Συμβατό hardware για Windows 95 και 98.

dj_sak

RetroWannaBe
Joined
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
140
Αντιδράσεις
79
Καλησπερα παιδια! Ειμαι σχετικα νεος με τους ρετρο Η/Υ και θελω να στησω ενα δικο μου "καινουργιο" μηχανημα. Εχω τα CD-ROM για windows 95, 98, 98 SE και Me. Τι cpu, ram, και καρτα γραφικων προτείνετε για να βαλω τετοια λειτουργικα? Τα cd τα εχω τρεξει ολα σε virtual machine και δουλεψαν κανονικα αλλα πιστευω οτι ηρθε η ωρα για real hardware! :)
 
Eξαρταται τι εξοπλισμο εχεις πχ. σε pentium III παιζουν μια χαρα τα 98,98se και me και μπορουν να εκμεταλευτουν και κατι πιο συγχρονο πχ το usb..
 
dj_sak είπε:
Καλησπερα παιδια! Ειμαι σχετικα νεος με τους ρετρο Η/Υ και θελω να στησω ενα δικο μου "καινουργιο" μηχανημα. Εχω τα CD-ROM για windows 95, 98, 98 SE και Me. Τι cpu, ram, και καρτα γραφικων προτείνετε για να βαλω τετοια λειτουργικα? Τα cd τα εχω τρεξει ολα σε virtual machine και δουλεψαν κανονικα αλλα πιστευω οτι ηρθε η ωρα για real hardware! :)
Η διαφορά ανάμεσα στο virtual και στο πραγματικό hardware είναι η μέρα με τη νύχτα, ιδίως όσο πιο παλιό είναι το λειτουργικό και το hardware που θες να χρησιμοποιήσεις. Οπως είπε και ο angel_grig, ενας PIII είναι μια χαρά, αλλά για μένα αν θες να είσαι πραγματικά ρετρό και κυρίως συμβατός (οι PII/III λόγω της cache που χρησιμοποιούσαν, καθιστούσαν αρκετά παλιά προγράμματα άχρηστα), θα σου έλεγα εναν MMX στα 200Mhz, όπως π.χ. αυτόν. Βασικά γνώμη μου είναι, να βρεις πρώτα τον επεξεργαστή και μετά να πας σε μητρική που να τον υποστηρίζει! Μετά θα παρεις και μια καλή κάρτα VGA (π.χ. μια Matrox Millenium me 2 ή 8MB αν βρεις) και μια κάρτα ήχου όπως μια AWE32 ISA για να παίζεις και παλια παιχνίδια από τη δεκαετία των 90'ς. Ρετρό δε στήνεις;; Δε μπορεί να μη βάλεις έστω και μια ISA κάρτα :D . Επίσης θα βαλεις κι ενα IDE CDROM (reader ή R/W). Υπόψην, δεν είναι εύκολη δουλειά, ιδίως να κάτσεις να βρεις μια σωστή μητρική.

angel_grig είπε:
Eξαρταται τι εξοπλισμο εχεις πχ. σε pentium III παιζουν μια χαρα τα 98,98se και me και μπορουν να εκμεταλευτουν και κατι πιο συγχρονο πχ το usb..
Το θέμα ξέρεις ποιό είναι;; Οτι μόνο τα πληκτρολόγια/ποντίκια θα παίζουν και μάλιστα όχι όλα πλέον. Αντε και κανά USB στικάκι, αλλά μέχρις εκεί. Δεν υπάρχουν drivers για κάτι τόσο παλιό.

ΥΓ: Αυτό που θέλει να κάνει ο dj_sak θα'θελα να το κάνω κι εγώ κάποτε με hardware παρόμοιο με αυτό που πρότεινα.
 
Εχω εναν pentium MMX νομιζω στα 100 MHz και δεν ξερω αν ζει..
 
Πίσω
Μπλουζα