Συγγένειες και καταγωγές Ελλήνων καλλιτεχνών;

Ο Κωνσταντίνος Καζάκος (γιος Τζένης Καρέζη-Κώστα Καζάκου) υπήρξε παντρεμένος με την Τάνια Τρύπη (και νομίζω έχουν μια κόρη στην οποία έχουν δώσει το όνομα της αείμνηστης γιαγιάς της).

Η Μαρία Αλιφέρη ήταν κουμπάρα του Νίκου Φώσκολου. Τον είχε παντρέψει με την σύζυγο του Τόνια Φώσκολου.

Η Μέλπω Ζαρόκωστα ήταν παντρεμένη με τον σκηνοθετη Βίκτωρα Παγουλάτο.

Ο Πάνος Μεταξόπουλος είναι γιος του Φώτη Μεταξόπουλου.

Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας και η Αννα Καλουτά είχαν δεσμό (σε νεαρή ηλικία), αλλά δεν παντρεύτηκαν ποτέ.

Η Μαρία Ιωαννίδου σύζυγος του Φρέντυ Γερμανού.

Η Λήδα Τασοπούλου σύζυγος του σκηνοθέτη Σπύρου Ευαγγελάτου.

Οι αδερφές Καίτη και Σοφία Βερώνη ήταν ανηψιές της Αικατερίνης Βερώνη-Γενάδη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Ο Κωνσταντίνος Καζάκος (γιος Τζένης Καρέζη-Κώστα Καζάκου) υπήρξε παντρεμένος με την Τάνια Τρύπη (και νομίζουν έχουν μια κόρη στην οποία έχουν δώσει το όνομα της αείμνηστης γιαγιάς της).
Nομίζουν? Δεν είναι εξακριβωμένο δηλαδή? ::)
 
prisma είπε:
Nομίζουν? Δεν είναι εξακριβωμένο δηλαδή? ::)
ουπς!!! χαχααχαχχαχαχα...ο δαίμονας του πληκτρολογίου.....κεκτημένη ταχύτητα...το διορθωσα ;)
 
Καλησπέρα. Έχετε απόλυτο δίκιο. Η Κοραλλία Καράντη και ο Γιώργος Λιάνης έχουν χωρίσει. Έγινε γνωστό τον περασμένο Οκτώβριο.
 
tonytony είπε:
Πραγματικά πολύ ωραίο το θέμα! Μια άλλη συγγένεια που λέγεται ότι υπάρχει (σίγουρα θα την έχετε ακούσει και σεις) αλλά δε ξέρω αν είναι αλήθεια , ποτέ δεν έμαθα , είναι ότι ο Νίκος Κούρκουλος και ο Γιώργος Μαρίνος είναι αδέρφια. Ισχύει κάτι τέτοιο???
Ακόμη κι αν είναι έτσι, σίγουρα ΔΕΝ μεγάλωσαν μαζί...Διασταυρωμένο με γειτόνισσα του πατρικού σπιτιού του Κούρκουλου στου Ζωγράφου!!!
 
Αν και έχει ηδη ερωτηθεί και απαντηθεί ,αλλά μια ..... >>>>

Rapide είπε:
Η Κλεώ Σκουλούδη και ο Μανώλης Σκουλούδης τι συγγένεια είχαν;


lolota είπε:


elephadas είπε:
Μπαμπάς και κόρη, νομίζω. Θυμάμαι όταν πρωτοκυκλοφόρησε η Ελευθεροτυπία ο Σκουλούδης έγραφε σ' αυτή και τότε από κάτι που ειχα διαβάσει είχα βγάλει αυτό το συμπερασμα που με είχα μάλλον παραξενέψει γιατί (στην ηλικία που ήμουν τότε) μου φάνηκε παράξενο που ένας βαρύγδουπος διανοούμενος είχε κόρη που έπαιζε ελαφρούς ρόλους (μέχρι στην τηλεόραση εμφανιζόταν!). Ηθποιό ναι, αλλά από Επίδαυρο και πάνω.

αλλα μια ....>>>> και στην retrodb Κλεό Σκουλούδη , Μανώλη Σκουλούδη δεν αναφέρεται κάτι ...

Να υποθέτω λόγω κάποιας επιφύλαξης /μη επαλήθευσης) ????

Οπως αναφέρεται ρητώς κι εδώ


Ο
Μανώλης Σκουλούδης .... συγγραφέας, δημοσιογράφος, θεατρικός συγγραφέας, σεναριογράφος, μεταφραστής, σκηνοθέτης και κριτικός (γνωστός και με το ψευδώνυμο Κουρήτης) .....

Κόρες του η ηθοποιός Κλεό Σκουλούδη και η ζωγράφος Μανόλια Σκουλούδη.
Προέλευση : http://www.stougiannidis.gr/surnames_akis.htm

 








Αλλωστε....


