Συντηρηση Παιχνιδιων [Οδηγιες]

Jason

Retro Member
Joined
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
133
Αντιδράσεις
2
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι όσο αφορά τα παιχνίδια τα οποία σε κάποιο σημείο τους είναι λευκό και μετά από καιρό αυτό μπορεί να αρχίζει να κιτρινίζει :cry: ξέρεται πως γίνεται να αποφύγουμε αυτό το αποτέλεσμα και σε περίπτωση που κιτρινίσει πώς και άμα γίνετε να το ξανακάνουμε όπως ήταν (αναφέρομαι για πλαστικό το οποίο είναι σκληρό)

Aναφέρομαι σε φιγούρες από Τransformers και Power rangers
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συντηρηση Παιχνιδιων [Οδηγιες]

Εδω θα γραφουμε και θα μαθαινουμε πως θα διατηρουμε και πως θα επαναφερουμε τα αγαπημενα μας παιχνιδια στην κατασταση που ηταν οταν τα πρωτοαγορασαμε.

Οποιος μπορει και ξερει ας βοηθησει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΓΙα να αποφυγεις το κιτρινισμα θα πρεπει να τα κρατας μακρια απο τον αερα και το φως (σε σακουλες μεσα λογικα).

Για.. λευκανση, δεν τολμω να προτεινω καποιο προιον, αλλά η εσχατη λυση θα ηταν να τα εβαφες (προσεχτικα) με την αναλογη και καταλληλη μπογια (ξερω.. ειναι μπελας)
 
Λορένα θα διαφωνήσω με το βάψιμο, για τον απλό λόγο ότι έτσι δεν κάνεις αποκατάσταση του παλιού άλλα κάτι άλλο χωρίς πλέον συλλεκτική αλλά ίσως και συναισθηματική αξία. Δηλαδή... καταστρέφεις το original...

Φίλε Jason το πλαστικό που έχει κιτρινίσει είναι ήδη βαμένο; Και αν ναι, είναι π.χ. ένα απλό μπλε, πράσινο, κίτρινο κομμάτι ή έχει πάνω του τίποτα ζωγραφισμένο; Μια φωτογραφία θα με βοηθούσε.... (υπάρχει εμπειρία από τα playmobil...χιχιχιχιχι)!!!
 
Playmolover είπε:
Λορένα θα διαφωνήσω με το βάψιμο, για τον απλό λόγο ότι έτσι δεν κάνεις αποκατάσταση του παλιού άλλα κάτι άλλο χωρίς πλέον συλλεκτική αλλά ίσως και συναισθηματική αξία. Δηλαδή... καταστρέφεις το original...
Φίλε Jason το πλαστικό που έχει κιτρινίσει είναι ήδη βαμένο; Και αν ναι, είναι π.χ. ένα απλό μπλε, πράσινο, κίτρινο κομμάτι ή έχει πάνω του τίποτα ζωγραφισμένο; Μια φωτογραφία θα με βοηθούσε.... (υπάρχει εμπειρία από τα playmobil...χιχιχιχιχι)!!!

Οριστε
02315.jpg


Έχω αυτή τη φιγούρα και έχουν κιτρινίσει τα πόδια
 
Με πάσα επιφύλαξη επειδή τα μπλε κομμάτια πάνω στη λευκή μπότα μου φαίνονται κάπως....

Θα πάρεις tide σκόνη και θα βάλεις αρκετή πάνω σε ένα αφουγκαράκι. Θα βάλεις μερικές σταγόνες νερό ώστε η σκόνη να γίνει λάσπη. Με προσεκτικές κινήσεις αλλά και σφιχτά τρίβεις τα κίτρινα κομμάτια. Ενδεχομένως χρειαστεί επανάληψη.

ΕΑΝ η κιτρινίλα δεν είναι απο βρωμιά αλλά από τον ήλιο ή οτιδήποτε άλλο, το μόνο που θα πετύχεις είναι να έχεις ένα τέλεια πλυμμένο παιχνίδι αλλά μην περιμένεις πολλά για το κιτρίνισμα.
 
Wally είπε:
Πραγματικά το Οξυζενέ έχει την ιδιότητα να "ασπρίζει" ότι έρθει σε επαφή μαζί του. Το θέμα είναι να μην μείνει ούτε ίχνος από αυτό μετά την εφαρμογή του γιατί σιγά σιγά θα καταστρέψει το πλαστικό. Οπότε πολύ καλό πλύσιμο

Αποφεύγετε την υγρασία. Βάλτε σακουλάκια απο Silica gel (αυτά που έχουν στα κουτιά με τα παπούτσια ;) ) Αν το χρώμα του είναι ροζ τότε τα παιχνίδια σας "κολυμπούν" στην υγρασία. Αν πάλι είναι μπλε τότε δεν υπάρχει ίχνος υγρασίας ΑΛΛΑ αν μιλάμε για πλαστικό παιχνίδι η αφυδάτωσή του μπορεί να το κάνει εύθραυστο.

Αποφύγετε την έκθεση στον ήλιο. Κιτρινίζουν γρηγορότερα τα παιχνίδια έτσι.

Τώρα μπορεί το παιχνίδι να είναι βερνικωμένο οπότε και η κιτρινίλα να είναι το παλιό βερνίκι. Τότε αφαιρούμαι το παλιό βερνίκι με τα ανάλογα διαλυτικά. Λεπτοδουλειά...

Αυτά για την ώρα :)
 
Υπάρχει και το retrobrite project, ίσως με προσοχή να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο παιχνίδι;

http://retr0bright.wikispaces.com
 
Kambia είπε:
Αποφεύγετε την υγρασία. Βάλτε σακουλάκια απο Silica gel (αυτά που έχουν στα κουτιά με τα παπούτσια ;) ) Αν το χρώμα του είναι ροζ τότε τα παιχνίδια σας "κολυμπούν" στην υγρασία. Αν πάλι είναι μπλε τότε δεν υπάρχει ίχνος υγρασίας ΑΛΛΑ αν μιλάμε για πλαστικό παιχνίδι η αφυδάτωσή του μπορεί να το κάνει εύθραυστο.

Αποφύγετε την έκθεση στον ήλιο. Κιτρινίζουν γρηγορότερα τα παιχνίδια έτσι.
Τα παιχνίδια που σηκώνονται μέσα στα δικά τους κουτιά πιστεύεις κινδυνεύουν να κιτρινίσουν πάλι?
 
Είτε είναι στα δικά τους κουτιά είτε σε άλλα πάλι θα κιτρινίσουν κάποια στιγμή. Αν τα εκθέτεις στο φως το κιτρίνισμα απλά θα γίνει πιο σύντομα.

Ακόμα φθορά προκαλεί και το λίπος των χεριών μας. Δεν το συζητάω να είναι και βρόμικα δε. Πχ τρώω πίτσα και μετά πιάνω την κούκλα...

Για να διατηρηθούν σε καλή κατάσταση πρέπει να αποθηκεύονται σε συνθήκες "κενού" πράγμα δύσκολο.
 
πολύ καλή δουλειά σε πλαστικά κάνει το Novus, γυαλιζει απίστευτα και κλείνει γρατζουνιές (αλλά δεν ασπρίζει τα κιτρινισμένα). Δυστυχως δεν το εχω βρει πουθενα στην Ευρωπη (μου το εφεραν απο Αμερικη) και το συστηνουν ολοι οι συλλεκτες που εχω δει.
 
καλημερα υπαρχουν σακουλες και σακουλακια που κλεινουν αεροστεγως. ειναι πιστευω ο πιο καλος τροπος για αποθηκευση. μπορεις να τις βρεις στα καταστηματα που πουλανε πλαστικες τσαντες εκει γυρω απο το συνταγμα προς μοναστηρακι.

θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που επισκευαζει παλια παιχνιδια (κουρδιστα και με μπαταριες) οχι κουκλες. ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά έχω μια απορία έχω αρκετά παιχνίδια σηκωμένα (τι καθένα στο κουτί του) σε μια ντουλάπα στο δωμάτιο μου και τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι φοβάμαι μήπως από τι ζεστή κιτρινίσουν παίζει να γίνετε αυτό? :(
 
Νομίζω ότι το πλαστικό κιτρινίζει από τον ήλιο και όχι τόσο από τη ζέστη... Πάντως ίσως να ήταν καλό να αερίζονται, αλλά αν είναι φιγούρες σε ζελατίνη, αυτό δεν γίνεται...
 
Παιδιά καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και γίνεται αυτό? Σκέφτηκα ότι μπορεί να το χτυπούσε ο ήλιος αλλά θα είχε πρόβλημα και η καρτέλα στο χρώμα όποτε δεν είναι από ήλιο τη μπορεί να φταίει και μερικά κιτρινίζουν? από της φώτο φαίνετε η διάφορα

75262747.jpg


19590202.jpg
 
Ξέρει κανένας τρόπους για να προστατευτούν από το κιτρίνισμα?

PS.Ξέρω μπορεί να έχω γίνει κουραστικός αλλά επειδή έχω κάποια πράγματα που δεν βρίσκονται και εύκολα… :cry: θέλω να τα προστατέψω. :(
 
Εγώ απ ότι μου είχε πει η μητέρα μου, θα μπορουσες να τα τρίψεις με λεμόνι κι αλάτι...!!!

Και μετά για 10 λεπτά-οχι παραπάνω-στον ήλιο.!

Οντως το έχω κάνει σε πολλα πράγματα και ισχύει αυτό.!!
 
Το καλυτερο για ασπρισμα ειναι το retr0bright δειτε εδω:http://retr0bright.wikispaces.com/
 
Πίσω
Μπλουζα