Συμβουλές αναβάθμισης υπολογιστή

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.233
(Δεν είδα τέτοιο θρεντ, και σκέφτηκα να ανοίξω ένα γενικό)

Λοιπον το ΣΚ θα κάνω μια "μικρή" πισοαναβάθμιση. Θα αγοράσω τη συγκεκριμένη Gigabyte και 2 δίσκους 500GB για Raid1. CPU έχω μια Intel Core DUO 2.6 που περίσσεψε από τη δουλειά. Οι αγορές θα γίνουν από το [edit] εδώ δίπλα. Ομως έχω διάφορα πλοβρήματα.

1) Η νέα ΜΒ δεν έχει AGP, καμία με νέο chipset δεν έχει άλλωστε. Αρα η υπάρχουσα VGA καταργείται. Ποιά VGA PCI Express 16 θα μου συστήνατε μέχρι 60 ευρώ; Για να είμαι ειλικρινής, τα μόνα παιχνίδια που θα ήθελα να παίζω είναι RTS και τίποτα adventures, όχι τίποτα hardcore δηλαδή. Δε με νοιάζει που το συστημα δεν υποστηρίζει SLI, καθώς έχει μονο μια 16x. (ή μηπως παίζει; :nervous: Εχω χασει επεισόδια)

2) Εχω μια SB Audigy 2. Το σύστημα έχει μια Onboard που λέει ότι μπορεί να αποδώσει 7.1. Πιστεύω ότι πρέπει να κρατήσω την SB και να κάνω disable την onboard. Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τον ήχο. Γνώμες;

3) Οι τωρινές μνήμες μου είναι 2 x 1GB DDR1. Τις χάνω ή παίζουν κατεβάζοντας το FSB; :nervous: :nervous: :nervous:

Οταν τελειώσω το σύστημα και μεταβούν όλα καλώς, ό,τι περισσέψει από τα παλιά κομμάτια μάλλον θα τα βάλω αγγελία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
(2) Εχω μια SB Audigy 2. Το σύστημα έχει μια Onboard που λέει ότι μπορεί να αποδώσει 7.1. Πιστεύω ότι πρέπει να κρατήσω την SB και να κάνω disable την onboard. Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τον ήχο. Γνώμες;
Από την προσωπική μου εμπειρία όποια και από τις δύο να αφήσεις το ίδιο πράγμα θα ακους ή τουλάχιστο στα παιχνίδια εγω δεν καταλάβαινα διαφορά. Διαφορά είδα όταν προσπάθησα να γράψω ήχο από μουσικά όργανα στο pc. Εκεί να δεις γέλια.
 
Και τι γίνεται με πολλά παιχνίδια που έχουν επιλογή EAX2/3;; Φαντάζομαι η on board δεν....
 
->

1) sparkle 8600gt value for money ([edit]) 79Ε

2) Βαλε ως προεπιλεγμενη συσκευη στο Συστημα ελεγχου /Ηχοι και συστημα αναπαραγωγης την Audigy 2 ,btw μια χαρα ειναι η onboard γιατι να την κανεις disable ?Eγω τις εχω και τις 2 enabled (τοσο ποια ξεμεινες απο πορους συστηματος???) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Και τι γίνεται με πολλά παιχνίδια που έχουν επιλογή EAX2/3;; Φαντάζομαι η on board δεν....
Τι να σου πω δεν ξέρω. Το πιο πρόσφατο παιχνίδι που έπαιξε στον υπολογιστή μου είναι το call of duty 2. Κατάλαβες.
 
@Nemo, Οχι δεν ξέμεινα, απλώς όποτε διέθετα Μ/Β με onboard ήχο και εξωτερική PCI ήχου (πάντοτε SB), συνήθως έκανα disable την Onboard.

(Μολις ειδα στο [edit] καρτα γραφικων με 512ΜΒ μνημης στα 26?. Ημαρτον!! :animeek: )

telonio είπε:
Τι να σου πω δεν ξέρω. Το πιο πρόσφατο παιχνίδι που έπαιξε στον υπολογιστή μου είναι το call of duty 2. Κατάλαβες.
Εισαι λιγο σκουριασμένος :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για κάρτα γραφικών δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι. ΔΕΝ ασχολούμαι με οτιδήποτε που δεν μπορεί να σηκώσει αξιοπρεπώς το Oblivion. Πάντως θα σου πρότεινα να σκεφτόσουν την αγορά μιας 3850 για 130 ευρώ, να έχεις και το περιθώριο να παίξεις κάτι αν κάποτε στη δώσει.

Κάρτα ήχου και η onboard θα σε βγάλει παληκάρι.

Οι μνήμες πρέπει να πεταχτούν και να πάρεις DDR II. Ένα σετάκι οικονομικές μνημούλες των 2Χ1 giga πάει περί τα 39 ευρώ.

Καλορίζικο το νέο σου μηχανάκι.
 
Οι μνήμες πρέπει να πεταχτουν γιατί δεν κάνουν ή γιατί θα μου ρίξουν το FSB; 130 είναι πολλά για κάρτα, τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση που δεν είμαι hardcore gamer. Εχω και ΧΒΟΧ άλλωστε άμα χρειαστεί. Ειπα, adventures και RTS αμα θα παίξω.

Δε θέλω να βγω από τον προϋπολογισμό...τουλάχιστον όχι τώρα. Ας ξεκινήσει, και παίρνω μνήμες τον άλλο μηνα.
 
Ας πω κι εγώ το μακρύ μου (το κοντό μου σε άλλο post),μια και το σηκώνει το thread...

1)Ωραία μητρική διάλεξες Νίκο....

Για κάρτα,θα συμφωνήσω με τον Nemo...

2)SB Audigy 2 και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Πλέον και τα onboard κυκλώματα βέβαια,ΟΚ είναι,αλλά αφού την έχεις,γιατί να μην την βάλεις πάνω..;;

3)Τις χάνεις,πολύ απλά γιατί δεν κάνουν στη νέα μητρική,αλλά θα τις πουλήσεις ΠΟΛΥ εύκολα !

(Τι μνήμες είναι αλήθεια..;; )

Και με τα λεφτά που θα πάρεις παίρνεις 2 GB DDR2 και σου μένουν και ρέστα σίγουρα..!!
 
Οι μνήμες ΔΕΝ κάνουν.

Τα RTS ποιός σου είπε πώς δεν απαιτούν ισχύ από την κάρτα γραφικών;

Βέβαια ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του και το τι θέλει. Άλλος είναι ικανοποιημένος και πλήρως καλλημένος από την intergrated κάρτα του pc του και άλλος πάει σε Quad SLI.

Ελπίζω να μην πας σε Vista πάντως.
 
Τα RTS πιστεύω ότι δε θέλουν τη σουπερ ισχύ, όπως ας πούμε τα FPS. Περισυ είχα δοκιμάσει το C&C Tiberian Sun και το animation στο αρχικό μενου, έχανε frames... Αυτό για τη μνήμη με απογοήτευσε!

Σε Vista θ'αργήσω πολύ να μεταβώ. Ευτυχώς που κυκλοφορεί το XP SP3 σε κανα 2 μήνες....
 
SB Audigy 2 και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...Πλέον και τα onboard κυκλώματα βέβαια,ΟΚ είναι,αλλά αφού την έχεις,γιατί να μην την βάλεις πάνω..;;
Συμφωνώ. Νομίζω ΕΑΧ 2/3 μόνο από Audigy 2. Και υποστηρίζονται από πολλά games.
 
Rygar είπε:
Ευτυχώς που κυκλοφορεί το XP SP3 σε κανα 2 μήνες....
'Οπως έχω ξαναπεί,ΑΝ το SP3 έφερνε DX10/10.1 μαζί και υποστήριξη/αναγνώριση μνήμης 4 GB,θα είμασταν πολύ καλά για αρκετό καιρό ακόμη Νίκο...!!!

Τώρα,δε βλέπω και πολύ τον λόγο ύπαρξης αυτού,ή τέλος πάντων δε βλέπω να φέρνει και σοβαρές αλλαγές....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
'Οπως έχω ξαναπεί,ΑΝ το SP3 έφερνε DX10/10.1 μαζί και υποστήριξη/αναγνώριση μνήμης 4 GB,θα είμασταν πολύ καλά για αρκετό καιρό ακόμη Νίκο...!!!
Τώρα,δε βλέπω και πολύ τον λόγο ύπαρξης αυτού,ή τέλος πάντων δε βλέπω να φέρνει και σοβαρές αλλαγές....
Captain Kal είπε:
Κάπου διάβασα ότι αυτό το τελευταίο το φέρνει.
http://download.microsoft.com/download/c/d/8/cd8cc719-7d5a-40d3-a802-e4057aa8c631/relnotes.htm
 
Μην δινετε down links στην M$ .... φτου φτου φτου φτου :rip:
 
Μόνο από ftp.kernel.org :D :D
 
Το απόλυτο DEAL για GPU για τον Νίκο επετεύχθη κύριοι...!

Πες Νίκο,πες τι ξετρυπώσαμε !! :D
 
Τώρα μιλάγαμε, πότε πρόλαβες και το'γραψες :eek:

VGA αυτή και μνήμη αυτή. 60 και 40 ευρώ αντίστοιχα ελαφρώς μτχ.

Μανο ευχαριστώ!
 
Πίσω
Μπλουζα