Συντροφιά με τον Φαρφαλά και την Μαρουλού

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
601
μακραν οτι πιο καλτ υπηρχε με αμριονετες επαιζαν 2 μαριονετες ο φαρφαλας και η μαρουλου με κατι περιεργες φωνες(ειδικα η μαρουλου)και μας μαθαιναν τραγουδακια με τα γραμματα της αλφαβητου ειχε και το τηλεφωνο τους για να παραγγελνεις τις κασετες με τα τραγουδια επαιζε σε πολλα τοπικα καναλια (ο-6 αθηνα τβ)και νομιζω οτι μπορει να παιζει ακομα στο 902 το θυμαται κανεις??
 
θανοε είπε:
μακραν οτι πιο καλτ υπηρχε με αμριονετες επαιζαν 2 μαριονετες ο φαρφαλας και η μαρουλου με κατι περιεργες φωνες(ειδικα η μαρουλου)και μας μαθαιναν τραγουδακια με τα γραμματα της αλφαβητου ειχε και το τηλεφωνο τους για να παραγγελνεις τις κασετες με τα τραγουδια επαιζε σε πολλα τοπικα καναλια (ο-6 αθηνα τβ)και νομιζω οτι μπορει να παιζει ακομα στο 902 το θυμαται κανεις??
Εγώωωω, το 1999-2000 το έπαιζαν , όταν πήγαινα Τρίτη Δημοτικού, που έλεγαν την αλφάβητο σε τραγούδια και είχα ξεχωρίζει την Ζυγαριά (Ζ) ..., και είχαν κλέψει το τραγούδι του Ρυθμούλη που ήταν πιο παλιά.
 
εγω θυμαμαι το τραγουδι για το (κ) την καμπανα που το ελεγαν ολοι ο ενας μετα τον αλλο
 
τελικα δεν το θυμαται κανεις αυτο??οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα ουτε μια αναφορα καπου η εστω μια photo Η ενα βιντεο τοσο underground ηταν??
 
θυμασαι ποια χρονολογια προβληθηκε;αν και δε μου λεει τιποτα η περιγραφη
 
katerinak είπε:
θυμασαι ποια χρονολογια προβληθηκε;αν και δε μου λεει τιποτα η περιγραφη
παιζοταν απο αρχες δεκαετιας του 90 (συγκεκριμενα θυμαμαι να το ειδα πρωτη φορα το 1991) και ειχε αλλαξει πολλα καναλια προβολης ουσιαστικα ηταν μια εκπομπη που αυτες οι 2 μαριονετες μαθαιναν την αλφαβητο μεσα απο τραγουδακια ενω μου χει μεινει χαραγμενο το τηλεφωνο για να παραγγελνεις τα βιβλια τους καθως το λεγανε τραγουδιστα συγκεκριμενα λεγανε παρτε μας στο τηλεφωνο τον φαρφαλα και μενα στο ...... πριν αρχισει η εκπομπη ειχε μια διαφημιση μιας μεθοδου εκμαθησης κιθαρας που λεγοταν gloriton και ειχε και ενα παραδειγματικο μαθημα ενω οταν τελειωνε διαφημιζαν μια μεθοδο εκμαθησης αγγλικων με κασσετες
 
Θανο σ ευχαριστω για τις επιπλεον πληροφοριες,ειμαι σιγουρη πια οτι δεν ειδα ποτε τη συγκεκριμενη εκπομπη
 
Τα καλά νέα είναι ότι η σειρά υπήρχε, οπότε μην αμφιβάλλεις για το μνημονικό σου! :D

Τα κακά νέα είναι ότι η μόνη αναφορά που γίνεται σε όλο το internet, αφορά την προβολή της εκπομπής περί τα τέλη της δεκαετίας του '90 (το '99 συγκεκριμένα!)

Προβαλλόταν μέχρι και το 2000 (σύμφωνα πάντα με το internet) από το κανάλι 902. Η εκπομπή λεγόταν "Συντροφιά με τον Φαρφαλά και την Μαρουλού" και παρουσιαζόταν από το κουκλοθέατρο ΑΠΕΡΓΗ, όπως φαίνεται εδώ.

