Συλλογή retro games - pal ή ntsc ?

Εγω παντως ακολουθω συνηθως τη στρατηγική: ολα Pal εκτος απο καποια exclusives που θελω και βγήκαν μόνο αμερική/ιαπωνια. Οι μόνες μου εξαιρέσεις ειναι το Ν64 που παιρνω αμερικανικα γιατι εχω Ιαπωνικο συστημα με Svideo pluggarismeno και γιατι τα exclusives στην αμερική/ιαπωνία είναι περισσότερα και DS που δεν μου αρεσουν τα ευρωπαικα κουτακια και παίρνω μόνο αμερικάνικα.

Τα όρια τα βάζεις εσυ και κανενας αλλος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
demonsorrow είπε:
Α, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κάτι άλλο.. απο ποιά κονσόλα θα ήταν καλό να ξεκινήσω να μαζεύω ?
Από τα πιο παλιά games systems προς τα νεότερα η ανάποδα?

Επίσης τα σχετικά πρόσφατα μηχανήματα που είναι discontinued όπως dreamcast, ps1 κ.τ.λ (6 generation) θεωρείται ότι βρίσκονται στα πλαίσια του retro gaming ?
Ολα βρισκονται ... μονο το Kizuna Encounter PAL ειναι κρυμμενο σε καποιο ραφι 200 φορες τυλιγμενο και περασμενο σε ειδικη θηκη με τσιμεντο γυρω γυρω σε περιπτωση που γινει πυρηνικο ολοκαυτωμα

Το θεμα ειναι ποσα $$$ εισαι διατεθιμενος να διαθεσεις και ποσο γρηγορα θες να μεγαλωσεις ή να ολοκληρωσεις την συλλογη σου.

Καποια κομματια αξιζουν περισσοτερο σε PAL αλλα περισσοτερο σε NTSC. Το θεμα ειναι θα τα παιζεις ή οχι? Εαν οχι παρε αυτα που ειναι πιο rare. Εαν ναι, τοτε προτιμησε τα NTSC επειδη παιζουν στα 60hz (αντι για 50 που ειναι το PAL - πλεον δεν ισχυει αυτο στις νεες κονσολες PS3, ΧΒΟΧ360 αλλα στις παλιες ισχυει)

Ελπιζω να βοηθησα :)
 
demizz29 είπε:
Το γεγονός ότι από αυτή την ιστορία δε βγαίνεις οικονομικά χαμένος αν είσαι λίγο ψύχραιμος στις επιλογές είναι ένα άλλο θέμα, αποτελεί πάντως πραγματικότητα.
Εγω τουλαχιστον διαφωνω με αυτο. Στο 99% των περιπτωσεων ειμαστε χαμενοι οικονομικα. Αν δεν ειχα μπλεξει με δαυτα τωρα θα οδηγουσα ενα ελαφρα μεταχειρισμενο RX-8 και οχι 12 ετων Matiz! :banghead: Αν πιστευα οτι τα λεφτα ηταν πιο σημαντικα απο την ψυχαγωγια που μου προσφερει το αθλημα, δεν θα το εκανα!

demizz29 είπε:
Είστε επαγγελματίες ή υπερβολικά παθιασμένοι? Γιατί εγώ μάλλον δεν είμαι το τελευταίο..
Αν εισαι επαγγελματιας, τοτε τι κανεις σε ενα forum αποκλειστικα για παθιασμενους; Σαν να συχναζει ενας ταξιτζης σε ενα forum για καγκουρες!
 
Daytime Dreamer είπε:
Ολα βρισκονται ... μονο το Kizuna Encounter PAL ειναι κρυμμενο σε καποιο ραφι 200 φορες τυλιγμενο και περασμενο σε ειδικη θηκη με τσιμεντο γυρω γυρω σε περιπτωση που γινει πυρηνικο ολοκαυτωμα
To kizuna encounter (το PAL) δεν ειναι και τοσο μακρυα σου. Ενα απο τα λίγα αυθεντικά copies το εχει ενα παιδί απο το Neo-geo.com με το ονομα 8man.

Πηγαινε στο προφιλ του μιας και εισαι στο φορουμ και θα σου φυγει το μυαλο...

freaktmp είπε:
Αν εισαι επαγγελματιας, τοτε τι κανεις σε ενα forum αποκλειστικα για παθιασμενους; Σαν να συχναζει ενας ταξιτζης σε ενα forum για καγκουρες!
Δεν ειναι τοσο ασχετο οσο φαινεται το οτι τριγυρναει εδω.... Ισως κανει scouting για να ξερει τι θα μας πουλήσει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp είπε:
Εγω τουλαχιστον διαφωνω με αυτο. Στο 99% των περιπτωσεων ειμαστε χαμενοι οικονομικα. Αν δεν ειχα μπλεξει με δαυτα τωρα θα οδηγουσα ενα ελαφρα μεταχειρισμενο RX-8 και οχι 12 ετων Matiz! :banghead: Αν πιστευα οτι τα λεφτα ηταν πιο σημαντικα απο την ψυχαγωγια που μου προσφερει το αθλημα, δεν θα το εκανα!Αν εισαι επαγγελματιας, τοτε τι κανεις σε ενα forum αποκλειστικα για παθιασμενους; Σαν να συχναζει ενας ταξιτζης σε ενα forum για καγκουρες!

'Αλλο αυτό. Επέλεξες που θα δώσεις τα λεφτά σου. Πάντως αν θέλεις τα λεφτά σου τα παίρνεις πίσω, ενω το RX8 σε μία δεκαετία θα έχει χάσει 300% της αξίας.

Σχετικά με το δεύτερο που λές, ναι έτσι είναι. Αυτό του λέω (αναφέρομαι σε τρίτο πρόσωπο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MoBoRoS είπε:
To kizuna encounter (το PAL) δεν ειναι και τοσο μακρυα σου. Ενα απο τα λίγα αυθεντικά copies το εχει ενα παιδί απο το Neo-geo.com με το ονομα 8man.Πηγαινε στο προφιλ του μιας και εισαι στο φορουμ και θα σου φυγει το μυαλο...

Δεν ειναι τοσο ασχετο οσο φαινεται το οτι τριγυρναει εδω.... Ισως κανει scouting για να ξερει τι θα μας πουλήσει...
Kizuna Encounter PAL απο 15000 εως 19000+ δολλαρια

 


Ειναι πολυ μακρια μου ... και τον ξερω αυτον που λες dude
;)


 
demizz29 είπε:
Σχετικά με το δεύτερο που λές, ναι έτσι είναι. Αυτό του λέω (αναφέρομαι σε τρίτο πρόσωπο)
Αυτή την δήλωση που έκανες να την κάνεις για τον εαυτό σου καλύτερα γιατί όχι μόνο δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά είναι και άκρως προσβλητικό.. έλεος δηλαδή πια δεν πάμε καλά.. ελπίζω να αντιδράς έτσι λόγω της οικονομικής κρίσης or something γιατί αλλιώς ένα είναι το σίγουρο: δεν παίζεις με την καρδιά σου.

Και έτσι είναι γιατί όλα τα άτομα που αυτοαποκαλούνται fans κάποιου universe η συγκροτήματος η κάτι τέλοσπαντων κολλάνε μια ταμπέλλα στους εαυτούς τους "FANS" και προσπαθούν να μειώσουν τον υπόλοιπο κόσμο που συμπαθεί/αγαπά το συγκεκριμένο universe.

Αυτό είναι ένα κόμπλεξ που ελπίζω να μην το έχεις και πριν να δηλώνεις τέτοια πράγματα για αγνώστους άλλη φορά ελπίζω να το σκέφτεσαι καλύτερα γιατί είναι πραγματικά προσβλητικό.

Δεν περιμένω ούτε απο εσένα ούτε απο κανέναν άλλον μετά απο τόσα χρόνια gaming να μου πεί ότι θέλω να μαζεψω τις αναμνήσεις μου για τα λεφτά και ότι δεν παίζω με την καρδιά μου..

Ζητώ συγνώμη για οποιαδήποτε παρεξήγηση, ίσως ήταν λάθος μου που μπήκα εδω πέρα και ρώτησα μερικά πραγματα... και ζητώ συγνώμη στον φίλο demizz29 αν αυτά που είπα δεν ισχύουν.
 
Λοιπόν πρέπει να πέσουν λίγο τα πνεύματα.

Κοίτα να δεις πάντως. Μία υγιή αρρώστια όλοι την έχουμε -κι εγώ μέσα- οπότε αν προσβάλλεσαι ότι δεν είσαι ένας από εμάς...καλωσήλθες στην παρέα!
 
Ηρεμηστε ομως - και αν χρειαζεται - δωστε μεταξυ σας εξηγησεις με pms.
 
Δεν έχω να δώσω εξηγήσεις σε κανένα ψευτό fanboy, όσο για το κόμπλεξ σου να πάς σε γιατρό.

Αν κάποιος είναι ξένος εσύ είσαι γιατί πάω στοίχημα ότι ούτε δάκρυσες όταν τέλειωσε το PIXEL ούτε κατέβαινες στα arcades τότε απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 9 την νύχτα..

Περαστικά σου και να χέρεσαι τα rank και τα label που βάζεις μόνος σου στον εαυτό σου, όταν εγώ που δεν σε ξέρω βγάζω αυτά τα συμπεράσματα με 2-3 post σου φαντάζομαι τι έχει να πεί ο υπόλοιπος κόσμος που σε ξέρει.

Ντροπή σου και σεβασμός στους παλαιότερους προπάντων φιλαράκι..

I am out of here guys, sorry... World of Warcraft Fansite για teens το καταντήσαμε με το trolling που πέφτει και όχι retro community...
 
Απίστευτο! Εντάξει ορισμένοι ίσως τα είπαν λίγο απότομα, αλλά μην το πέρνουμε και έτσι!!!
 
Πραγματικα εκνευριζμαι οταν βλέπω ολοι οι "γνωστες" να πεταγονται και να ποσταρουν μονο και μονο για να κανουν τη παρατιριση τους.Αν μπορει καποιος να βοηθισει ας ποσταρει αλλιως ας χωσει μια καλτσα στο στομα του και να κρατισει τη χολη του για το περιγυρο του,εδω βοηθαμε και κανουμε παρεακι

Ηρακλη,ισως και να πρεπει να το σβησεις το ποστ μου αλλα ελπιζω να κατανοεις την αγανακτιση μου
 
A1200 είπε:
Πραγματικα εκνευριζμαι οταν βλέπω ολοι οι "γνωστες" να πεταγονται και να ποσταρουν μονο και μονο για να κανουν τη παρατιριση τους.Αν μπορει καποιος να βοηθισει ας ποσταρει αλλιως ας χωσει μια καλτσα στο στομα του και να κρατισει τη χολη του για το περιγυρο του,εδω βοηθαμε και κανουμε παρεακι
Ηρακλη,ισως και να πρεπει να το σβησεις το ποστ μου αλλα ελπιζω να κατανοεις την αγανακτιση μου
Εγω την κατανοώ, αλλα δεν το βοηθας και συ λιγο να λείξει.

Ολα ειναι μέλι γαλα. :D
 
demonsorrow είπε:
Ευχαριστώ αυτούς που απάντησαν με καλές προθέσεις, πληροφορώ αυτούς που έχουν όρεξη για ίντριγκες, επιθέσεις και trolling μέσα στα forum ότι εγώ δεν έχω και μπήκα στα συγκεκριμένα forum για να αναπολήσω το παρελθόν και όχι οτιδήποτε άλλο.

Αφήνεις για δεύτερη φορά υπονοούμενο για τρολάρισμα, κακή προαίρεση και λοιπά χαριτωμένα....ενώ τις δικές σου "απορίες" δεν τις θεωρείς τρολάρισμα...τι να πω...

εγώ φταίω που σε πήρα στα σοβαρά και σου απάντησα με σοβαρότηα....

demonsorrow είπε:
Τα κριτήρια είναι πάντα τα ίδια για τις συλλογές. Το πόσο rare κομμάτια υπάρχουν, το πόσοι τίτλοι γενικά υπάρχουν και οι τιμές. .
Αυτά που αναφέρεις είναι τα κριτήρια για επένδυση όχι για συλλογή...

Το τρίπτυχο rarity/ποσότητα/τιμή απασχολεί κυρίως τους εμπόρους με τάσεις "τυχοδιωκτισμού".

Κατά τα άλλα δεν θέλεις να κάνεις συλλογή για την αξία και την μελλοντική εμπορευσιμότητα των αντικειμένων!

Τα κριτήρια για μια συλλογή videogames είναι η αγάπη για τα παιχνίδια, οι αναμνήσεις και κυρίως τα απωθημένα....

Τέλος πάντων....για άλλη μια φορά πολλά είπα....και κακώς που ασχολήθηκα....

ο νοών νοείτο και ο καθένας πράττει αναλόγως...
 
demizz29 είπε:
'Αλλο αυτό. Επέλεξες που θα δώσεις τα λεφτά σου. Πάντως αν θέλεις τα λεφτά σου τα παίρνεις πίσω, ενω το RX8 σε μία δεκαετία θα έχει χάσει 300% της αξίας.
Πες με απαισιοδοξο, αλλα σε δεκα χρονια τα μισα απο αυτα που μαζευουμε θα εχουν χαλασει. Εξαλλου ποιος ειπε οτι το trend του retro θα κρατησει για παντα; Μοδες ειναι αυτες, ερχονται και παρερχονται. Εγω οτι κανω το κανω γιατι γουσταρω τωρα.

demizz29 είπε:
Σχετικά με το δεύτερο που λές, ναι έτσι είναι. Αυτό του λέω (αναφέρομαι σε τρίτο πρόσωπο)
Μια απορια ηταν, δεν κατηγορησα κανεναν για τιποτα... Δεν εχω προβλημα με το να ειναι κανεις επαγγελματιας...
 
demizz29 είπε:
έτσι ακριβώς είναι. το θέμα με τις συλλογές retro gaming είναι ότι το αρχικό κίνητρο είναι ιδιαίτερα "ατομικο-συναισθηματικό" και σε καμία περίπτωση δεν "ακούει" συμβουλές τρίτων. Τι κι αν μου λέει κάποιος ότι τα master system δεν τα γουστάρει.. για μένα αυτά τα πλαστικά κουτάκια με τις ριγέ μπλέ γραμμες με κάνουν να χαίρομαι σαν μικρό παιδί κι ας είμαι 30 ετών με παιδί 3 χρόνων.
Και εμένα μου κάνει εντύπωση που το ερώτημά του φίλου ξεκινά με το "full set". Η φιλοδοξία μου για "full set" ήρθε από μόνη της για το master system μόνο και μόνο για να μπορέσω να ικανοποιήσω το παιδικό μου παραμύθι στο 100%. Το γεγονός ότι από αυτή την ιστορία δε βγαίνεις οικονομικά χαμένος αν είσαι λίγο ψύχραιμος στις επιλογές είναι ένα άλλο θέμα, αποτελεί πάντως πραγματικότητα.

Οπότε μήπως το ερώτημα του φίλου μας, που δε θα πρέπει να τον αποπαίρνουμε και τόσο πολύ θα πρέπει να είναι. ΘΕΛΩ να μαζέψω retro games. Σας ζηλεύω. Είστε επαγγελματίες ή υπερβολικά παθιασμένοι? Γιατί εγώ μάλλον δεν είμαι το τελευταίο..
Πρακτικά για τα msx θα ήταν αδύνατο το full set.Υπάρχουν ΤΟΣΑ πολλα cartridges,disks,cassetes και software απο τόσες πολλές εταιρίες.Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει για όλα τα μηχανήματα.Είναι σαν να πεις θέλω να κάνω συλλογή όλα τα amiga games,μιλάμε για έναν υπολογιστή που βγήκε το 85 και θεωρητικά υπάρχει ακόμα.Αν μιλήσουμε από το 1985 ως το 1996 που χάθηκε η escom μιλαμε για πάρα πολύ πράγμα.

Πρακτικά θα έλεγα να κάνεις συλλογές απο εταιρίες πολύ πιο εύκολο έτσι.Όπως έκανα εγώ με τα konami games gia msx.Χονδρικά πρέπει να έχω σκάσει 1500-1700 ευρώ σε cartridges αλλα σιγά σιγά τα μαζεύω και λίγα έχουν μείνει.

Ωστόσο τίθονται και άλλα ζητήματα.Ας πούμε υπάρχουν κάτι τύποι ολλανδοί και άγγλοι που έχουν συλλογές απο beta cartridges που τα έδινε η konami σε beta testers,αν πω ότι θέλω να έχω πλήρη συλλογή θα έπρεπε να έχω και αυτά όμως μετά δεν θα μπορούσα να το κάνω ούτε αν ήμουν ο λάτσης γιατί αυτα τα πράγματα είναι δυσεύρετα και κοστίζουν 1 νεφρό το καθένα.

Επειτα υπάρχουν πολλά παιχνιδία οπως το NEMESIS που υπάρχουν αγγλικες και γιαπωνέζικες version με διαφορετικά manuals κτλ.Δηλαδή πάρε το αυγό και κούρεψε το.

Γιαυτό καλύτερα να έχεις έναν διαφορετικό στόχο.Λίγο λίγο.Και θέλει υπομονή.Ας πούμε το to cabbage patch kids της konami είναι ΤΟΣΟ δυσεύρετο.Πάει συνήθως πάνω απο 250 ευρώ και μιλάμε για 1 παιχνίδι.Μπορεί να σου πάρει πολύ καιρό να τα αποκτήσεις όλα.Αλλά θα νιώισεις μια μεγάλη ικανοποιήση.Εγώ δεν κατάφερα ποτέ να το χτυπήσω γιατί πάντα υπάρχουν τρελοί συλλέκτες που θα δώσουν όσο όσο να το πάρουν.

Welcome to the club!!!!
 
Το MSX αν και πριν αρχίσω να ασχολούμαι δεν το είχα ακούσει, για έναν περίεργο λόγο μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ισως λόγω των απλών primitive platform arcade παιχνιδιών από μεγάλους κατασκευαστές, ίσως το art από τις συσκευασίες των games, δεν ξέρω. Αλήθεια nikodr, αν έχεις προς πώληση τπτ msx cartridge φθηνά, στείλε μου pm, έχω έναν 8280 philips και δεν έχω cart για να παίξω! (μόνο floppy...)
 
Κυριοι - ανεξαρτητα με το τι εγινε πριν - και αν καποιος παρεξηγηθηκε χωρις λογο (ή με λογο) - το retromaniax ειναι ενα φορουμ αναμνησεων κατα κυριο λογο και οχι ενα βημα για αγορες/πωλησεις/ανταλλαγες ρετρο υλικου.

Για οσους πληρουν τις προυποθεσεις - υπαρχει το subforum Αγγελιες και μονο αυτο.

Τελευταια παρατηρω αυξηση των threads που μιλουν για συλλεκτικα παιχνιδια/βαθμους συλλεκτικοτητας/λογικες ή οχι τιμες αγορας και γενικα εναν προσανατολισμο που διαφερει απο τις αρχες λειτουργιας του forum μας.

Επισης αυτη η "οπτικη" φερνει και κοντρες και χαρακτηρισμους και καποιου ειδους πολωση που επισης δεν ειναι αποδεκτη εδω μεσα.

Σας παρακαλω να το σκεφτειτε αυτο.

Το thread - κατα τα γνωστα - κλειδωνει και θα διαγραφει συντομα.
 
Πίσω
Μπλουζα