Σχολικά βιβλία

Tι θυμηθηκα τωρα με την ανοιξη....Μια φορα στην Δ' Δημοτικου τολμησα να γραψω σε εκθεση τη γνωμη μου και μονο ξυλο που δεν εφαγα απο τη δασκαλα.
Το θεμα ηταν "Ποια εποχη μου αρεσει περισσοτερο" και η δασκαλα αμεσως μολις μας εδωσε το θεμα μας εκανε το συκωτι νταουλι για τα πλεονεκτηματα της ανοιξης. Οποτε σχεδον ολα τα παιδια εγραψαν για την ανοιξη και ας μην το πιστευαν. Εγω η καημενουλα εγραψα για το καλοκαιρι με τις διακοπες, τα μπανια στη θαλασσα, τις βολτες στο βουνο, την ξενοιασια και το Σχολειο που κλεινει και η δασκαλα εγινε εξαλλη. Μαλλον την πειραξε αυτο το τελευταιο. Με πολυ αγριο υφος ηρθε πανω απ' το θρανιο μου και μου ειπε πως ωραιοτερη εποχη απο την ανοιξη δεν υπαρχει και οτι κανονικα θα επρεπε να μηδενισει το γραπτο μου, αλλα μου τη χαριζε.
Εγω δεν ειπα τιποτα και οταν την επομενη σχολικη χρονια ο δασκαλος που ειχαμε μας ξαναβαλε το ιδιο θεμα, εγραψα κι εγω για την ανοιξη για να μη βρω τον μπελα μου.
Κατα τα αλλα, αυτο ηταν εκθεση ιδεων. :eviltongue:
Α μια χαρά τα έγραψες εσύ.
 
Α μια χαρά τα έγραψες εσύ.
Ναι, αλλα χωρις ανταποκριση. Και σιγα μην υπηρχε ελευθερια σκεψης στο σχολειο της εποχης εκεινης.
Ντροπη και μονο ντροπη για τη σταση της δασκαλας που απαιτουσε η....εκθεση ιδεων να ανταποκρινεται οχι στις ιδεες των μαθητων, αλλα στις δικες της.
 
Ναι, αλλα χωρις ανταποκριση. Και σιγα μην υπηρχε ελευθερια σκεψης στο σχολειο της εποχης εκεινης.
Ντροπη και μονο ντροπη για τη σταση της δασκαλας που απαιτουσε η....εκθεση ιδεων να ανταποκρινεται οχι στις ιδεες των μαθητων, αλλα στις δικες της.
Ελευθερία λόγου στο ποια είναι η αγαπημένη μας εποχή, τι να πεις
 
Μια και μας το μοίρασαν στο σχολείο αναρτώ το εγκόλπιο πολιτικής προστασίας του 1967/68(;) για την περίπτωση πυρηνικού πολέμου.... "Πως είναι δυνατόν να επιζήσεις" ήταν ο τίτλος του, τώρα το αν θα σωζόμασταν είναι άλλη υπόθεση.....

Παρακάτω μερικές σελίδες του.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg
 
Βιβλία Θρησκευτικών Γυμνασίου και Λυκείου
κυκλοφορούσαν έως το 2000, ίσως και αργότερα, είχα με άλλο εξώφυλλο της Α (2η εικονα) και της Β Γυμνασίου (3η εικόνα, από metabook δεν υπήρχε καλύτερη ανάλυση)
 

Συνημμένα

  • ΒΙΒΛΙΑ.jpg
    ΒΙΒΛΙΑ.jpg
    332,1 KB · Προβολές: 5
  • α γυμνασιου.jpg
    α γυμνασιου.jpg
    38,2 KB · Προβολές: 4
  • 085916.jpg
    085916.jpg
    11,1 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
Βιβλία Θρησκευτικών Γυμνασίου και Λυκείου
κυκλοφορούσαν έως το 2000, ίσως και αργότερα, είχα με άλλο εξώφυλλο της Α (2η εικονα) και της Β Γυμνασίου (3η εικόνα, από metabook δεν υπήρχε καλύτερη ανάλυση)

Από όλα αυτά τα βιβλία, μόνο 2 είχα στα δικά μου χρόνια...

Αυτό: Β Γυμνασίου (1992-93)

085916.jpg

κι αυτό: Α Λυκείου (1994-95)

20240417_222826.jpg

Η πρώτη σειρά από ότι καταλαβαίνω πρεπει να είναι τα Θρησκευτικά Λυκείου γιατί βλέπω οτι οι τίτλοι ήταν ίδιοι με την δική μου εποχή.
Το 1ο ήταν Γ Λυκείου, το 2ο Β Λυκείου κι το 3ο Α Λυκείου.
Ομως τα εξώφυλλα, είναι διαφορετικά. Δεν είναι αυτά που είχαμε εμεις, πλην αυτού που δείχνω με το βελάκι.

Η δεύτερη σειρά, που μάλλον είναι Γυμνάσιο, παντελώς άγνωστα. Δεν τα είχαμε εμεις, ούτε σαν τίτλους, ούτε τα εξώφυλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα