Στα όπλα! [εκθεση home micros]

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Όχι μη τρομάζετε δε μας τη πέσανε... ακόμα.

Αυτό εδώ είναι ένα αναγωριστικό post προς τους fαns των Home micros και κονσολών.

Έπειτα από τις αδιάντροπες και απαράδεκτες προκλήσεις των μουσταρδανθρώπων ότι τα 8 χρώματα του spectrum έχουν και light εκδόσεις με λίγα λιπαρά συνολικά 15(!) δηλαδή έφτασε η στιγμή της αναμέτρησης και της καταμέτρησης.

Θέλω να δω ολους τους spectrum πλάι-πλάι με τα CPC και τα C64. Θέλω να δω τις Amiga πλάι στους ST και τους newbrain, δίπλα στους Lynx και Oric-1.

Θέλω επιτέλους να δω τον Pet δίπλα στον Apple-][ από κει που ξεκίνησαν όλα.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν φίλοι εδώ μέσα με μεγάλη συλλογή υπολογιστών και κάποιοι που έχουν μερικά σπάνια micros που τα χαίρονται μόνο εκείνοι :(

Θέλω να κάνουμε μια λίστα, η οποία θα ενημερώνεται εδώ στην πρώτη σελίδα με Micros και κονσόλες που μπορούμε να βγάλουμε για λίγο από τις ντουλάπες και τα κουτιά τους για να δουν κι άλλοι άνθρωποι.

Με λίγα λόγια το Retromaniax ετοιμάζει έκθεση και αυτό το thread είναι ο απογραφέας σας. Δηλώστε τι έχετε τώρα! Επίσης δηλωστε ποιοι είστε έτοιμοι να δώσετε το παρόν στο πεδίο της μάχης!

Εdit:Ξεκινάμε από τα μηχανήματα λοιπόν

2 Amiga 500 (Shock, cutlaroc)

1 Amiga 500 + monitor (Wally)

1 Amiga 500+ (Shock)

1 Α600 robocop edition (Saulot)

1 Amiga 2000 (Shock)

1 Amiga 3000 (Shock)

1 Amiga 4000 (Shock)

1 Amiga CDTV (Shock)

1 Amstrad 6128 + color (Shock)

1 Amstrad 6128 Color Monitor +AMDrive (cutlaroc)

1 Atari STE + mono + HD(Shock)

1 Atari 1040STE (Rygar)

1 Atari 65xe (krem13)

1 Apple IIgs (Rygar) ...που θα πάει θα γυρίσει κι ο τροχός...

1 Apple Macintosh IIci (Rygar) ...../δις/

1 Apple Macintosh SE (Shock)

1 Apple Macintosh Plus (Rygar)

1 Apple Macintosh 512 (Shock) (μόνο για μόστρα μιας και έχει καμένο τροφοδοτικό)

1 Dragon 64 (Shock)

1 Coco (Shock)

1 Panasonic MSX (Shock)

1 Philips MSX vg-8020 (krem13)

1 Archimedes (Shock)

1 Spectrum 48K (Shock, cutlaroc)

1 Timex (Wally)

1 Spectrum 48 (Wally)

1 Spectrum 48+ (Wally)

1 Spectrum 128 (με DivIDE) (Wally)

1 Timex Sinclair 1000 (να δουμε με αυτο διοτι μαλλον του εβγαλα τα ματια...) (Wally)

1 C64 + drive (Shock)

1 C64C + drive (Shock)

1 SGI Octane (Shock)

Κονσόλες

1 2600 (Shock)

coleco gemini (krem13)

funtech super a'can (krem13)

sega sg-1000 II (krem13)

turbografx (krem13)

αν χρειαστουμε κονσολες θα κλεισω τρυπες (Wally)

1 PC Engine (Krem13)

2 N64 (το ενα picatsu) (Saulot)

2 SNES (Saulot)

2 GC (Saulot)

1 NES (Saulot)

35 Micros ως τώρα, 12 κονσόλες
 
Εγώ εχω ενα Mac IIci :p :p:p:p

και πολλα αλλα ετοιμοπόλεμα συστήματα, όπως Άταριστ 1040ste, MAC PLUS και Apple IIgs, τα οποία δύναμαι να βγαλω από τη ντουλάπα, όπως και το προαναφερθέν συστημα....


Αλήθεια, μύγα σε τσίμπησε ετσι ξαφνικά; :D
 
Από micros Amiga 500 και Amiga 500+.

(Θα ήθελα να σου στείλω, Αντώνη, φωτογραφία από το εσωτερικό της 500+ που έχω. Την άνοιξα να δω τι παίζει με τη μπαταρία και αντί επεξεργαστή βρήκα πλακέτα στη θέση του. Εσύ φυσικά θα ξέρεις καλύτερα. )

Σκέφτομαι και κάτι άλλο, θα ήθελα να το συζητήσουμε από κοντά κάποια στιγμή.
 
Δηλάδη θα τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε; (τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιις κονσόλες εννοώ) (Αμέσως το βρώμικο μυαλό σας.... τσκ τσκ τσκ)
 
Μόνο όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν, αλλιως υπάρχει πάντα ο Φώτης :)
 
Διαθέτω έναν spectrum 48K σε πολύ καλή κατάσταση. Άν όμως η έκθεση γίνει στην Αθήνα, δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ αν και θα το επιθυμούσα πολύ.
 
