Στα όπλα! [εκθεση home micros]

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
μπορώ επίσης να φέρω εκτός των άλλων και

pc engine και wonderswan color
 
Βάζω το PC Engine εννοείται! Το Wonderswan φοβάμαι ότι θα χρειάζεται κάποιο ειδικό χώρο
 
Μαγκες μπορει καποιος να φερει κανα ρετρο PC? (pentium I era)
 
Εε και κάνα 1512 δε θα μας χάλαγε ή ΑΤ :)
 
σχετικά με παλιό H/Y,έχω ένα laptop με επεξεργαστή 486,μνήμη νομίζω 4mb,έγχρωμη οθόνη και με ms-dos 5,πλήρως λειτουργικό,να το φέρω;

( άλλα 8μπιτα atari δεν βλέπω πέρα από το δικό μου και ανησυχώ,DINO δεν θα σώσεις τη τιμή τους; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μαι και εγώ! Υπέροχο νέο! Για να πω την αλήθεια δεν είχα δει το thread μιας και από τον τίτλο (Στα όπλα) δεν το είχα ανοίξει, και βάση αυτού θέλω να αναφέρω / ξεκαθαρίσω κάτι για να νοιώθω εντάξει και πάντα φιλικά χωρίς να υπονοώ κάτι για κάποιον συγκεκριμένα- γενικά τα λέω και sorry για το μικρό αυτό offtopic.

Λόγω του ότι έχω βγει με αρκετά παιδιά αρκετές φορές για καφέ σε διάφορα meetings - και με εσάς και από άλλα φορουμ και έχω λάβει και συμμετοχή σε τέτοια έκθεση πρόσφατα, έχω καταλάβει για ίσως κάποια "κόντρα" να το πω και έτσι με κάποιο άλλο site, που εμένα αυτή η κόντρα αν ισχύει βέβαια δεν με αφορά καθόλου και ούτε ξέρω τι παίζεται και δεν με ενδιαφέρει κιόλας καθόλου, ίσα ίσα που επειδή στην Ελλάδα το ποσοστό με το ρετρό χόμπι μας αμφιβάλλω αν αγγίζει το 0,1% θα προτιμούσα όλοι να είναι ενωμένοι.

Τα λέω αυτά επειδή βλέπω από τον τίτλο "Στα όπλα!" και κάποιες εκφράσεις "αδιάντροπες και απαράδεκτες προκλήσεις των μουσταρδανθρώπων" -(αλήθεια τι είναι αυτό? :p ) και για "αναμέτρηση" κτλ να δηλώσω πως ΑΝ (ξαναλέω ΑΝ) όλα αυτά είναι υπονοούμενα για κάτι, εγώ είμαι ουδέτερος και απλά αγαπάω το χόμπι μου αυτό και προσπαθώ να συμμετέχω με όλους αν αυτό είναι δυνατόν, όπως ήδη σας τα έχω πει και αυτό που ξεκαθαρίζω τώρα το έχω ήδη πει ΚΑΙ σε άλλους από άλλο φορουμ - εγώ λειτουργώ έτσι - απλά να είμαι ξεκάθαρος!

Στο θέμα μας τώρα!!!!!!!!!

Εννοείται πως είμαι μέσα στην έκθεση όπως τα είχαμε πει, απλά επειδή έχω μπόλικα και διάφορα μηχανήματα που ήδη κάποιοι θα φέρουν και δεν μπορώ εννοείται να κουβαλήσω και κανένα φορτηγό (σε προηγούμενη έκθεση που έλαβα μέρος έβαλα μόνο ένα στην... τσέπη και πήγα (Jupiter Ace) :p .

Προτείνω αφού κάπως κατασταλάξουμε αυτά που θα φέρει ο καθένας να προτείνετε τι να φέρω από τα δικά μου που είναι τα παρακάτω :

01). Sinclair ZX80

02). Sinclair ZX80

03). Sinclair ZX81

04). Sinclair ZX Spectrum (16K)

05). Sinclair ZX Spectrum (48K)

06). Sinclair ZX Spectrum (48K) με το DK'TRONICS Keyboard

07). Sinclair ZX Spectrum+ (48K)

08 ). Sinclair ZX Spectrum + (128K)

09). Sinclair QL

10). Sinclair ZX Spectrum +2

11). Sinclair ZX Spectrum +2A

12). Sinclair ZX Spectrum +3

13). Cambridge Z88

14). Amstrad CPC 464 (με μόνιτορ)

15). Amstrad CPC 6128 (με μόνιτορ)

16). Amstrad CPC 6128+ (με μόνιτορ)

17). Amstrad PPC 640DD

18 ). Amstrad GX-4000

19). Commodore 64

20). Commodore Plus 4

21). Commodore VIC-20

22). Commodore VIC-20

23). Commodore PET (Model 3032)

24). Commodore CDTV

25). Amiga 600 (The Wild The Weird & The Wicked Pack)

26). Amiga 1200 (με μόνιτορ)

27). Amiga CD-32

28 ). Atari 2600

29). Atari 2600 Jr. Rev. A

30). Atari 2600 (VCS)

31). Atari 7800

32). Atari Jaguar

33). Atari Lynx

34). Atari 800 XL (με μόνιτορ)

35). Atari 65 XE

36). Atari 130 XE

37). Atari 520 STE

38 ). Atari 1040 ST

39). Atari Portfolio

40). MSX Sony Hit Bit HB-75P

41). MSX Philips VG-8020

42). Acorn Atom

43). Acorn Electron

44). Acorn Archimedes A3010

45). Acorn BBC Master 128

46). Acorn BBC Model B

47). Texas Instruments TI-99/4A

48 ). Radio Shack Tandy TRS-80 Color Computer

49). Radio Shack Tandy TRS-80 Color Computer 2

50). Oric-1

51). Oric Atmos

52). Jupiter Ace

53). Dragon 32

54). MGT Sam Coupe

55). Mattel Aquarius

56). Thomson MO5

57). Enterprise 64

58 ). New Brain AD (Grundy)

59). Osborne 1 (OCC1 1981)

60). Sharp PC 1262

61). Epson HX-20

62). Apple 2 (Model IIe) - (με μόνιτορ)

63). IBM PC 5170 (με μόνιτορ)

64). IBM Personal System/2 Model 30 (με μόνιτορ)

65). Turbo-X PC 286 (με μόνιτορ)

66). Pentium 1 PC (με μόνιτορ)

67). Pentium 2 PC (με μόνιτορ και με φίλτρο οθόνης)

68 ). Pentium 3 PC (Αφορά τον Retro Computer)

69). Pong based Console

70). Magnavox Odyssey (1972-1974)

71). Magnavox Odyssey 100

72). Magnavox Odyssey 4000

73). Magnavox Odyssey 2

74). VideoGame Console με 6 Shooting Games και με Gun

75). Philips G7000 Videopac Computer

76). Philips CDI 450

77). Coleco Vision

78 ). Vectrex

79). Panasonic 3DO FZ-1

80). NEC TurboGrafx-16

81). Nintendo (NES)

82). Super Nintendo

83). Nintendo Famicom

84). Nintendo Super Famicom

85). Nintendo 64

86). Nintendo Virtual Boy

87). Nintendo GameCube Black

88 ). Nintendo Gameboy

89). Nintendo Gameboy Pocket

90). Nintendo Gameboy Color

91). Nintendo Gameboy Advance SP

92). Sega Megadrive 1

93). Sega Megadrive 2

94). Sega Master System 1

95). Sega Master System 2

96). Sega Saturn

97). Sega Dreamcast

98 ). Sega Game Gear

99). Sega Nomad

100). Xbox 1

101). Sony Playstation 1

102). Sony Playstation 1 Psone

103). Sony Playstation 2

104). Sony Playstation 2 slim

Επίσης στη συλλογή υπάρχουν και τα παρακάτω :

01). 3 Handhelds Games

02). 2 Handhelds Tetris

03). Submarine Battle (Casio) - Handheld

04). AstroWars first edition 1981 (Grandstand - Epoch) – Tabletop

05). Alien Attack (Tomy – Konami) - Tabletop

06). Ms Pac-Man (Coleco) - Tabletop

07). Caveman (Tomy) - Tabletop

08 ). Galaxian (Bandai) – Tabletop

09). Hitachi Laptop AV-TV (VHS Recorder Laptop με 5” οθόνη + TV)- λείπει ο φορτιστής του

10). Adding Machine (GEM) ~ 1910

11). 10 Computer Punch Cards For IBM – Punched Data

12). Old Hardware Parts (Motherboards, CPUs 386- 486, ISA - PCI Cards, Simm Memory κτλ)

Προτιμώ τα μηχανήματα που θα φέρω να είναι κλειστά μην "ταλαιπωρούνται" - το συζητάμε και περαιτέρω σε κάποια ανάγκη αυτό, και αρκεί αυτά που θα θέλετε να μπορέσω να τα βρω στο χάος που τα έχω όλα χύμα αφού ακόμα δεν έχω φτιάξει το χώρο που θα τα "στεγάσω" που είναι αυτή τη στιγμή έτσι όπως ήδη σας είχα δείξει εδώ :

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=870&attachmentid=23918

Οπότε πείτε προτάσεις και μιλάμε (και βασικά πότε περίπου θα γίνει η έκθεση να κανονίσουμε να μπορούμε κιόλας!)
 
FotisKfor δεν υπαρχει καποιο ειδος κοντρας με κανενα απο τα site του χωρου ,για να σου λυσω την απορια σου το "Στα οπλα" ειναι ξεσηκωτικο και αναφερετε σε εμας και σε οσους εχουν αραξει στον καναπε τους.

Οι Μουσταρδανθρωποι πρεπει να ειναι η φιλικη καστα των κατοχων spectrum και η αναμετρηση αναφερεται χιουμοριστικα στον πολεμο με τους amstradαδες.

Για την ευχαριστη προσφορα σου θα απαντησει συντομα ο startthreader. :)
 
Φώτη μουσταρδάνθρωπους λέμε τους spectrum funboys λόγω του γνωστού χρώματος που έχει η πλοιοψηφεία των παιχνιδιών.

Τις προηγούμενες μέρες υπήρχε ένα κατεβατό ολόκληρο από "μάχες" μεταξύ μουσταρδανθρώπων και των υπόλοιπων φυσιολογικών χρηστών home (CPC, C64).

Τελικά φτιάχτηκε ένα thread όπου εκεί γίνεται η άτυπη κόντρα μεταξύ τους αλλά εγώ προτίμησα κάτι καλύτερο. Να βάλουμε τα μηχανήματα στη σειρά και να δούμε εκεί τι παίζει (εξού και ο τίτλος)

Το γράφω και στην αρχή, αλλά προφανώς κάποιος θα πρέπει να παρακολουθούσε το forum πιο τακτικά για να καταλάβει το χιούμορ, λάθος μου που πρέπει να διορθώσω :(

Τώρα τα άλλα με τα διπλσνά forum είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα και σίγουρα εδώ είμαστε εκτός θέματος.

Όσο για τη συλλογή τώρα εδώ μας έπιασες αδιάβαστους, πρέπει να το δουμε το πράγμα καλύτερα.

Ευχαριστούμε πάντως!
 
OK παιδιά! Όπως είπα μιλησα γενικά και ανοιχτά απλά να ξεκαθαρίζω την θέση μου (το είπα και σε άλλους) - έτσι λειτουργώ αρκετές φορές :)

Εδω είμαστε λοιπόν στο θέμα μας και αναμένουμε . . . :)
 
Λόγω έλλειψης, ομολογουμένως, ενδιαφέροντος τον τελευταίο καιρό από τη πλευρά μου, για τις παλιές κονσόλες και home micros και μετά από πολύ σκέψη, αποφάσισα να πουλήσω πακέτο όλες τις ρετρό κονσόλες και υπολογιστές που διαθέτω μέχρι στιγμής. (Μη φοβάστε δεν θα σας ταράξω στις αγγελίες ήδη από εχθές το βράδυ έχουν πουληθεί :) )

Στο πακέτο συμπεριέλαβα την Amiga 500 όχι όμως την 500+. Όπως είναι κατανοητό, δεν θα μπορέσω να συμμετάσχω πια στην σχεδιαζόμενη έκθεση, καθώς τα ρετρό μου ενδιαφέροντα έχουν επικεντρωθεί σε άλλο χώρο που καμία σχέση δεν έχει με κονσόλες και υπολογιστές.

Θα παρακαλούσα τον Πάνο ή τον Αντώνη να μου στείλουν pm όταν η έκθεση (για να έχω mail notification) μια και δεν ξέρω κατά πόσο θα παρακολουθώ τα δρώμενα από εδώ και πέρα, για το εν λόγω μηχάνημα, το οποίο θα κρατήσω για το σκοπό του παρόντος thread.

Εύχομαι, ολόψυχα, καλή δύναμη και επιτυχία στην παρούσα προσπάθεια, και καλή επιτυχία σε μέλλουσες ενέργειες (μια και πήρατε φόρα μη σταματάτε τώρα! ) !!!!!!
 
Κανενα θεμα Pooky. Αλλωστε δεν πασχουμε απο μηχανηματα. Μπορουν να στρατολογηθουν τοσα ωστε να γεμισουμε στρατοπεδο.

Θεμα υπαρχει μονο να υπαρχουν εκθετες (που θα ειναι παροντες και θα βοηθουν/εξηγουν πραγματακια στους επισκεπτες) και εναν αξιοπρεπη και επωνυμο χωρο (η επιλογη να ενωνουμε τραπεζαριες, λουλουδατα τραπεζομαντηλα στην υπογα του ξαδερφου μου του Θαναση δεν θεωρειται εκθεση) και φυσικα να μην υπαρχει αγχος για φορολογικο αδικημα (γεγονος που σταματησε την προσπαθεια που ειχαμε κανει).

Οτι κανουμε, το κανουμε αφου και αν πρωτιστως εξασφαλισουμε τη νομιμοτητα και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του. "Κανε κατι με στυλ ή μην το κανεις καθολου"...
 
krem13 είπε:
( άλλα 8μπιτα atari δεν βλέπω πέρα από το δικό μου και ανησυχώ,DINO δεν θα σώσεις τη τιμή τους; )
Μπορώ να φέρω κουτάτο ολοκαίνουργιο 65XE, αλλά όπως προείπα, αφήνω ανοιχτό ένα μικρό ενδεχόμενο να μη μπορέσω να παρευρεθώ, αν δεν ξέρω την ημερομηνία, καθώς μένω στην Πάτρα...

Άσε που μόλις (ξανα)είδα τη συλλογή του Φώτη, (ξανα)έπεσα ξερός!

Ένα θέμα είναι και τα monitors παιδιά...

@pooky(1):

Τι φλασιά ήταν κι αυτή τώρα; :(
 
DINO είπε:
Μπορώ να φέρω κουτάτο ολοκαίνουργιο 65XE, αλλά όπως προείπα, αφήνω ανοιχτό ένα μικρό ενδεχόμενο να μη μπορέσω να παρευρεθώ, αν δεν ξέρω την ημερομηνία, καθώς μένω στην Πάτρα...Άσε που μόλις (ξανα)είδα τη συλλογή του Φώτη, (ξανα)έπεσα ξερός!

Ένα θέμα είναι και τα monitors παιδιά...

@pooky(1):

Τι φλασιά ήταν κι αυτή τώρα; :(
ωχ ναι,δεν πρόσεξα αυτό που είχες γράψει #)

αλήθεια,με το θέμα οθονών/monitor τι θα κάνουμε; θα έχουμε απλώς τα συστήματα σε κάποιο τραπεζάκι (μαζί με τις ανάλογες πληροφορίες για το κάθε ένα) ή θα πρέπει να έχουμε και οθόνες για live επίδειξη;
 
H προοπτικη ειναι να μην κουβαλαμε τις τηλεορασεις της γιαγιας μας ουτε να στηνουμε σκαλωσιες και τραπεζομαντηλα με γαρουφαλλα :)

Για αρχη να δουμε τι μηχανηματα θα εχουμε και ποιοι θα ειναι παροντες ως "επιτροπη"
 
τι νεότερα υπάρχουν για το θέμα; να περιμένουμε σύντομα ανακοίνωση ημερομηνιών ή όχι ακόμα;
 
Πρώτα πρέπει να βγει κάτι άλλο που ετοιμάζουμε και έχει σειρά :)

Θα ενημερώσουμε!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα