Συγγένειες και καταγωγές Ελλήνων καλλιτεχνών;

Έχω την εντύπωση οτι ο ηθοποιός Γιώργος Σεϊταρίδης(Περιστερόπουλος, Παρλαβάτζας) και ο ποδοσφαιριστής Γιούρκας Σεϊταρίδης είναι ξαδέρφια.
 
Kambia είπε:
Δυστυχώς όμως Kyrbill αφού δεν υπάρχει κάποια επίσημη πηγή δεν μπορούμε να κρατήσουμε αυτή την πληροφορία δημοσιευμένη. Ακόμα και κάποιο μέλος του φόρουμ να έβγαινε και να έλεγε "Ναι το άκουσα και γω αυτό" δεν αποτελεί επίσημη πηγή.
Το κατανοώ απόλυτα και το σέβομαι.. σκοπός μου βέβαια δεν ήταν αυτό το 'ναι το άκουσα κι εγώ αυτό΄, αλλά μια πιο επίσημη εκδοχή ή επιβεβαίωση από κάποιον. Θα προσπαθήσω να μάθω κι εγώ περισσότερα, κι αν μπορέσω να τεκμηριώσω την πληροφορία θα επανέλθω στο θέμα. :)
 
Ο Φιλιππος Νικολαου ηταν ο πρωτος συζυγος της Γιουλης Σταμουλακη.
 
chg είπε:
Έχω την εντύπωση οτι ο ηθοποιός Γιώργος Σεϊταρίδης(Περιστερόπουλος, Παρλαβάτζας) και ο ποδοσφαιριστής Γιούρκας Σεϊταρίδης είναι ξαδέρφια.
Kάποια σχέση τέτοιου είδους πρέπει να έχει και ο παλιός ποδοσφαιριστής Πουρσανίδης με τον ηθοποιό Δημήτρη Αλεξανδρή. Μπορεί και αδέρφια, και ο Δημήτρης να έχει αλλάξει επώνυμο.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Kάποια σχέση τέτοιου είδους πρέπει να έχει και ο παλιός ποδοσφαιριστής Πουρσανίδης με τον ηθοποιό Δημήτρη Αλεξανδρή. Μπορεί και αδέρφια, και ο Δημήτρης να έχει αλλάξει επώνυμο.
Πρέπει να έχεις δίκιο. Πάντως ο παδοσφαίριστής πουρσανίδης είναι αδερφός του ηθοποιού Νίκου Πουρσανίδη
 
Νομίζω ότι δεν έχει γραφτεί πουθενά σε αυτό το post (τουλάχιστον έτσι προκύπτει από το searching) κάτι που όμως αναφέρεται στη συνέντευξή του, ότι ο Κώστας Τσάκωνας ήταν παντρεμένος με τη Βέρα Γκούμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Τασος Μασμανιδης ειναι συζυγος της ηθοποιου Ελενης Δακορωνια. (Η Σοφουλα, μνηστη του Βουτσα στο Θυμα)
 
kωστας,σταθης και αλεξανδρος κακαβας εχουν καποια συγγενεια;
 
Γνωρίζει κανενας αν οι ηθοποιοι Φώτης και Γιώργος Αρμενης ειναι συγγενεις;  Εμενα μου φαινεται οτι εχουν μια μικρη ομοιοτητα στην εκφραση, που θα μπορουσε να παραπεμπει σε συγγένεια.
 
Πρέπει να έχεις δίκιο. Πάντως ο παδοσφαίριστής πουρσανίδης είναι αδερφός του ηθοποιού Νίκου Πουρσανίδη
Και οι τρεις είναι αδέρφια. Ο Αλεξανδρής μόλις ξεκίνησε την καριέρα του χρησιμοποίησε το επίθετο της μητέρας τους.

Ο σκηνοθέτης Νίκος Κουτελιδάκης που τώρα είναι παντρεμένος με την ηθοποιό και σεναριογράφο Ελένη Ζιώγα, υπήρξε στις αρχές του '70 παντρεμένος με την κόρη των Καλλέργη-Φωκά, Ισμήνη κι έχουν αποκτήσει και μια κόρη.
 
Μια πρώτη απόπειρα ξεμπερδέματος της οικογένειας Ρούσσου* (19ος & 20ος αιώνας).


Ο ηθοποιός Παντελής Ρούσσος παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Ελπινίκη Ρούσου και κάνανε έξι παιδιά:

1. Τον Μύρωνα Ρούσσο (γνωστός υποβολέας της εποχής, δεν έχουμε μεχρι ώρας στοιχεία για γάμους)

2. Τον Εμμανουήλ Ρούσσο (ηθοποιός, δεν έχουμε μεχρι ώρας στοιχεία για γάμους)

3. Τον Γιάννη Ρούσσο (ηθοποιός, δεν έχουμε μεχρι ώρας στοιχεία για γάμους)

4. Την Ανθή Μηλιάδη το γένος Ρούσσσου (ηθοποιός, πρώτη σύζυγο του επίσης ηθοποιού Νίκου Μηλιάδη που αργότερα παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Μαρίκα Ανθοπούλου κι απέκτησαν έναν γιο, τον επίσης ηθοποιό Τάκη Μηλιάδη)

5. Την Ευαγγελία Νίκα το γένος Ρούσσσου (ηθοποιός, μεγάλο ταλέντο της εποχής που χάθηκε πρόωρα, σύζυγος του ηθοποιού Αντωνιου Νίκα, που όταν πέθανε παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Ροζαλία Νίκα, που ήταν κόρη κι αυτή των ηθοποιών Μιχαήλ & Ελένης Αρνιωτάκη).

6. Την Χριστίνα Καλογερίκου το γένος Ρούσσσου (ηθοποιός, η πιο γνωστή ως σήμερα από τα μέλη της οικογένειας, παντρεύτηκε τον ηθοποιό Ν. Κουκούλα, τον ηθοποιό Μάριο Παλαιολόγο ο οποίος όταν χώρισαν παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Ιω Παλαιολόγου, και ΙΣΩΣ παντρεύτηκε και τον ηθοποιό, σκηνοθέτη & δάσκαλο υποκριτικής Πάνο Καλογερίκο, αλλά αυτό δεν έχει διασταυρωθεί προς το παρόν).
 
Φιλανθής ο πατήρ Μηλιάδης. Μετά την δεσποινίδα Ανθή παντρεύτηκε τη δεσποινίδα Ανθοπούλου.

Αλλά οι καλλιτεχνικές δυναστείες είναι πιο μπερδεμένες κι από τις βασιλικές, έτσι που τον καιρό εκείνο τον παλιό οι καλλιτέχνες χωρίζανε και ξαναπαντρεύονταν συνηθέστερα από τον χύδην όχλο.
 
Πρέπει να έχεις δίκιο. Πάντως ο παδοσφαίριστής πουρσανίδης είναι αδερφός του ηθοποιού Νίκου Πουρσανίδη
Είναι γνωστό ότι ποδοσφαιριστής Πουρσανίδης, Δημήτρης Αλεξανδρής, ηθοποιός και Νίκος Πουρσανίδης, ηθοποιός είναι αδέλφια. Ο Δημήτρης βγήκε όταν ήταν ήδη γνωστός ο αδελφός του από το ποδόσφαιρο και χρησιμοποίησε ψευδώνυμο "Αλεξανδρής" ο μικρότερος αδελφός Νίκος εμφανίστηκε πολύ αργότερα και διατήρησε το οικογενειακό όνομα.
 
Κάποια θα έχουν σίγουρα γραφτεί (και κάποια σίγουρα δεν τα ξέρω να τα γράψω) αλλά θα επιχειρήσουμε σήμερα να φτιάξουμε το οικογενειακό δέντρο αρχικά των Βερωναίων (κι οτι ήθελε προκύψει). Πάρτε βαθιά ανάσα:

Η Αικατερίνη Βερώνη, υπήρξε κορυφαία Ελληνίδα ηθοποιός. Γεννήθηκε στην Πόλη και παντρεύτηκε τον Γεώργιο Γεννάδη (δικηγόρος που ήθελε να ασχοληθεί με τη διπλωματία αλλά τα βρόντηξε κ βγήκε στο πάλκο με την Αικατερίνη).
Τα αδέλφια της Αικατερίνης, που έγιναν ηθοποιοί ήταν οι:
1. Σμαράγδα Βερώνη (δεν ξέρουμε γάμο)
2. Θεμιστοκλής Βερώνης (πέθανε 27 ετών)
3. Δημήτριος Βερώνης (θα πουμε παρακάτω)
4. Ελένη Βερώνη (θα πουμε παρακάτω).

Ο Δημήτριος Βερώνης (3) παντρεύτηκε την Ουρανία Βερώνη και έκαναν 3 (?) παιδιά:

-Σοφία Βερώνη (παντρεύτηκε τον μουσικοσυνθέτη Μενέλαο Θεοφανίδη).
- Καίτη Βερώνη. Δεύτερη σύζυγος του Άγγελου Μαυρόπουλου που είχε πρωτοπαντρευτεί τη Μαρίκα Κρεβατά* κι είχαν κάνει την Γκέλυ Μαυροπούλου, που παντρεύτηκε τον Στέφανο Στρατηγό** παιδί ηθοποιών κι αυτός και με αδερφές που επίσης παντρεύτηκαν καλλιτέχνες. Γαμπροί του λόγου χάρη ήταν ο Μπάρκουλης κι ο Βοσκόπουλος αλλά ας μην το παρατραβήξουμε.
-Γιάννης Βερώνης. Δεν ξέρουμε αν ασχολήθηκε με τα καλλιτεχνικά, απέκτησε όμως έναν γιο, τον Δημήτρη Βερώνη που ήταν χορευτής σε μιούζικαλ του Φίνου.

Η Ελένη Βερώνη (4) παντρεύτηκε τον παλιό ηθοποιό Περικλή Χριστοφορίδη και κάναν 4 παιδιά, όλοι τους ηθοποιοί:

- Ανθίππη Χριστοφορίδου (παντρεύτηκε το Νικόλαο Κόκκο που ήταν κι αυτός ηθοποιός κι απέκτησαν δύο κόρες, τις ηθοποιούς Νίνα & Φρόσω Κόκκου.
- Ελένη Χριστοφορίδου (παντρεύτηκε τον ηθοποιό Γιώργο Ναυπλιώτη)
- Θεμιστοκλής Χριστοφορίδης (παντρεύτηκε την ηθοποιό Αναστασία Φουρλάτη κι είναι κατα σημαντική πιθανότητα οι γονείς του ηθοποιού Τάκη Χριστοφορίδη.
- Γεώργιος Χριστοφορίδης. Παντρεύτηκε την (δεν ξέρω ποια, πάντως ηθοποιός θα ήταν) και κάναν δύο παιδιά. Την ηθοποιό του Μουσικού θεάτρου Στέλλα Χριστοφορίδου και τον πολύ γνωστό κι αγαπητό καρατερίστα Περικλή Χριστοφορίδη που παντρεύτηκε κι αυτός ηθοποιό, την Άννα Χριστοφορίδου.


* Η Μαρίκα Κρεβατά παντρεύτηκε σε δεύτερο γάμο τον Γιώργο Γαβριηλίδη που ήταν γιος των παλιών ηθοποιών Περικλή και Αγγέλας Γαβριηλίδη.

**Ο Στρατηγός ήταν κι αυτός από καλλιτεχνική οικογένεια. Γονείς του ήταν οι Βασίλειος & Αμαλία Στρατηγού, κι αδελφές του οι επίσης ηθοποιοί Ρένα Στρατηγού, Αλέκα Στρατηγού (σύζυγος Ανδρέα Μπάρκουλη), κ Στέλλα Στρατηγού (σύζυγος Τόλη Βοσκόπουλου).
Επίσης μετά τη Μαυροπούλου παντρεύτηκε την ηθοποιό Μαρία Πανταζή κι απέκτησαν έναν γιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γκρινιάζουμε γι' αυτές, αλλά οι πολιτικές δυναστείες είν' αστείες μπροστά στις θεατρικές (εκτός Παπανδρέου - Κυβέλης υπάρχει άλλο παράδειγμα διασταύρωσης των δύο δυναστικών ειδών? Μιλάω βέβαια για σημαντικούς ηθοποιούς και πολιτικούς, διότι δευτεράντζες σίγουρα υπάρχουν μπόλικες). Μόνο οι βασιλικές τις ξεπερνάνε.

Χε χε καλά κάνω εγώ και χρησιμοποιώ ? αντί για ;... Δεν υπάρχει emoticon ?) να μπερδεύεται ο δύστυχος κομπιούτωρ
 
Χε χε καλά κάνω εγώ και χρησιμοποιώ ?
Το διόρθωσα. Το έχω ξαναπάθει κι όλο το ξεχνώ και το ξαναπαθαινω

εκτός Παπανδρέου - Κυβέλης υπάρχει άλλο παράδειγμα διασταύρωσης των δύο δυναστικών ειδών?
δε νομίζω.
Υπάρχει πάντως ένα βιβλίο που δε θυμάμαι τώρα ποιος το έγραψε αλλά αναλύει όλες τις ελληνικές θεατρικές οικογένειες που είναι φυσικά πολλές. Φτάνει να πουμε πως οι περισσότεροι από τους γνωστούς ηθοποιούς του 60 είχαν κάποιου είδους σχέση με κάποιον από κάποια παλιά οικογένεια. Εντάξει, ίσως όχι οι περισσότεροι, πάντως πάρα πολλοί.
Υπήρχε φυσικά η οικογένεια των Μυράτ, της Κυβελης, των Χριστοφοριδιδων, των Ρουσσων, των Νεζερ ( που νομίζω είναι η πιο χαοτική), και πιο παλιά των Ταβουλαρηδων, των Βονασερα κλπ.
Φυσικά αυτό συνέβαινε για πρακτικούς λόγους κι όχι γιατί ήταν όλοι γεννημένοι καλλιτέχνες.

Γράφει ο Έξαρχος:
" Εδώ θέλω να σημειώσω κάτι που με εντυπωσίασε: η " οικογενειακή" μορφή που παρουσίαζε τότε η ζωή των Ελλήνων ηθοποιών. (....)
Το φαινόμενο έχει μεγαλύτερη ευρύτητα απ ότι νόμιζα. Συναντω αδιάκοπα πάμπολλες περιπτώσεις ζευγαριών και παιδιών τους που έζησαν μαζί τη μαγεία της σκηνής γιατί όλη η ζωή τους ήταν το θέατρο και μόνον αυτό. Εκεί γνωρίζονταν, εκεί έδεναν την προσωπική τους ζωή, εκεί γνωρίζονταν και τα παιδιά τους και συνέχιζαν την παράδοση..."
 
Η ηθοποιός Σύλβια Δεληκούρα είναι κόρη του τραγουδιστή Βαγγέλη Δεληκούρα, μέλους του παλιού συγκροτήματος "Τα Παιδιά από την Πάτρα".
 
ο ηθοποιός Σπύρος Ιωάννου ήταν παντρεμένος με την αδερφή της τραγουδίστριας Μαντώς. Το όνομα της είναι Χρυσώ Σταματοπούλου η οποία είναι επίσης τραγουδίστρια. Νομίζω πως έχουν και εναν γιο.
Η Χρυσώ Σταματοπούλου σίγουρα έχει ένα γιο που έχει γεννηθεί στις 28 Ιουλίου 2001.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια πρώτη απόπειρα ξεμπερδέματος της οικογένειας Ρούσσου* (19ος & 20ος αιώνας).


Ο ηθοποιός Παντελής Ρούσσος παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Ελπινίκη Ρούσου και κάνανε έξι παιδιά:

1. Τον Μύρωνα Ρούσσο (γνωστός υποβολέας της εποχής, δεν έχουμε μεχρι ώρας στοιχεία για γάμους)

2. Τον Εμμανουήλ Ρούσσο (ηθοποιός, δεν έχουμε μεχρι ώρας στοιχεία για γάμους)

3. Τον Γιάννη Ρούσσο (ηθοποιός, δεν έχουμε μεχρι ώρας στοιχεία για γάμους)

4. Την Ανθή Μηλιάδη το γένος Ρούσσσου (ηθοποιός, πρώτη σύζυγο του επίσης ηθοποιού Νίκου Μηλιάδη που αργότερα παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Μαρίκα Ανθοπούλου κι απέκτησαν έναν γιο, τον επίσης ηθοποιό Τάκη Μηλιάδη)

5. Την Ευαγγελία Νίκα το γένος Ρούσσσου (ηθοποιός, μεγάλο ταλέντο της εποχής που χάθηκε πρόωρα, σύζυγος του ηθοποιού Αντωνιου Νίκα, που όταν πέθανε παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Ροζαλία Νίκα, που ήταν κόρη κι αυτή των ηθοποιών Μιχαήλ & Ελένης Αρνιωτάκη).

6. Την Χριστίνα Καλογερίκου το γένος Ρούσσσου (ηθοποιός, η πιο γνωστή ως σήμερα από τα μέλη της οικογένειας, παντρεύτηκε τον ηθοποιό Ν. Κουκούλα, τον ηθοποιό Μάριο Παλαιολόγο ο οποίος όταν χώρισαν παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Ιω Παλαιολόγου, και ΙΣΩΣ παντρεύτηκε και τον ηθοποιό, σκηνοθέτη & δάσκαλο υποκριτικής Πάνο Καλογερίκο, αλλά αυτό δεν έχει διασταυρωθεί προς το παρόν).
Σύζυγος της Καίτης Λαμπροπούλου ήταν ο δημοσιογράφος και σεναριογράφος Γεώργιος Ρούσσος. Δεν ξέρω αν έχει συγγένεια με τους Ρούσσους που αναφέρεις. Έχει γράψει τα σενάρια μερικών από τις γνωστότερες ταινίες και θεατρικά έργα.
 
Πίσω
Μπλουζα