Σχολικά βιβλία (παλαιότερης γενιάς)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
431
Νομίζω πως αξίζει να τα δούμε

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κριέ είσαι θησαυρός! :cool:

Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς…

Το καλύτερο εξώφυλλο, για μένα, είναι της Ιλιάδας. Πολύ καλό και το αναγνωστικό της έκτης δημοτικού με τον αγωνιστή Αντώνη Οικονόμου.

Εντύπωση προκαλεί και το αναγνωστικό με τα παιδάκια που χαιρετάνε φασιστικά(; )...
 
@Omenforever

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Για αυτό που λες με το χαιρετισμό, σημειώνεται ότι το αναγνωστικό είναι εποχής Μεταξά. Παρατήρησα επίσης να γράφει ότι είναι αναγνωστικό των μουσουλμανικών σχολείων.
 
Και εμένα μου κάνει απίστευτη εντύπωση ότι υπήρχε ειδικό μειονοτικό αναγνωστικό επί Μεταξά,

και ακόμα περισσότερο το ότι έδειχνε φαλαγγίτες να "χαιρετούν" !
 
Συμπλήρωση:

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε ξαδέρφη, που τα ξεθάβεις όλα αυτά;;; :)

Εκείνα τα δύο εξώφυλλα της ΣΤ΄Δημοτικού πως συνδυάζονταν;;; Μαθητές και φαντάροι στο ίδιο καζάνι έβραζαν;;; :xm:
 
Juanita είπε:
Βρε ξαδέρφη, που τα ξεθάβεις όλα αυτά;;; :)
Εκείνα τα δύο εξώφυλλα της ΣΤ΄Δημοτικού πως συνδυάζονταν;;; Μαθητές και φαντάροι στο ίδιο καζάνι έβραζαν;;; :xm:
Δεν είναι φαντάροι, αγαπητή.

Είναι φαλαγγίτες της ΕΟΝ (ας πούμε κάτι σαν "πρόσκοποι", αν και είναι πολύ πιό σύνθετο).
 
"Ροβινσών Κρούσος", έκδοση του 1921, "εγκεκριμένον υπό του Υπουργείου Παιδείας", με το βιλιόσημό του, με το όνομα και την τάξη της μαθήτριας (σχολικό έτος δεν μπορεσα να διακρίνω, δυστυχώς). Όπως θα παρατηρήσετε, από τότε οι μαθητές μουτζούρωναν ή σχεδίαζαν ή κολούσαν αυτοκόλλητα στα βιβλία τους, και, φυσικά, από τότε υπήρχαν "αιώνιες σχολικές φιλίες" και, φυσικά, εκμάθηση ξένης γλώσσας: Τα γαλλικά.

παλιες 004.jpg

Τα πανάρια του από σκληρό χαρτόνι, χωρίς εικονογράφηση στο εξώφυλλο και στο οπισθόφυλλο, δεμένα με ταινία

παλιες 001.jpg

παλιες 003.jpg

παλιες 002.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DSCN1692.jpgμερικα σχολικα βιβλια απο τις αρχες του 1900 και μεταDSCN1678.jpg

DSCN1686.jpg

DSCN1688.jpg

DSCN1689.jpg

DSCN1690.jpg
 
Το ένα πιο όμορφο από το άλλο! :)

Πολύ θα ήθελα να μπορούσα να τα ξεφυλλίσω!....

Ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράστηκες μαζί μας! :flower:
 
Το βιβλίο Ομήρου Οδύσσεια του Ζήσιμου Σιδέρη διατήρησε και αργότερα το εξώφυλλο αλλά σε γαλάζιο χρώμα, ήταν για την Α' Γυμνασίου.
 
Παιδιά, κάνετε πραγματικά υπέροχη δουλειά! Εγώ το μόνο που έχω να πω, είναι πως κοιτάζοντας τα βιβλία των νεότερων γενεών, πραγματικά τα λυπάμαι! Εντελώς ενέπνευστα τόσο από πλευράς αισθητικής, όσο ως πρός το περιεχόμενό τους..
 
Πίσω
Μπλουζα