Συλλογή 8 BIT του Achy

Achy

RetroN00b
Joined
20 Οκτ 2010
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
1
Καλημέρα συναγωνιστές .

Είπα να βάλω και εγώ ένα κομμάτι της συλλογής μου σε 8 bit μηχανάκια.

Δεν είναι σπουδαία αφού μου λείπουν ακόμα αρκετά από αυτά αλλά είναι αξιοπρεπής νομίζω. Εκτός από αυτά που παρουσιάζω εδώ, έχω και μερικά ΖΧ81 με εξωτερικό πληκτρολόγιο ένα spectrum +2 , ένα boxed QL , έναν boxed newbrain AD καθώς και περιφερειακά όπως θερμικό printer για ZX81 και Spectrum, microdrives με ανάλογο interface , centronics εκτυπωτή , μια Hantarex 12αρα πράσινη (μεταλλικό σασσί) και άλλα ψιλοπράγματα.

Λοιπόν ξεκινάμε .

Στην πρώτη φωτό στη πάνω σειρά ZX81, ZX80 , JUPITER ACE, στη μεσαία ΖΧ Spectrum 16K, ZX Spectrum 48 K και τελευταίος ο QL με κάρτα 4 ΜΒ , Centronix printer interface και διπλό floppy.

Προβολή συνημμένου 30764

Στην δεύτερη φωτό επάνω σειρά Oric1 , Oric Atmos, Laser 200 και στην κάτω Newbrain AD, BIT90, Newbrain AD portable

Προβολή συνημμένου 30763

Όπως θα δείτε μου λείπουν μηχανήματα όπως Dragon (32 ή 64) , Lynx , Commodore 64 , TRS80 , Sord M5
 
Ωραία συλλογή με αρκετά "εξωτικά" μηχανήματα.

Ας κάνω και μια ερώτηση όμως. Τι ακριβώς διαφορά έχει ο Newbrain AD από τον AD portable; Γιατί στο μάτι τουλάχιστον δεν βλέπω κάτι τρομερό που να δικαιολογεί τον όρο portable...
 
μπαταρίες :)

@Achy, Commodore βρίσκεις εύκολα, αυτά που έχεις εσύ όμως εμείς δε τα βρίσκουμε με τίποτα !

Respect
 
Με γειά, με γειά. Όλες οι συλλογές απο κάπου αρχίζουνε και εσυ είσαι σε καλό δρόμο (ή κακό απο την πλευρά της συζήγου :) )!!
 
Το κουτί του είναι «διόροφο» και στο κάτω μέρος έχει επαναφορτιζόμενες μπαταρίες.

Του δίνει λειτουργία για 20-30 λεπτά. Το πού βλέπεις να δουλέψεις βέβαια είναι μία άλλη ιστορία . Η μικρή του οθόνη είναι ευκρινής αλλά μόνο μίας γραμμής.

Υποθέτω ότι θα χρειαζόταν και μία TV με μπαταρίες.
 
Πολυ ωραια συλλογη Achy!!!
 
Στο τευχος 3 του Phoenix ειχαμε αρθρο για τον Newbrain.

Tα μοντελα AD ειχαν μια οθονιτσα μιας σειρας/16 χαρακτηρων

The model 'AD' also included a one-line, 16-character, vacuum fluorescent (VF) display on the unit which permitted operation with or without a TV screen or monitor - the VF display responded to the cursor keys and scrolled around the screen display area.
 
Ωραίος φίλε!!! Εύχομαι να μεγαλώσει κατά πολύ η συλλογή σου!
 
Τρομερα μηχανηματα!! Μπραβο!!

(Αν θελεις, μου τα δινεις ολα και σου δινω εναν Commodore 64 :D )
 
πολυ καλη συλλογη ευγε

τα πιο πολλα δεν τα ειχα δει
 
πολύ ωραία συλλογή! να ρωτήσω κάτι,οι υπολογιστές bit από ποία χώρα είναι;
 
Η BIT Corporation ήταν ταιβανεζικη εταιρεία (που κατασκεύαζε και υλικό για την colecovision). O BIT90 είχε σαν πρωτεύουσα αγορά τις ΗΠΑ
 
Κανουργιο μελος προστεθηκε στη συλλογη μου.

Ενας ολοκαινουργιος CoCo 2 απο ΗΠΑ.

Το κουτι λιγακι ταλαιπωρημενο

DSC04363.JPG

αλλα το εσωτερικο ολοκαινουργιο.

DSC04368.JPG

DSC04369.JPG

Δεν εχω ξεσφραγισει ακομα τα καλωδια

DSC04362.JPG

DSC04365.JPG

DSC04366.JPG
 
Kαλοπαικτος και απο εδω!(αφου τα ειπαμε και απο το αλλο φορουμ ;) ).Εχεις μια πολυ ωραια συλλογουλα με σπανια και δυσευρετα micros (που παντα με γοητευαν!!)
 
angel_grig είπε:
Kαλοπαικτος και απο εδω!(αφου τα ειπαμε και απο το αλλο φορουμ ;) ).Εχεις μια πολυ ωραια συλλογουλα με σπανια και δυσευρετα micros (που παντα με γοητευαν!!)
Ευχαριστω κ παλι.... :D

Περιμενω κ ενα Dragon 64 (Tano) καινουργιο επισης

Δεν καταφερα να τα παρω τοτε τωρα ομως....
 
εξαιρετικη παρεα home-micros... :)
 
Πίσω
Μπλουζα