Συγκέντρωση υλικού Θεατρικών Παραστάσεων

lass

RetroDB Feeder
Joined
7 Μάρ 2012
Μηνύματα
513
Αντιδράσεις
120
Όποιος έχει υλικό από θεατρικές παραστάσεις κυρίως παλιότερες ή που να μην υπάρχουν στο ίντερνετ

μπορεί να το βάζει στο παρόν thread ή  εδώ Θεατρικές Παραστάσεις ή να μου στέλνει PM. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παρόν έγινε και υπόμνημα!

Ελπίζω ότι όλα τα παιδιά που έχουν υλικό στα χέρια τους, να το αναρτούν κι εδώ!

Κλασσικά, ό,τι βοήθεια χρειαστείς, ξέρεις! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έβαλα στην κατηγορία "Θέατρο" για να το δουν τα μέλη που ασχολούνται. Εδώ το πολύ πολύ να το δουν

μόνο feeders. :)

Δεν γίνεται να το επαναφέρεις;
 
Για να καταλάβω , εννοείτε να τις έχουμε σε dvd;;;
 
Όχι, απλές πληροφορίες (θέατρο, θίασος, συντελεστές κλπ) για οποιαδήποτε επαγγελματική παράσταση. :)
 
Νομίζω ότι εδώ είναι καλύτερα να προσθέσω τις σελίδες του προγράμματος όπου αναγράφονται οι συντελεστές της παράστασης "Δαίμονες" που ανέβηκε στο Αττικόν το 1991

69649.jpg69650.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχουν αλλαγές βέβαια στη διανομή στην παραπάνω παράσταση που βλέπω. Στη μαγνητοσκοπημένη που έχω από τον ΑΝΤ1 το ρόλο του Τζων Μοδινού έχει ο Γιώργος Μούτσιος και το ρόλο της Μαριάνθης Σοντάκη η Μπέσσυ Μάλφα.
 
tonytony είπε:
Υπάρχουν αλλαγές βέβαια στη διανομή στην παραπάνω παράσταση που βλέπω. Στη μαγνητοσκοπημένη που έχω από τον ΑΝΤ1 το ρόλο του Τζων Μοδινού έχει ο Γιώργος Μούτσιος και το ρόλο της Μαριάνθης Σοντάκη η Μπέσσυ Μάλφα.
Γι' αυτόν τον λόγο έφτιαξε ξεχωριστό λήμμα ο Νάσος για την παράσταση του '91.
 
lass, να'σαι καλά! Σιγά σιγά θα περάσω εδώ ό,τι υλικό έχω από θεατρικές παραστάσεις.
 
Αν δεν κάνω λάθος, ήταν τη θεατρική χρονιά 1987-1988

71566.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως ξέρετε πού μπορώ να βρω τους διαλογούς απο την ταινία "Της κακομοίρας¨΄ .Θελω να ανεβάσω την παράσταση με τα παιδιά της τάξης μου.
 
Αν δεν υπάρχουν αναρτημένοι κάπου η μόνη περίπτωση είναι να καθίσεις να τους απομαγνητοφωνήσεις.
 
lass είπε:
Όποιος έχει υλικό από θεατρικές παραστάσεις κυρίως παλιότερες ή που να μην υπάρχουν στο ίντερνετμπορεί να το βάζει στο παρόν thread ή εδώ ή να μου στέλνει PM. :)

Εχει γεμισει λεει η αλληλογραφια σου δεν μπορω να σου στειλω
 
Όποιος έχει πληροφορίες για τις παρακάτω παραστάσεις ας γράψει εδώ για

να συμπληρωθούν τα στοιχεία (βάζω σε παρένθεση αυτά που λείπουν):

(Οι παραστάσεις είναι όλες από τη θεατρογραφία της Νόρας Βαλσάμη)

1. Ήταν ένας playboy, 1967 (είδος, συγγραφέας, μετάφραση, σκηνοθεσία, σκηνικά,

κοστούμια, φωτισμοί)

2. Μάγκες και κούκλες, 1979 (λείπουν όλα τα στοιχεία)

3. Φροντιστήριο γυναικών, 1977 (μετάφραση, σκηνοθεσία, σκηνικά,

κοστούμια, φωτισμοί)

4. Ένας Ρωμαίος χωρίς Ιουλιέττα, 1977 (λείπουν όλα τα στοιχεία)

5. Πολύ ωραίο στυλ!, 1976 (λείπουν όλα τα στοιχεία)

6. Ο φίλος μου το φάντασμα (κοστούμια, φωτισμοί, ονόματα ηθοποιών)

7. Ξενοδοχείο για τρεις, 1974 (μετάφραση, σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί)

8. Φου!, 1972 (λείπουν όλα τα στοιχεία εκτός της διανομής)

9. Το κοροϊδάκι της πριγκηπέσσας, 1971 (θέατρο, κοστούμια, φωτισμοί)

10. Ο Στρατής παραστράτησε, 1969 (θέατρο, σκηνοθεσία, σκηνικά,

κοστούμια, φωτισμοί, ηθοποιοί)

11. Η όμορφη και ο τζαναμπέτης, 1968 (σκηνοθεσία, σκηνικά,

κοστούμια, φωτισμοί, ηθοποιοί)

12. Θέλω έρωτα, όχι πόλεμο, έτος άγνωστο, θίασος Κώστα Βουτσά

(λείπουν όλα τα στοιχεία)
 
Κάποια λήμματα που χρειάζονται συμπλήρωση:

1. Βίκτορ & Βικτόρια, 1983, με την Αλ. Βουγιουκλάκη, λείπουν: μετάφραση, σκηνοθεσία,

σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

2. Βίκτωρ Βικτώρια, 2003, με τη Μιμή Ντενίση, λείπουν: μετάφραση, σκηνοθεσία,

σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

3. Αγάπη μου Ουάουα, η παράσταση ανέβηκε από το 1967 έως το 1973, λείπουν: κοστούμια,

φωτισμοί, ηθοποιοί που αντικαθιστούσαν κατά καιρούς άλλους

4. Η παγίδα, 1961, με τους Ζουμπουλάκη, Μυράτ, Πάλλη, λείπουν: σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

5. Η παγίδα, 1966, με τους Χέλμη, Μυράτ, Σταρένιο λείπουν: σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

Από τη θεατρογραφία του Κώστα Βουτσά:

1. Αγάπη μου παλιόγρια, 1969, με τους Δημ. Νικολαϊδη, Ρίζο, λείπουν: σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

2. Το μαντολίνο του ναυαγού Σημίτη, 2001, με τους Έ. Πανοπούλου, Γ. Κωνσταντίνου, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

3. Περάστε την 1η του μηνός, 1963, με τους Βουγιουκλάκη, Πάντζα, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

4. Πίσω μου σ' έχω... κόρη μου, 1990, με τους Καραγιάννη, Στυλιανοπούλου, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

5. Η παπουτσωμένη Ντόρα, 2002, με τους Γιουλάκη, Ψάλτη, λείπουν: σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

Από τη θεατρογραφία της Αλίκης Βουγιουκλάκη:

1. Καμπίρια, 1979, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

2. Η κυρία με τις καμέλιες, 1982, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

3. Ζητείται νέα με προίκα, 1967, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

4. Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα, 1984, λείπουν: μετάφραση, σκηνοθεσία, σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

5. Βασίλισσα Αμαλία, 1971, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

6. Αχ αυτή η γυναίκα μου, 1967, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

7. Αυτό που ξέρει κάθε γυναίκα, 1969, λείπουν: φωτισμοί

8. Αντιγόνη, 1990, λείπουν: σκηνικά, φωτισμοί

9. Καμπαρέ, 1978, λείπουν: φωτισμοί

10. Κολόμπ, 1964, λείπουν: φωτισμοί

11. Λίγο πιο νωρίς λίγο πιο αργά, 1987, λείπουν: φωτισμοί

12. Λυσιστράτη, 1986, λείπουν: φωτισμοί

13. Μαντώ Μαυρογένους, 1974, λείπουν: φωτισμοί

14. Ο κόσμος της Σούζυ Βογκ, 1965, λείπουν: μετάφραση, σκηνοθεσία, σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

15. Οι φυλακισμένοι της 2ας λεωφόρου, λείπουν: μετάφραση, σκηνοθεσία, σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

16. Πειρασμός, 1964, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί

17. Σίρλει Βαλεντάιν, 1989, λείπουν: μετάφραση, σκηνοθεσία, σκηνικά, κοστούμια, φωτισμοί

18. Τζούλια, 1980, λείπουν: κοστούμια, φωτισμοί
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βίκτωρ Βικτώρια 1983 Μετάφραση Μάριου Πλωρίτη Στίχοι Τραγουδιών Μάριου Πλωρίτη-Γιώργου Παυριανού Σκηνοθεσία Γιώργου Ρεμούνδου Σκηνικά Κοστούμια Γιώργου Πάτσα

Καμπίρια 1979 Σκηνικά Κοστούμια Γιώργου Πάτσα

Η Κυρία Με Τις Καμέλιες 1982 Κοστούμια του οίκου Τιρέλι (Tirelli Costumi)

Ζητείται Νέα Με Προίκα 1967 Σκηνογραφίες Γιάννη Καρύδη

Εκπαιδεύοντας Τη Ρίτα 1984 Μετάφραση Μάριου Πλωρίτη Σκηνοθεσία Ανδρέα Βουτσινά Σκηνικά Κοστούμια Γιώργου Πάτσα Μουσική Αλέξη Παπαδημητρίου Φωτισμοί Θανάση Σταυρόπουλου

Βασίλισσα Αμαλία 1971 Σκηνικά Κοστούμια Σπύρου Βασιλείου

Αχ αυτή η γυναίκα μου 1967 Σκηνικά Γιώργου Ανεμογιάννη

Αντιγόνη 1990 Τα κοστούμια της Λαλουλας Χρυσικοπούλου, δεν αναφέρεται σκηνογράφος, ίσως τα είχε κάνει ο σκηνοθέτης Μίνως Βολανάκης

Ο Κόσμος Της Σούζυ Βογκ 1965 Φωτισμοί Αργύρης Παπαδάτος Κοστούμια Άννα Σταυροπούλου Ανδρικά Κοστούμια Διονύσης Φιλόπουλος

Κολόμπ 1964 Φωτισμοί Αργύρης Παπαδάτος

Μαντώ Μαυρογένους 1975 ''Χειριστής Ηλεκτρονικού Φωτιστικού Συστήματος'' Ηλίας Ιονέσκο

Οι Φυλακισμένοι Της 2ας Λεωφόρου 1972 Μετάφραση Κώστα Σταματίου Σκηνοθεσία Δημήτρη Παπαμιχαήλ Σκηνικά Κοστούμια Γιάννη Καρύδη

Πειρασμός 1964 Σκηνικά Κοστούμια Μάριου Αγγελόπουλου

Σίρλευ Βαλεντάιν 1989 Σκηνοθεσία Μίνου Βολανάκη Μετάφραση Παύλου Μάτεσι Σκηνικά Κοστούμια Γιώργου Πάτσα

Τζούλια 1980 Σκηνικά Γιώργου Πάτσα Φορέματα Κυριών Billy-Bo
 
Πίσω
Μπλουζα