Συνεντευξη Yuji Naka [2010!]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Tα παιδια στο nightsintodreams.com εξασφαλισαν μια αποκλειστικη συνεντευξη του Μαγου με ερωτησεις γυρω απο το ανεπαναληπτο NiGHTS into Dreams!!! (εξου και ο λογος που μπηκε στο Saturn subforum)

Εκτος του ενδιαφεροντος παρασκηνιου ριχνει και την κατωθι βομβα

Nidcom: Is it true that in the 1990's a PC version of NiGHTS into Dreams was planned? There was a rumour that it existed at one point and one of the new levels was called 'Sparkle Attic'? Can you tell us more about this, perhaps?
Yuji Naka: I thought production was completed. Wasn't the PC version put on the market? I actually participated in the release of the PC version of NiGHTS in Akihabara. So I thought it was on the market. But this is for sure, there is no new level.

See: http://game.watch.impress.co.jp/docs/20030321/sega.htm

Nidcom: (The above is news to us!) This means that non PS2 code exists to create a port!
Δεν γνωριζω Ιαπωνικα για να καταλαβω το link που παραθετει αλλα δεν ξερω αν εννοει καθαρο PC κωδικα ή το GiriGiri project...

Αλλο ενα highlight

Nidcom: There had been talk of a NiGHTS sequel for many years after the Saturn game. The sequel, Journey of Dreams was made however you were no longer part of Sonic Team by that point. If it were somehow possible would you ever consider making another NiGHTS game, if you were asked to?
Yuji Naka: I have been asked hundreds of times to make the sequel of NiGHTS, but have no desire to create one.

As I feel the same way that my beloved Mr. Steven Spielberg would never make a sequel to ET because it was his first work and such a fantastic film. I feel the same way about NiGHTS.

Oh, the first person to play NiGHTS, other than the SEGA team, was Mr. Spielberg. During the development of the NiGHTS game, he visited SEGA and we asked him to play with an experimental version of the new controller. Since then we called it the Spielberg controller.
 
Σιγά το παιχνίδι πια αυτό το nights,overrated

το saturn είχε άλλα διαμάντια
 
Καθόλου overrated.

Μήπως απλά βλέπεις το παιχνίδι με τα μάτια του σήμερα; Γιατί όταν βγήκε το 1996 ήταν πραγματικά εντυπωσιακό. Πραγματική πανδαισία! Και ακόμα και στον τεχνικό τομέα, το NiGHTS ήταν από τα πρώτα παιχνίδια με υποστήριξη αναλογικού χειριστηρίου, που είναι και ο μόνος πραγματικά κατάλληλος τρόπος να παιχτεί. Αν το έπαιξες σε emulator με keyboard ή έστω με το κοινό χειριστήριο, σίγουρα κάτι σημαντικό έχασες.

Στο θέμα του αναλογικού χειρισμού στα home video games, νομίζω ότι ελάχιστα πριν είχε βγει στην αγορά το N64 που είχε αναλογικό μοχλό, αλλά το NiGHTS αν δεν ήταν πρώτο, ήταν σίγουρα δεύτερο.

Και μια και σκέφτηκα την Nintendo, το μόνο που ίσως θα μπορούσε να κατηγορήσει κανείς το NiGHTS είναι ότι Nintendo-ίζει αρκετά. Πολύ χαριτωμένοι χαρακτήρες βρε παιδί μου. Ευτυχώς δεν λέει στο intro "Hi, it's a-me Niiights!" :p
 
saturn είχα απο το 96',το είχα προτιμίσει έναντι του psx(και το αγόρασα με πολύ κόπο)

ε λοιπόν το nights ποτέ δε το χώνεψα,τα γραφικά του ήταν εντυπωσιακά αλλά δεν έβρισκα σκοπό και gameplay επάνω του.

θυμάσαι τα ωραία demos στην amiga και στον atari st?

έτσι έβλεπα το nights(και όχι μόνο εγώ)
 
Κάτσε ρε παιδιά, για να καταλάβω... ο ίδιος ο Νάκας είχε δουλέψει πάνω σε PC version του NiGHTS η οποία μάλιστα νόμιζε και πως κυκλοφόρησε??? Μας δουλεύουν εντελώς οι τύποι???8)

Maddog είπε:
Και μια και σκέφτηκα την Nintendo, το μόνο που ίσως θα μπορούσε να κατηγορήσει κανείς το NiGHTS είναι ότι Nintendo-ίζει αρκετά. Πολύ χαριτωμένοι χαρακτήρες βρε παιδί μου. Ευτυχώς δεν λέει στο intro "Hi, it's a-me Niiights!" :p
Πλάκα-πλάκα, μόλις μου έλυσες την απορία γιατί το NiGHTS είναι το μόνο παιχνίδι της -άθλιας, κατά τ'άλλα- Sonic Team που ανέκαθεν έβλεπα με συμπάθεια... #)

Maddog είπε:
Στο θέμα του αναλογικού χειρισμού στα home video games, νομίζω ότι ελάχιστα πριν είχε βγει στην αγορά το N64 που είχε αναλογικό μοχλό, αλλά το NiGHTS αν δεν ήταν πρώτο, ήταν σίγουρα δεύτερο.
Για να δεις ότι μπορώ να γίνω και αντικειμενικός, το Ν64 βγήκε στην αγορά ελάχιστους μήνες πριν από το NiGHTS, οπότε ακόμα κι εγώ οφείλω να παραδεχτώ πως παρόλο που η SEGA ήρθε πράγματι δεύτερη, αυτή τη φορά δεν πιστεύω πως αντέγραψε τη Nintendo, αφού λογικά η ανάπτυξη θα είχε ξεκινήσει πριν την κυκλοφορία του Ν64...
 
Η sonic team έβγαλε τον sonic,οπότε δεν είναι άθλια
 
Η επομενη μειοτικη αποψη για το NiGHTS ισοδυναμει με ban για την αιωνιοτητα...
 
Ο Olorin είναι lost case και αντιμετωπίζεται ως άτομο με ειδικές ανάγκες. Φταίει η κακή του παιδική ηλικία. :p
 
Μια χαρα παιχνιδια βγαζει η SEGA (οταν ειναι για Nintendo κονσολες)

NiGHTS.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα