Συναυλίες απ' το παρελθόν που θα θέλατε να είχατε δει

Rio Blast

RetroWannaBe
Joined
6 Δεκ 2010
Μηνύματα
124
Αντιδράσεις
68
Πολύ θα ήθελα να είχα πάει σε μια συναυλία του Rory Gallagher ή του Michael Jackson όσο ήταν ακόμη κοντά μας... :precry:

Εσείς έχετε κάποιο συγκρότημα ή τραγουδιστή που θα θέλατε να είχατε δει όσο ζούσαν ακόμη ή ήταν στην ακμή τους;
 
Deep Purple, A-HA, METALLICA, CURE, EUROPE και αυτοί που ανέφερες. Θα θυμηθώ κι άλλους.
 
Σίγουρα θα ήθελα να είχα πάει σε συναυλία του Michael Jackson ( οποιαδήποτε :) )

επισης....

Julio Iglesias και.... ΑΒΒΑ (αν και τότε ήμουν αγέννητος) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχασα το live in Athens δυστυχώς και μάλλον θα το θυμάμαι για πάντα αυτό. :( :cry:
 
Υπαρχουν 2 κατηγοριες "χαμενων" συναυλιων:

-αυτες που θα μπορουσαμε να ειχαμε παει, π.χ. προσφατες οπως metallica

-αυτες που δεν μπουρουσαμε εκ των πραγματων να παμε, π.χ. led zeppelin στα '70.

Μην αρχισουμε τωρα για "τι ωραια που ηταν να εβλεπα live τον Elvis" κτλ

Απο τις συναυλιες που θα μπορουσα να παω και δεν πηγα ειναι

Rush (δεν θυμαμαι ποτε, μαλλον 2003)

judas priest το 2000 νομιζω, πρωτο reunion με halford

gammaray 2001 (με τον hansen να πηδαει απο τον πανω οροφο του Ροδον)
 
Eντυπωση μου κανει που ακομα δεν αναφερθηκε η πιο θρυλικη συναυλια ολων των εποχων. Μια συναυλια με τη συμμετοχη πολλων καλλιτεχνων.

Woodstock Festival, τον Αυγουστο του 1969.

Αν ρωτατε εμενα, οχι δεν λυπαμαι που ημουν αγεννητη τοτε και την εχασα γιατι δεν με εκφραζει το πνευμα του Woodstock. Παρ' ολα αυτα η συναυλια εκεινη που κρατησε τεσσερις μερες αποτελει ιστορικο γεγονος και περιμενα οτι θα ειχε αναφερθει ηδη απο αλλα μελη του φορουμ.

 
πωωω...gamma gay...η πρώτη μου συναυλία το 1991 στο sign no more.......ride the sky κι'


εμένα να μου έχει φύγει το κεφάλι!!!
 
από συναυλίες στην Ελλάδα, θα ήθελα να ήμουν στο τριήμερο στον sporting το ΄82 (New Order, Fall, Birthday Party, Metro Decay, FMQ)

από συναυλίες στο εξωτερικό θα ήθελα να ήμουν στο electric circus το ΄77 όπου μεταξύ άλλων (Fall, Buzzcocks) θα άκουγα και αυτό:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Eντυπωση μου κανει που ακομα δεν αναφερθηκε η πιο θρυλικη συναυλια ολων των εποχων.
Νομίζω διότι αναφερόμαστε σε gigs που έγιναν στην Ελλάδα και για κάποιο λόγο χάσαμε; ;)

Προσωπικά είμαι ευτυχής που πρόλαβα πιτσιρικάκι να δω τον συγχωρεμένο το Rory Gallagher στο γήπεδο της ΑΕΚ - αλλά δε θα συγχωρέσω ποτέ τον εαυτό μου που έχασα τους Cure το '85. :(
 
Για συγκροτήματα ή καλλιτέχνες που ήρθαν στην Ελλάδα.

Clash στο Rock In Athens το 1985.

Mano Negra.. (απωθημένο)

Dire Straits.

Rory Gallagher.

Marianne Faithfull.
 
τωρα εγω τι να πω..ολα τα εγχωρια απωθημενα σας τα χω παρακολουθησει,θα με λετε Μαθουσαλα παλι..

εγω μονο για Beastie Boys k Europe(rockwave) εχω καημο..αλλα αυτα δεν ειναι ρετρο.
 
Λοιπόν εγώ έχω σκυλομετανιωσει που έχασα τη συναυλία των Rolling Stones το '98 στο ΟΑΚΑ!! Δε νομίζω να τους ξαναδούμε στη Ελλάδα δυστυχώς. Είχανε έρθει και το '67 αλλά η συναυλία διακόπηκε ως γνωστόν....

Επίσης ποτέ δε κατάλαβα γιατί κανένα μέλος των Beatles δεν έχει έρθει ποτέ για συναυλία στην Ελλάδα!!!Εντάξει τώρα πια βέβαια μόνο ο McCarntey έχει μείνει αλλά δε μας δίνω πολλές πιθανότητες να τον δούμε από τα μέρη μας....!!
 
mike είπε:
gammaray 2001 (με τον hansen να πηδαει απο τον πανω οροφο του Ροδον)
Aυτο εγινε το 98 οταν επαιζαν με τους Hammerfall, ο κοσμος ειχε δωσει ρεστα και ο Χανσεν ειχε πεθανει στο γελιο ενω τον πηγαιναν στα χερια προς την σκηνη.
 
Πίσω
Μπλουζα