Σχολικά Τετράδια, Τεστ

greekeagle12

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2012
Μηνύματα
307
Αντιδράσεις
125
Ρετροανακαλύψεις στο πατρικό......

Τετράδιο Α' Γυμνασίου - Μαθηματικών (1986-1987)

attachment.php
attachment.php


Τεστ Χημείας - ΣΤ' Δημοτικού (1985-1986)

attachment.php


......και αυτό πρέπει να είναι μάλλον από το Δημοτικό.....

attachment.php
attachment.php


Σας έχει μείνει κάνα τεστάκι ή παλιό τετράδιο; για βάλτε πράμα να θυμηθούμε τα μαθητικά τα χρόνια... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια ευρήματα!

Το κριτήριο αξιολόγησης προέρχεται από την ΣΤ' Τάξη.

Είχε Χημεία στην ΣΤ΄ τάξη ή είναι Φυσική;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
ωραια ευρήματα!
Το κριτήριο αξιολόγησης προέρχεται από την ΣΤ' Τάξη.

Είχε Χημεία στην ΣΤ΄ τάξη ή είναι Φυσική;
Σε ευχαριστώ.

Να σου πω και εγώ απόρησα αλλά για να γράφω Χημείας άρα είχαμε χημεία... και σύμφωνα με την χρονιά 1-4-86 ήμουν στην ΣΤ' δημοτικού

Εδώ άλλο ένα τετράδιο εποχής περίπου 1967 το οποίο αγοράστηκε από την μάνα και χρησιμοποίησε μόνο μια σελίδα για να γράψει κάτι για τον μεγάλο αδερφό μου που ήταν νεογέννητο μωρό τότε.... παρόλα αυτά το συγκεκριμένο το χρησιμοποιούσαν ως σχολικό τετράδιο από ότι μου είπε

attachment.php
 
Μπράβο σε εσένα που μας τα παρουσιάζεις, αλλά και στην μητέρα σου, που κράτησε τόσα παλιά πράγματα...
 
Άλλο ένα τετράδιο που βρήκα σήμερα.

Χειροτεχνίας (1981-1982) - Β' Δημοτικού..... (από λάθος έχει γραφτεί 1982-1983 στην ετικέτα)

attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά προσκυνώ φίλε! :bow: Το κριτήριο αξιολόγησης το είχα ξεχάσει εντελώς.
 
johnny19818 είπε:
Απλά προσκυνώ φίλε! :bow: Το κριτήριο αξιολόγησης το είχα ξεχάσει εντελώς.

Ωραίο το κουνελάκι έτσι; Δεν είναι ζωγραφιά, είναι χαρτοκοπτική με χαρτί γλασέ και οι γραμμές στα πόδια, μουστάκι κτλ σχεδιασμένα με το μολύβι
 
greekeagle12 είπε:
Ωραίο το κουνελάκι έτσι; Δεν είναι ζωγραφιά, είναι χαρτοκοπτική με χαρτί γλασέ και οι γραμμές στα πόδια, μουστάκι κτλ σχεδιασμένα με το μολύβι
Ναι ωραίο το κουνέλι και είναι και επίκαιρο.
 
Εύγε! Έχουμε και ακριβώς την ίδια ηλικία!

Μπράβο για τα ωραία κειμήλια, μακάρι να είχα έστω κάτι κι εγώ. Τα ελάχιστα που σώζονται ξεκινούν από την εποχή του λυκείου, πιο πριν σκότος ζοφερό...

Θυμάμαι λοιπόν στην ΣΤ' δημορικού είχαμε δάσκαλο τον διευθυντή του σχολείου, έναν από τους πιό φοβερούς ανθρώπους που θυμάμαι, πραγματικά αγαπούσε τα παιδιά και βέβαια τον αγαπούσαμε κι εμείς. Όταν λοιπόν γράφαμε κριτήρια αξιολόγησης μας έδινε καραμέλες, σοκολάτες και γκοφρέτες ως επιβράβευση!!!

Υ.Γ. Αν θυμάμαι καλά τα κριτήρια αξιολόγησης τα γράφαμε σε κάτι ειδικά 4σέλιδα τυπωμένα φύλλα και όχι από το βιβλίο της γλώσσας...
 
Σώτος Σώτος είπε:
Υ.Γ. Αν θυμάμαι καλά τα κριτήρια αξιολόγησης τα γράφαμε σε κάτι ειδικά 4σέλιδα τυπωμένα φύλλα και όχι από το βιβλίο της γλώσσας...
Θυμάμαι πως τα ''κριτήρια αξιολόγησης'' υπήρχαν στα βιβλία των μαθηματικών και στην αρχή της χρονιάς ο δάσκαλος μας έβαζε να τα κόβουμε και να του τα παραδίδουμε ώστε να μας τα βάζει σαν τεστ μέσα στην χρονιά.

Φυσικά το είχα λύσει και αυτό το θέμα και πήγαινα προετοιμασμένος :diablotin:
 
Εγώ πάλι, πάντα ήμουν πεφταστέρι :p

Με 10 γραμμές απάντηση κ έπεσε 20άρι;; :tease:
 
PT8 είπε:
Εγώ πάλι, πάντα ήμουν πεφταστέρι :p
Με 10 γραμμές απάντηση κ έπεσε 20άρι;; :tease:
χαχαχαχαχαα....

Βρήκα και τα τετράδια του μεγάλου μου αδερφού....

1974 Α' Δημοτικού - Ορθογραφία

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


Αριθμητική Α' Δημοτικού 1974

attachment.php
attachment.php


Πολλά πενηνταράκια.....
 
Εκπληκτικό εύρημα! ''Καλούτσικα'' σε ένα παιδί Α' δημοτικού για 2-3 δασείες και περισπωμένες λάθος;;

και ο αετός φάτσα κάρτα..
 
greekeagle12 είπε:
Σας έχει μείνει κάνα τεστάκι ή παλιό τετράδιο; για βάλτε πράμα να θυμηθούμε τα μαθητικά τα χρόνια... :)
Υπέροχα όλα όσα ανάρτησες greekeagle12. Ανταποκρίνομαι και γω στην πρόσκλησή σου και αναρτώ 2 τετράδια: Αρχικά το τετράδιο μουσικής της Α' γυμνασίου και στη συνέχεια το τετράδιο Ζωοολογίας πάλι απο την Α' γυμνασίου.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Ευπαλίνος είπε:
Υπέροχα όλα όσα ανάρτησες greekeagle12. Ανταποκρίνομαι και γω στην πρόσκλησή σου και αναρτώ 2 τετράδια: Αρχικά το τετράδιο μουσικής της Α' γυμνασίου και στη συνέχεια το τετράδιο Ζωοολογίας πάλι απο την Α' γυμνασίου.(...)
πολύ ωραία γράμματα και εμφάνιση τετραδίου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
πολύ ωραία γράμματα και εμφάνιση τετραδίου!!!
Αγαπητή BETTY BOOP χαίρομαι που η ανάρτηση άγγιξε τις ευαίσθητες χορδές σου κάτι που εξέφρασες με τα φιλόφρονα σχόλιά σου. Διασώσαμε αρκετά κειμήλια της νεότητάς μας αλλά παράλληλα ο χρόνος εξαφάνισε και άλλα πολλά.
 
Πίσω
Μπλουζα