Συνδεση external ibm disc drive με 6128;;;

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.886
Αντιδράσεις
3.882
Ειδα τις διαφορες μοντιες με 3.5αρια drives στον 6128 και αναρωτιεμαι αντι να προσπαθησω να αλλαξω ιμαντα να κανω το παρακατω.

Εχω απο ενα παλιο Thinkpad ενα external disc drive γινεται να το συνδεσω καπως με τον CPC;;

Δεν συνδεεται με Usb στο αλλα με φισακι αγνωστο για εμε. :xm: (δες φωτο)

Επιθυμητες απαντησεις......

-Ναι πανευκολα

-Βεβαιως και γινεται με 2 κινησεις

-Χα ειχες τετοιο πραγμα και δεν το χρησιμοποιουσες

Ανεπιθυμητες απαντησεις....

-Ξεχνα το

-Αλλαξε πλευρο

-Χαχαχαχα

Αυτο εχω.

bafd_1.JPG
 
Ανεπιθυμητες απαντησεις....-Ξεχνα το

-Αλλαξε πλευρο

-Χαχαχαχα
Εχω κι αλλη!

Ασε τα hotlink και αλλαξε φωτογραφικη μηχανη μπουαχαχα
 
Απο εδω και περα θα χρησιμοποιω το T310 με την external VGA καμερα ,εκει να δεις ποιοτητα. :eviltongue:

sony_ericsson_t310_10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σου πάρει αιώνες και αμφιβάλλω αν λειτουργήσει. Θέλει πολλές κολλήσεις και testεράκι στα pins. Βασικά χλωμό μέχρι αδύνατο. Καλύτερα να αλλάξεις ιμάντα :)
 
δεν αξιζει καν τον κοπο να προσπαθησεις

ιδιαιτερα αν δεν εχεις καποιες γνωσεις στα βασικα

οπως προειπε ο vangel παραπανω

αδυνατο!

Νομιζω οτι το θεμα πρεπει να κλειδωθει...
 
breakbeatsz είπε:
Νομιζω οτι το θεμα πρεπει να κλειδωθει...
?????

Καλά βρε φίλε,δεν έκανε και κάνα κακό ο άνθρωπος...! :p :p

(Θα το κλειδώσει πάντως ο ίδιος,αν δει ότι δεν τον βγάζει πουθενά,μην ανησυχείς... :) )
 
Ρε συ Aardvark, αφου εχεις σκοπο να το ξηλωσεις και να πορευτεις στο αγνωστο (με το εικονιζομενο drive), δεν το αφηνεις στην ακρη να παρεις καλυτερα ενα παμφθηνο 3.5" και να κανεις μια ενσωματωση στον 6128 σου? Σιγουρα λιγοτερο μπελα θα εχεις και λιγοτερες κολησεις θα χρειαστεις για να το μονταρεις. Τουλαχιστον θα παιδευτεις (λιγο) αλλα θα ξερεις οτι στο τελος θα δουλεψει.

Αλλιως, να εισαι τυχερος και να εχει κανονικα pins μεσα του και τοσταρισμενο controller (?). Αν εχεις σκοπο να το δοκιμασεις.. φωτο, φωτο, φωτο και μαζι σου και εμεις.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φιλτατε Aarvark... χθες επεσαν στα χερια μου 5 καλωδια παλιου φλοπι... θες να σου φτιαξω ενα να ξεμπερδευεις; εσυ μονο το φλοπυ βαλε. μην αγχωνεσαι :)

ΥΓ... ξεχασα να σου πω οτι θες και ενα τροφοδοτικο... το οποιο δεν εχω αλλο spare :(
 
vangel είπε:
Θα σου πάρει αιώνες και αμφιβάλλω αν λειτουργήσει. Θέλει πολλές κολλήσεις και testεράκι στα pins. Βασικά χλωμό μέχρι αδύνατο. Καλύτερα να αλλάξεις ιμάντα :)
Αργκχχχχ,δυσκολο ως αδυνατο για μενα (Κατι ελεγα με 2 κινησεις). :(

breakbeatsz είπε:
δεν αξιζει καν τον κοπο να προσπαθησειςιδιαιτερα αν δεν εχεις καποιες γνωσεις στα βασικα

οπως προειπε ο vangel παραπανω

αδυνατο!

Νομιζω οτι το θεμα πρεπει να κλειδωθει...
Ενα θεμα κλειδωνεται οταν παρεκτραπουν οι παρευρισκομενοι η οταν ειναι ασχετο με την θεματολογια του φορουμ,η οταν παραβαινει τους κανονισμους ,οταν καποιος ζηταει λυση σε προβλημα ειναι αδυνατο να προβλεψεις απο που και με ποιον τροπο θα βρεθει η λυση.

Τυχαιο παραδειγμα απαντησης "Εχω εγω εναν 6128 που δεν τον θελω ,παρτον να κανεις την δουλεια σου";)

phil_vr είπε:
Ρε συ Aardvark, αφου εχεις σκοπο να το ξηλωσεις και να πορευτεις στο αγνωστο (με το εικονιζομενο drive), δεν το αφηνεις στην ακρη να παρεις καλυτερα ενα παμφθηνο 3.5" και να κανεις μια ενσωματωση στον 6128 σου? Σιγουρα λιγοτερο μπελα θα εχεις και λιγοτερες κολησεις θα χρειαστεις για να το μονταρεις. Τουλαχιστον θα παιδευτεις (λιγο) αλλα θα ξερεις οτι στο τελος θα δουλεψει.
Αλλιως, να εισαι τυχερος και να εχει κανονικα pins μεσα του και τοσταρισμενο controller (?). Αν εχεις σκοπο να το δοκιμασεις.. φωτο, φωτο, φωτο και μαζι σου και εμεις.. :)
Τhanks βρε Philvr για την βοηθεια αλλα σκοπο για ξηλωμα και βαρβαροτητες στον 6128 μου δεν εχω.

Ελεγα να το προσπαθουσα αν ειχα απαντηση τυπου "Παρε ενα ψαλιδι κοψε την ακρη του Disc Drive κολλα ενα usb to 6128 connector και ξεμπλεξες".
icon10.gif


Ethaniel είπε:
φιλτατε Aarvark... χθες επεσαν στα χερια μου 5 καλωδια παλιου φλοπι... θες να σου φτιαξω ενα να ξεμπερδευεις; εσυ μονο το φλοπυ βαλε. μην αγχωνεσαι :)
ΥΓ... ξεχασα να σου πω οτι θες και ενα τροφοδοτικο... το οποιο δεν εχω αλλο spare :(
Τhanks και εσε Ethaniel για την βοηθεια,μαλλον θα το παλεψω για ιμαντα. :xm:
 
πολυ πατριωτικα το πηρες το θεμα

να σου εξηγησω οτι

επειδη φτιαχνω 3,5 cpc drives internals externals και εσυ ζητησες να κανεις modification στο floppy σου

σου απαντησα τοσο εγω οσο και ο vangel o οποιος επισης εχει γνωσεις πανω στο θεμα οτι αστο καλυτερα.

αν και εγω postαρα ενα θεμα θελοντας να συνδεσω μια ATI με τον cpc μου και επερνα μια απαντηση του τυπου

αδυνατο

ε μετα δεν υπαρχει λογος υπαρξης του thread

αν καποιος απο την αλλη μερια

θελει να χαρισει εναν 6128

υπαρχει σχετικη κατηγορια στο forum

ελπιζω απλα να καταλαβες οτι το να ζητησω να

κλειδωθει το θεμα

εχει να κανει με το γεγονος οτι πιστευω οτι απαντηθηκε πληρως το

request σου
 
Αν και κατα ποσο απαντηθηκε το θεμα μου αν και κατα ποσο πρεπει να κλειδωθει ενα θεμα επετρεψε μου να σου πω οτι το ξερουμε καλυτερα απο εσενα εδω μεσα. ;)

Το "πατριωτικα" το αφηνω ασχολιαστο......
 
Αardvark το θέμα είναι ότι σε αυτά τα drives η κααλωδιωταινία που καταλήγει εσωτερικά στο drive, κουμπώνει στην πλακέτα με clip. Oπότε οποιαδήποτε μέτρηση έστω και με tester είναι πάρα πολύ δύσκολη καθώς δεν υπάρχει τουλάχιστον ένας οδηγός για να ξέρουμε την σειρά των pins. Και με tester λοιπόν αν καταφέρναμε να βρούμε τα καλώδια, οι κολλήσεις θα ήταν τρομερά δύσκολες, όχι μόνο για εσένα αλλά για τους περισσότερους. Από την άλλη, δεν γνωρίζουμε αν είναι συμβατό. Μπορεί να μην έχει ένα pin που να χρειάζεται για mod στον amstrad.

Εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα να κρατήσεις από το συγκεκριμένο είναι όσο κουφό κ αν φανεί... το μαγνητάκι που βρίσκεται στο καλώδιο πριν το βύσμα. Κουμπώνει ακριβώς στο moter του EME-156v 3" drive που έχεις οπότε κράτα το σε περίπτωση που σου σπάσει το άλλο ;)
 
Τhanks και παλι Vangel τα ποστς σου ειναι οντως χρησιμα.

Αν οχι σε μενα που δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις να τις κατανοησω σιγουρα το παρον θρεντ θα φανει χρησιμο σε αλλους που θα εχουν παρομοιες η παραπλησιες αποριες στο μελλον.

Τα θρεντ δεν ειναι μονο για αυτους που τα ανοιγουν. :)

Και τελειωντας το μικρο οφτοπικ (συνεχιζω με ενα αλλο) να πω οτι ενας απο τους λογους που δεν πηρα το amdrive ηταν και αυτο το drive της IBM ,καπου καποιος πεταχτηκε και ειπε οτι δεν θα γινει δουλεια μεσω λαπτοπ αλλα θελει απαραιτητως desktop.

Το disk drive χρησιμοποιειται οποτε δεν προκεται να πεταχτει αφου βεβαια φτιαξω την "μαμα" του ,εδω.
icon10.gif


Ανάστησες ένα πεθαμένο...(HDD;)
 
Χαλαράαααααααααααα! :D

Είχα ένα παρόμοιο ντράιβ (Fujitsu-branded, αλλά μηχανισμός της IBM). Το είχα ψάξει και έχουν αρκετές παραξενιές... Οπότε...
 
Πίσω
Μπλουζα