Συνεργασίες που δεν έγιναν ποτέ

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Σκεφτηκα κατι σαν καποια άσκηση σκέψεως ή κουιζάκι, που εχει να κανει καπως με "εναλλακτικό σύμπαν".

Αναρωτιόμουν αν οι δυο μεγαλες σταρ που φημολογειται οτι ειχαν "ανταγωνισμο", η Βουγιουκλάκη και η Καρεζη, αν ειχαν παιξει ποτε μαζι. Νομιζω οχι.

Επισης προσπαθω να σκεφτω αν ο Παπαμιχαηλ επαιξε ποτε σε ταινια του Δαλιανίδη. Η αν ο Βεγγος επαιξε ποτε με τον Σταυριδη. Ειναι ενας συνδυασμος που δενπαιζει καπου στο μυαλο μου (αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

Εσεις που ειστε φαν του ελληνικου κινηματογραφου, μπορειτε να σκεφτειτε καποιες πιθανες, αλλα ανύπαρκτες, συνεργασίες που θα μπορουσαν να ειχαν συμβει, σε καποιο εναλλακτικό σύμπαν; :)
 
Ο Παπαμιχαηλ επαιξε το '74 στους Εραστες του ονειρου, του Δαλιανιδη.
Βεγγος και Σταυριδης επαιξαν μαζι στην ταινια Οι δοσατζηδες.
 
Ευχαριστω για τις επισημανσεις. Ηταν απλα παραδειγματα. Μπορει καποιος να προσπαθησει να εντοπισει συνεργασιες που δεν εγιναν; (και ισως καποιος να τον διορθωσει, οπως εσυ εμενα :D)
 
Η Βουγιουκλακη εχει παιξει ποτε Δαλιανιδη;
 
Ναι, στην Μουσιτσα το 1959 και στην Ψευτρα το 1963.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Βέγγος πριν τον Παπαδόπουλο είχε παρτενέρ το Μανελη αλλά δυστυχώς ποτέ τους δεν παίξανε και οι τρεις μαζί. Θα ήταν το ελληνικό τρίο Μαρξ
 
Τρίο Στούτζες μάλλον. Οι αδελφοί Μαρξ (4 - Γκράουτσο, Τσίκο, Χάρπο και Ζέππο) είχαν πανέξυπνους διαλόγους όλο λογοπαίγνια και παραδοξολογίες. Το αντίθετο του Μανέλλη.

 
Ο Δ.Παπαμιχαήλ επρόκειτο να παίξει στην ταινία "Χριστίνα" με την Τ.Καρέζη. Είχαν υπογραφεί κι τα συμβόλαια (εξού κι η φωτό την ημέρας της υπογραφής) αλλα τελικά για λόγο που δεν μάθαμε ποτέ, το ρόλο του Παπαμιχαήλ έπαιξε ο Α.Μπάρκουλης
1936334_144553848190_6291834_n.jpg

Επισης ο Δ.Παπαμιχαήλ είχε πει σε συνέντευξη του ότι δεν συνεργάστηκε ποτέ με την Ρ.Βλαχοπούλου. Την θαύμαζε πάρα πολύ κι θα ήθελε να είχαν δουλέψει μαζί, αλλά δεν έτυχε ποτέ να διασταυρωθούν οι δρόμοι τους, τόσο οι θεατρικοι οσο κι οι κινηματογραφικοι...
 
Οντως, τη Βλαχοπουλου δενμπορω να τη φανταστω με τον Παπαμιχαηλ, τη Βουγιουκλακη, καθως και με τον Βεγγο. Ξερει κανενας αν εχει συνεργαστει με αυτους; Επισης με τον Κωνστανταρα.
 
Βέγγος σε ταινίες Δαλιανίδη πχ ποτέ δεν συνεργάστηκαν νομίζω ή στον Ατσίδα μόνο;
 
Εγώ θα ήθελα να δω κινηματογραφικό ζευγάρι τη Βουγιουκλάκη με τον Ηλιόπουλο.
Ιδανικά στη σοφερινα, ή στο ξύλο.
Επίσης θα ήθελα να δω Χορν- Λάσκαρη.
 
Εγώ θα ήθελα να δω κινηματογραφικό ζευγάρι τη Βουγιουκλάκη με τον Ηλιόπουλο.
Ιδανικά στη σοφερινα, ή στο ξύλο.
Επίσης θα ήθελα να δω Χορν- Λάσκαρη.
Βουγιουκλάκη Ηλιόπουλος ειχαν βρεθει μαζι στο πονηρο θηλυκο
 
Νομίζω μια από τις πιο γνωστές "συνεργασίες" που δεν ευοδώθηκε ήταν αυτή της Α.Βουγιουκλάκη στην "Θεία απο το Σικάγο". Ο Φίνος πέταξε από το γραφείο του την Α.Β., παρόλο που ο ίδιος την είχε φωνάξει για να παίξει μια απο τις 4 ανηψιές.
Η ουσία στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι αν γινόταν η συνεργασία αυτή, θα βλέπαμε για πρώτη (κι προφανώς μοναδική φορά) την Α.Β. με την Τζένη Καρέζη να συμπρωταγωνιστούν σε έργο. Κάτι που φυσικά δεν είδαμε ποτέ στα σχεδόν 40 χρόνια καριέρας τους...
 
Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η συνύπαρξη Παπαμιχαήλ- Αλεξανδράκη( πάντοτε τους είχα συνδυάσει σαν το δίδυμο Τζένη- Αλίκη)

Επίσης ο Βουτσάς με την Καρέζη θα είχε ενδιαφέρον.
 
Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η συνύπαρξη Παπαμιχαήλ- Αλεξανδράκη( πάντοτε τους είχα συνδυάσει σαν το δίδυμο Τζένη- Αλίκη)

Επίσης ο Βουτσάς με την Καρέζη θα είχε ενδιαφέρον.
Ο Παπαμιχαήλ και ο Αλεξανδράκης συμπρωταγωνίστησαν αρκετές φορές μαζί: στις ταινίες "Παπαφλέσσας" (1971) και "Ιπποκράτης και δημοκρατία" (1972) και στη θεατρική παράσταση "Ο θείος Βάνιας" (1995).
 
Ο Παπαμιχαήλ και ο Αλεξανδράκης συμπρωταγωνίστησαν αρκετές φορές μαζί: στις ταινίες "Παπαφλέσσας" (1971) και "Ιπποκράτης και δημοκρατία" (1972) και στη θεατρική παράσταση "Ο θείος Βάνιας" (1995).
Φυσικά! Το' χα ξεχάσει. Ευχαριστώ
 
Τέλη 70s, η Αλίκη ανακοινώνει μελλοντική κινηματογραφική συνεργασία της με τον Θανάση Βέγγο. Επρόκειτο για την ταινία "Η Λαίδη κι ο Αλήτης" (παραγωγής Καραγιάννης-Καρατζόπουλος), βασισμένη στην ομώνυμη ταινία κινουμένων σχεδίων της Disney.
Προφανώς το σενάριο δεν θα είχε κι ιδιαίτερη πρωτοτυπία, χιλιοειπωμένο τόσο στο σινεμα όσο κι στην tv όπου η καθώς πρέπει κυρία της αστικής κοινωνίας συναντά κι ερωτεύεται ένα λαικό παιδί..
Παρότι η Α.Β. είχε παίξει σε ταινίες με το Θ.Β. (σ.σ. Μανταλένα, η Λίζα κι η άλλη, Μουσίτσα κλπ) θα ηταν η πρωτη φορά που θα συμπρωταγωνιστούσαν ως ζευγάρι, αφού στις προηγούμενες ταινίες τους ο Θ.Β. περιοριζόταν σε Β ρόλους.
Υποθέτω ο ρόλος του θα ήταν παρόμοιος με αυτόν στην ταινία "Ένας ξένοιαστος παλαβιάρης", δλδ ένας καλοκάγαθος κι αλτρουιστής άστεγος αλητάκος που ερωτεύεται την αριστοκρατική κυρία.
 
Πω-πω, νομίζω ότι θα ήταν το πιο παράταιρο ζευγάρι του ελληνικού κινηματογράφου. Δεν ξέρω, δε μου ταιριάζουν καθόλου. Αλλά βέβαια, δεν το είδαμε ποτέ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω 100%.
 
Πίσω
Μπλουζα