Συλλογή retro games - pal ή ntsc ?

demonsorrow

RetroN00b
Joined
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
0
Θα ξεκινήσω συλλογή με retro games όπως έχω πει και σε προηγούμενο θέμα που έχω ανοίξει και διερωτούμαι επειδη αρκετα games θα τα πάρω απο ebay (ntsc) , κατα πόσο είναι ολοκληρωμένη μια συλλογή αν έχει και pal και ntsc τίτλους ?

Θα πρέπει να έχω μόνο pal, μόνο ntsc, η ότι βρίσκω δεν υπάρχει πρόβλημα ?

Ρωτάω και για την αξία που θα έχει η συλλογή και για το κατα πόσο θα μπορώ να τα παίξω. Ευχαριστώ.
 
Για τι σύστημα είναι τα παιχνίδια;
 
Καλησπέρα και καλωσήλθες! Σχετικά με το θέμα που θίγεις, εγώ είμαι εκτός των άλλων συλλέκτης master system games και σε γενικές γραμμές αυτό που βλέπω στα διεθνή master system forum οι συλλέκτες κυνηγάνε κατά κύριο λόγο να κάνουν full set μίας ορισμένης region ή και παραπάνω από μίας, πάντως κάθε -full πακέτο- από την ίδια region. Σχετικά με τη συλλεκτική αξία, κάποιες εκδόσεις είναι πιο σπάνιες σε pal κάποιες σε ntsc (πχ παιχνίδια master system) κάποιες σε jap.

Οπότε πρέπει να ανατρέχεις στα διάφορα rarity lists, υπάρχουν πολλές όπως πχ

http://www.rarityguide.com/

Τώρα για το αν θα μπορείς να παίξεις παιχνίδια διαφορετικών region σε διαφορετικές κονσόλες, εδώ είναι κατά περίπτωση.

πχ. master system pal-usa παίζουν κανονικά

NES η κονσόλα έχει region lock

Dreamcast το ίδιο αλλά υπάρχει boot cd που λύνει το πρόβλημα

Megadrive οι jap κασέτες έχουν πιο πλατύ πλαστικό και δε μπαίνουν..

κλπ κλπ

Κάθε κονσόλα έχει τη δική της ιστορία!

Ελπίζω να βοήθησα
 
Αναλογα το μηχανημα, σε μερικα ειναι καλυτερο να μαζευεις pal για να τα παιζεις πιο ευκολα,

σε αλλα μηχανηματα ειναι το ιδιο ισως και καλυτερα να βρεις ntsc.

Για παραδειγμα για megadrive ειναι σχεδον το ιδιο, αφου με εναν απλο ανταπτορα παιζεις και pal και ntsc.
 
Α, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κάτι άλλο.. απο ποιά κονσόλα θα ήταν καλό να ξεκινήσω να μαζεύω ?

Από τα πιο παλιά games systems προς τα νεότερα η ανάποδα?

Επίσης τα σχετικά πρόσφατα μηχανήματα που είναι discontinued όπως dreamcast, ps1 κ.τ.λ (6 generation) θεωρείται ότι βρίσκονται στα πλαίσια του retro gaming ?
 
Το κάθε region έχει την δική του ομορφιά...

Τώρα το που θα ξεκινήσεις αν θέλεις να κάνεις full sets ,θα έλεγα απο μηχανήματα με τους λιγότερους τίτλους!

Αφού αν μπλέξεις με το saturn πχ έχει τόσους πολούς τίτλους που θα χάσεις την μπάλα και θα απογοητευτείς!

Το μόνο που πρέπει να θυμάσαι είναι να έχεις υπομονή και θα βρείς ότι ψάχνεις! ;)
 
Θα έλεγα ότι κάποιες από τις σχετικά "εύκολες" συλλογές είναι αυτές του Dreamcast PAL, Master System EUROPE, SEGA CD PAL, Atari Lynx, Atari Jaguar, Panasonic 3DO PAL.

Εκεί που χάνεσαι τελείως είναι το NES, Atari 2600, Megadrive (είναι κάποια καρασπάνια) κλπ
 
Δεν καταλαβαίνω το νόημα του θέματος....

οκ η ερώτηση για τα pal/ntsc είναι πολύ λογική.....

αλλά τώρα το να θες να αρχίσεις συλλογή και να μην ξέρεις από που να αρχίσεις είναι λίγο παράξενο...

Αν ψάχνεσαι να αρχίσεις μια συλλογή, καθαρά για την "αξία" που μπορεί να αποκτήσει ως ολοκληρωμένη ή την αξία που μπορεί να πάρει στο μέλλον ....τότε το θέμα είναι διαφορετικό...

τα συστήματα που αναφέρεις δεν θα σου "αποδώσουν" όσο το έχεις στο μυαλό σου....

αν δεν το βλέπεις έτσι και θες να κάνεις συλλογή επειδή γουστάρεις, τότε απλώς φίλε σκέψου ποιες είναι οι κονσόλες που θέλεις να έχεις...ΔΕΝ μπορείς να μαζέψεις τα πάντα από τα πάντα...

αν δεν ξεκινήσεις επικεντρώνοντας κάπου...τότε το έχεις χάσει το παιχνίδι από την αρχή!
 
Plink είπε:
αλλά τώρα το να θες να αρχίσεις συλλογή και να μην ξέρεις από που να αρχίσεις είναι λίγο παράξενο...
Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω αλλά με πρόλαβες. Όντως, είναι λίγο παράξενο να θέλεις να ξεκινήσεις μία συλλογή και να μην ξέρεις από που να ξεκινήσεις φίλε. Αυτή η απορία σου μου δείχνει άτομο που δε θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με συλλογή και έτσι απλά ρωτάει.....για να ρωτάει. Οι περισσότεροι που αρχίζουν να κάνουν συλλογές δεν παίρνουν μια μέρα απόφαση και λένε: "Ωραία, από σήμερα αρχίζω να συλλέγω". Συνήθως θα ψάξουν πρώτα να βρουν κάποια παιχνίδια/κονσόλες που έπαιζαν μικροί αλλά τώρα δεν τις έχουν, έπειτα θα δουν αν τους αρέσει αυτό και ίσως συνεχίσουν να αγοράζουν και παιχνίδια που δεν είχαν μικροί. Αν δελεαστούν από αυτό τότε θα συνεχίσουν να συλλέγουν. Όμως, είμαι στη δυσάρεστη θέση να σου πω ότι ένα μεγάλο ποσοστό είναι αυτό που απογοητεύεται και σταματά χωρίς καλά-καλά να αρχίσει.

Πες μας λοιπόν, για να σε βοηθήσουμε, τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να συλλέξεις? Το να ρωτάς εμάς να σου προτείνουμε από που να αρχίσεις, όπως καταλαβαίνεις δε μπορούμε να λάβουμε σοβαρά την ερώτηση και δε θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε έτσι. Πάντως, αν θες να αρχίσεις με Snes πρέπει να έχεις "γερό" πορτοφόλι και αρκετή υπομονή διότι λείπουν αρκετά παιχνίδια από το ebay τα τελευταία χρόνια.
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Plink φίλε, τα ίδια θα σου έγραφα και εγώ. Για να κάνεις μια συλλογή με τα games που θες, κάτι θα πρέπει να σε δένει με αυτή την ιστορία ή έστω να σου αρέσει για κάποιο λόγο. Το να μην ξέρεις από ποια κονσόλα να μαζέψεις, σχεδόν ισοδυναμεί με το να θες να ξεκινήσεις να κάνεις μια συλλογή γενικά, αλλά να μην ξέρεις τι είδους συλλογή, π.χ. γραμματόσημα, υπολογιστές, cds κτλ.

Οπότε προτείνω οπωσδήποτε να καταλήξεις κάπου αφού ψάξεις πραγματικά αυτό που θα θες να σε γεμίζει κιόλας για να το κάνεις με κέφι και να σου κρατάει το ενδιαφέρον στην κορυφή
 
Συγνώμη που δεν είμουν πιο συγκεκριμένος, η ερώτηση απο που να αρχίσω δεν ήταν τόσο γενική.

Πολλά συστήματα είναι αυτά που αγαπώ και με δένει το παρελθόν μαζί τους όπως nes,snes, megadrive, jaguar και λιγάκι dreamcast... η ερώτηση ήταν πιο γενική..

Απο όλες αυτές που ανάφερα ποιο είναι πιο λογικό και εύκολο, να ξεκινήσω απο πίσω η απο μπροστά ?

Δεν κάνω συλλογή απλά για να τα βλέπω η για να βγάλω χρήματα για όνομα του Θεού δηλαδή.. προσωπική ευχαρίστηση - αυτή είναι η απάντηση.

Ελπίζω να κάλυψα τις βεβιασμένες και σπασμωδικές απαντήσεις που προλάβατε να δώσετε :D
 
Ουτε βεβιασμένες ουτε σπασμωδικές ηταν οι απαντησεις που ευγενως σου δωθηκαν.
 
Εγώ πάντως ξεκίνησα την δική μου συλλογή αντικαθιστώντας τις κόπιες με τις οποίες έπαιζα μικρός με τα γνήσια παιχνίδια για playstation 1.

Εδώ μέσα, μετά από μια "εκρηκτική" γνωριμία με τον Pitsounami (220 volt στο jap Saturn) μου μπήκε και το μικρόβιο των γιαπωνέζικων και μόνο games για saturn (δεν έχω pal κονσόλα).

Οι επιλογές για μια τέτοια συλλογή είναι απίστευτες.

Από εκεί και πέρα, ότι τραβά η όρεξή σου.
 
demonsorrow είπε:
Απο όλες αυτές που ανάφερα ποιο είναι πιο λογικό και εύκολο, να ξεκινήσω απο πίσω η απο μπροστά ?
και τώρα θεωρείς ότι το έκανες πιο συγκεκριμένο;

Τι πάει δηλαδή να πει λογικό και εύκολο;

Λογικό και εύκολο σύμφωνα με ποια κριτήρια;

Με ποιανού τη γνώμη;

Λογικό δεν υπάρχει σε αυτά τα πράγματα...

άλλος γουστάρει το atari και μαζεύει μόνο για αυτό. άλλος είναι nintendακιας και δεν θέλει τίποτα από άλλες εταιρείες....ποιος από εμάς δεν είναι λογικός και ποιος είναι αναφορικά με τις συλλογές μας;

Εύκολο;

Τι πάει να πει εύκολο;

Αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις τα ανάλογα, τότε τα πάντα είναι εύκολα.

Αν έχεις στο μυαλό σου ότι θα βρεις τσάμπα πράγματα και σκοπεύεις να παζαρεύεις αγγελίες για να σου κόψουν 1-2 ή 5 ευρώ...τότε σίγουρα τίποτα δεν θα είναι εύκολο...

Το θέμα λοιπόν δεν είναι τι είναι λογικό και εύκολο.....

το θέμα είναι ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ....

εσύ και μόνο εσύ....
 
Εγω ξεκίνησα μια συλλογή από konami games για msx μηχανήματα.Έσκασα πολύ χρήμα και ακόμα δεν τα έχω όλα αλλά σιγά σιγά μαζεύονται.

Ας πούμε για το metal gear 2 solid snake που βγήκε το 1990 πλήρωσα 250 ευρώ.Αλλά είναι ο πρόγονος του metal gear.Τι θέλω να πώ?Οτι αν θες κάτι σε συλλογή είναι πολύ συγκεκριμένος ο στόχος που πρέπει να έχεις.Αλλιώς θα το χάσεις από την αρχή το παιχνίδι.
 
Plink είπε:
και τώρα θεωρείς ότι το έκανες πιο συγκεκριμένο;Τι πάει δηλαδή να πει λογικό και εύκολο;

Λογικό και εύκολο σύμφωνα με ποια κριτήρια;

Με ποιανού τη γνώμη;

Λογικό δεν υπάρχει σε αυτά τα πράγματα...