 





Πρώτη θεατρική της εμφάνιση της
Κλεό Σκουλούδη στη "Θυσία του Αβραάμ" (Ισαάκ) σε σκηνοθεσία Μανώλη Σκουλούδη.
Πρώτη επαγγελματική εμφάνιση της
Κλεό Σκουλούδη με το θίασο Δημήτρη Μυράτ στην "Υπόθεση Ντρέιφους". (Συγγραφέας: Μανώλης Σκουλούδης)

αλλά και η πρώτη της κινηματογραφική εμφάνιση της Κλεό Σκουλούδη -η αντίστοιχη κινηματογραφική μεταφορά του θεατρικού έργου "Είμαι Αθώος (1960)" /(Υπόθεση Ντρέιφους) (Συγγραφέας: Μανώλης Σκουλούδης)
(από retrodb)

και χωρίς την κάποια σαφή επιβεβαίωση τα παραπάτω δεν μπορεί να είναι συμπτώσεις , και υποδύκνειαν κάποιου είδους συγγενικής σχέσης .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έξερω αν έχει αναφερθεί αλλά η ηθοποιός Ειρήνη Παππά είναι θεία του ηθοποιού Αίαντα Μανθόπουλου και συγκεκριμένα αδερφή της μητέρας του.
 
Η συγγραφέας/πεζογράφος Αλκη Ζεη ηταν σύζυγος του σκηνοθετη Γιώργου Σεβαστίκογλου και ανηψιά της επίσης συγγραφέως Διδώς Σωτηρίου.
 
Η ηθοποιός και σκηνοθέτις Χαρά Κανδρεβιώτου, ήταν κουνιάδα του λογοτέχνη και στιχουργού Δημήτρη Χριστοδούλου, ​αφού είχε παντρευτεί την αδερφή της Μαρία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αννα Φόνσου είχε παντρευτεί τον θεατρικο επιχειρηματία Κώστα Παλτόγλου και κουμπάρα στο γάμο τους ήταν η Αλίκη Βουγιουκλάκη.

Γενικά η Αλίκη είχε κανει αρκετές κουμπαριές και μάλιστα "διάσημες".

Είχε βαφτίσει τον Παύλο, γιο του Κώστα Αρζόγλου και της Ελενας Ακρίτα. Επίσης ήταν κουμπάρα και με τον διάσημο Κρικέλα της Θεσσαλονίκης.
 
[edit] Πληροφορία χωρίς επίσημη πηγή. Δυστυχώς δεν μπορεί να παραμείνει το ποστ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια πηγή για τα παραπάνω που λες έχουμε kyrbill; Μη βγει κανείς και μας "κατηγορεί" για φήμες.
 
kyrbill είπε:
Μία πληροφορία που έμαθα μόλις σήμερα και που μου προκάλεσε μεγάλη έκπληξη, είναι ότι η μητέρα της Βίκυς Βανίτα, η οποία και την βρήκε νεκρή στο σπίτι της, (όπως αναφέρουν τα δημοσιεύματα), δεν ήταν άλλη από την Τασσώ Καββαδία!


Είχε κάνει δύο γάμους. Το 1942 με τον βιομήχανο Αντώνη Σαλαπάτα, με τον οποίο απέκτησε τρια παιδιά τονΒασίλη, τον Γιώργο και την Ευγενία,

και με τον συγγραφέα Βασίλη Καζαντζή.
Πηγη

Επισημα πραγματα.... ;)
 
Ναι, αλλά δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται το όνομα της Βίκυς Βανίτα! :)
 
Kambia είπε:
Ναι, αλλά δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται το όνομα της Βίκυς Βανίτα! :)
Μα για αυτο τα "μαυρισα"....επειδη δεν αναφερεται!!!! ;)
 
Kambia είπε:
Κάποια πηγή για τα παραπάνω που λες έχουμε kyrbill; Μη βγει κανείς και μας "κατηγορεί" για φήμες.
Καλημέρα σας! Να δώσω λοιπόν τις απαραίτητες διευκρινήσεις... Τις γνωρίζω όλες τις πηγές και τα 3 παιδιά της Τασσώς Καββαδία που αναφέρουν.. Για αυτό και ένιωσα και μεγάλη έκπληξη όταν το άκουσα. Το θέμα είναι ότι το άτομο που το ανέφερε ισχυρίστηκε ότι ενημερώθηκε προσωπικά από την Τασσώ Καββαδία. Σίγουρα δεν μπορεί να αναφέρετε (ως ψευδώνυμο ή χαϊδευτικό) στην κόρη της Τασσώς Καββαδία, την Ευγενία Σαλαπάτα, η οποία ζει στην Γερμανία νομίζω. Όπως κατάλαβαίνετε, μια τέτοια πληροφορία δεν μπορούσα να την κρατήσω μόνο για εμένα.. κι επειδή κάτι τέτοιο φυσικά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω εγώ, σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να το αναφέρω εδώ, μήπως κάποιο μέλος έχει ακούσει κάτι σχετικό και μπορούσε να το επιβεβαιώσει! Άλλωστε τα μέλη του φόρουμ είναι οι πλέον ειδικοί!
icon7.png
 
Δυστυχώς όμως Kyrbill αφού δεν υπάρχει κάποια επίσημη πηγή δεν μπορούμε να κρατήσουμε αυτή την πληροφορία δημοσιευμένη.

Ακόμα και κάποιο μέλος του φόρουμ να έβγαινε και να έλεγε "Ναι το άκουσα και γω αυτό" δεν αποτελεί επίσημη πηγή.
 
Πίσω
Μπλουζα