Λοιπόν ,

1 Amiga 500 ,

1 Amstrad 6128 Color Monitor +AMDrive ,

1 Spectrum ZX 48K

Το σάββατο θα κάνω update μόλις πάρω και το καινούργιο απόκτημα... :)

(μικρό τον έχω.............τοοοοοοοοοοον αριθμό των home micros φυσικά..... κλάψ!!! ) ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ
 
Ναι η έκθεση θα γίνει στην Αθήνα, σε ευχαριστούμε πάντως seleukos36
 
Ντών', αμα φέρουμε τόσα πολλά μονο εσύ κι εγώ, οι άλλοι τί θα φέρουνε ρε;; :p :p :D
 
Τα τόσα πολλά είναι τα 1 Mac και ένα gs ? lol

Εμένα με ενδιαφέρει και η φυσική παρουσία τους εκτός από τα μηχανήμα τους. Πάμε να κάνουμε κάτι καλό και χρειαζόμαστε και τα μέλη εκτός απο τα μηχανήμα τους :)
 
Rygar είπε:
Αλήθεια, μύγα σε τσίμπησε ετσι ξαφνικά; :D
Το ξέρω οτι θέλετε να δείτε από κοντά ένα Atari XE Game System...

Το ξέρω οτι θέλετε να δείτε από κοντά ένα Atari PC1 (μόνο για μόστρα, καθώς δεν έχω δισκέτες 5 1/4, λειτουργικά, GEM, τίποτα)

Το ξέρω οτι θέλετε να δείτε από κοντά έναν Atari 800XL... (Αν και νομίζω έχει ο Rygar έναν, full extra)

(Μη μου πείτε όχι και μου καταστρέψετε τον ειρμό.....)

Όσο πιο έγκαιρα δοθούν περισσότερες πληροφορίες (τόπος - χρόνος), τόσο πιο έγκαιρα θα σας πω σίγουρα για την παρουσία και τη δική μου, αλλά και της Ataroπαρέας μου...

Πάντως η διάθεσή μου κινείται προς την κατεύθυνση του να βρω τρόπο, πάση θυσία να έρθω από την μακρινή (!) Πάτρα...

Αυγά.... (like-Rygar style)
 
Όταν με το καλό γίνει η έκθεση, θα δώσω την Α500+ σαν "δωράκι" να κληρωθεί ανάμεσα στους παρευρισκόμενους, (τον τρόπο θα τον αποφασίσει ο Shock και πώς θα γίνει η κλήρωση) μια και δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ μου και χώρο δεν διαθέτω ούτε να βάλω τις κονσόλες μου.

Θα αναρτήσω φωτό με τη πρώτη ευκαιρία να δείτε τι έχει μέσα (δεν θέλω να τη πουλήσω δεν σώνεται κανείς με 50 - 60 ευρώ.... ) αν και έχει αφαιρεθεί η μπαταρία και δεν έχει πρόβλημα διάβρωσης.

Τώρα για φυσική παρουσία στο χώρο, αν γινόταν η έκθεση πέρυσι θα μπορούσα και να κοιμάμαι μέσα τα βράδια. Τώρα με τη δουλειά τα πράγματα στενεύουν πάρα πολύ ειδικά τα Σαββατοκύριακα όπου είναι σχεδόν αδύνατον να παρευρεθώ ακόμα και για δυο ώρες, μια και είμαι στο πόδι από πολύ πρωί. Οπότε θα είναι καλό να ξέρουμε τόπο και χρόνο (εντάξει στο περίπου αρχικά) για να κανονίσουμε το πρόγραμμά μας.

Όπως και να έχει θα ετοιμάσω την Amiga για παράδοση στον Αντώνη με τη πρώτη ευκαιρία να πιούμε και καφέ! (ή μπύρες! ) :) :)
 
DINO είπε:
Το ξέρω οτι θέλετε να δείτε από κοντά έναν Atari 800XL... (Αν και νομίζω έχει ο Rygar έναν, full extra)
Ναι, και ο οποίος ετοιμάζεται να ξαναβγεί στο σφυρί.... :D
 
Δε γίνεται να δώσουμε από τώρα ημερομηνίες, αν δεν συγουρέψουμε κάποια (διαδικαστικά) θέματα. Εσείς δώστε το παρόν να μαζέψουμε όσο γίνεται περισσότερα μηχανήματα και ανθρώπους και θα τα πούμε και τα υπόλοιπα
 
Λαβετε υποψιν οτι η φυσικη μας παρουσια (ως "εκθετες") ειναι το ιδιο σημαντικη για την διοργανωση οσο τα μηχανηματα που θα φερουμε...
 
πέρα από home micros και κονσόλες έτσι; αν ναι,μπορώ να φέρω

coleco gemini

funtech super a'can

sega sg-1000 II

turbografx

atari 65xe

msx philips vg-8020

αυτά αν καταφέρω να βρω κάποιο μεταφορικό μέσο εκείνη τη μέρα εκτός από μετρό-λεωφορεία-ταξί γιατί είναι ελαφρώς αδύνατον να τα κουβαλήσεις στο χέρι :xm:
 
Όλο και κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει..

Edit: Μόνο 24 μηχανάκια ως τώρα....Δε βλέπω ζωηράδα, έλα να κουνηθούμε λίγο. Φώτη που είσαι παιδί μου?
 
Εγω κονσολικα μαζευω κυριως. Οποτε αν δουμε οτι μπορουμε να στριμωξουμε και κονσολες, εχω υλικο.

Απο home micros εχω μονο τα Spectrum (της Sinclair αποκλειστικα και μονο) και την παλια μου A500 με monitor.
 
1 Α600 robocop edition

2 N64 (το ενα picatsu)

2 SNES

2 GC

1 NES
 
amstrad 6128 green monitor

amstrad 464 green monitor

2 amiga 500 with ext floppy disk 3,5 & 5 1/4

amiga 1200

commodore 64 c with tape

spectrum + with inteface 1, 2 microdrives & tape

playstation 1 (first edition)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα