Σφραγισμένα NES παιχνίδια

fonis

RetroActive
Joined
1 Φεβ 2011
Μηνύματα
219
Αντιδράσεις
12
ειμαι ιδιετερα ευτυχης κ θελω να μοιραστω τη χαρα μου μαζι σας :D

βρηκα το star wars k το red octomber καινουργια στο κουτι σφραγισμενα το ενα ειχε τιμη 13,900 δρχ κ το αλλο στισ 7900... περιμενω να τα παραλαβω σε 2 μερες μαλλον.. ανυπομονω να πιασω στα χερια μου ενα σφραγισμενο παιχνιδι του νες.. η τελευταια φορα που εγινε αυτο ηταν πριν 17-18 χρονια πριν...
 
πες μας ομως που τα βρηκες ιντερνετ η σε μαγαζι?και σε τιμη τα πηρες?
 
se αγκελια τα βρηκα εδω ελλαδα ενα παλικαρι απο θεσσαλονικη ηταν ... ειδα τυχαια την αγκελια κ μετα πηρα τηλ κ ευτυχωσ δεν τα ειχε δωσει... απο φοτο που ειδα ειναι οντοσ στη ζελατινα κ σε φοβερη κατασταση περιμενω να τα παραλαβω..νομιζω οτι το star wars ειναι λιγο σπανιο χωρισ να ξερω συγκεκριμενα απλα θυμαμαι αυτο το παιχνιδι δεν το ειχε κανεισ στην περιοχη μου... μπορει αυτο να ειναι τυχαιο...

τα πηρα 20 ευρο το ενα... λογικη τιμη κ χωρισ παζαρια
 
το star wars ειναι συλλεκτικο νομιζω αλλα μην περιμενεις και πολυ αφου δεν ειναι σφραγισμενο σε blaster αλλα σε απλη ζελατινα οπως και να εχει..ενταξει πολυ καλες τιμες..αντικειμενικα σφραγισμενα νες ελλαδα που να βρεις τωρα..
 
Πριν πολλα χρονια ειχα ενα nes asian version αυτο με την γκρι ριγα και οχι την μαυρη και ειχα τα παιχνιδια super mario bros,teenage mutant ninja turtle και 1942.Επειδη δεν μπορουσα να βρω παιχνιδια asian version λιγο καιρο μετα πηρα το pal nes και αυτο που ειχα το εδωσα σε μια ξαδερφη μου.Δεν ξερω αν το nes και τα παιχνιδια υπαρχουν ακομα αλλα μηπωσ ξερει κανεισ αν τωρα εχει καποια αξια το super mario bros asian version ??? Το σχεδιο τησ κασετασ δεν ηταν ο πιξελιασμενοσ mario που εχουν ολεσ οι αλλεσ εκδοσεισ αλλα ειχε αλλο σχεδιο που φενεται στην photo παρακατω.Αυτη η κασσετα ειναι απο famicom την ιαπωνικη εκδοση του nes δηλαδη.Εγω δεν ειχα αυτη ειχα κανονικη κασσετα nes απλα ηταν η asian version και το σχεδιο που ειχε πανω ηταν αυτοsuper mario bros.JPG
 
Δεν ξέρω να απαντήσω , αλλά με εντυπωσίασε το "Made in Japan" ! Δε βλέπουμε πια τέτοια πράγματα φίλε μου ...
 
iliekater είπε:
Δεν ξέρω να απαντήσω , αλλά με εντυπωσίασε το "Made in Japan" ! Δε βλέπουμε πια τέτοια πράγματα φίλε μου ...
Ετσι ακριβωσ.Το nes και τα παιχνιδια μου τα ειχαν στηλει κατι συγγενοισ μου απο αμερικη.τωρα πωσ απο αμερικη με εστειλαν asian version nes παραμενει μυστηριο.Και αυτη την κασσετα που ειχα εγω μεχρι τωρα δεν την εχω δει πουθενα γιαυτο ρωταω.οπωσ ειπα δεν ειναι αυτη που η κασσετα στην photo που ανεβασα αλλα ειναι κανονικη nes κασσετα αλλα με το ιδιο σχεδιο.
 
τετοιες κασσετες οπως εδειξες που μπαιναν στα παλια μαιμου snesfamicon ειχα και εγω δυο και πρεπει να ξερω και μαγαζι που πουλουσε παλια,θα περασω να δω μηπως εχει τιποτα ακομα τετοιες παλιες,εγω ειχα μια με 32 παιχνιδια που ειχε μεσα street fighter και αλλη μια ενα fifa 96 97 κατι τετοιο..
 
enrique19 είπε:
τετοιες κασσετες οπως εδειξες που μπαιναν στα παλια μαιμου snesfamicon ειχα και εγω δυο και πρεπει να ξερω και μαγαζι που πουλουσε παλια,θα περασω να δω μηπως εχει τιποτα ακομα τετοιες παλιες,εγω ειχα μια με 32 παιχνιδια που ειχε μεσα street fighter και αλλη μια ενα fifa 96 97 κατι τετοιο..
Φιλε μου μαλον δεν καταλαβες τι εννοω.Καταρχην οι κασσετες του μαιμου nes οπως αυτες που αναφερεις δεν ειχαν πανω τους την λεξη nintendo κτλ.Αυτη η κασσετα που φαινεται στην φοτωγραφια που ανεβασα ειναι αυθεντικη κασσετα απο το nintendo famicom την ιαπωνικη εκδοση του nintendo nes που ολοι ξερουμε.Απλα εγω ειχα το nes asian version και οχι ιαπωνικο famicom.Η κασσετα super mario bros που ειχα εγω ηταν κανονικη κασσετα nes οχι κασσετα famicom απλα ηταν asian version και πανω ειχε το σχεδιο που φαινεται σε αυτη την κασσετα απο famicom που ανεβασα.
 
enrique19 είπε:
το star wars ειναι συλλεκτικο νομιζω αλλα μην περιμενεις και πολυ αφου δεν ειναι σφραγισμενο σε blaster αλλα σε απλη ζελατινα οπως και να εχει..ενταξει πολυ καλες τιμες..αντικειμενικα σφραγισμενα νες ελλαδα που να βρεις τωρα..
οντοσ πλεον δυσκολα βρισκεισ σφραγισμενα ελλαδα αν κ νομιζω υπαρχουν πολλα σε αποθηκεσ απο μαγαζια που εκλεισαν (μετα το 2000 ηταν πολλα αυτα)βασικα εγω δεν τα πηρα ωστε να τα πουλησω κ να παρω λεφτα αλλωστε εγω το να συλεγω το κανω απο μερακι κ οχι καποτε να τα πουλησω να κονομισω κανα φραγκο δεν κανω επενδυση.. [edit] μου κανω :D κ για να βρεθουν ολα αυτα τα παιχνιδια η ακομα κ κονσολεσ δε χρειαζετε μονο το ιντερνετ (καποιοσ μπαρμπασ που εχει κλεισει το μαγαζι του δεν ειναι σιγουρο οτι μαπινει στο νετ) μονο απο στομα σε στομα κ απο γνωστο σε γνωστο κ με πολυ τυχη παντα υπαρχει ελπιδα..η μαγεια αυτη ειναι να βρισκεις καποιο τυπο στο ασχετο κ να σου λεει εχω καινουργια παρατημενα παιχνιδια σε καποιο μπαουλο...βρηκα μεσω καποιου γνωστου πολλα σφραγισμενα παιχνιδια game boy advanse απο καποιο φιλο του... ο γνωστοσ του γνωστου δηλαδη.... απο οτι μου ειπε εχει πανω απο ενα ... χαρτοκουτο.... οταν ταξιδεψω να τα δω θα ενημερωσω με σχετικο ποστ μηπωσ καποιος ενδιαφερετε απο εδω... χωρισ παζαρια προσ το παρον γαι 5 ευρο το κομματι πεζετε ...οι εποχεσ ειναι δυσκολεσ θα πεσει πολυ παζαρι... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εννοείτε όταν λέτε σφραγισμένα? Itochu?
 
