Στα χρόνια της Compulink

Hamtaro

Retro Member
Joined
7 Αύγ 2009
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
66
Το βίντεο αυτό είχε δημοσιευθεί στο περιοδικό "Multimedia & CD-ROM" σαν διαφήμιση/demo της σελίδας Adventure Magic στην οποία συνεργάστηκε ο Ανδρέας Τσουρινάκης στα χρόνια της ιστορικής Compulink.

Η σελίδα αυτή είχε ξεκινήσει τον Ιούνιο του 1995 και φιλοδοξούσε να γίνει το πρώτο ελληνικό portal για παιχνίδια adventure kai rpg.

[video=youtube;p-Cy0gguI3Y]

 
Φοβερη συλλογη. Μακαρι να ειχα ιντερνετ το 1995 :)

Ειναι ενδιαφερον το οτι μια ελληνικη προσπαθεια προσπαθουσε να τα προσφερει ολα αυτα οργανωμενα και αρχειοθετημενα. Σημερα που υπαρχει το Google τετοιες προσπαθειες δε χρειαζονται.

Επισης μου κανει εντυπωση το οτι οι λυσεις ειναι απλα ενα σκετο κειμενο. Σημερα οσες λυσεις βρισκουμε εχουν υπογραφη με copyright και legal disclaimers.
 
attachment.php


compulink.jpg


http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10363-%D1%E5%F4%F1%EF-%C9%ED%F4%E5%F1%ED%E5%F4/page7
 
Tι μου θυμίσατε.... Με Compulink έκανα την πρώτη μου σύνδεση το φθινόπωρο του '96 (αναλογική γραμμή, 28.8άρι modem, 486 στα 66ΜHz)....... Τι να λέμε. Και μόλις συνειδητοποίησα ότι το pass που χρησιμοποιώ και τώρα δεν το έχω αλλάξει από τότε....

Να και ο περίφημος Cosmos, από τότε: http://replay.waybackmachine.org/19961101060141/http://www.compulink.gr/
 
Εκεινο το on line με τα αεροπλανα ποιος το ειχε παιξει απο δω?
 
Και ένα δεύτερο βίντεο (χωρίς σχολιασμό αυτό) από το ίδιο περιοδικό που παρουσιάζει τον Web Server "Cosmos" (λίγο παλιότερη έκδοση από αυτήν του Internet Archive:)). Παρατηρήστε τη λίστα με τα τότε ελληνικά site (στο 11:20), και την ταχύτητα με την οποία φορτώνουν κάποιες σχετικά μεγάλες εικόνες (π.χ. στο 10:14).

[video=youtube;EGIBRQk-ngE]http://www.youtube.com/watch?v=EGIBRQk-ngE
 
Και για μένα είχε αποτελέσει τον πρώτο ISP, αλλά σχετικά αργά. Πρέπει να ήταν 1996 ή 1997. Θυμάμαι πάντως το δέος που νιώσαμε, όταν συνδεθήκαμε για πρώτη φορά πίσω στο 1995 με την Compulink, χρησιμοποιώντας Windows 95. Δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις των καιρών όμως!!
 
Tα Winsock stacks τα θυμάται κανένας???
 
Compulink στη wikiπεδια

Spreading the word: CompuLink BBS and the Internet
In 1992 Compupress launched CompuLink the largest and more sophisticated Bulletin Board System Greece had ever known. Initially CompuLink was just a large SCO UNIX-based BBS running CoSy (the same well-known system used by the British CIX) soon though it added a number of unique facilities for its users. The CompuLink team developed and/or purchased on-line services for various target-groups relating to the various computer magazines Compupress was publishing at that time. Amongst its services was a full-text searching facility for a large number of Greek magazines (apart from Compupress' own), a number of on-line games (most notably Air Warrior and Federation II), an online database with scientific and business news, online access to a daily newspaper custom-made according to each users' preferences etc.

CompuLink was initially designed as an Athens-based system with maybe 100 local telephone lines and (for that time period) state-of-the-art modems at 2,400 - 9,600 baud. It quickly became apparent that the success of the venture would lead on to a more widespread presence. Soon local PoPs appeared all over Greece and CompuLink Network was born.

CompuLink was essentially the way most Greek computer users came to have their first on-line experience. At that time it seemed to be a runaway success and nobody can really tell what its future would have been were it not for the rise of the Internet. In April 1994 CompuLink Network became the first Greek commercial dial-up Internet provider. This area however proved to be extremely competitive as, in the following years, a number of major players (Otenet, FORTHnet etc) entered the market. In 1999 Compupress decided to exit the Internet provider arena and sold CompuLink Network to a group of investors.

Unfortunately the new management failed to lead CompuLink Network to safe harbour and a few years later the fledgling company declared bankruptcy.
http://en.wikipedia.org/wiki/Compupress
 
Οι πρώτες μου στιγμές στο διαδίκτυο από το σπίτι που έμενα στη Ρόδο το 1996 ήταν μέσω της Compulink. Τι αναμνήσεις.....
 
αχ ονειρα που εκανα να παιξω το air warrior ...αλλα τοτε ημουν ακομα με την 500 + οποτε..παντα ελπιζα ομως οτι καποτε θα μπορουμε διαδικτιακα να παιζουμε παιχνιδια...ηταν καλη εποχη και πολυ αξιολογη προσπαθεια για ελλαδα.
 
Ήμουν από τους πιο νεαρούς πελάτες της CompuLink, αφού μου είχαν πάρει πακέτο το 1994 (ήμουν 8-9 χρονών) και έμπαινα σύμφωνα με τις υποδείξεις του Ηλία Μανεσιώτη από το Pixel.

Θυμάμαι ότι στον server τους μπορούσα να βρω hints & tips για κονσόλες, όλα αντιγραμμένα από κάποια ξένη "σελίδα" (άγνωστο το εάν είχαν την άδειά τους).

Από το 1995 και μετά, έμπαινα σε κανονικά sites και έβλεπα fanpages με τις συνέχειες διαφόρων παιδικών και anime πολύ πριν προβληθούν στην Ελλάδα, καθώς και ενημερωνόμουν για το τι είναι γενικότερα anime. Θυμάμαι να μαθαίνω περί Ranma 1/2 και Gundam, καθώς και για τι να παραγγέλνω από το θρυλικό Sound & Vision... μέχρι το 1997 είχα μαζέψει πάνω από 30 anime VHS.

Επίσης εκείνα τα χρόνια έμαθα και έμπαινα στο IRC όπου εντόπιζα channels στα οποία γίνονταν συζητήσεις για μουσική, games και anime, αλλά δυστυχώς όλα μου τα logs χάθηκαν περίπου το 2000, αφού τα backups γίνονταν σε διάσπαρτες δισκέτες και αργότερα CD-ROM. :-(

Όλα αυτά με τρελή υπομονή μέσω του Trumpet Winsock σε Windows 3.1 και Windows 95a αργότερα!
 
Τί μου θυμίσατε τώρα... Κανένας από Eurolink ;;;;;
 
Πίσω
Μπλουζα