Συνταγματάρχης Λιάπκιν (1979)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.359
Αντιδράσεις
522
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B7%CF%82_%CE%9B%CE%B9%CE%AC%CF%80%CE%BA%CE%B9%CE%BD

168876_130900100308151_100001644865926_195956_8322138_n.jpg


Διασκευή του μυθιστορήματος του Μ. Καραγάτση

48 επεισόδια

Διάρκεια επεισοδίου: 45'

Ημερομηνία προβολής πρώτου επεισοδίου: Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 1979

Ημερομηνία προβολής τελευταίου επεισοδίου: Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 1979

Κανάλι: ΥΕΝΕΔ

Εταιρία παραγωγής: Αστήρ TV

Σκηνοθεσία: Βασίλης Γεωργιάδης

Σενάριο: Βαγγέλης Γκούφας

Συγγραφέας: Μ. Καραγάτσης

Ηθοποιοί: Πέτρος Φυσσούν (Συνταγματάρχης Λιάπκιν) , Μπέτυ Αρβανίτη (πρώην σύζυγος του Λιάπκιν) , Όλγα Πολίτου (Λιούμπα) , Μάκης Ρευματάς (καθηγητής) , Λευτέρης Βουρνάς (Μαλίτζιν) , Αλίκη Αλεξανδράκη , Δήμος Σταρένιος (Αρκάνωφ) , Νέλλη Γκίνη (κυρία Καραμάνου) , Κίττυ Αρσένη , Γιάννης Κανδήλας (διευθυντής της Γεωργικής Σχολής) , Χρήστος Νομικός (Κολοτούρος) , Άλκης Παναγιωτίδης (Καραμάνος) , Βίκυ Βανίτα (Λίνα) , Αρτέμης Μάτσας , Σοφία Σεϊρλή , Ταϋγέτη , Νίκος Τσούκας , Πάρις Κατσίβελος (γιος Αγάδογλου)

Βίος και πολιτεία ενός πρώην συνταγματάρχη του τσαρικού στρατού, που πέφτει θύμα των κοινωνικών μεταβολών μετά την επανάσταση στη Ρωσία, εγκαθίσταται στη Λάρισα και προσπαθεί να αρχίσει μια καινούργια ζωή. Ο Λιάπκιν, λίγο μετά την επικράτηση της Οκτωβριανής επανάστασης, βρίσκεται στην Αθήνα, έχοντας στη βαλίτσα του τη στολή του συνταγματάρχη του τσαρικού στρατού και λίγα ρούβλια. Περνά δύσκολες μέρες αλλά τελικά καταφέρνει να διοριστεί επιστάτης της Γεωργικής Σχολής στη Λάρισα. Η προσαρμογή στο νέο τόπο είναι δύσκολη, αφού ο Λιάπκιν δε ξεχνάει τη πατρίδα του και ξεχωρίζει ανάμεσα στους Λαρισινούς για τις παράξενες συνήθειές του και τις μεγάλες του ικανότητες στο ποτό. Με το πέρασμα του χρόνου παντρεύεται την Κατερίνα και αποκτά μαζί της δυο παιδιά, αλλά ξαφνικά εμφανίζεται στη ζωή του, η Λιούμπα, κόρη από τον πρώτο του γάμο την οποία θεωρούσε νεκρή. Η Λιούμπα του φέρεται περιφρονητικά και τον κατηγορεί ως υπεύθυνο για το θάνατο της μητέρας της, με αποτέλεσμα να ζωντανέψουν εφιαλτικές αναμνήσεις του παρελθόντος. Ο Λιάπκιν αναθυμάται τη σκηνή, που τυφλωμένος από ζήλια σκότωσε τη γυναίκα του. Πνιγμένος στις τύψεις περιπλανάται στα χωράφια και ντυμένος με τη μεγάλη στολή του τσαρικού στρατού αυτοκτονεί στον Πηνειό…

"Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" διαδέχτηκε τη σειρά "Πορφύρα και αίμα" στο πρόγραμμα της ΥΕΝΕΔ κάθε Τετάρτη πριν από το κεντρικό δελτίο ειδήσεων ("Τηλεφημερίς") των 9.30.

liapkin.jpg
 
και ολίγα κινηματογραφημένα πλάνα από την σειρά

 
Πολύ ωραίο απόσπασμα Άλκη! Ευχαριστούμε!

