Συντηρηση Παιχνιδιων [Οδηγιες]

angel_grig είπε:
Το καλυτερο για ασπρισμα ειναι το retr0bright δειτε εδω:http://retr0bright.wikispaces.com/
Αυτό λέω για μην φτάσω σε τέτοια χρήση επειδή έχω μερικά παιχνίδια κλειστά στις καρτέλες τους που δεν θέλω να τις ανοίξω και θέλω να διατηρηθούν σε καλή κατάσταση και όχι να κιτρινίσουν…. :(

Παλιά πίστευα ότι τα παιχνίδια κιτρινίζουν από την πολύ χρήση τον ήλιο την υγρασία και από το τσιγάρο αλλά αργότερα κατάλαβα ότι δεν φτάνει να τα προστατέψω μόνο από αυτά..Επειδή έχω αγοράσει κάποια πράγματα κλειστά στα κουτιά τους τα οποία είχαν στίγματα από κιτρίνισμα…. :( :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circus είπε:
Εγώ απ ότι μου είχε πει η μητέρα μου, θα μπορουσες να τα τρίψεις με λεμόνι κι αλάτι...!!!Και μετά για 10 λεπτά-οχι παραπάνω-στον ήλιο.!

Οντως το έχω κάνει σε πολλα πράγματα και ισχύει αυτό.!!
Το δοκίμασα αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.. :(
 
και δεν θα δεις. Είναι η φθορά του πλαστικού.
 
Kambia είπε:
και δεν θα δεις. Είναι η φθορά του πλαστικού.
Δηλαδή πιστεύεις ότι ακόμα και στο κατάλληλο περιβάλλον να είναι πάλι θα κιτρινίσουν? :(
 
tip απο αμιγκά:Εμείς τις αμίγκες πάντως τις ξασπριζουμε με H2O2

Το βάζετε πάνω στη κιτρινιλα και "τον ασθενή" τον βάζετε στον ήλιο,σε λίγες ώρες βλέπουμε τα αποτελέσματα

Η2Ο2=οξυζενέ :p
 
Πάντως έχω δει πράγματα που είναι 30 χρόνων και δεν έχουν κιτρινίσει καν :eek: και άλλα πράγματα που είναι μόνο 15-20 χρόνων και από άσπρο έχουν γίνει κίτρινα…. Οπότε δεν πιστεύω παίζει ρόλο πόσο παλιό είναι ένα παιχνίδι αλλά κάτι άλλο??…….8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έμαθα κάτι και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Tα παιχνίδια μπορούν να διατηρηθούν καλά σε χώρο που η θερμοκρασία θα είναι από 33-38 (αν και προσωπικά πιστεύω ότι μέσα σε τόσο ζεστό χώρο δεν θα αντέξει το πλαστικό και θα αρχίζει να κιτρινίζει)
 
Πίσω
Μπλουζα