Συλλογή Φωτογραφικών Μηχανών

teras1956

RetroN00b
Joined
12 Ιαν 2012
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
0
καλησπέρα στην παρέα... άρτι αφιχθείς στην παρέα φανατικός των ρετρο μηχανικών/ηλεκτρονικών και μανιακός συλλέκτης φωτογραφικών μηχανών... η συλλογή μου φτάνει τα 543 τεμάχια και η ηλικία τους ποικίλει από το 1896 μέχρι και δεκαπέντε χρόνια πρίν..

δυστυχώς λόγω έλλειψης χώρου και χρόνου δεν την έχω αξιοποιήσει και ο μικρός μου θησαυρός βρίσκεται καλά προφυλαγμένος και συσκευασμένος μέσα σε μία ντουλάπα...

τώρα τελευταία αρχισα το έργο της έκθεσης (στο σπίτι μου φυσικά) των κυριωτέρων από αυτές..

το έργο περιλαμβάνει

(1) απο-αποθήκευση

(2) καθαρισμός (κάθε μία έχει καθαριστεί προσεκτικά κατα την αγορά της αλλά όσο να είναι κάτι θα χρειαστεί)

(3) καταλογογράφηση/φωτογράφηση και δημιουργία βάσης με πληροφορίες για κάθε μία από αυτές

(4) τοποθέτηση των καλυτέρων σε εμφάνιση

(5) επαναποθήκευση των λοιπών

μια μικρή ιδέα εδώ

 
Καλώς μας ήρθες!

Τα συγχαρητήριά μου για την απίστευτα πανέμορφη συλλογή σου! Είναι όλες εκπληκτικές - διαμάντια της ιστορίας της φωτογραφίας!

Νομίζω ότι το ποστ σου εδώ αδικείται και θα έπρεπε να γίνει αυτούσιο θέμα! :)

Αν έχεις και την καλοσύνη, βάλε τις φωτός σε παρακαλούμε σ' ένα άλμπουμ εδώ, στο φόρουμ! Στην ιστοσελίδα που τις ανέβασες, θα τις διαγράψουν μετά από κάποιο διάστημα!
 
D@redevil είπε:
Καλώς μας ήρθες!
Τα συγχαρητήριά μου για την απίστευτα πανέμορφη συλλογή σου! Είναι όλες εκπληκτικές - διαμάντια της ιστορίας της φωτογραφίας!

Νομίζω ότι το ποστ σου εδώ αδικείται και θα έπρεπε να γίνει αυτούσιο θέμα! :)

Αν έχεις και την καλοσύνη, βάλε τις φωτός σε παρακαλούμε σ' ένα άλμπουμ εδώ, στο φόρουμ! Στην ιστοσελίδα που τις ανέβασες, θα τις διαγράψουν μετά από κάποιο διάστημα!
ευχαριστως... πως όμως ανεβάζω το αλμπουμ???

P1010004.jpg

P1010008.jpg

P1010012.jpg

P1010014.jpg

P1010001.jpg

P1010002.jpg

P1010003.jpg

P1010009.jpg

P1010005.jpg

P1010006.jpg

P1010007.jpg

P1010013.jpg

P1010010.jpg

P1010011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευρηκα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

D@redevil είπε:
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17383-%C4%E7%EC%E9%EF%F5%F1%E3%DF%E1-albums-%EA%E9-%E1%ED%DD%E2%E1%F3%EC%E1-photos-%F3%F4%EF%ED-server-%EC%E1%F2
Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες!

Αν δεις και χρειάζεσαι βοήθεια, εδώ είμαστε! :)
το βρήκα φίλε... να ξέρεις οι κομπιουτεράδες σαν και μένα καμμια φορά είναι γκαγκαδες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρομερή συλλογή. Ασχολείσαι και επαγγελματικά με τη φωτογραφία ή απλά είναι η "τρέλλα" ?
 
teras1956 είπε:
Ευρηκα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το βρήκα φίλε... να ξέρεις οι κομπιουτεράδες σαν και μένα καμμια φορά είναι γκαγκαδες...
Lol! :D

Να 'σαι καλά!
 
D@redevil είπε:

θα ζητήσω νέο θέμα όταν με το καλό έχω αρχίσει την επεξεργασία της συλλογής και έχω για κάθε μία πληροφορίες , φωτογραφίες κλπ...

Kambia είπε:
Τρομερή συλλογή. Ασχολείσαι και επαγγελματικά με τη φωτογραφία ή απλά είναι η "τρέλλα" ?
ερασιτεχνικά μόνον... ααα ναι ξέχασα.. το καλοκαίρι του 1979 είχα ασχοληθεί και λίγο επαγγελματικά .. θα γελάσετε αμα σας πω τι φωτογράφιζα :D

με είχαν βρεί κατι γιατροί εις την γενέθλιον πόλιν (Αλεξανδρούπολη) και φωτογράφιζα περιστατικά στα χειρουργεία της πανεπιστημιακής κλινικής :sealed:

εκτοτε ερασιτεχνικά .. η πρώτη φωτογραφική μηχανή της συλλογής είναι η τελευταία ξύλινη .. μου τιν δώρισε (χωρίς φακό και θαμπόγυαλο) ένας παλιός φωτογράφος στην Ξάνθη (μακρυνός συγγενής) επειδή του έκανα την φορολογική του δήλωση το 1977
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπραβο ,φοβερη συλλογη! :thumbup:
 
Παρα πολυ ωραια συλλογη εχεις!!!

Τρομερα Ρετρο ολες η φωτ. μηχανες που εχεις!!!

Αραγε τι ιστορια να εχει η καθε μια...

Τι να εχουν βγαλει φωτογραφια;;;;

Να μπορουσαμε να δουμε μεσα απο την ρετρο επιβλητικη εμφανιση τους

και την πορεια τους μεσα απο τα χρονια και τις μορφες που εχουν αποτυπωσει....

Αυτη ειναι η μαγεια του ρετρο, να πλαθεις ενα μυστηριο παρατηροντας εναν θησαυρο....
 
Εξαιρετική συλλογή! Ανυπομονώ να δω μερικές παρουσιασμένες με ακόμα μεγαλύτερη λεπτομέρεια...θα ήταν μια εξαιρετική πηγή πληροφοριών για ένα θέμα που κατέχω ελάχιστα.
 
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ συλλογή! ανυπομονούμε για λεπτομερείς παρουσιάσεις!

να σου κάνω μερικές ερωτήσεις :D ;

1) από αυτές πόσες είναι λειτουργικές 100% και πόσες χρειάζονται επισκευές ή φιλμ που δεν υπάρχουν πλέον για να λειτουργήσουν;

2) έχεις κάποια μηχανή (ή είδος) που προτιμάς;

3) αν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί με μια τέτοιου είδους συλλογή προς τα που πρέπει να "κινηθεί" ;
 
krem13 είπε:
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ συλλογή! ανυπομονούμε για λεπτομερείς παρουσιάσεις! να σου κάνω μερικές ερωτήσεις :D ;

1) από αυτές πόσες είναι λειτουργικές 100% και πόσες χρειάζονται επισκευές ή φιλμ που δεν υπάρχουν πλέον για να λειτουργήσουν;

2) έχεις κάποια μηχανή (ή είδος) που προτιμάς;

3) αν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί με μια τέτοιου είδους συλλογή προς τα που πρέπει να "κινηθεί" ;
ελπίζω να καταφέρω να ξεκινήσω το έργο της αναλυτικής καταγραφής μέσα στο ΣΚ και να έχω τα πρώτα αποτελέσματα σύντομα...

απαντήσεις

(1) λειτουργικές είναι περίπου το 80%, 10% χρειάζονται κάποιες επισκευές (εκ των οποίων οι μισές απλές) και 10% ανεπίδεκτες.. από πλευράς φιλμ τώρα

έχω μηχανές που χρησιμοποιούν φιλμ σε

(α) πλάκες διαφόρων μεγεθών (6*9,7*10,10*13,13*15).. αυτά είναι σχετικά εύκολο να βρεθούν

(β) σε ρολό (120,127,828,620) .. φίλμ 120 βρίσκεις ακόμη εύκολα, 127,620 μόνο σε εξειδικευμένα καταστήματα εξωτερικού 828 δεν υπάρχει πλέον και η μηχανή για να λειτουργήσει χρειάζεται μετατροπή

(γ) 35αρι σε διαφορες μορφές συσκευασίας (κασέτα, ρολό).. από αυτό υπάρχει και θα υπάρχει τουλαχιστον σε Α/Μ

(δ) κασέτες διαφόρων μεγεθών (110,124, APS) που πλέον δεν βρίσκεις

(ε) ειδικά φιλμ (70 mm) που με κάποια δσυκολία βρίσκεις

(στ) στην περίπτωση κινηματογραφικών έχω μηχανές με 8mm (δεν υπάρχει), Super 8mm (πολύ σπάνιο), 16 mm (υπάρχει)... επίσης 35 mm & 70 mm που επίσης υπάρχουν αλλά δεν έχω τέτοιες μηχανές

(3) αν θελήσεις να ασχοληθείς με το σπόρ θα πρότεινα να κινηθείς αξονικά δηλαδή να επικεντρώσεις το ενδιαφέρον σου σε μία κατηγορία για παράδειγμα

(α) Folding - φορητές με φυσούνα

(β) TLR - Twin Lens Reflex (διοπτικές)

(γ) Box - απλές μηχανές κουτιά

(δ) Large Format - ξύλινες & μηχανές τύπου press

(ε) Simple 135

(στ).....

ή

σε μηχανές ορισμένου κατασκευαστή πχ

(α) Agfa

(b) Kodak

© Exakta

(d) Kontax

(e) Fed

...

ή σε μηχανές συγκεκριμένης εποχής / η χώρας κατασκευής

διαλέγεις και παίρνεις...

έτσι μπορείς να εστάζεις το ενδιαφέρον σου και να αναλίσκεις χρόνο και χρήμα πάνω σε μια κατηγορία αποκτώντας και εξειδίκευση... εγώ έκανα το λάθος και επεκτάθηκα και ξόδεψα πολλά .. τώρα μαζεύομαι σιγά σιγά και αφού ολοκλήρωσα την συλλογή της Exakta θα επικεντρωθώ μάλλον μόνο σε TLR...
 