Προέρχεται από ένα ακόμα υπέροχο βιβλίο του Καραγάτση.

Ο ήρωας εμφανίστηκε αργότερα και στον "Γιούγκερμαν". Στην αντίστοιχη τηλεοπτική μεταφορά, παρουσιάστηκε ο Λιάπκιν στην αρχή, όπως στο μυθιστόρημα???
 
sunset89 είπε:
Ο ήρωας εμφανίστηκε αργότερα και στον "Γιούγκερμαν".
Είχε εμφανιστεί νωρίτερα στον πρώτο ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ και αργότερα στον δεύτερο του ΑΝΤ1
 
Έχω βαρεθεί να λέω πόσο μου λείπει το να δω κάποια στιγμή αυτές τις παραγωγές. Και ξέρω ότι δεν θα τις δω ποτέ :( :( :(

Ουφ! Ουφ! Ουφ! :( :( :(

(tsalk σε σένα και στη γενναιοδωρία σου βασιζόμαστε για λίγη παρηγοριά ;) )

 


Ο Φυσσούν μου φαίνεται ιδανικός για τον ρόλο του Συνταγματάρχη. Ακόμα και εμφανισιακά. Ίσως ευθύνεται η ρωσική καταγωγή του. Πρέπει όμως να πω ότι και ο Βούρος στη μεταφορά του "Γιούγκερμαν" στον Αντέννα μου άρεσε. Στη μεταφορά με τον Αλεξανδράκη, πάλι ο Φυσσούν έπαιζε τον Λιάπκιν;

 


Μια απορία: Στο απόσπασμα ακούγεται μια γυναικεία φωνή που λέει στον Λιάπκιν ότι δεν του φανέρωσε ποτέ τι αισθανόταν γι' αυτόν. Λογικά πρέπει να είναι η κυρία Καραμάνου, η ασθενική σύζυγος του Διευθυντή της Γεωργικής Σχολής, η συνοδός του στις βόλτες τους με τα άλογα και η σύμβουλός του, η μόνη που κατάφερνε να βγάζει στην επιφάνεια τον καλό του εαυτό. Η φωνή ακούγεται σαν την Όλγα Πολίτου. Στη retrodb όμως η Όλγα Πολίτου φαίνεται να έχει τον ρόλο της κόρης του Λιούμπας
:xm:

 


Κάποιος να με διαφωτίσει για το κάστινγκ;
 
Καταπληκτικό το βιντεάκι με τον Φυσσούν. Δεν ήξερα οτι είχαν σωθεί έστω και αυτά τα λίγα λεπτά. Άλλη μια ωραία λογοτεχνική σειρά που χάθηκε!
 
retrofan είπε:

Μια απορία: Στο απόσπασμα ακούγεται μια γυναικεία φωνή που λέει στον Λιάπκιν ότι δεν του φανέρωσε ποτέ τι αισθανόταν γι' αυτόν. Λογικά πρέπει να είναι η κυρία Καραμάνου, η ασθενική σύζυγος του Διευθυντή της Γεωργικής Σχολής, η συνοδός του στις βόλτες τους με τα άλογα και η σύμβουλός του, η μόνη που κατάφερνε να βγάζει στην επιφάνεια τον καλό του εαυτό. Η φωνή ακούγεται σαν την Όλγα Πολίτου. Στη retrodb όμως η Όλγα Πολίτου φαίνεται να έχει τον ρόλο της κόρης του Λιούμπας
Γράψτε λάθος! Άλλη η κυρία Καραμάνου (αυτή που τα φτιάχνει με τον Μαλίτζιν - Βουρνά) και άλλη η κυρία Διευθυντού (η πιστή φίλη του Λιάπκιν). Η απορία πάντως για την Όλγα Πολίτου παραμένει :)
 
retrofan είπε:
Γράψτε λάθος! Άλλη η κυρία Καραμάνου (αυτή που τα φτιάχνει με τον Μαλίτζιν - Βουρνά) και άλλη η κυρία Διευθυντού (η πιστή φίλη του Λιάπκιν). Η απορία πάντως για την Όλγα Πολίτου παραμένει :)
Ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ, και με πρόλαβες. Η φωνή πάντως είναι η Όλγα Πόλίτου.
 
retrofan είπε:
(tsalk σε σένα και στη γενναιοδωρία σου βασιζόμαστε για λίγη παρηγοριά ;) )



nick είπε:
Καταπληκτικό το βιντεάκι με τον Φυσσούν. Δεν ήξερα οτι είχαν σωθεί έστω και αυτά τα λίγα λεπτά.
Και δυστυχώς παιδιά οι πληροφορίες λένε ότι είναι η μόνη σκηνή που έχει σωθεί, εκτός και αν είναι υπάρχει και κάτι άλλο στα βαθιά υπόγεια της ΕΡΤ...........
 
Πραγματικό κρίμα! Όσο βλέπω το αποσπασματάκι, τόσο μου φαίνεται ότι αυτή η σειρά ήταν μια υπέροχη μεταφορά του βιβλίου. Κάτι που, πρέπει να πω, δεν μου φάνηκε να είναι ο Γιούγκερμαν με τον Αλεξανδράκη στα λίγα (ή ένα μόνο; :xm: ) αποσπάσματα που έχω πετύχει.

Α! Και μία ακόμα παρατήρηση. Η γυναίκα που συνοδεύει τον Φυσσούν στην πρώτη σκηνή είναι σίγουρα η κόρη του Λιάπκιν Λιούμπα. Και δεν είναι η Όλγα Πολίτου :) . Το ότι είναι η Λιούμπα το συμπεραίνω τόσο από την σκηνή γενικά που μοιάζει με την αντίστοιχη του βιβλίου όπου η κόρη του επιστρέφει και του κάνει ανάκριση για τον θάνατο της μητέρας της όσο και από το ότι, όταν ο Λιάπκιν περιπλανιέται στον κάμπο με τις φωνές να τον κυνηγάνε, η φωνή της ηθοποιού ακούγεται να ρωτάει "δεν μου είπατε ποτέ πώς πέθανε η μητέρα μου".

Την ηθοποιό δεν την αναγνωρίζω αλλά σίγουρα εσείς ναι ;) . Ίσως θα έπρεπε ν' αλλάξει αντίστοιχα και η retrodb.
 
Ο Άλκης Παναγιωτίδης στον ρόλο του Yπίλαρχου Καραμάνου στην σειρά Συνταγματάρχης Λιάπκιν

attachment.php


Μια σκηνή από την σειρά

attachment.php
 
Ωραίες φωτος Άλκη....και πλάκα πλάκα ο συνονόματός σου Άλκης Παναγιωτίδης δεν έχει αλλάξει και πολύ από τότε!
 
Η Όλγα Πολίτου δεν έπαιζε τη Λιούμπα, αλλά τη γυναίκα του Διευθυντή της Γεωργικής Σχολής.
 
attachment.php


O Πέτρος Φυσσούν και η Όλγα Πολίτου σε μια ωραία σκηνή από την σειρά Συνταγματάρχης Λιάπκιν
 
Προφανώς, ο Φυσσούν και η Πολίτου δεν εικονίζονται σε σκηνή της σειράς, αλλά έχουν φωτογραφηθεί με σύγχρονα ρούχα σε μάθημα ιππασίας για τις ανάγκες της σειράς.
 
attachment.php


Oλόκληρο το καστ της σειράς επί σκηνής σε μια αναμνηστική φωτογραφία

attachment.php


Ο Πέτρος Φυσσούν στον πρωταγωνιστικό ρόλο
 
Καταπληκτικές και οι δύο φωτό Άλκη.... Σπάνιες μου φαίνονται... Απο πιο περιοδικό προέρχονται ξέρουμε; Την Σοφία Σειρλή ψάχνω αλλά δεν την βρίσκω.
 
nick είπε:
Καταπληκτικές και οι δύο φωτό Άλκη.... Σπάνιες μου φαίνονται... Απο πιο περιοδικό προέρχονται ξέρουμε;

Bεβαίως και ξέρουμε. Ραδιοτηλεόραση 6 -12 Ιανουαρίου 1979 Τεύχος 465

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα