Συλλεκτικά εξώφυλλα

spotlight

RetroN00b
Joined
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
7
Ανοίγω ένα καινούριο θέμα στο οποίο θα βάζω ορισμένα σπάνια εξώφυλλα που έχω βρει μετά από αναζήτηση στο internet. Το θέμα θα εμπλουτιστεί τις επόμενες μέρες με περισσότερα. Να ενημερώσω οτι δεν έχω καμιά από αυτές τις ταινίες (εκτός από τα Τσακάλια) και θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει πληροφορίες για το που μπορούμε να τις βρούμε. Το πρώτο εξώφυλλο είναι από τη βιντεοκασσέτα της ταινίας "Τα τσακάλια" όπως κυκλοφόρησε στη Γερμανία. Λογικά η ταινία "Άγγελοι διαστροφής" θα υπάρχει αφού έχει βγει και σε DVD. Ο πρωταγωνιστής που απεικονίζεται στο εξώφυλλο νομίζω έχει παίξει σε αρκετές βιντεοταινίες κωμωδίες της δεκαετίας του '80
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα τσακαλια ειχαν αξιοπρεπεστατο εξωφυλλο για την εποχη και με λιγες παρεμβασεις θα γινοταν και πολυ καλο!
 
Η Αλίκη στο Ναυτικό είχε κυκλοφορήσει στα αγγλικά με τίτλο "Alice In The Navy"...δεν γνωρίζω αν πρόκειται για μοντάζ μεταξύ της ελληνικής και προσθέτοντας δικούς τους ηθοποιούς!

aliceij.jpg
 
Αν κρίνω από την γραμματοσειρά μάλλον θα κυκλοφόρησε πρόσφατα ή τουλάχιστον γύρω στα 90'ς.
 
Την έχω την ταινία. Είναι ακριβώς η ίδια αλλά οι φωνές ντουμπλαρισμένες στα αγγλικά! Μόνο στα τραγούδια ακούγεται η φωνή της Αλίκης (τα τραγούδια δεν...ξανατραγουδιούνται!)
 
Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που το παρατήρησα, αλλά το καστ της τρίτης ταινίας (Ο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ)

είναι γνωστό από ελληνικά hard-core των 80's !

Μεταξάς, Χατζή, κ.λ.π.
 
Πίσω
Μπλουζα