Συναρμολογιση 2 vintage pc's ... προτάσεις

sakism85

RetroN00b
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
καλησπέρα,

θέλω να φτιάξω δύο pc. καταρχας δεν διαθετω τιποτα σε υλικο ... απλα συμφωνα με ψαξιμο χρονων θελω να μαθω απο πρωτο χερι την συνδεσιμολογιά / συμβατότητα των προσωπικων υπολογιστων δεκαετιας 80 της ibm 5150 και ενα για ενα μηχανιμα vintage που να μπορει να τρεξει windows 3.1 με ηχο και vga εικονα. για να μην υπαρχει παρεξηγισει οσον αφορα τον δευτερο υπολογιστη με τα windows 3.1 ο καθενας θα μπορουσε να προτινει μηχανηματα 386,486 pentium κ.τ.λ. για να τρεχουν καλύτερα. οχι! θελω ενα οσο παλιο μηχανημα υπαρχει που να μπορει να τα τρεξει και να μπορω σ' αυτο να αγορασω μεσω ebay κ.τ.λ. ή αγγελιες απο εδω κάρτες ISA οσο πιο παλιες γινεται ποσο πιο πολυ μνημη μπορω να του βαλω;, καρτα ethernet με rj υποδοχη, καρτα ηχου της adlib τις πρωτες κ.τ.λ. αλλα θελω να ειναι ολα παλια. για να γινω πιο σαφης και ξεκαθαρος. πειτε οτι ζουμε για παραδειγμα την δεκαετια του 90/τελη του 80 και φτιαχνουμε ενα τελειο μηχανημα εκεινης της εποχης που δεν εχουν βγει 486 και μεταγενεστερα συστηματα. ελπιζω να εγινα κατανοητος ...

τωρα οι ερωτησεις μου ...

τι το καλυτερο και ταυτοχρονα πιο vintage Μπορω να βαλω σε ενα 5150 ... και τι το καλυτερο και ταυτοχρονα Ινταγε μπορω να βαλω σε ενα μηχανημα να τρεχει windows 3.1? υπενθυμιζω αν π.χ. υπαρχουν επιλογες καρτας ethernet 8bit θα προτιμουσα αυτην απο τι 16bit ... παλιό δε οτι καλυτερο δε για το συγκεκριμενο μοντελο ... αυτά συγνώμη αν κούρασα ακούω προτάσεις για 2 μηχανηματα και parts/υλικο για να αρχιζω να ψαχνω να παραγγελνω να συναρμολογω ...

ερωτηση ... που μπορω να βρω τετοια πραγματα ευκολα? σιγουρα θα μου πειτε απο ebay αλλα ολα αυτα που ψαχνω δυστυχως ειτε δε μεταφερονται απο κει, ειτε ειναι πολυ βαρια και θα πληρωσω πολλα στα μεταφορικα, ειτε εδω κοντα στην ευρωπη δεν διατιθονται συχνα. καπου αλλου ;;; εδιαφέρομαι και για λογισμικο ...

ακουω προτασεις και συμβατοτητες παλιοι δισκοι καρτες κ.τ.λ. ... περισσοτερο με ενδιαφερει για την δευτερη περιπτωση ... οσον αφορα τον 5150 δεν εχει και πολλα ανοιγματα ... το χω ψαξει ... ακούω

ο 5150 υποστηριζει καρτα δικτυου ethernet 8bit με rj υποδοχη;
 
ωραίο project sakism85!

θέλω κι εγώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο κάποια στιγμή,

περιμένω να διαβάσω την εξέλιξη του εγχειρήματος.
 
Ερώτηση κρίσεως : τον 5150 τον έχεις ή τον έχεις βρει κάπου; Αν όχι, υποθέτω πως θα είναι κάπως δύσκολο. Για το 2ο μηχάνημα τώρα. Γνώμη μου είναι να πας σε έναν 386 για τον οποίο να ψάξεις να βρεις μια μητρική σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση(κυρίως από θέμα υγρών μπαταρίας που καμιά φορά στάζουν και χαλάνε τη μητρική). Προτιμότερο σε έναν 386/40. Για windows 3.1 και με 4ΜΒ θα είσαι οκ, αν και με 8ΜΒ θα τα ευχαριστηθείς. Για τη μέγιστη συμβατότητα προτείνω μια κάρτα με 1ΜΒ μνήμης και με τσιπάκι tseng et4000 ή διαφορετικά cirrus logic 542Χ. Σκληρό δίσκο μπορείς να βάλεις άμα θες ή εναλλακτικά κάρτα compact flash(με το πλεονέκτημα της εύκολης αφαίρεσης, και συνδεσης σε σύγχρονο υπολογιστή για μεταφορά αρχείων). Adlib το κόβω λίγο χλωμό να βρεις αυθεντική, και ειδικά σε χαμηλή τιμή, αλλά μάλλον θα είσαι οκ για τη δουλειά που το θέλεις ακόμα και με μια συμβατή κάρτα. Κάπως έτσι θα έχεις ένα αρκετά καλό μηχάνημα, ικανό για να τρέξει οτιδήποτε μέχρι το 1992 άντε και λίγο 93, ενώ απενεργοποιώντας cache και βγάζοντας off το turbo θα έρθει σε επίπεδα χαμηλότερα από 286/16, έτσι ώστε να μπορει να τρέξει κάτι παλιό που δε θα μπορεί σε 386. Καλή επιτυχία, και αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε.
 
Και εγώ θα έλεγα ένα δυνατό 386/40 mhz αλλά να υπάρχει και μαθηματικός συνεπεξεργαστής.

Είμαι σίγουρος οτι θα χρειαστεί καποια στιγμή.

Αν δε μπορει να βρεθεί κοίτα για 486 (είναι ενσωματωμένος στον επεξεργαστή)

Τον 5150 τον βρίσκεις στο ebay, τον πλερώνεις και χοντρά μεταφορικά και μετα τον βάζεις στο σαλόνι για να τον κοιτάς και μόνο. Τιποτα άλλο.

;)
 
teflon είπε:
Και εγώ θα έλεγα ένα δυνατό 386/40 mhz αλλά να υπάρχει και μαθηματικός συνεπεξεργαστής.
Είμαι σίγουρος οτι θα χρειαστεί καποια στιγμή.

;)
Μπα, κι εγώ που έχω βάλει, μόνο για μόστρα είναι... Σε κανονική χρήση (Dos-Windows-Games) σε τέτοιο μηχάνημα δεν κάνει απολύτως τίποτα ο συνεπεξεργαστής. Μόνο αν χρειαζόταν να τρέξει κανείς κάποιο πρόγραμα CAD κλπ. Και από παιχνίδια, ίσως ελάχιστα που μπορούν να μετρηθούν στα δάχτυλα του ενός χεριού(κανένα Falcon νομίζω?)
 
Ναι, αλλά αν ψαχουλέψεις λιγάκι το net θα βρεις πολλά καινουργια dos προγραμματάκια που ίσως να χρειάζεται. Γιατί να μην υπάρχει?

Δες εδώ
 
teflon είπε:
Ναι, αλλά αν ψαχουλέψεις λιγάκι το net θα βρεις πολλά καινουργια dos προγραμματάκια που ίσως να χρειάζεται. Γιατί να μην υπάρχει?
Δες εδώ
Eνδιαφέρον. Από αυτήν την άποψη έχεις δίκιο. Εγώ υπολόγισα ότι θα το θέλει για να τρέχει software της εποχής του. btw, τότε δεν ήξερα κανέναν προσωπικά που να έχει βάλει συνεπεξεργαστή σε 386. Πρέπει να ήταν και ψιλοπανάκριβοι όταν κυκλοφορούσαν. Τώρα βρήκα πριν λίγο καιρό στο ebay σε τιμή χώμα έναν IIT 4C87DLC/40 , ο οποίος μπαίνει κανονικά και δίπλα σε 386/40, και δουλεύει οκ, απλά πιο πολύ για ...διακοσμητικό τον έχω. :)
 
Πίσω
Μπλουζα