο πιο κατω απο το METROPOLIS αναμεσα στα dvd πριν καιρο βρηκα μια βιντεοκασετα με 3 επεισοδια απο SPORT BILLY και φυσικα την τσιμπησα και το καταπληκτικο ηταν οτι ειχε την αυθεντικη φωνη εισαγωγη και μεταγλωτισση απο τα επεισοδια της κρατικης ωωω αναμνησεις.
 
Κάτι με έπιασε σήμερα και έψαχνα παλιά anime στο

.
 
re paidia pos mporo na sozw arxeia apo to youtube kai kirios pos mporo na ta trexo meta apo to pc??

euxaristo
 
Video Downloader

Για τον Firefox βεβαια.Μόλις το εγκαταστήσεις θα σου βγάζει ενα εικονίδιο στην κάτω δεξιά γωνία του Browser. Όποτε είσαι σε σελίδα με βιντεο θα πατάς εκεί και θα μπορείς να το αποθηκεύσεις.

Edit: Είχα βάλει λάθος link.Check again.
 
Είσαι απίθανη Arduina!!!! Thank youuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!
 
Εdit by AEON: Eaten by the (in)famous marmaga... χίλια συγγνώμη ikongr
 
ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΚΟΥΚΛΕΣ ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΕΣ ΣΑΝ ΒΑRBIE ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΤΟΥ ΒΙLLIE
 
Ετσι ακριβως ηταν electricchurch, ειχαν βγει σε κουκλες ολοι οι χαρακτηρες της σειρας. Σε παρακαλω ομως γραφε με μικρα γραμματα - τα κεφαλαια δειχνουν οτι "φωναζεις" πραγμα που φανταζομαι δεν ισχυει. :)
 
Πίσω
Μπλουζα