Συλλογή Master System

demizz29

Retro Member
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
111
Αντιδράσεις
4
Μοιράζομαι μαζί σας σε αυτό το post που ανοίγω την ταπεινή μου συλλογή από παιχνίδια Sega Master System, τη μεγάλη αγάπη της ρετρο συλλογής μου!

Εδώ είναι μία πανοραμική με σχεδόν όλα τα παιχνίδια της συλλογής



Πιο κοντινό πλάνο 1



Πιο κοντινό πλάνο 2



Πιο κοντινό πλάνο 3



Η συλλογή από ψηλά



Μερικά ενδιαφέροντα κομμάτια!



Μερικά ενδιαφέροντα κομμάτια 2



Μερικά ενδιαφέροντα κομμάτια 3



Κάτω δεξιά γωνία.!!



True Classics!!



Carts only!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kούκλα! Διακρίνω και sealed! ;)
 
asemnos είπε:
Kούκλα! Διακρίνω και sealed! ;)
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν "πραγματικά" sealed, αφού όσα είναι σφραγισμένα έγιναν πλαστικοποίηση aftermarket. Πολλά πάντως κομμάτια είναι καινούρια (κριτήριο το απείραχτο αυτοκόλλητο της SEGA στο πλάι του κουτιού). Νομίζω ότι τα SMS games δεν ήταν sealed καινούρια ή κάνω λάθος;
 
Πρόσφατα είχε πάρει κάπου το μάτι καινούρια παιχνίδια (δε θυμάμαι πού όμως γμτ) και ήταν σφραγισμένα με ζελατίνη..
 
asemnos είπε:
Πρόσφατα είχε πάρει κάπου το μάτι καινούρια παιχνίδια (δε θυμάμαι πού όμως γμτ) και ήταν σφραγισμένα με ζελατίνη..
Ebay ή εδώ; Δυστυχώς το κόλπο με τη ζελατίνη γίνεται πολύ εύκολα ακόμα και με ένα πιστολάκι μαλλιών.. Πάντως ορισμένα κομμάτια διπλά τα έχω σφραγίσει -μήπως- λέω εγώ με τον τρόπο αυτό προστατεύονται καλύτερα!
 
Από μαγαζί στην Αθήνα ήταν, γι' αυτό πιστεύω οτι ήταν αυθεντική η ζελατίνη..
 
ΜΠΡΑΒΟ.......... :2beers: μανιφηκ συλογη αν εχεις τιποτα δυπλα εισαι για καμια αλλαγη......εεεεεεεεε
 
FBIFOXGATE7 είπε:
ΜΠΡΑΒΟ.......... :2beers: μανιφηκ συλογη αν εχεις τιποτα δυπλα εισαι για καμια αλλαγη......εεεεεεεεε
of course και είμαι. σου στέλνω pm με τα διπλά μου, στείλε κ εσύ αν θές.
 
(εσβησα 2 posts)

Κυριοι, τα threads εχουν την εννοια της παρουσιασης και οχι της ανταλλαγης ή της πωλησης. Αν θελετε να κανετε κατι τετοιο - μονο με pms - που δεν θα ανακοινωνετε καθολου στο δημοσιο ταμπλο ;)
 
of course και είμαι. αφού pm δε λαμβάνεις, να τα διπλά μου:

Kenseiden

G Loc

Lion King

Sonic Kart Only

Sonic 2 Kart only

Lucky Dime Caper Kart Only

Super Monaco GP 2

Mega Games 1 Kart Only

Batman returns

WBIII Dragon's Trap Kart Only

είναι και κάποια ακόμα μάλλον
 
OK...OK....sory για το λαθος παμε...

μοναδικη...... :)

μανιφηκ....... :)

super....oyaoy:)

τρελη...... :)

συλογη μπραβο....... :2beers:
 
Ωραία συλλογή!

Αλήθεια, το Kenseiden γιατί το έχεις 5 φορές; :)
 
χαχα. τα 2 είναι sealed καινούρια και αγοραστήκαν σε προκλητική τιμή..τα άλλα τρία είναι από game lots!
 
Πολύ καλή συλλογή και περιποιημένη! Μπράβο! ;)

Όσο για sealed (ζελατίνη) και καινούριο (πλαϊνό αυτοκόλλητο), υπάρχουν και τα δύο... Νομίζω αρχικά έβαζαν μόνο το αυτοκόλλητο και αργότερα άρχισαν να βάζουν και ζελατίνη.

Βέβαια υπάρχουν και τα πολύ σπάνια blister packs:

op2.JPG


 


Σήμερα εκτός από πολύ σπάνια είναι και πανάκριβα! Αλλά μόνο με αυτά είσαι 100% σίγουρος ότι είναι καινούριο!


 


Το αυτοκόλλητο στο πλάϊ δεν το εμπιστεύομαι ως καινούριο... Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στη ζελατίνη αλλά και πάλι όχι 100%...



Το αυτοκόλλητο είναι εύκολο να βγεί και να ξαναμπεί χωρίς να μείνουν σημάδια ή μπορείς και να φτιάξεις αυτοκόλλητα.



Η ζελατίνη πάλι μπορεί να έχει μπει με πατέντα αλλά νομίζω θέλει πολύ περρισσότερη μαστοριά για να φαίνεται αυθεντική, που είναι δύσκολο! Φαίνεται αν έχει γίνει μόντα...


 


Γενικά πάντως υπάρχει ένα θέμα με τα sealed παιχνίδια του Master System, πάντα έχεις αμφιβολίες! Γι' αυτό κι εγώ τα αποφεύγω...



 
Τα σπάει η συλλογή! Εσείς εδω μέσα θα με αφήσετε στην ψάθα!!

Me wantssssssssssssssssssssss!!!
 
Aramil είπε:
Τα σπάει η συλλογή! Εσείς εδω μέσα θα με αφήσετε στην ψάθα!!
Me wantssssssssssssssssssssss!!!
Γι' αυτό να είσαι σίγουρος! Απ' τον Ιανουάριο που είμαι μέλος εγώ έχω ήδη ξοδέψει μια μικρή περιουσία! :D
 
asemnos είπε:
Γι' αυτό να είσαι σίγουρος! Απ' τον Ιανουάριο που είμαι μέλος εγώ έχω ήδη ξοδέψει μια μικρή περιουσία! :D
Χεχε..νομίζω την μικρή περιουσία την έχω δώσει ήδη!

Ειδικά αυτό το Lynx...με ξετίναξε...Τώρα πάμε σεμνα, γιατί σε λιγάκι μπορεί να μην έχουμε και δουλεια!
 
ορίστε και η δική μου,μπορεί μέχρι τώρα να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά δεν πρόκειται να την αφήσω έτσι ;)

picture.php


σημείωση:το nuclear creature (transbot) είναι κλειστό με ζελατίνη (αυτό που γυαλίζει στη φωτογραφία είναι μια σακούλα στην οποία το έβαλα) και το αγόρασα για 5 ευρώ από παλιό παιχνιδάδικο που έκλεινε,είναι καλή τιμή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια μικρή ανανέωση της δικιάς μου συλλογής (ως προς τα boxed),αν και μικρή ακόμα έχουν αρχίσει ήδη να εμφανίζονται τα πρώτα σκουπιδάκια :xm: ( όταν βρίσκω φθηνά παιχνίδια δεν μπορώ να αντισταθώ ακόμα και κακά να είναι :( )

picture.php


(το mean bean machine το αγόρασα ολοκαίνουργιο με ζελατίνα αλλά αναγκάστηκα να το ανοίξω (και να του αλλάξω κουτί) γιατί είχε σπάσει μέσα ένα κομματάκι από το κουτί και φοβόμουν μην προκαλέσει κάποια ζημιά στο cartridge :angry: )

έχετε να μου προτείνετε μερικά καλά παιχνίδια που να βρίσκονται σε χαμηλές τιμές (όχι απαραίτητα από τα πιο γνωστά,πιο πολύ "hidden gems" ας πούμε) ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμεις που ειχαμε μαγαζι στην στουρναρη με sega αρχες 90 και ο αδερφος μου δουλευε στην zegetron ολα τα games master system και mega drive ερχοντουσαν μονο με το αυτοκολλητο στο πλαι.ποτε μου δεν ειδα ζελατινα σε Ελληνικο cartridge απο την αντιπροσωπεια.
 
Πίσω
Μπλουζα