Συνέντευξη του Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
280
Interview.png


Ο φίλος και συναγωνιστής nkary ανέβασε μια πολύ όμορφη ραδιοφωνική συνέντευξη του Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη.

Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαΐου 2015 στον διαδικτυακό σταθμό amagi.gr

Απολαύστε την στον παρακάτω σύνδεσμο:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά απίστευτος θησαυρός πληροφοριών (και retroαναναπολησης στην δεκαετία του 80/90ς) !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απολαυστική συνέντευξη, πραγματικά!

Οτι ακριβώς ήθελα να ακούσω από το στόμα του Λεκόπουλου, εδώ και τόσα χρόνια!

Αλήθεια, ο Μακαρονίδης δούλευε στην εταιρία; Δείχνει να γνωρίζει πολλά...

Ευχαριστούμε! :thumbup:

EDIT: Επειδή δεν είχα ακούσει όλη τη συνέντευξη, μόλις άκουσα οτι πράγματι, ο Μακαρονίδης ήταν στο χώρο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες ιστορίες από την εποχή εκείνη, παράδειγμα η λεπτομέρεια ότι το Pixel πούλαγε γύρω στις 32.000 τεύχη κάθε μήνα γύρω στο 1988. Εκπληκτικός αριθμός πραγματικά. Oι ιστορίες ότι τα σαββατόβραδα πηγαίναν στα γραφεία του Pixel και έπαιζαν Kick Off ένα 3ωρακι μετά την έξοδο :p

Μάθαμε και πόσο ήταν ένας μισθός το 1988, 60.000 δρχ δηλαδή ήθελες ένα μισθό για να πάρεις ένα C64 δε συζητάμε για Amiga με μονιτορ ήθελες 5-6 μήνες δουλειά το λιγότερο. Σημερινά λεφτά η A500 θα έκανε γύρω στα 2,000 ευρώ
 
Προσωπικά η συνεντευξη αυτή με κατά ενθουσίασε. Ο Αντώνης Λεκοπουλος μας μιλά με πολύ όμορφες λεπτομέρειες για εκείνη την μαγική εποχή . Ο Κυριάκος Μακαρονιδης, ξάδερφος του φίλου nkary και πρωην συνάδελφος με τον Λεκοπουλο, είναι συνοδοιπόρος και συνταξιδιώτης μας. . .

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ( ίσως επειδή γερνάω και γίνομαι περίεργος!? ) πίστευα οτι θα υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον ολων των παλιών Pixelαδων και γενικα της Ελληνικής ρετρό-κοινότητας . . . . .
 
H συνεντευξη ειναι επικη και ο Αντωνης ινδαλμα μας ισαξιο με Γαρδελη και Μιχαλοπουλο,ισως αν μας ειχε τιμησει με την παρουσια του τοσα χρονια που υμνουμε το PIXEL να ηταν ακομα πιο θερμη η ανταποκριση μας.
 
απλα εχω παρατηρησει μια ελαφρια αποστασιοποιηση παραδοσιακων μελων...οχι μονο στο retromaniax...ακομα και σε ξενα sites που συχναζω. Διαβαζουν αλλα δεν την παλευουν να συμμετεχουν (δεν εξαιρω τον εαυτο μου).

Βιοπορισμος, FB, κατασταλαγμα σε μια κατασταση (πχ ολοκληρωση συλλογης) και ελλειψη ενδιαφεροντος για κατι παραπανω, παραξενιες που ερχονται με την ηλικια και λοιπα αλλα, μας οδηγουν ενιοτε σε λιγοτερο ενεργητικη συμμετοχη.

Και εμενα πχ μου εκανε εντυπωση οτι ηρθε στην κατοχη μου ενα ακομα τευχος ZX Microforum και ανεβασα 7-8 σελιδες αλλα ουδεις ενδιαφερθηκε. Στα "πετρινα χρονια" :) θα γινονταν παρτυ
 
Και συ 7,8 σελιδες, ορεκτικο χωρις κυριο πιατο. :tsktsk:
 

1@Wally[/USER]

Πανο σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Το φαινόμενο αυτό βέβαια , περιττό να πω , πόσο πολύ με καταθλίβει και με αποκαρδιωνει κάθε φορά που μπαινω και διαβάζω /ποσταρω στα forums.. . . .

 
Πολυ ωραία συνέντευξη!!!!

Συγκινήθηκα με αυτά που άκουσα απο τον κύριο Αντώνη Λεκόπουλο... Μου ζωντάνεψε πολλές όμορφες εικόνες απο εκείνη την εποχή...

Ευχαριστούμε πολύ :thanx2:

Τι ωραία χρόνια βρε παιδιά :cry:
 
Άλλες εποχές, η Ελλάδα σε ευημερία, οι υπολογιστές τότε ξεκινούσαν και η ανάπτυξη τους αλματώδης, επίσης τότε είχες μια έγχρωμη τηλεόραση και ήταν υπόθεση. Τα ηλεκτρονικά που παίζαμε στα ουφάδικα τότε ήταν state of the art με 256 χρώματα και αναλύσεις 384x224 !
 
geoanas είπε:
Προσωπικά η συνεντευξη αυτή με κατά ενθουσίασε. Ο Αντώνης Λεκοπουλος μας μιλά με πολύ όμορφες λεπτομέρειες για εκείνη την μαγική εποχή . Ο Κυριάκος Μακαρονιδης, ξάδερφος του φίλου nkary και πρωην συνάδελφος με τον Λεκοπουλο, είναι συνοδοιπόρος και συνταξιδιώτης μας. . .Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ( ίσως επειδή γερνάω και γίνομαι περίεργος!? ) πίστευα οτι θα υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον ολων των παλιών Pixelαδων και γενικα της Ελληνικής ρετρό-κοινότητας . . . . .

εχω παρατηρησει μια ελαφρια αποστασιοποιηση παραδοσιακων μελων...οχι μονο στο retromaniax...ακομα και σε ξενα sites που συχναζω. Διαβαζουν αλλα δεν την παλευουν να συμμετεχουν (δεν εξαιρω τον εαυτο μου).
Βιοπορισμος, FB, κατασταλαγμα σε μια κατασταση (πχ ολοκληρωση συλλογης) και ελλειψη ενδιαφεροντος για κατι παραπανω, παραξενιες που ερχονται με την ηλικια και λοιπα αλλα, μας οδηγουν ενιοτε σε λιγοτερο ενεργητικη συμμετοχη.

Και εμενα πχ μου εκανε εντυπωση οτι ηρθε στην κατοχη μου ενα ακομα τευχος ZX Microforum και ανεβασα 7-8 σελιδες αλλα ουδεις ενδιαφερθηκε. Στα "πετρινα χρονια" :) θα γινονταν παρτυ

+ ο κορεσμός + το ξενέρωμα , από την συστηματική απαξίωση (η οποία αν και στοχευμένη όμως διαχέεται και backfires) , τους αφελείς κακοπροαίρετους ως "χρήσιμους ηλίθιους" ..... μπλα μπλα μπλα........

Δυστηχώς επειδή όμως ακόμα και η διαπίστωση ρίχνει τελικά νερό στον συγκεκριμμένο μύλο ,

λόγω του ότι ξεστρατίζει ένα εξαιρετικό θέμα,

το παρών θα γίνει delete/σβηστεί .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Προσωπικά η συνεντευξη αυτή με κατά ενθουσίασε. Ο Αντώνης Λεκοπουλος μας μιλά με πολύ όμορφες λεπτομέρειες για εκείνη την μαγική εποχή . Ο Κυριάκος Μακαρονιδης, ξάδερφος του φίλου nkary και πρωην συνάδελφος με τον Λεκοπουλο, είναι συνοδοιπόρος και συνταξιδιώτης μας. . .Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ( ίσως επειδή γερνάω και γίνομαι περίεργος!? ) πίστευα οτι θα υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον ολων των παλιών Pixelαδων και γενικα της Ελληνικής ρετρό-κοινότητας . . . . .

H συνεντευξη ειναι επικη και ο Αντωνης ινδαλμα μας ισαξιο με Γαρδελη και Μιχαλοπουλο,ισως αν μας ειχε τιμησει με την παρουσια του τοσα χρονια που υμνουμε το PIXEL να ηταν ακομα πιο θερμη η ανταποκριση μας.
Ότι είπε ο Aardvark...

Ο κ. Λεκόπουλος, φαίνεται πως έχει ψιλορίξει μια μαύρη πέτρα πίσω του όσον αφορά το παρελθόν (το δήλωσε άλλωστε και στη συνέντευξη οτι δεν είναι παρελθοντολάγνος)...

Η εικόνα που λαμβάνω εγώ όλα αυτά τα χρόνια, είναι οτι δεν θέλει να πολυασχολείται με την PIXEL-ο-εποχή, και έχω την εντύπωση οτι αν δεν ήταν ο κ. Μακαρονίδης, δεν θα έδινε συνέντευξη.

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος, αλλά όπως προείπα, αυτή την εικόνα έχω...

Με κάθε σεβασμό, στον έναν από τους πολλούς, που μας χάρισαν ονειρεμένες στιγμές μέσα από τις σελίδες του καλύτερου περιοδικού του πλανήτη...
 
Εγω νομιζω οτι ειχε αλλα ενδιαφεροντα που ειχαν πιο πολυ σημασια για αυτον απο τα computers. Μηχανες, ραδιο και τα λοιπα. Πηρε τελειως αλλο δρομο μετα το Pixel και απο οτι εχω καταλαβει δε πρεπει να πολυγουσταρε κιολας απο ενα σημειο και μετα για καποιους λογους
 
Θα συμφωνησω με τον Dino. Νομιζω οτι ειχαν γινει προσπαθειες και απο εδω οταν το Pixel scanning project ηταν στα ντουζενια του αλλα δεν ειχαμε καποια ευτυχη καταληξη.

Ομως για να λεμε και τα θετικα...νομιζω οτι ενα ποστ του στο insomnia μεσω του ενθουσιασμου που μετεδωσε στους απανταχου Πιξελαδες εδωσε μεγαλυτερη ωθηση στην ιδεα δημιουργιας αυτου του χωρου.

Θα ακουσω τη συνεντευξη εσα στο ΣουΚου
 
2Παρατηρήστε ότι οταν ανέφεραν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μοντέλων (π.χ μνήμη ραμ των σπεκτρουμ) έδειχναν κάποια άγνοια σαν να μην τα θυμούνται σωστά ή σαν να ήταν μια εποχή γραφική την οποία απλά ανέφεραν για τις ανάγκες της εκπομπής! Δεν ήθελε ο λεκό να φανεί ενήμερος! Θα συμφωνήσω με τους Wally και Dino λοιπόν! Ο Λεκόπουλος επέλεξε συνειδητά ν' αφήσει πίσω την πιξελοεποχή ασχολούμενος με άλλα επαγγελματικά πεδία και μάλιστα πέτυχε και σε αυτά αποδεικνύοντας την ικανότητα του! Ίσως λοιπόν να μην θέλει να μπλέξει με μια ...ντουζίνα ρετρο νερντς -όπως στερεοτυπικά μάλλον θα πιστεύει ότι είμαστε- σε μια φάση της ζωής του που ουσιαστικά δεν έχει κάποιο κέρδος από αυτό. Ίσως φοβάται ότι θα τον ζαλίσουμε μετά... Έτσι και αλλιώς ο μύθος του ως κομμάτι του πίξελ για εμάς είναι δεδομένος και αδιαμφισβήτητος και προφανώς θέλει να μείνει έτσ1ι! Προσωπικά σέβομαι την επιλογή και εκτιμώ τα όσα προσέφερε! Απλά λόγω νοσταλγίας θα ήθελα να μας τα πει αναλυτικότερα ως ζωντανή ιστορία μιας θρυλικής για εμάς εποχής!Μακάρι ν' αλλάξει γνώμη στο μέλλον!
 
circleag είπε:
Πολυ ωραία συνέντευξη!!!!
Συγκινήθηκα με αυτά που άκουσα απο τον κύριο Αντώνη Λεκόπουλο... Μου ζωντάνεψε πολλές όμορφες εικόνες απο εκείνη την εποχή...

Ευχαριστούμε πολύ :thanx2:

Τι ωραία χρόνια βρε παιδιά :cry:
Παίδες.. Έκατσα και ξανάκουσα για δευτερη φορα την συνέντευξη και πραγματικά την απόλαυσα περισσότερο απο την πρώτη φορα!

Ε ρε εποχές!
 
Ωραια συνεντευξη, μονο με τη φωνη του Λεκο πηγα πισω στην εποχη της εκπομπης του στην Ερτ, και φυσικα στο πιξελ.

Σχετικα με την μαυρη πετρα, φανταζομαι οτι δεν κολλανε ολοι στο παρελθον οπως εμεις εδω. Εστω και σαν χομπυ. Γνωριζω ατομα που ειχαν amiga, spectrum, xt, 286, κονσολες κλπ, και δεν εχουν κρατησει τιποτα, ουτε ασχολουνται, μαλιστα γελανε και μαζι μου οταν τους λεω για κατι που πηρα, και ακουω το χαρακτηριστικο "ακομα με αυτα ασχολεισαι;" η "τι να το κανεις το σαραβαλο".

Καμια φορα αναρωτιεμαι μηπως εχουν δικιο κιολας, αλλα παιζω λιγο με την amiga, τον c64 η το spectrum και ερχομαι στα ισα μου !

Παντως ναι, πηγα πισω στις καλες εποχες, τα ανεμελα χρονια και στις φαντασιωσεις που ειχαμε για το μελλον, που να ξεραμε...
 
Δυστυχώς το link δεν λειτουργεί πια. Την είχα αφήσει στη μέση για να ακούσω την υπόλοιπη κάποια στιγμή αλλά πλέον δεν γίνεται. :(
 
Πίσω
Μπλουζα