Συγκεντρωτικά, βρήκα κάποιες αναφορές κι εδώ.

Εφόσον δε μπορεί να διασταυρωθεί η χρονιά κυκλοφορίας, περιμένουμε κάτι πιο "solid", για να διασταυρώσουμε αν εμπίπτει στα χρονικά ρετρό-όρια του φόρουμ και να δούμε αν θα παραμείνει ή όχι το θρεντ! :)

P.S. Άλλαξα και τον τίτλο του θρεντ! ;)
 
τι πηγες και θυμηθικες.το θυμαμαι πολυ λιγο αλλα το εβλεπα οποτε μπορουσα.
 
Θυμάμαι το έβαζε σε ένα κανάλι, το ART68 νομίζω, τη δεκαετία του 90. Μου φαινόταν παράξενο το σκηνικό με τις μαριονέτες αυτές...
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι το έβαζε σε ένα κανάλι, το ART68 νομίζω, τη δεκαετία του 90. Μου φαινόταν παράξενο το σκηνικό με τις μαριονέτες αυτές...
οντως ηταν πολυ cult ακομα και για τα δικα μου γουστα δεν μπορω να φανταστω παιδακι που να το εβλεπε και να μην του φαινοταν καπως κριμα που δεν εχω βρει κανα video για να καταλαβετε περι τινος προκειτε οι φωνες των μαριονετων ηταν απ τις περιεργες που εχω ακουσει το σκηνικο ηταν μια σκηνη κουκλοθεατρου οπου εμφανιζονταν αυτες οι 2 (μερικες φορες επαιζαν και κατι φιλοι τους) και μαθαιναν την αλφαβητο στα παιδια μεσω τραγουδιων θυμαμαι οτι αν επαιρνες τις κασσετες που διαφημιζαν με τα τραγουδακια τους σου καναν δωρο την παρασταση κουκλοθεατρου τα γενεθλια της πιπεριτσας με ολες τις κουκλες και τα σκηνικα
 
Λοιπόν με την αδερφή μου ήμασταν κολλημένες με αυτό και το βλέπαμε ανελλιπώς και είχαμε πρήξει τη μάνα να παραγγείλει το κουκλοθέατρο που διαφήμιζαν. Και τελικά μας το έφερε "ο Άγιος Βασίλης" τα Χριστούγεννα. Είχε τα τραγουδάκια για όλα τα γράμματα της αλφαβήτου, ένα κουκλοθέατρο μικρό που το έστηνες και αν θυμάμαι καλά κάτι περίεργες κούκλες χάρτινες (μπορεί να κάνω λάθος) και κασέτα με ολόκληρο θέατρο, "Τα γενέθλια της Πιπερίτσας" από το οποίο ακόμη και τώρα θυμάμαι ολόκληρα κατεβατά. Φοβερές στιγμές. Οι "δεύτεροι ρόλοι" που εμφανίζονταν που και που ήταν ο λουκουμάς, ο θείος Τιμουλές και η χαχαχούλα νομίζω. Εννοείται θυμάμαι το χαρακτηριστικό τραγουδάκι : "Πάρτε μας στο τηλέφωνο τον Φαρφαλά κι εμένα, στο 6512 και 111". Αφήστε που ώρες ώρες μου ρχεται και κανα τραγουδάκι από τότε και το σιγομουρμουρίζω χωρίς να το καταλάβω. Μου καθόρισε τα παιδικά μου χρόνια αυτή η εκπομπή μιλάμε! Αν μπορούσα να βρω έστω κι ένα απόσπασμα θα έκλαιγα από τη χαρά μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπον περασα απο το studio magneton που ελεγαν πως γυριζοταν η συγκεκριμενη εκπομπη γιατι πραγματικα ειναι 5 λεπτα με τα ποδια απ το σπιτι μου ομως εκει ειναι μια πολυκατοικια και δεν ειδα κατι που να μοιαζει με studio και μου φανηκε πολυ περιεργο γιατι ημουν σιγουρα στην σωστη διευθυνση βεβαια δεν χτυπησα καποιο κουδουνι να ρωτησω αλλα ακομα και το τηλεφωνο τους δεν λειτουργει που πηρα τελικα θα σκασω αν δεν μπορεσω να βρω τιποτα....
 
εγω το θυμαμαι απο διαφορα καναλια την δεκαετια του 90 τωρα ποτε ακριβως βγηκε δεν θυμαμαι πιστευω μεσα 90ς..

ειχα κ εγω κολημα μαυτους τους 2 καποια στιγμη τους ειχανε αλλαξει με καποιους αλλους κ πατωσε η εκπομπη μετα κ εξαφανιστηκαν...θυμαμαι ενα

τραγουδι τους που ελεγε ''τρεχει η μυτη μου σαν βρυση οταν εχω συναχωθει!'' καλα το τι παραλλαγες καναμε μαυτο..για 18 κ ανω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nobody000 είπε:
Λοιπόν με την αδερφή μου ήμασταν κολλημένες με αυτό και το βλέπαμε ανελλιπώς και είχαμε πρήξει τη μάνα να παραγγείλει το κουκλοθέατρο που διαφήμιζαν. Και τελικά μας το έφερε "ο Άγιος Βασίλης" τα Χριστούγεννα. Είχε τα τραγουδάκια για όλα τα γράμματα της αλφαβήτου, ένα κουκλοθέατρο μικρό που το έστηνες και αν θυμάμαι καλά κάτι περίεργες κούκλες χάρτινες (μπορεί να κάνω λάθος) και κασέτα με ολόκληρο θέατρο, "Τα γενέθλια της Πιπερίτσας" από το οποίο ακόμη και τώρα θυμάμαι ολόκληρα κατεβατά. Φοβερές στιγμές. Οι "δεύτεροι ρόλοι" που εμφανίζονταν που και που ήταν ο λουκουμάς, ο θείος Τιμουλές και η χαχαχούλα νομίζω. Εννοείται θυμάμαι το χαρακτηριστικό τραγουδάκι : "Πάρτε μας στο τηλέφωνο τον Φαρφαλά κι εμένα, στο 6512 και 111". Αφήστε που ώρες ώρες μου ρχεται και κανα τραγουδάκι από τότε και το σιγομουρμουρίζω χωρίς να το καταλάβω. Μου καθόρισε τα παιδικά μου χρόνια αυτή η εκπομπή μιλάμε! Αν μπορούσα να βρω έστω κι ένα απόσπασμα θα έκλαιγα από τη χαρά μου!
ενταξει το παρτε μας στο τηλεφωνο τον φαρφαλα και μενα 6512 και 111 ειταν πλυση εγκεφαλου μιλαμε!!! περα απο αυτο σε μια απο τις απεγνωσμενες προσπαθειες να με πεισει να διαβασω η μανα μου μου ειχε πει τι θες παιδακι μου για να διαβασεις επιτελους....(μεταφραζεται και ρε σκασμενο να σου παρω κατι να διαβαζεις μπας και βγαλεις καμια ταξη?) της ειχα δειξει τον φαρφαλα που τον πουλουσαν μαζι με την μαρουλου και ειχε φαει τον κοσμο να μου τον παραγκειλει και τον εχω ακομα! φυσικα οχι οτι διαβαζα μετα απο αυτο ασε που ξενερωσα γιατι νομιζα οτι θα ειναι κανονικα μαριονετα και αυτος ειταν κατι μεταξυ φουσκας της ελγκρεκο και φασουλετος !!! χαχαχα
 
Galoob είπε:
ενταξει το παρτε μας στο τηλεφωνο τον φαρφαλα και μενα 6512 και 111 ειταν πλυση εγκεφαλου μιλαμε!!! περα απο αυτο σε μια απο τις απεγνωσμενες προσπαθειες να με πεισει να διαβασω η μανα μου μου ειχε πει τι θες παιδακι μου για να διαβασεις επιτελους....(μεταφραζεται και ρε σκασμενο να σου παρω κατι να διαβαζεις μπας και βγαλεις καμια ταξη?) της ειχα δειξει τον φαρφαλα που τον πουλουσαν μαζι με την μαρουλου και ειχε φαει τον κοσμο να μου τον παραγκειλει και τον εχω ακομα! φυσικα οχι οτι διαβαζα μετα απο αυτο ασε που ξενερωσα γιατι νομιζα οτι θα ειναι κανονικα μαριονετα και αυτος ειταν κατι μεταξυ φουσκας της ελγκρεκο και φασουλετος !!! χαχαχα
μπορεις να τον βγαλεις μια φωτο??γιατι φωτογραφια τους δεν βρηκα πουθενα οσο κι αν εψαξα
 
θανος είπε:
μπορεις να τον βγαλεις μια φωτο??γιατι φωτογραφια τους δεν βρηκα πουθενα οσο κι αν εψαξα
ναι μολις κατεβω στο πατρικο μου στην εμουπολη θα τον βγαλω σε κανα 3μηνο δλδ περιμενε... αν και θα απογοητευτεις μονο το μπλε γιλεκακι και το καρο παντελονακι αν σου θυμισει κατι α και το μπλε καπελακι!
 
Να κι ένα μικρό βιντεάκι με το Φαρφαλά και τη Μαρουλού που μας τραγουδούν για τα φαγητά που προτιμούν, μάλλον το μόνο προς το παρόν στο διαδίκτυο. Το είχα τραβήξει με το παλιό κινητό μου όταν είχα πάει στην Ελλάδα το 2005. Το πρόγραμμα αυτό μου είχε προκαλέσει πολιτισμικό σοκ όταν το πρωτοείδα. Με είχε συγκινήσει επειδή η παραγωγή του ήταν τόσο απλή σε σύγκριση με ό,τι παράγεται στη Βόρειο Αμερική. Ευτυχώς που εντόπισα το βιντεάκι!

Δώστε βάση στην κίνηση του στόματος του Φαρφαλά όταν τραγουδάει "μουστοκούυυυυυυυυλουρο γλυκό".

https://www.youtube.com/watch?v=fLZQTf_8L28&feature=youtu.be
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ενταξει respect αν και αρκετα μεταγενεστερο της εποχης που το εβλεπα εγω ειναι το μονο βιντεακι που εχει βρεθει απο αυτη την εκπομπη ever Μακαρι καποτε να βρεθουν και ολοκληρα επεισοδια θυμαμαι οτι πουλαγαν βιντεοκασσετες με τα επεισοδια τους μεσω της εκπομπης τωρα δεν ξερω αν θα ειχε παρει καποιος γιατι την εταιρια οσο κι αν προσπαθησα δεν μπορεσα να την εντοπισω
 
#)

Είναι πράγματι πολύ συγκινητικό να διαβάζεις τόσα όμορφα σχόλια από κάποια παιδιά που μεγάλωσαν κι αυτά, όπως κι εγω άλλωστε..,, με τις χαρούμενες και γλυκές φωνούλες του Φαρφαλά και της Μαρουλού..., του Ρυθμουλή, και ακόμα πιο πίσω του Ντούκι και της Μπούκι....!!

Ο μπαμπάς μου, ο εμπνευστής της μουσικής , των στίχων των τραγουδιών, των κειμένων και των παραμυθιών κι η μαμά μου η ερμηνεύτρια των τραγουδιών, των ηθοποιών, του γέλιου, της χαράς, της Μαρουλού, της Πιπερίτσας του Φαρφαλά, του Λουκουμά, του Ξερόλα, του Θείου Τιμουλές...- (α!, αυτή τη φωνή τη έκανε ο μπαμπάς :) ) - και πόσους άλλους ακόμα....!

Ατέλειωτες ώρες ηχογράφησης .......!...

Το αποτέλεσμα, το ζήσατε..., δεν χρειάζεται να σας το αναλύσω..

Ευχαριστώ όλους σας και όπως είπα τις προάλλες και στον φίλο Θάνο του Retromaniax, σύντομα θα ανεβάσω κάτι ...για να θυμηθούμε τα παλιά....!
 
Πίσω
Μπλουζα