άλλος γουστάρει το atari και μαζεύει μόνο για αυτό. άλλος είναι nintendακιας και δεν θέλει τίποτα από άλλες εταιρείες....ποιος από εμάς δεν είναι λογικός και ποιος είναι αναφορικά με τις συλλογές μας;

Εύκολο;

Τι πάει να πει εύκολο;

Αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις τα ανάλογα, τότε τα πάντα είναι εύκολα.

Αν έχεις στο μυαλό σου ότι θα βρεις τσάμπα πράγματα και σκοπεύεις να παζαρεύεις αγγελίες για να σου κόψουν 1-2 ή 5 ευρώ...τότε σίγουρα τίποτα δεν θα είναι εύκολο...

Το θέμα λοιπόν δεν είναι τι είναι λογικό και εύκολο.....

το θέμα είναι ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ....

εσύ και μόνο εσύ....
Τα κριτήρια είναι πάντα τα ίδια για τις συλλογές. Το πόσο rare κομμάτια υπάρχουν, το πόσοι τίτλοι γενικά υπάρχουν και οι τιμές.

Εγώ συγκεκριμένα σε πλατφόρμες nintendo θέλω να επικεντρωθώ απλά ρώτησα για να ξέρω τι παίζει όπως ο καθένας πιστεύω θα ήθελε να έχει μια ίδεα στην αρχή της κάθες πορείας του για το τι θα συναντήσει.

Ευχαριστώ αυτούς που απάντησαν με καλές προθέσεις, πληροφορώ αυτούς που έχουν όρεξη για ίντριγκες, επιθέσεις και trolling μέσα στα forum ότι εγώ δεν έχω και μπήκα στα συγκεκριμένα forum για να αναπολήσω το παρελθόν και όχι οτιδήποτε άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nikodr είπε:
Εγω ξεκίνησα μια συλλογή από konami games για msx μηχανήματα.Έσκασα πολύ χρήμα και ακόμα δεν τα έχω όλα αλλά σιγά σιγά μαζεύονται.
Ας πούμε για το metal gear 2 solid snake που βγήκε το 1990 πλήρωσα 250 ευρώ.Αλλά είναι ο πρόγονος του metal gear.Τι θέλω να πώ?Οτι αν θες κάτι σε συλλογή είναι πολύ συγκεκριμένος ο στόχος που πρέπει να έχεις.Αλλιώς θα το χάσεις από την αρχή το παιχνίδι.
έτσι ακριβώς είναι. το θέμα με τις συλλογές retro gaming είναι ότι το αρχικό κίνητρο είναι ιδιαίτερα "ατομικο-συναισθηματικό" και σε καμία περίπτωση δεν "ακούει" συμβουλές τρίτων. Τι κι αν μου λέει κάποιος ότι τα master system δεν τα γουστάρει.. για μένα αυτά τα πλαστικά κουτάκια με τις ριγέ μπλέ γραμμες με κάνουν να χαίρομαι σαν μικρό παιδί κι ας είμαι 30 ετών με παιδί 3 χρόνων.

Και εμένα μου κάνει εντύπωση που το ερώτημά του φίλου ξεκινά με το "full set". Η φιλοδοξία μου για "full set" ήρθε από μόνη της για το master system μόνο και μόνο για να μπορέσω να ικανοποιήσω το παιδικό μου παραμύθι στο 100%. Το γεγονός ότι από αυτή την ιστορία δε βγαίνεις οικονομικά χαμένος αν είσαι λίγο ψύχραιμος στις επιλογές είναι ένα άλλο θέμα, αποτελεί πάντως πραγματικότητα.

Οπότε μήπως το ερώτημα του φίλου μας, που δε θα πρέπει να τον αποπαίρνουμε και τόσο πολύ θα πρέπει να είναι. ΘΕΛΩ να μαζέψω retro games. Σας ζηλεύω. Είστε επαγγελματίες ή υπερβολικά παθιασμένοι? Γιατί εγώ μάλλον δεν είμαι το τελευταίο..
 
Πίσω
Μπλουζα