Στα δίχτυα του τρόμου

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Στα δίχτυα του τρόμου (1973), ΕΙΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 18/3/1973



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Στα_δίχτυα_του_τρόμου

Η άποψη του james paris σχετικά με τον Ελληνογερμανικό πόλεμο στα 1973 (είχε προηγηθεί η σειρά στα δίχτυα της αράχνης το 1972 - βλέπε το ανάλογο θέμα που θα ανοίξει). Η σειρά είχε 25 επεισόδια των 30 λεπτών, προβλήθηκε από το ΕΙΡΤ τον Μάρτιο του 1973 σε σενάριο του Πάνου Κοντέλη και σκηνοθεσία Βαγγέλη Σερνάρη. Η σειρά δεν υπάρχει στην ΕΡΤ σήμερα και ευτυχώς που ο james paris είχε κάνει το 1975 νομίζω μια ταινία με τον ίδιο τίτλο όπου ουσιαστικά είχε κάνει τα 25 επεισόδια της σειράς μια ταινία 100 λεπτών.

Στο απόσπασμα που ακολουθεί υπάρχει η μίξη των τίτλων της σειράς μαζί με λίγα πλάνα της και ένα μικρό τμήμα της μεταγενέστερης ταινίας βασισμένη στην σειρά.

http://www.youtube.com/watch?v=xTR61xH1yMk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά για ακούστε προσεκτικά τα πρώτα λεπτά του αποσπάσματος. Το βαλς δεν είναι αυτό που ακούγεται και στο χορό της Κάντυ Κάντυ με τον Άντονυ; Με άλλη ενορχήστρωση. Χμ....
 
Πράγματι τα πρώτα λεπτά είναι απο την παιδική σειρά Κάντυ -Κάντυ!!
 
Η ταινία στα δίχτυα του τρόμου προβλήθηκε και αυτη απο το R CHANNEL της Κομοτηνής το καλοκαίρι του 2009. Το θυμάμαι καλά γιατί παρακολούθησα ένα απόσπασμα.
 
και τα δυχτια της αραχνης ειχε κανει ταινια σε 2 μερη την σαιζον 1972-73.και ειχε παιχτει και στους κινηματογραφους
 
Φίλε Άλκη το link σου παραπέμπει πλέον στο συγκεντρωτικό. Αν θέλεις, άλλαξέ το! :)
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς και ένα απόσπασμα.
Από το αρχείο του ChristosM, τον οποίον και ευχαριστούμε :)

Ξέρει κανένας το κομμάτι που ακούγεται στους τίτλους; Έψαξα αλλά δεν βρήκα ποιο είναι...
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς και ένα απόσπασμα.
Από το αρχείο του ChristosM, τον οποίον και ευχαριστούμε :)

Ξέρει κανένας το κομμάτι που ακούγεται στους τίτλους; Έψαξα αλλά δεν βρήκα ποιο είναι...

Είναι η μουσική που είχε κάνει ο Stelvio Cipriani για το πολεμικό φιλμ La Lunga Notte dei Disertori (1970). Νομίζω ότι είναι το πρώτο track του OST, το Marsa Matruh. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό που ακούμε είναι η αυθεντική εκτέλεση ή κάποια εγχώρια διασκευή.
 
Αυτό είναι!! Ευχαριστώ πολύ, Bajar :) Μου έλυσες μια απορία πολλών ετών!!

Από το 0:59 και μετά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η σειρά σώθηκε επειδή ήταν σε φιλμ μάλλον. Κάτι ήξερε ο Πάρις
 
Πίσω
Μπλουζα