Στις 78 στροφές

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
162
Από προχθές, είμαι ο ιδιοκτήτης του παρακάτω αντικειμένου... Έχει γίνει ο πανικός στο σπίτι. Μέσα σε δύο μέρες έλιωσα τέσσερις βελόνες...

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που είναι η εικόνα;
 
ορίστε!

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Playmolover είπε:
Από προχθές, είμαι ο ιδιοκτήτης του παρακάτω αντικειμένου... Έχει γίνει ο πανικός στο σπίτι. Μέσα σε δύο μέρες έλιωσα τέσσερις βελόνες...
[edit] dead imageshack photo [edit]

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Πλλλάκα κάνεις!!!

BTW, κορυφαίο το αβαταρ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Πλλλάκα κάνεις!!!
όχι: Πλάκα βάζεις!!!

Rygar καλό μου παιδί.. όλα εγώ θα σου τα μαθαίνω;

Playmolover είπε:
Από προχθές, είμαι ο ιδιοκτήτης του παρακάτω αντικειμένου... Έχει γίνει ο πανικός στο σπίτι. Μέσα σε δύο μέρες έλιωσα τέσσερις βελόνες...
κι εσύ βρε μερακλή με τι το έλιωσες; με πλάκες της Βέμπως ή της Δανάης;
 
Ευχαριστώ για την βοήθεια στη φωτό....

Ναι παιδιά αυτό είναι το μηχάνημα... δώρο της αραβωνιαστικιάς μου για του Αγίου Βαλεντίνου.

Οπότε τώρα, συνεχίζουμε τη συλλογή με τα 78άρια. Δυστηχώς έχω πολύ λίγους δίσκους γραμμοφώνου. Μόλις 14...
 
:eek::eek::eek: Πιο retro δε γίνεται.

Μου θύμισε ένα στίχο από τα Ημισκούμπρια με μια γιαγιά που λέει "Σε αυτό το σπίτι θα παίζει μόνο το γραμμόφωνο".
 
Και όμως παιδιά αυτό στην εποχή του ήταν και το τέλιο hi-fi gadget!

Και απο ήχο σκίζει έτσι;

Όσο δε για τις βελόνες, κάθε δύο δίσκους (both sides) χρειάζεται άλλη βελόνα γιατί λιώνει από μόνη της. Είναι το υλικό της τέτοιο. Μετά, και τον δίσκο φθείρει αλλά και πηδάει γιατί δεν έχει σωστή ακίδα για να παραμείνει στο αυλάκι...
 
Όταν πήγα το γραμμόφωνο σπίτι, ανακάλυψα μέσα σε αυτό ένα σακουλάκι με ανταλλακτικές βελόνες.
 
Καλό είναι να αλλάζεται η βελόνα μετά από κάθε αναπαραγωγή μιας πλευράς δίσκου 3 λεπτών (σε δίσκους 10") ή 4 λεπτών (σε δίσκους 12)" Η ελληνική δισκογραφία των 78 στροφών στη χώρα μας αλλά και διεθνώς αριθμεί πάνω από 25000 διαφορετικούς τίτλους, 24000 εκ των οποίων έχουν καταγραφεί στο έργο "Η εκ περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου" του Διονύση Μανιάτη. Πάρτε μια γεύση από το αρχείο δίσκων μου 78 στροφών στη σελίδα

http://www.youtube.com/user/jimavagianos

Καλές ακροάσεις!
 
Παρα πολυ ωραια συλλογη. Ευχαριστουμε πολυ.
 
Μπορείς βέβαια να προσαρμόσεις κανονικό πικάπ (ηλεκτρόφωνο) να παίζει δίσκους 78 στροφών. Για παράδειγμα, το πικάπ μου (Pro-ject debut III) φοράει μια τροχαλία 33/45 στροφών, αλλά μπορείς να παραγείλεις τροχαλία 33/78 στροφών, και ενώ φοράει την κεφαλή Ortofon OM5B/E, μπορείς να πάρεις την βελόνα για δίσκους 78 στροφών (78) και απλώς την κουμπώνεις, και είσαι έτοιμος! (Η κανονική βελόνα για δίσκους 33 στροφών είναι από διαμάντι, ενώ για 78 από ζαφείρι, κι έχει και άλλο προφίλ). Ενώ υπάρχουν πολλά ρετρό πικάπ Dual που από την μάνα τους παίζουν δίσκους 78, και μάλιστα μερικά έχουν διπλή βελόνα, που την γυρνάς απλώς για να παίξεις αυτούς τους δίσκους! [Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!]
 
Ενδιαφέρον USKOKE. Πιστεύω κάποια στιγμή να προμηθευτώ ένα καλό Pickup με δυνατότητα αναπαραγωγής 78 στροφών. Ίσως κάποιο μοντέλο τής Thorens. Θα δω βέβαια κιόλας.
 
Πίσω
Μπλουζα