geo2004z είπε:
Τι εννοείτε όταν λέτε σφραγισμένα? Itochu?
nai.. ζελατινα κ μεχρι εκει... μαλλον δευτερα θα τα παραλαβω σημερα δεν ηρθαν... μερικεσ φορεσ τα ελτα τα φερνουν τα πραματα σε μια μερα κ μερικες σε μια 3-4 μερες τι παιζει δεν ξερω..
 
fonis ωραιος..για τα advance ενδιαφερομαι αν ειναι 5 το κομματι..καλα ας δουμε και τι παιχνιδια θα ανακαλυψεις..ουτως η αλλως συλλεκτικα δεν τα λες οποτε για παιξιμο θα πανε,και εξαλλου αυτα τα ανοιγε νομιζω η νορτεκ και εβαζε οδηγιες στα ελληνικα,ναι ετσι ειναι..μονο απο στομα σε στομα μεσω κοινου γνωστου και τετοια..και θελει και τυχη φυσικα..αυτα ειναι τα ωραια..παντως αν μπορεις βγαλε μια φωτο με την κουτα που θα σου ερθει με τα advance παιχνιδια και να φαινονται αρκετα απο αυτα..αν μπορεις..και ανεβασε την εδω να τα δουμε..
 
apo δευτερα τα παιχνιδια του νεσ περιμενω τα αλλα για το γκειμ μποι πρεπει να ταξιδεψω να παω να τα δω ...φοτο θα ανεβασω με τη πρωτη ευκαιρια αν κ ειμαι λιγο ασχετοσ :D
 
molis παρελαβα τισ κασετεσ του νες.. ειναι σφραγισμενες αλλα οχι ολο στη ζελατινα... εχει πανω δεξια στη διαγωνιο το αυτοκολητο τησ ιτοτσου κ γραφει .. ''αυθεντικο προιον.περιεχει ελληνικες οδηγιες, με την εγκυηση τησ επισιμησ αντιπροσοποιας..."" λογικα εχει ανοιχθει εδω ελλαδα εβαλαν ελληνικες οδηγιες κ μετα το ξανα σφραγισε η εδω αντιπροσοποια ... κ κατω δεξια εχει ενα αυτοκολητο χαρτι που λεει ''σουπερ προσφορα αγοραστε 3 κασετες κ παρτε δωρεαν μια..ισχυει μεχρι 15/1/1995.. μονο για τα μελη του κλαμπ νιντενδο..

να πω οτι ειναι τα κουτια σε αριστη κατασταση

φοτο θα ανεβασω συντομα θα ζητησω βοηθεια απο ενα φιλο να μου τισ περασει απο το κινητο στο πσ..
 
Ωραίος fonis. Όσο όμως για το σφράγισμα, απλά να αναφέρω ότι τα περισσότερα παιχνίδια του NES τα οποία κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, δεν ήταν ποτέ σφραγισμένα στη διάρκεια της ζωής τους. Η Νιντέντο σφράγιζε μόνον τα αγγλικά παιχνίδια ή μάλλον καλλίτερα η Nintendo of UK τα σφράγιζε και ως γνωστό εκεί είχαν τα PAL A και όχι τα PAL B που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα.

Τα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα ήταν κυρίως Ισπανικά, λιγότερα σε αριθμό τα Γαλλικά/Ολλανδικά (οι δύο χώρες συνεργάζονταν για την παραγωγή παιχνιδιών) και σε πολύ μικρότερο αριθμό τα Γερμανικά, κυρίως τα classics. Από αυτά τώρα καμμία χώρα δεν τα σφράγιζε εκτός της Ισπανίας αλλά και πάλι αμφιβάλλω αν η Ισπανία τα έστελνε στην Ελλάδα σφραγισμένα καθώς έχω δει κούτες με εξάδες παιχνιδιών και δεν είναι σφραγισμένες.

