Συντήρηση Mario's Cement Factory

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.410
Μετα απο πολυχρονη ανασκαφη στα ερειπια της παιδικης μου ηλικιας η αρχαιολογικη σκαπανη εφερε στο φως το Mario's Cement Factory.

Το καπακι των μπαταριων ειχε χαθει στα βαθη του χρονου, αλλα με μια επισκεψη στο ebay μας προμηθευσε ενα ανταλλακτικο

Ενα προχειρο καθαρισματακι και δυο μπαταριες αργοτερα και για μια ακομα φορα λειτουργει!

2018-08-28-09h31m16.JPG2018-08-28-09h31m42.JPG

Τα πληκτρα ειναι λιγο δυσκολα στην λειτουργια οποτε θα επακολουθησει μια συντηρησουλα στα ενδότερα. Ευτυχως η οθονη ειναι πεντακαθαρη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απολαμβανω τις ανασκαφες σου!

εχασα και εγω το καπακι απο το Parachute...αγκρρρρρ
 
3D printer για κατι τετοια.
 
aardy εγώ που πήγα να τυπώσω κάτι γρανάζια για πλυντήρια καθώς και ένα γρανάζι για ένα αλυσοπρίονο ηλεκτρικό που μου χάλασε ο γαμπρός μου, μου είπαν δεν γίνεται, πολύ ακριβό, δεν σε συμφέρει, θέλουμε το σχέδιο για να το τυπώσουμε και άλλα τέτοια, μήπως στην Αθήνα είναι καλύτερα;
 
Δεν εχω ιδεα, εχω δει να χρησιμοποιούν ,η αγορα του πλεον εχει πεσει σαν τιμη και το μονο μειον  που ξερω ειναι οτι δεν βγαζουνε οι printers πολυ (πολυ) μικρα κομματακια.
 
Εχουμε και λεμε λοιπον. Εξι βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο. Σηκωνουμε πολυ προσεκτικα το πισω καλυμα για να μην κοψουμε τα καλωδιο του μεγαφωνου.

2018-09-02-11h08m13.JPG

Τεσσερεις ακομα βιδες μας επιτρεπουν να αφαιρεσουμε την πλακετα.

2018-09-02-11h09m59.JPG

Καθαριζουμε τις επαφες στην πλακετα και το κατω μερος των κουμπιων με contact cleaner. Δεν χρειαστηκε σημαντικη προσπαθεια γιατι ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.

2018-09-02-11h11m17.JPG

Η οθονη ειναι απιστευτα καθαρη, οπως φαινεται απο το Power On Self Test.

2018-09-02-11h30m30.JPG

Πλεον παιζει σαν καινουριο. Καθαρη απολαυση.

2018-09-02-11h41m10.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
επίσης ένα κόλπο που κάνει ένας φίλος μου αν κάποιο κουμπί δεν κάνει καλή επαφή το καθαρίζει καλά-καλά με οινόπνευμα (ή contact cleaner) και τρίβει λίγο μολύβι (αυτό που γράφουμε) υπάρχει ακόμη έτοιμο αλεσμένος γραφίτης για λίπανση κλειδαριών αλλά δεν ξέρω αν κάνει και βάζεις τη σκόνη του γραφίτη στη κάτω μεριά της επαφής δηλ.πάνω στην πλακέτα κι αυτό βοηθάει να δουλεύει καλύτερα το κουμπί.
 
Πίσω
Μπλουζα