Στο κάμπινγκ (1989 ΕΤ1)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Στο κάμπινγκ (1989 ΕΤ1)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Στο_κάμπινγκ

Ελληνικό σήριαλ.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου τι γινόταν.

Πιθανότατα να μην μου άρεσε ιδιαίτερα,

αλλιώς λογικά θα θυμόμουν περισσότερα.

Παιζόταν σίγουρα καλοκαίρι.

Αν δεν απατώμαι έπαιζε και ο Καλογερόπουλος ;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν ενα εξαιρετικο σηριαλ με τον Καλογεροπουλο σε διπλο ρολο.

Τωρα σας ερχονται τα δυσκολα....

Γυρω στα τελη του 80 ενα ελληνικο σηριαλ της κρατικης τηλεορασης που λεγοταν

'Διοδια'

και ηταν η ιστορια μιας παρεας παιδιων πριν τις πανελληνιες...

οποιος το θυμαται κερδιζει γλυφιτζουρι,οποιος το εχει σε VHS του φτιαχνω αγαλμα!
 
  • Like
Reactions: PT8
Απο τα διοδια θυμαμαι πολυ καλα τη σκηνη(νομιζω στο τελος της σειρας) που πανε οι μαγκες να περασουν χωρις να πληρωσουν και τη στιγμη που ο ρουφ ειναι ετοιμος να παρει την αστυνομια,γυρνανε χαμογελαστοι και πληρωνουν.Τωρα που ειπατε για Καλογεροπουλο...Θυμαστε το "χαιρε Τασο Καρατασο"?Πολυ καλος ο Καλογεροπουλος στον τρελο του χωριου.Επισης εσκασε μουρη και η Ραντου.Πιτσιρικια και οι δυο.Ισως απο τους πρωτους ρολους τους.
 
...παιδιά, θυμηθήκατε πολύ καλές σειρές, πράγματι !!

Το κάμπινγκ, αλλά και το "Χαίρε Τάσο Καρατάσο" που ανέφερε ο Shadowdancer, ήταν αμφότερες υπέροχες, και δεν έχανα επεισόδιο - ειδικά απο τον Καρατάσο, θυμάμαι ολόκληρες σκηνές αυτολεξεί !!.

Φοβερός, όντως, ο Καλογερόπουλος ως ο τρελός του χωριού (με την "τρύπα στο κεφάλι"), όπως και ο Μόρτζος, o Ξενίδης, και η Ράντου (που δεν την βλέπουμε συχνά σε δραματικούς ρόλους). Ιδιαίτερα απολαυστικός ήταν ο Λογοθέτης (σε ρόλο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του !!), αλλά αυτός που πραγματικά "έδινε ρέστα", ήταν ο Μοσχίδης. Απίστευτος !!

Συμφωνώ με αυτό που είπε ο Shadowdancer σχετικά με την Ράντου, - ούτε και εγώ μπορώ να την θυμηθώ σε παλιότερους ρόλους σε σειρές ή ταινίες - εκτός απο ένα "Θέατρο της Δευτέρας", όπου έκανε την υπηρέτρια του Βαλτινού, ο οποίος στην παράσταση λεγόταν "Ντ' Αρτανιάν" !!
 
Η Ράντου δεν έπαιζε και στην "Απόδραση";
 
Με τον Πρέκα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τον Τσιτσόπουλο στο ρόλο του αστυνόμου με την κλασική καπαρτίνα!
 
Φυσικά παίδες Η απόδραση σειρά του 1985 ή 1988 και σε σκηνοθεσία Κώστα Φέρρη

το έβλεπα ανελυπώς κάθε Παρασκευή νομίζω παιζότανε (δεν περίμενα να την θυμόσαστε)

Το χαίρε τάσο καρατάσο φανταστικό παραγωγής 1986 (θυμάμαι ότι ο Καλογερόπουλος τράβαγα τα πάνδυνα)

Και το κάμπινγκ ωραίο

Δεν θυμάμαι σε ποιο από τα δυο λεγότανε Μάιμος και ζήταγε τον ΠΑΤΕΑ ΤΟΥ (γέλια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και την "Απόδραση" την παρακολουθούσα τότε, είχα ξεχάσει τελείως ποιoί έπαιζαν !! ...να'στε καλά που μου τα θυμίζετε... :)
 
Στο Κάμπινγκ ο Καλογερόπουλος έπαιζε δύο ρόλους, το Μάιμο και τον Μήτσο που τα 'χε φτιάξει με μια Γερμανίδα από το Άαχεν!!!
 
Aτελείωτο γέλιο ο Μάϊμος..ρόλος ορόσημο για τον τρελαμένο (με την καλή έννοια) Καλογερόπουλο!
 
Και οι δυο σειρες,''Το καμπινγκ'' και το ''Χαιρε Τασο Καρατασο'' υπηρξαν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ σειρες,και ΚΑΚΙΣΤΑ η ΕΡΤ δεν τις εχει επαναπροβαλλει στα νεοτερα χρονια και ειναι αποριας αξιο το γιατι.....

Θυμαμαι ελαχιστα θα ελεγα τις σειρες,αλλα ΠΟΛΥ θα ηθελα να τις ξαναδω...!!!!

Αν θυμαμαι καλα παντως,στο ''Χαιρε Τασο Καρατασο'' επαιζαν και οι Τσακωνας-Πιατας....

(οι μεγαλυτεροι ας βοηθησουν μια και ημουν πολυ μικρος τοτε για να θυμαμαι με σιγουρια...)
 
LoL Shock :biglaugh:

O Τσακωνας εκανε τον κουρεα :)
 
Χαρακτηριστική ήταν η ατάκα του Καλογερόπουλου, σαν Μάιμος, "Εσύ είσαι το πατέρα μου;;;;". Το σίριαλ "Σιγά η Πατρίδα Κοιμάται" το έχει αναφέρει κανείς; Ultra-πολιτικοποιημένο (ας μην ξεχνάμε ότι ήταν μέσα 80's) αλλά πολύ αστείο.
 
spyretto

10 thumbs up

Για την υπενθίμηση αυτής της υπερ καλτ σειράς Σιγά η Πατρίδα κοιμάται

Αλήθεια μιας και πλησιάζει πολυτεχνέίο μηπως θυμάται κανεις μια σειρά που ο Βασίλης Μπουγιουκλάκης έκανε τον δικτάτορα Παπαδόπουλο (έχω ξεχάσει το όνομά της)
 
ΜΑΙΜΟΣ FTW!Απο τις ΜΕΓΙΣΤΕΣ ελληνικες σειρες...
 
manos426f είπε:
Και οι δυο σειρες,''Το καμπινγκ'' και το ''Χαιρε Τασο Καρατασο'' υπηρξαν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ σειρες,και ΚΑΚΙΣΤΑ η ΕΡΤ δεν τις εχει επαναπροβαλλει στα νεοτερα χρονια και ειναι αποριας αξιο το γιατι.....
Θυμαμαι ελαχιστα θα ελεγα τις σειρες,αλλα ΠΟΛΥ θα ηθελα να τις ξαναδω...!!!!

Αν θυμαμαι καλα παντως,στο ''Χαιρε Τασο Καρατασο'' επαιζαν και οι Τσακωνας-Πιατας....

(οι μεγαλυτεροι ας βοηθησουν μια και ημουν πολυ μικρος τοτε για να θυμαμαι με σιγουρια...)
Κι όμως το είχαν ξαναβάλει σε επανάληψη... το είχα πετύχει ένα καλοκαίρι πρωινές ώρες... έλα μου, όμως, που δεν θυμάμαι πότε... :animangry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους, η σειρα ξεκινησε να προβαλλεται παλι απο το ψηφιακο της ΕΡΤ το πρισμα+ !

Ήδη το πρωτο επεισοδιο ανεβηκε σε γνωστο γαλανολευκο τορρεντομαγαζο.

Ευγε στην ερτ...
 
Πίσω
Μπλουζα