Καλως ηλθες!Απιστευτη συλλογη!Οταν μπορεσεις καλο θα ηταν να μας παρουσιασεις αναλυτικα καποια κομματια!
 
angel_grig είπε:
Καλως ηλθες!Απιστευτη συλλογη!Οταν μπορεσεις καλο θα ηταν να μας παρουσιασεις αναλυτικα καποια κομματια!
Ευχαριστώ... Θα προσπαθήσω να ξεκινήσω την εργασία της καταλογογράφησης (φωτογραφίες, εύρεση υλικού κλπ) μέσα στο ΣΚ...

αν τα καταφέρω από Δευτέρα κάτι θα έχω να δείξω
 
Ασχολείσαι και με την εμφάνιση (ερασιτεχνικά πάντα) ή όχι? Καλή φάση θα ήταν να φωτογραφίσεις το ίδιο θέμα με διαφορετικές μηχανές. 'Ορεξη να 'χεις :)

Ποιό είναι το "αγαπημένο" σου κομμάτι της συλλογής?
 
Kambia είπε:
Ασχολείσαι και με την εμφάνιση (ερασιτεχνικά πάντα) ή όχι? Καλή φάση θα ήταν να φωτογραφίσεις το ίδιο θέμα με διαφορετικές μηχανές. 'Ορεξη να 'χεις :) Ποιό είναι το "αγαπημένο" σου κομμάτι της συλλογής?
παλιότερα ναι... τόσο με εμφάνιση όσο και εκτύπωση.. τώρα μόνο εμφάνιση Α/Μ...

το να φωτογραφίσεις το ίδιο θέμα με διαφορετικές μηχανές προυποθέτει

(1) Χρόνο

(2) Χρήμα

και το κυριώτερο

(3) αν το θέμα είναι εξωτερικού χώρου ένα φορτηγάκι για να τις φορτώσω :D

επί του πρακτέου έχω καπου κάτι αρνητικά από δοκιμές στις αρχές της συλλογής μου.. αλλα πρέπει να τα βρώ και να τα σκανάρω και ανάθεμα με αν έχω κρατήσει στοιχεία από ποιά μηχανή έχει βγεί το κάθε φίλμ... :(

είναι πάντως πολύ δύσκολο να το κάνεις ειδικά αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικά φορμα (35,120,πλάκες κλπ)... επιπλέον θα πρέπει να φτιάξω γαι τις 35αρες φιλμ των 12 στάσεων (όσες και των 120) και τα φιλμ να τελειώσουν ταυτόχρονα
 
Εχω πάθει πλάκα!!!!! Εχω δει πολλά πράγματα και εδώ μεσα και σε αλλα φορουμς και εχω συνηθίσει πλέον σε υπερβολές (με την καλή εννοια), οπότε αυτό που είπα δεν το λεω συχνά! Αλλά κάτι τέτοιο δεν το εχω ξαναδει. Να πεις ότι ηταν 100-200 μηχανές, ας παει στο καλό (και πάλι υπερβολή θα ήταν :D ), αλλα 500+!!! Αν εβγαζες τη συλλογή σου στο ΕΒΑΥ, θα είχες μια 2η σύνταξη. Αν υπολογίσουμε 80 ευρώ μίνιμουμ για καθε μηχανή * 543 μηχανές = ~43000 γιούρια!!! :D :D....αλλα ξερω, δεν πωλούνται... ;)
 
Πολυ ομορφη η Συλλογη σου συγχαρητηρια για την προσπαθεια!!Γνωριζω προσωπικα ακομα εναν Ελληνα συλλεκτη που εχει μεγαλη Συλλογη πανω απο 4000 μηχανες εχει στην κατοχη του ακομα και καμερα απο αποστολη του Apollo.Σταυρο Διαμαντακη τον λενε και ζει στην Αυστρια,οριστε μια σελιδα που βρηκα και αναφερεται σε αυτον.

http://members.a1.net/kinogeschichte/foto.htm
 
Rygar είπε:
Εχω πάθει πλάκα!!!!! Εχω δει πολλά πράγματα και εδώ μεσα και σε αλλα φορουμς και εχω συνηθίσει πλέον σε υπερβολές (με την καλή εννοια), οπότε αυτό που είπα δεν το λεω συχνά! Αλλά κάτι τέτοιο δεν το εχω ξαναδει. Να πεις ότι ηταν 100-200 μηχανές, ας παει στο καλό (και πάλι υπερβολή θα ήταν :D ), αλλα 500+!!! Αν εβγαζες τη συλλογή σου στο ΕΒΑΥ, θα είχες μια 2η σύνταξη. Αν υπολογίσουμε 80 ευρώ μίνιμουμ για καθε μηχανή * 543 μηχανές = ~43000 γιούρια!!! :D :D....αλλα ξερω, δεν πωλούνται... ;)

μμμ... σύμφωνα με τις τιμές του ebay πολύ παραπάνω... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα