Συνέντευξη

ΧΡΙΣΤΙΝΑ

RetroActive
Joined
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
393
Αντιδράσεις
17
Ελπίζω να σας αρέσει. Το ποστάρω σήμερα, αφού οι λαικές αγορές είναι κλειστές και έτσι δεν θα υπάρξει ρίψη ζαρζαβατικών και εσπεριοειδών :p

<Θα αλλάξω επάγγελμα, πάει και τελείωσε>, σκέφτηκα καθώς περνούσα το κατώφλι του σπιτιού της. Ακούς εκεί να με βάλει ο αρχισυντάκτης να πάρω συνέντευξη από την Κρίστι! Άλλη όρεξη δεν είχα να περάσω ένα ολόκληρο απόγευμα με την αρχιψωνάρα. Χίλιες φορές να πήγαινα πολεμική ανταποκρίτρια.

Με βαριά καρδιά την ακολούθησα στο γραφείο της.

«Ελπίζω να μην καθυστερήσουμε πολύ με την συνέντευξη. Ξέρεις , είμαι busy * αυτό τον καιρό », μου είπε με το γνωστό της υφάκι.

<Σιγά μην είσαι και φασολάκι μπαρμπούνι>, σκέφτηκα και με κόπο συγκράτησα ένα ξέσπασμα γέλιου.

*busy = μπίζι (έτσι λένε στην Κέρκυρα τον αρακά)

«Μην ανησυχείτε κυρία Κρίστι. Δεν θα σας απασχολήσω πολύ», την διαβεβαίωσα καθώς καθόμασταν.

Έβγαλα από την τσάντα μου το μαγνητόφωνο και το ακούμπησα στο τραπεζάκι.

«Τι λέτε; Ξεκινάμε;» την ρώτησα.

«Φυσικά», μου απάντησε.

«Το τελευταίο σας βιβλίο, οι «παρανομίες», είχε τεράστια επιτυχία».

«Αναμενόμενο δεν ήταν;», με διέκοψε.

<Αρχίσαμε……>, σκέφτηκα.

Δεν έδωσα σημασία στο σχόλιό της και συνέχισα.

«Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτή σας η επιτυχία;»

«Μα θέλει και ερώτημα; Στο ανυπέρβλητο ταλέντο μου φυσικά».

<Θηκάρωσε τ’ άρματά σου Μπουμπουλίνα…..>, είπα στον εαυτό μου.

«Ξέρεις, τα φιλολογικά ήταν πάντα το φόρτε μου….»

<Με διπλάσιο αμωνιαζόλ, φαντάζομαι>

«…. Και αν λάβεις υπόψη σου και την αχαλίνωτη μου φαντασία….»

<Εμ, μόνο αυτή είναι αχαλίνωτη γιατί κατά τ’ άλλα, είσαι για δέσιμο. >

«Ναι, το αναγνωστικό σας κοινό μίλησε για αρκετές ανατροπές»

« Θέλησα να είναι έντονο το αστυνομικό στοιχείο, παράλληλα με το αισθηματικό. Και αυτό είναι κάτι που γοήτεψε κάποιους ανθρώπους της τηλεόρασης».

«Δηλαδή;»

«Μου έγινε πρόταση το βιβλίο μου να γίνει σειρά για την τηλεόραση», είπε αυτάρεσκα.

<Ωχ, ποιος την μαζεύει τώρα….. Ήταν που ήταν ανεβασμένη στο καλάμι, τώρα θα καβαλήσει και μπαμπού>.

«Και δεχτήκατε;»

« Ασφαλώς! Ειδικά όταν έμαθα και το όνομα του σκηνοθέτη που θα αναλάβει….»

<Σιγά και μην έχανες εσύ την ευκαιρία για παραπάνω δημοσιότητα>

« Ο οποίος θα είναι;»

Χαμογέλασε αινιγματικά.

«Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να το αποκαλύψω ακόμη. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως ένας από τους όρους μου είναι ότι όχι μόνο θα είμαι παρούσα στην επιλογή των ηθοποιών, αλλά θα μπορώ να ασκήσω βέτο για όποιον πιστεύω πως δεν ανταποκρίνεται στον ήρωα που θα υποδυθεί.

<Αχ, και να ήμουν από μια μεριά να δω τους «ήρωες» που θα ανεχτούν την παρουσία της. Ε, ρε γλέντια….. >

«Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον. Φαντάζομαι όμως πως με όλα αυτά, θα αργήσουμε να δούμε την έκδοση ενός νέου βιβλίου».

«Κάθε άλλο. Ήδη έχω ξεκινήσει το επόμενό μου βιβλίο».

«Θα θέλατε να μας αποκαλύψετε ένα μέρος της πλοκής;»

«Θα δείτε ένα νέο ειδύλλιο να γεννιέται ανάμεσα σε δύο ανθρώπους παρόλο που έχουν να παλέψουν με ένα πολύ σκοτεινό παρελθόν, ένα επικίνδυνο παρόν και ένα αμφίβολο μέλλον».

«Ακούγεται τρομερά ενδιαφέρον».

«Είμαι σίγουρη πως όσοι το διαβάσουν θα μείνουν ενθουσιασμένοι. Ευτυχώς για μένα και δυστυχώς για κάποιους άλλους, η επιτυχία μου είναι τόσο μεγάλη, που έχω θέσει τον πήχη πολύ ψηλά. Δεν θα μπορούσα λοιπόν να απογοητεύσω τους αναγνώστες μου.»

« Όταν λέτε δυστυχώς για κάποιους άλλους ,αναφέρεστε στην γνωστή αρθογράφο του γερμανικού “focus”, την mets. Φαντάζομαι πως σας είχε ενοχλήσει το γεγονός ότι προσπάθησε να διακωμωδήσει, τις «παρανομίες», μέσα από την στήλη της, η οποία οφείλω να πω πως έχει τεράστια απήχηση και εκτός συνόρων».

.

«Δεν νομίζω να την ήξεραν ούτε στην γειτονιά της, αν δεν ασχολιόταν μαζί μου. Οπότε γιατί να με ενοχλήσει, αφού στην ουσία στρέφει έναν ακόμη προβολέα στο ήδη λαμπερό άστρο μου;».

<Α, καλά…. έτσι το βλέπεις εσύ; Μωρέ καλά λένε, ότι του φανεί, του λωλοστεφανή.>

«Κυρία Κρίστι δεν θα σας κουράσω άλλο. Σας ευχαριστώ πολύ για την κουβέντα μας και ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να τα ξαναπούμε σύντομα».

<Ναι, αμέ….. δεν θα παραλείψω…>

«Να είσαι καλά. Θα προσπαθήσω να τα ξαναπούμε. Μου αρέσει να βοηθάω τα νέα παιδιά. Και μια συνέντευξη μαζί μου, είναι πάντα σίγουρη επιτυχία»

<Και που να ήξερες…..>

Την χαιρέτησα και έφυγα.

Με το που πήγα σπίτι, η πρώτη μου δουλειά ήταν να μεταφέρω σε ένα αρχείο word την συνέντευξη μας , μαζί με τα σχόλια που είχα κάνει στο μυαλό μου και να το στείλω στην ηλεκτρονική διεύθυνση της mets , μαζί με μια μικρή σημείωση.



Φιλενάδα, σου έρχεται νέο υλικό. Ετοιμάσου για νέο κεφάλαιο στους παρανόμους. Πολλά φιλιά,

Αθηνά.



Υ.Σ Αλήθεια, εκείνη η θέση που μου πρότεινες προ ημερών, ισχύει;;;;
 
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Αθην.... εε Χριστίνα, έγραψες!!!! :D

Σε παρακαλώ μόνο να στείλεις τις "Παρανομίες" με αυτόγραφο από τη συγγραφέα, έτσι;;

(Τιιιιιιιι;;; :eek: Δεν πήρες αυτόγραφο;;; 8) :eek: Τότε θα χρειαστεί να τη συναντήσεις πιο σύντομα από ό,τι νόμιζες!!! :tongue:)

Όσο για τη θέση στη σουίτα... αυτή είναι κλεισμένη απο καιρό!! Μην ανησυχείς, δε μας την παίρνει κανείς!!! :rofl: :rofl: :rofl:
 
Tέλειωσαν οι "Παρανομίες" και πρόλαβαν και εκδόθηκε σε βιβλίο;;;8)

Α... με πιάνεις αδιάβαστη... :(

Πάω να το ποστάρω στα έντυπα... :go:

΄

΄

΄

΄

΄

΄

΄

΄

Τι;;;; 8) Δεν έγινε ρετρό ακόμη;;; :eek:

Καλά... θα περιμένω καμιά 20ετία προτού ποστάρω... :p

Μου αρέσει που λέω εμένα ψώνιο... :burn:
 
Το ξέρω πως ευχόσασταν να τελειώσουν οι "παρανομίες" γρήγορα, μπας και γλιτώσετε ( άνθρωποι είσαστε, πόσο να αντέξετε πια;;; :p ), μα έχει πολύ ψωμί η ιστορία ακόμη :D

Αυτό ήταν μικρό δείγμα της ταπεινότητάς μου ως συγγραφέας :cool:

αφήστε κάτω τις φισσλερ, σας βλέπω :diablotin:
 
(χμμ ισως να πρεπει μαζι με την εγγραφη να δινουμε και μια ασφαλεια ζωης δωρο.. :p )
 
Πίσω
Μπλουζα