Επομένως, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα παιχνίδια έρχονταν ανοιχτά αλλά καινούρια και απλώς η Ιτότσου κολλούσε το χαρτάκι για την ελληνική εγγύηση. Όσο για τα παιχνίδια SNES είναι άλλη ιστορία και την έχω αναφέρει σε άλλο τόπικ! Όπως και να έχει.....καλορίζικος, περιμένουμε φωτό! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγω ψαχνω για NES games αλλα δεν ειναι αναγκη να ειναι σφραγισμενα επιδη ακομη και pal βρεις στο ebay τα χτυπανε πανακριβα τα factory sealed.Exω καποια ομως στα κουτια τους θα σας δειξω και μερικες photos.Εγω ψαχνω σαν τρελος τα castlevania σε pal,εχω το πρωτο αλλα θα ηθελα πολυ και τα somon's quest-dracula's curse.Μιας που μιλαμε για τα clasic games ειχε κανεις υποψη του οτι η japan version του nintendo ητανε με καλυτερο ηχιτηκο chip? αν κουσει κανεις τον ηχο απο castlevania 3 θα το καταλαβει με την μια.

Aυτο ητανε ενα μικρο preview για τον ηχο :acoustic: :acoustic: :acoustic: :acoustic: :acoustic: :acoustic: ακουγετε κατα πολυ καλυτερος νομιζω.Αν και δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ητανε απο το disc system που ειχανε κυκλοφωρισει μοναχα σε japan.Για να μην ξεχνιομαστε οριστε μερικες photos απο τα nes games moy.

DSC08621.jpg

DSC08629.jpg

DSC08630.jpg

DSC08631.jpg

DSC08632.jpg

DSC08633.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
houndead είπε:
Και εγω ψαχνω για NES games αλλα δεν ειναι αναγκη να ειναι σφραγισμενα επιδη ακομη και pal βρεις στο ebay τα χτυπανε πανακριβα τα factory sealed.Exω καποια ομως στα κουτια τους θα σας δειξω και μερικες photos.Εγω ψαχνω σαν τρελος τα castlevania σε pal,εχω το πρωτο αλλα θα ηθελα πολυ και τα somon's quest-dracula's curse.Μιας που μιλαμε για τα clasic games ειχε κανεις υποψη του οτι η japan version του nintendo ητανε με καλυτερο ηχιτηκο chip? αν κουσει κανεις τον ηχο απο castlevania 3 θα το καταλαβει με την μια.
Χιλια μπραβο φιλε για την συλογη σου.Και γω το λατρευω το NES ωσο λιγες κονσολες γιατι εχει παιχνιδαρες.Και παλι μπραβο.
 
Επισης θελω να αναφερω οτι αν καποιοσ εχει psp φλασαρισμενο μπορει να χρησιμοποιησει εναν τελειο emulator για την συσκευη που λεγετε nesterJ παιζει πολυ καλα τα παιχνιδια του nes,βεβαια δεν ειναι σαν το γνησιο αλλα τρεχουνε πολυ καλα.Απλα το ειπα αναφορικα.Oριστε και ενα link

http://dl.qj.net/psp/emulators/nesterj-for-psp-ver120alpha.html

Ηθελα απο ωσο θυμαμαι ενα νιντεντο απο μικρη ηλικια ο πατερας μου που βρισκοτανε στην γερμανια με εφερε απο λαθος ενα ψευτικο family game αλλα δεν βαριεσαι,τελικα απεκτησα ενα σε πολυ καλη κατασταση με ενα χειριστηριο και 5 γυμνα games(χωρις κουτια #) ) χε χε Τελικα απεκτησα ενα στην ηλικια των 30 καλιο αργα παρα ποτε.
 
Πίσω
Μπλουζα