Στάσου πλάι μου - Stand by Me (1986)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.276
Αντιδράσεις
6.120
Περιπέτεια γυρισμένη το 1986...Μια παρέα παιδιών αναζητούν το χαμένο φίλο τους...

Πολύ καλή ταινία ειδικά η σκηνή όπου τα παιδιά ανακαλύπτουν το νεκρό φίλο τους...
 
Απο τις καλύτερες μεταφορές έργου του Στηβεν Κινγκ στον κινηματογράφο. Ποιος το περιμενε πως δεκα χρόνια αργότερα αυτό το χαριτωμένο αγοράκι ο Ριβερ Φινιξ θα πέθαινε έτσι;
 
Αρκετά καλή ταινία, με πολλές διηγηματικές μεταφορές,http://www.youtube.com/watch?v=nsSA_C4Tfm8 :) το βιβλίο βεβαιά πολύ πιο ατμοσφαιρικό και σκοτεινό.
 
Από τις αγαπημένες ταινίες. Και ο Corey Feldman που έπαιζε τον Ted έχει ιστορία με τα ναρκωτικά. Ο Jerry O Conell που παίζει το χοντρό παιδί μεγάλωσε και δεν έχει καμία σχέση οπως ήταν μικρός. Ο Wil Wheaton που ήταν ο πρωταγωνιστής, ο φίλο του Ριβερ Φοίνιξ, έκανε καριέρα στο Σταρ Τρεκ.
 
πολυ καλη ταινια μοιαζει να συνοδευει για μια ζωη της αναμνησεις και τα παιδικα μας χρονια!!!!
 
πολυ ωραιο εργο απο αυτους μονο ο corey feldman συνεχιζει να παιζει ο river phoenix δυστυχως πεθανε νεος
 
Βασικα ο χοντρουλης ειχε και εχει την μεγαλυτερη επιτυχια απο ολους.


Jerry O'Connell
 
Πολύ ωραία εφηβική ταινία και έχει πολλά χρόνια να την προβάλλει η TV. Έχει και μια essence από Goonies νομίζω.
 
Ο Corey feldman ειναι απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους δεν υπαρχει ταινια του που να μη την εχω η να μη την εχω δει.Απο της καλητερες μεταφορες βιβλιων του επισης αγαπημενου stephen king και οταν φερνω στο μυαλο μου αυτη την ταινια η σκηνη που με ερχεται πρωτα απολα στο μυαλο ειναι με τον σκυλο και τον φραχτη.
 
Πολυ ομορφη ταινια....με εφηβικες ανησυχιες...παρεα...περιπετεια....λιγο τρομαρα...

Την εχω δει πολλες φορες παλια....θα ηθελα να την ξαναδω...

Κριμα για τον River Phoenix ο οποιος ηταν υποσχομενο ταλεντο...

1000 φορες καλυτερη απο τα Goonies, η οποια ειναι εντελως παιδικη...
 
σήμερα το βραδυ στις 21.00 στο mega θα προβληθει η ταινια...
 
Ειδα χτες βραδυ την ταινια και μου αρεσε πολυ...ομως παντα ειχα απορια, σε καποια φαση που τα παιδια βρισκονται μαζι και καπνιζουν, ειναι δυνατον; Μικρα παιδια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Ειδα χτες βραδυ την ταινια και μου αρεσε πολυ...ομως παντα ειχα απορια, σε καποια φαση που τα παιδια βρισκονται μαζι και καπνιζουν, ειναι δυνατον; Μικρα παιδια...
Εντάξει δεν είναι ακριβώς μικρά. Δεν θυμάμαι στην ταινία πόσο υποτίθεται ότι είναι αλλά στην πραγματικότητα είναι από 14 και πάνω.
 
johnny19818 είπε:
Εντάξει δεν είναι ακριβώς μικρά. Δεν θυμάμαι στην ταινία πόσο υποτίθεται ότι είναι αλλά στην πραγματικότητα είναι από 14 και πάνω.
το κάπνισμα ειναι βλαβερό και στις πολύ νεαρές ηλικίες...(εφηβεία)...τωρα αν δεν καπνιζαν στην πραγματική ζωή τους τα παιδιά και απλά το επέβαλε το σενάριο στη σκηνή εκείνη, οκ... :)
 
BETTY BOOP είπε:
το κάπνισμα ειναι βλαβερό και στις πολύ νεαρές ηλικίες...(εφηβεία)...τωρα αν δεν καπνιζαν στην πραγματική ζωή τους τα παιδιά και απλά το επέβαλε το σενάριο στη σκηνή εκείνη, οκ... :)
Το κάπνισμα είναι βλαβερό σε όλες τις ηλικίες. Προφανώς η σκηνή ήθελε να δείξει το πόσο μαγκάκια (αν θεωρήσουμε ότι είναι μαγκιά αυτό που κάνουν δλδ)ήταν τα παιδιά.
 
Corey feldman... ....ηθοποιος,.......???

....

...........

.........................

........................................

Reaaaaaalyyyyyyy????? χαχαχαχα!!!
 
BETTY BOOP είπε:
το κάπνισμα ειναι βλαβερό και στις πολύ νεαρές ηλικίες...(εφηβεία)...τωρα αν δεν καπνιζαν στην πραγματική ζωή τους τα παιδιά και απλά το επέβαλε το σενάριο στη σκηνή εκείνη, οκ... :)
Απ' ότι ξέρω, είναι ψεύτικα τσιγάρα που χρησιμοποιούνται στις ταινίες του Hollywood σε τέτοιες περιπτώσεις, για ανήλικους και μη καπνιστές.
 
arpacolla είπε:
Απ' ότι ξέρω, είναι ψεύτικα τσιγάρα που χρησιμοποιούνται στις ταινίες του Hollywood σε τέτοιες περιπτώσεις, για ανήλικους και μη καπνιστές.
και ο καπνός που εκπνέουν τα παιδιά;
 
Πίσω
Μπλουζα